Mutta mukeista palautetta voi laittaa tuonne:
chilifest.finland@gmail.com Tuon ihan totta että se linko vei huomita lava esiintymisistä. Toki se ei niiden linko yrittäjien vika ole.
Seuraavan vuoden suunnitelmiin kannattaa yrittää sijoittelua hivenen muuttaa.
Seuraavalle vuodelle toki voi yrittää entisestään parantaa yhdistyksen näkyvyyttä. En itse silti ole sitä mieltä että tänä vuonna olisi mitenkään yhdistys ollut piilossa. Yhdistyksellä oli erilaisia ohjelmanumeroita ja tunnustusten jakoja jokaisena festari päivänä.
En tiedä mikä mielestäsi pitäisi olla yhdistyksen linja? Omasta mielestäni yhdistyksen tehtävä on edistää chilin tuomista esille kaikin mahdollisin tavoin. Vaikka yhdistyksessä omaat ongelmansakin on, niin väitän että olemme saaneet chilille kyllä näkyvyyttä melko reippaasti. Pelkästään Chilifestin ja niihin liittyvien kilpailuiden ansioista chili on ollut kuukauden sisällä lukuisissa lehdisssä, radiossa ja telkkarissa. Jokaisen lehti jutun jälkeen joku tulee ostamaan siemeniä aloittaakseen harrastuksen. Se on ilo huomata.
Tampereella ainakin rupeaa huomaan jo muutoksen aivan selvästi siihen ettei ihmiset enään vierasta chiliä. Tapahtumissa ihmiset uskaltaa rohkeasti maistella tuotteita ja suhtautuu positiivisesti asiaan. Ei muutama vuosi sitten ollut tuollaista.
Tuota ydistyksen taholta tulevaa hypetystä voi olla vaikea ymmärtää jos ei ollut siellä töissä. Itselle jäi ainakin aivan mahtava fiilis siitä että pääsi hyvän porukan kanssa tekemään eri asioita. Jopa alueen siivous oli hyvässä porukassa kivaa hommaa.
Palautetta saa toki antaa jotta tapahtumaa saa kehitettyä entistä paremmaksi.
Poppamiehen palaute kannattaa antaa suoraan Poppamiehelle.
Yhdistyksen intressit on muissa asioissa kuin rahassa. Yhdistys mielestäni sai sen mitä lähti hakemaankin, eli näkyvyyttä chilitouhuun.