Kuva isommat ruukut..
tuolin päällä: viime kesästä kasvanut thai chili. ei tietoa mikä, citymarketin taimi.. tunnistaako kukaan mikä laji on kyseessä?
Takarivin kaksi ruukkua: lemon drop, noin kolmen viikon ikäisiä sirkkalehdistä. kasvavat hurjaa vauhtia päivittäin. Vaihdettu isompiin ruukkuihin uudenvuoden päivänä.
Eturivin vasen ruukku: 2kpl jamaican bell samassa ruukussa.
eturivi oikea ruukku: Habanero jokin.. Kasvanut myös viime kesästä. Nyt voi hyvin ja kasvaa, mutta syksyinen tapaturma verotti jolloin lamppua siirtäessä valo tippui kasvin päälle ja katkaisi kaksi isointa oksaa. tarkoitukseton latvominen;)
lattialla kaupan perus punainen chili. ihan jees soturi myös viime kesän jämiä.
taimi kuva: sekalaista huttua.. lemon drop, jamaican bell ,perus chili ja on siellä myös yksi tammi joka on idätetty terhosta:)
Suunnitelmissa on nyt näinä päivinä pistää itämään muutama kaveri lisää kun tiedossa on toivottavasti kevään tullessa myös valoa:)
Mikä lajike olisi hyvä niin sanotusti sisustus mielessä? Haaveissa olisi pieni/suuri puumainen kasvi ikkunan eteen. tarkoituksena olisi että hoitaa ikäänkuin verhojen virkaa. ikkunan takaa löytyy ikävä kyllä kahdeksan kerroksinen kerrostalo ja näyteikkunassa olo ei oikeestaan suuresti sytytä:)