Hitsi, googlella leikin ja tajusin että ostamani "banana pepper" on todellakin hungarian hot wax. lmeisesti jälleen uusi kaupallinen nimi?
En lajikkeiden arvostelusta haulla löytänyt vastaavasta mitään ja ajattelin kertoa oman kokemukseni tästä.
Aivan järkyttävän hyvää! Eilen leikkasin kolme kypsää podia pitkittäin suikaleiksi ja paistoin nopeasti kuumalla panulla halloumin kaveriksi. Tulisuutta sopivasti (minun makuuni) ja niin maukas ja makea

nami nami.
Siemenet otin talteen ja pistän ehdottomasti itämään varmuuden vuoksi jos nykyinen puska ei talvesta selviäkkään..(siementen lajipuhtaus selviäisi samalla jos chilit ovat saman näköisiä ja makuisia).
Niinkuin muillakin sivuilla tästä lajikkeesta kerrottin; tulisuus voi vaihdella yksilöiden välillä reilusti ja tyveä kohden polte kasvaa. Polte tuli omaan suuhuni pienellä viiveellä ja raakana tyvestä maistettuna polte oli hauska, koska tuli jostain syystä turkinpippuri-karkit mieleen

polte ei meinaan satu, se vain lämmittää suuta.Huulissa tilanne olikin sitten hieman eri

Aivan mainio chili ruuanlaittoon ja tapaksiin.