Näytä kirjoitukset

Tässä osiossa voit tarkastella kaikkia tämän jäsenen viestejä. Huomaa, että näet viestit vain niiltä alueilta, joihin sinulla on pääsy.


Aiheet - Wolfman

Sivuja: [1]
1
Chilitapahtumat / -tapaamiset / Puutarhamessut 19.-21.4. Lahdessa
« : Huhtikuu 03, 2013, 21:14:17 ip »
http://www.lahdenmessut.fi/pihapiiri13/

Näyttää tuollakin olevan chilit edustettuna, pikaisella vilkaisulla löytyi Poppamies ja chiliyhdistys yhteisellä osastolla ja Tannisen Chilinen omallaan. Pitänee se kotikaupungin messuilla poiketa ainakin.

Monellakohan paikkakunnalla noita vastaavia messuja oikein on näin keväällä  ;D

2
Aloittelijan ja yleisten chilikysymysten nurkka / Juuresta ohut varsi ?
« : Huhtikuu 05, 2011, 13:35:28 ip »
Ei löytynyt haulla vastaavasta keskustelua eli:

Aji Habanero tälläkertaa, kasvaa muuten ihan hyvin mutta varsi on mullan pinnasta ohut (halkaisija ehkä puolet normaalista tai vähän allekin). Tuo ohut kohta oli ihan pinnassa ja muutaman millin korkeudelta alkaen "normaalia" vartta, taimella mittaa reilu 15cm. Multana mustanmullan ja taimi/kasvatusmullan sekoitusta (ei ehkä ihan parasta mutta muut kasvavat hyvin tuolla) ja lannoitteena puutarhankesää kevyellä annostuksella nyt muutamassa viimeisessä kastelukerrassa, valoina ikkunasta tuleva + 40W ESL:it noille vajaa puolen neliön alalla oleville taimille.

Samaa oli viimekeväänä muutamalla taimella, onneksi oli purkeissa varaa lisätä multaa niin että heikko kohta jäi mullan sisälle jolloin kasvoivat ihan hyvin ja kehittyivät tukeviksi. Olisiko mitään tietoa/arvauksia mistä tuo ohut kohta voisi johtua ?

Sivuja: [1]