Olin hankkinut joku vuositten tuota jaakontaika nimistä kasvunnopeuttajaa nopeutti runsaasti kasvien kasvua lähes kaikkiin kasveihin se sopi. Laitoin sitä kerran sellatteeseen pyöreään pallokaktukseen joka oli kauan ollut kasvamatta suihkeen annon jälkeen kaktus alkoi kasvamaan pitkänä ylöspäin eikä suinkaan pallon muotoon. Ja vaikka nuokaktukset ovat hidaskasvuisia jaakontaian annon jälkeen se lähti kasvamaan hyvinnopeasti. Mietin että toimisiko tuo myös Chileihin. Onko kellään kokemusta iteltäni on tuo aine loppu pitäisi varmaan jostain ostaa
Tässä vähän kopioitua inffoa aineesta:
Mitä se oikeastaan on?
Jaakontaika sisältää etanolila, brutanolia, ureaa, ureafosfaattia, rautakelaattia, aminohappoja, pintajännitystä alentavaa ainetta ja vettä. Se on kasveille haitatonta. Hiililisäys on alkoholeina, aminohapot suojaavat kasveja alkoholimyrkytykseltä ja tavalliset kasvin ravinteet tasapainottavat kasvin hiili-typpi -suhdetta. Periaate on yksinkertainen, mutta tarkka koostumus on huolellisen tutkimustyön tulos.
Miksi se toimii?
Jaakontaika tehostaa kasvin yhteyttämistä vaikuttamalla valohengitykseen. Kun kasvi normaalisti yhteyttää, se sitoo hiilidioksidia ilmasta sokeriksi ja tärkkelykseksi. Valohengitys puolestaan sitoo happea ja tuhlaa runsaasti energiaa, mikä hidastaa kasvua. Jaakontaika estää valohengitystä, joten kasvu jatkuu kuivuuden vaivatessakin hyvänä.
Vaikutusmekanismia on tutkittu niin yhdysvalloissa kuiin Helsingin yliopistossakin. Olennaista on että Jaakontaika ei sinänsä vaikuta kasvin luonnolliseen toimintatapaan, vaan sen energiatalouteen. Entistä suurempi osa kasvin vangitsemasta valoenergiasta varastoituu tärkkelykseksi ja sokeriksi - ja nehän kasviksissa, marjoissa ja hedelmissä maistuvat tai kukintana näkyvät.
Käyttöohje
Yhden litran sumutinpulloon pakattu Jaakontaika on valmis käyttöliuos. Sillä sumutetaan kasvin lehdet kosteiksi. Käsittely on aina tehtävä valoisana aikana. Jaakontaika toimii vain kasvien yhteyttäessä. Sumutuksen voi toistaa noin viikon välein. Muista lukea mukana tuleva käyttöohje huolellisesti.
Onko siitä haittaa
Hyvin hennot tai ohutlehtiset kasvit saattavat vioittua ensimmäisessä käsittelyssä, mutta nekin yleensä sietävät normaalia laimeampaa liuosta. Tee tarvittaessa koekäsittely laimennetulla seoksella (1 osa Jaakontaikaa, 1 osa vettä). Kurttulehtiruusuille Jaakontaika on annosteltava varoen, jotta lehden poimuihin ei jää suuria pisaroita.
Jaakontaika on kasveille myrkytöntä, eikä siitä jää niihin mitään haitallisia aineita. Sellaisenaan nautittuna se on haitallista, joten pullo on säilytettävä lasten ulottumattomissa, tiiviisti suljettuna ja mieluiten viileässä sekä valolta suojattuna.
Käyttö muuhun tarkoitukseen ja vastoin ohjeita on kielletty.