huhtikuu 19, 2025, 06:10:16 ap

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Aiheet - Rusakko

1
Tori / O: Pink habanero taimia tai siemeniä
toukokuu 19, 2022, 15:58:43 ip
Löytyiskö ylimääräsiä Pink Habaneron taimia jostain.
Tai jos ei taimia niin siemeniä tai ehkä sadonkorjuun aikaan voisko jostain saada koko podin maisteluun ja ensi vuoden kavatteluihin?
Mielellään Turun suunnalta.
2
Tori / Myydään SPNA-lamppu 400W
kesäkuu 02, 2019, 22:36:22 ip
Myydään SPNA-lamppu. Ostettu aikoinaan Chilitarvikkeesta, mutta ollut nyt pitkään kellarissa.
Testaan vielä toiminnan ennen myyntiä.
Hinta 50€ ja lamppu sijaitsee Turussa. Töpseli seinään ja valoa taimille.
3
Kuulin tälläisen jutun kaveriltani floristilta. Kukkakaupat lisäävät pienen lorauksen kloritea leikkokukkasten veteen, jotta kukat pysyvät kauemmin kauniina. Tämä siitä syystä, että kuihtuminen johtuu bakteerista, jonka klorite tappaa. Ja tästä tuli mieleeni, että olisiko mahdollista parantaa vesikasvatuksessa juurten vointia pienellä määrällä kloritea. Jos juuret pysyisivät puhtaampina ja ravinneaineet imeytyisivät paremmin. Entä imeytyykö kloritesta jotain haitallista chileihin, niin että niistä tulee epäterveellisiä?
4
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Rusakon rehut 2012 ja 2013
joulukuu 04, 2011, 18:35:44 ip
Ketuikshan se meni viime kausi. Leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä. Siemenet ollu ny lautalla jokusen viikon ja alkaneet puskea lehtiä. Siirsin soraan ja pohjalle vähän vettä. Viime vuodesta oppineena soraan vasta kun saa lehdet ilmaan, muuten homehtuu. No pari meni kyllä vähän ehkä aikasin. Muutamia on nyt vielä lautalla mutta eiköhän ne sieltä viikon kahden päästä pääse mukaan geimeihin. Talvehtimassa nyt pelkästään Lanceolatum(vas) toista talvea ja CAP 1491(oik) ekaa talvea. CAP ainoa joka lähti kasvamaan ja sekin isäni kasvattamana. No josko tuossa nyt tykkäisi olostaan meikäläisen hoidossa. Muutamia hedelmiäkin tuli, siemeniä en vielä ole niistä katsonut. Lancehan ei ole vielä yhtään marjaa tehnyt. Takana pari koristepuskaa kun löysin kaupasta syksyllä, kivan näköisiä ja mietin pitäisikö laittaa siemeniä tulemaan ja pihalle reunustoille kesäksi. Ajatuksia saa heittää, itse koitan päivitellä tasaisen epätasaiseen tahtiin kunhan jotain ihmeellistä tapahtuu. Loppuun pari kuvaa.



5
Osaisko joku sanoo mikä olis järkevä määrä mitä vetyperoksiidia kannattaa laittaa vesiviljelyssä veteen jotta poistais juurimätää? eli olisko fiksu määrä esim 1% vai 3% vai 10%.
lisäks sit vois kertoo mistä löytäis vähän väkevämpiä liuoksia kun viimeks apteekista kysellessäni oli vaan jotain 3%:sta ja jos 100l veteen meinaa sekottaa niin vähän tuhdimpaa sais olla.
6
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Rusakon rehut - 2011
lokakuu 10, 2010, 23:41:14 ip
Toinen kausi siis alkaa. Ensimmäinen kausihan löytyy foorumilta http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=6688.0.

Kasvatuslistaa olen miettinyt ja seuraavanlainen on hakusessa. Katsotaan kuinka lähelle päästään. Tarkoituksena on laittaa kaikkia pari kolme siementä itämään joista sitten lahjoittelen ylimääräiset pois. Kai niille joku ottaja löytyy, ainakin villeille jos itämään saan. Pubet ja villit ovat jo itämässä tai mullissa. Villit ovat olleet lautalla jo elokuun lopulta ja pubet pääsivät eilen lautalle Manzanoa lukuun ottamatta. Chinenset on tarkoitus laittaa itämään marraskuun puolen välin tienoilla ja loput sitten vuoden vaihteessa. Viime vuoden kasvatusvalona toimineen loisteputken meinasin vaihtaa. Tarkoituksena on löytää jostain joku noin 125W lamppu, suurpainenatrium ja jokin muu vastaava. Lannoitteena puutarhan kesää jota on jäljellä vielä reilusti. Pitää laittaa peri kuvaa jo itäneistä ensiviikolla. Sirkkalehdistä ja siemenistä tuskin tarvitsee laittaa kuvia. ;D Kuten listasta näkee niin Pubet ovat hyvin edustettuina, toivottavasti saan niistä satoakin. Ainoasta pubesta Turbo Pube, en tänä vuonna saanut yhtään satoa. Siinä mielessä mennään riskillä.

































Capsicum Annuum
HomeroAnnuum
Jalapeno Hercules F1Annuum
Super ChiliAnnuumYksi talvehtii, koristeeksi/jonnekin reunukselle pihalle
AuroraAnnuumYksi talvehtii, koristeeksi/jonnekin reunukselle pihalle
Capsicum Baccatum
Aji CristalBaccatum
Aji GoldenBaccatum
Aji RojoBaccatum
ChampionBaccatum
OmnicolorBaccatumYksi talvehtii amppelissa, yksi tai kaksi lisää amppeleihin
Capsicum Chinense
CamerounChinense
CongoChinense
GoronongChinense
Naga MorichChinense
Tobago SweetChinense
Capsicum Pubescens
Manzano RojoPubescensItänyt lautalla, mullissa, amppeliin
Rocoto OrangePubescensLautalla
Rocoto Peru Puno Marki, Punainen Rocoto   PubescensLautalla
Turbo PubePubescensTalvehtii ämpärissä
Yellow RocotoPubescensLautalla
PI 585273, RocotoPubescensLautalla
Villit
PI 439361 "Bolivian small red"BaccatumItänyt lautalla, mullissa
PI 5733 "Aribibi Gusano"ChinenseLautalla
CharapitaChinenseMullassa ja duunissa jo pari noussut, isoin lekasorassa ja noin 5cm korkea
RocopicaC. Cardenari x PubescensLautalla
Cap 1491C. EximiumLautalla
C. LanceolatumC. LanceolatumTalvehtii isossa altakasteluruukussa
7
Tee-se-itse / Kasvihuoneen rakennus
tammikuu 25, 2010, 00:20:01 ap
ajattelin nyt näin jo ajoissa olla liikenteessä :)
eli tällä hetkellä mulla on 16 taimea ja 4 siementä vielä itämässä eli 20 keippeille mennään. no tarkoitus on saada kasvit 10 litran ämpäreihin ja kun sopivat kelit tulee, pihalle. ja nyt kun ekaa vuotta kasvattelen niin se kasvihuone tai sen sorttinen pitää varmaan rakennella.

hieman reunaehtoja kasvihuoneelle
1. järkevän kokoinen ettei hallitus kumoa hanketta suoriltaan
2. autotallin kylki olisi näppärästi etelään ja yhtä seinää siis voisi hyödyntää kivasti siinä
3. aurinko pääsee paistamaan tuohon aika kivasti

ajatuksena on ollut että nuo 20 kasvia sais kivasti joko kahteen tai kolmeen riviin, näin jos laskee niin leveydeksi tulisi noin 2-3 metriä ja silloin pituudeksi jäisi 7-10 kasvia eli 5-7,5m. miltä tila kuulostaa? aika rajoilla varmaan mennään että saa luvan noinkin isoon rakennelmaan :)
koska tuo autotalli tuossa on näppärästi niin siihen saisi kuin huomaamatta kylkeen pienen huoneen. runko kakkoskakkosta ja katoksi vaikka valokate. pieni kallistus kattoon, muuten kuutio. toinen muoto jota olen miettinyt olisi tunneli. eli puolikaaria maasta ylös ja niitä yhdistämällä puolikas lieriö eli tunneli. kaaret esimerkiksi jotain muoviputkea tai tankoa joka taipuu kivasti. toivottavasti ei ollut liian sekava. seinämateriaalina molemmissa vaihtoehdoissa rakennusmuovia yksin- tai kaksinkertaisena. pitäisikö pohjalla olla jotain muuta kuin pelkkä maa? alla pieni hahmotelma muodoista.



mitä mieltä, kumpi parempi tai helpompi? muita muotoja ja ajatuksia miten rakentaa? minkälaisia porukka on täällä värkännyt? mistä materiaaleista? kuviakin saa laittaa. ja nyt siis ihan tuollaiselle 20 kasvin tarpeelle eli turha ehdotella että kyllä sen pitää olla sellainen mihin 150 kasvia mahtuu :) kuvia niistäkin tietysti saa laittaa, voihan saman tyyppisiä rakentaa vain pienemmässä mittakaavassa.
8
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Rusakon rehut
marraskuu 20, 2009, 23:09:59 ip
Pakko kai se on itsekin tänne rustata omia tekemisiä. Lähinnä ehkä oman muistin virkistämiseksi.

Lokakuun alussa tilatut lajit. http://www.chileseeds.co.uk/ Nämä laitoin pieneen minigrippiin märän talouspaperin kanssa lokakuun ekalla viikolla:

Habanero Long:
2/4 siementä itänyt. ja nyt ovat noin 5cm korkuisia. molemmissa sirkkalehtien lisäksi kolmaslehti, ja toisessa jopa neljäs lehti. Aika hitaasti lähteneet liikkeelle, mutta kai se on niille ominaista.
Selitys siemen kaupan sivuilta: Habanero Long Red Hot Organic Chilli Seeds
300,000 + SHU. Heat Level 10+++ The hot fruit shape is very much elongated with a tapered end. These peppers turn a brilliant red upon maturity and grow in abundance on 3-1/2 foot tall plants. Hot enough to suit even the most dedicated heat seeker. The Habanero is one of the world's hottest and most renowned peppers. For the uninitiated even a tiny piece of Habanero would cause intense and prolonged oral suffering. Underneath the heat is a delicate plum-tomato apricot, apple-like flavour. This bright red version of Habanero is one hot pepper. (Capsicum Chinense) 


Maya Pimento:
0/4 siementä itänyt. pettymys. pitää koittaa uudestaan tammikuun lopulla.
Selitys siemen kaupan sivuilta: Maya Pimento
Heat level is 8-10. This is a great early hot chilli, between 200,000 - 350,000 SHU.  Beautiful chilli, earlier than the Habanero, 3-4" long, days to maturity (red ripe) - 90 days, nice size plant very colourful fruits (in the time to maturity stage), very hot - (Scoville rating- 200,000-350,000) (Capsicum chinense)

Super Chili:
2/4 siementä itänyt. jälkimmäinen nousi mullasta tällä viikolla. molemmat nyt noin 5cm korkuisia.
Selitys siemen kaupan sivuilta: Super Chilli
Chilli Heat level 8. It is easy to grow: it germinates quickly and yields exceptionally well. As it matures, its colour changes from green to red. It's very hot to the taste when ripe. Use it as an ornamental plant, a hybrid plant or a compact plant. The pod size is 1 inch by 1/2 inch.


Ring of Fire:
yllärilaji siemenkaupasta. 2/6 siementä itänyt. noin 5cm korkuisia. Kohtalaisen nopeasti kasvaneet.
Selitys lajista:
Kyseessä on melko nopeakasvuinen Cayenne, joka tuottaa satoa jopa ulkona eteläistä betoniseinää vasten aurinkoisessa paikassa. Maku on tyypillinen annuumille, melko pistävä, mutta moneen ruoanlaittoon ihan kelvollinen.


Nämä kaikki olivat aluksi kaktusmullassa. Tänään vaihdoin Super chilit ja toisen Ring of Firen turpeeseen ja isompaan purkkiin. Turpeen alle laitoin lekasoraa 2-3 senttiä. Samalla upotin taimet melkein lehtiään myöden turpeeseen. Loput pitää vaihtaa turpeeseen ensiviikon alussa. Valona 23W energiasäästölamppu. Isompaa pitää etsiä ensi viikolla. Chilli Focus merkkistä lannoitetta ostin ja nyt on viikko kasteltu sillä. Katsotaan miten vaikuttaa.

Loput lajit jotka laitoin idätykseen 9 päivää sitten. Idätys talouspaperilla vedessä. Ei mitään liikettä vielä. näitä laitoin kaikki kolme tai neljä siementä.
Kiitos Anppa näistä!
Naga Morich siemenistä
Lemon Drop x PI-441550 tuoreesta
Habanero choco long tuoreesta
Habanero Orange tuoreesta
Champion siemenistä
Madame jeanette tuoreesta
Turbo Pube tuoreesta
C. lanceolatum siemenistä
Rocopica siemenistä

Bih Jolokia Chilikaupasta ostetusta kuivatusta hedelmästä
Joku Thaimaan chili työkaverin tuomasta tuoreesta hedelmästä


Lisää päivitystä jossain vaiheessa sekä kuvia ekoista taimista. Nämä tulee kuitenkin enemmän olemaan muistiinpanoja kasvatuksesta. Ensimmäistä kertaa koitan mitään kasvattaa joten perse edellä mennään puuhun. Vihjeitä otetaan vastaan.