maaliskuu 18, 2025, 22:31:42 ip

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Aiheet - Doodle

1
Mitenkä on? Voiko sitruunaa käyttää veden happamoittamiseen hydrossa vai tartteeko olla ph downia? Kyselin kaupasta ja sanoivat että jos käyttää sitruunamehua hapettamiseen muodostuu ämpärihydroon juurimädän riski, niin ph downi olisi parempi vaihtoehto, sillä siinä ei juurimädän riskiä kuulema ole.

Onko näin? Kiitos, jos joku kokeneempi osaisi vastata kysymykseeni.
2
Uusien jäsenten esittelyt / Moikka!
tammikuu 17, 2014, 19:27:29 ip
Chilin kasvatukseen innostuksen sain viime kesänä ,kun katselin videoita YouTubesta ,kun tyypit syö maailman tulisinta chiliä kärsivän ja tuskallisen näköisinä :D. Sitten mieleen juolahti: Minkähänlaista olis ,jos kasvattelisin itse maailman tulisinta chiliä ja kuinkahan tuliselta se oikeasti maistuisi?

Noh.. Googlehan on keksitty ,joten haeskelin netistä sivuja ,joilta voisin löytää siemeniä maailman tulisimmasta chilistä. Ja ,mikä sattuma. Löysin Fatalii Seeds sivuston ,jolta jo seuraavana päivänä tilasin siemenet ja ,kun saapuivat postissa kylvin ja siitä se innostus chilin kasvatukseen sitten lähti.

Nagasta tosin ei jostain syystä tullut yhtään palkoa ,joka jäi vähän tympimään ,mutta ajattelin tänä vuonna vähän enemmän panostaa chileihin laittamalla enemmän ,kuin yhden chilin kasvamaan ja kiinnostus heräsi enemmän maukkaita lajikkeita ,kuin äärimmäisen tulisia kohtaan :D

Jos kiinnosti niin täältä voit seurata päiväkirjaani

http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=14647.0



3
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Doodlen Kausi 2014
tammikuu 04, 2014, 13:44:34 ip
Vuosi on lähtenyt hyvin käyntiin chilit ja minä voimme oikein hyvin ,joten päätin aloittaa kasvatuksien dokumentoinnin :) Eka kausi meneillään kokemusta ja tietoa ei ole paljon. Viime kesänä kylvetyn Nagan olen saanut kukkimaan ,mutta kummempia saavutuksia ei ole saatu. Joten kaikki neuvot ovat hyvin tervettulleita!

Tänä vuonna aijon kasvattaa paljon Pubeja kun niitten makua,satoisuutta ja oikeastaan kaikkea niissä kehutaan tosi paljon. Olen jo jonkin verran laittanut itämään. Viittä eri lajiketta laitoin lokakuun lopussa. Siemeniä tuli laitettua aika rutkasti ,kun nyt on tasan 15 puben möhkylää mun huoneessa. Osa pitää tietenkin lahjoittaa pois jollekin sukulaiselle ,kun ei tota valoa paljon löydy kun vain 90w UFO Ledi.. Suuret kiitokset Jewelle siemenistä!

Sitten kasvatus oloihin.. Eli lannoitteena on tuttu ja turvallinen Puutarhan Kesä ja multana Biolanin musta multa tai mitänyt kaupasta/varastosta löytyy ;D.. Tänä kautena oli ollut suunnitelmana kokeilla vesiviljelyä ,mutta huoneen tila ei oikeen tykkää moisista härpäkkeistä ,eikä Ledin alle kuitenkaan montaa isoa chiliä mahdu. Kasvihuonetta ei ole ja kunnollisia ikkunalautoja mihin pistäisin chilit ei oikein ole. Asun rivitalossa joten kasvit olisi tarkoitus siirtää takapihalle kesäksi.


Kauden 2014 chililajikkeet
-Canario
-Chile De Seda
-Turbo Pube
-Orange Rocoto
-Rocoto Montufar