helmikuu 09, 2026, 05:16:34 ap

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Jani M

1
Melko vauhdilla siinä näytti välillä eurot lentävän pöytään, kun maitoa tultiin ostamaan. :D

Ai niin, mikä siihen chiliastian chilien määrään oli oikea vastaus?
2
Hienot festit oli, ei muuten tarvinnut nälissään ihmisen siellä pyöriä.
3
Lainaus käyttäjältä: jewe - tammikuu 12, 2016, 21:12:56 ip
Monen vuoden Lumia painajainen ohi ja nyt on ihan oikea puhelin, IPhone jonka pitäisi synkata autonkin kanssa.


Sama. Vaihtui Lumia 930 iPhone 6s:ään. Aika vähän on ikävä lumiaa. Oli silti kuitenkin paikoin jopa parempi ja mukavampi käyttää se käyttöliittymä.
4
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Kirjoista
maaliskuu 01, 2016, 19:07:49 ip
Tjaa, niin tämmönen vai?


Kesästä asti odoteltu...
5
Suomen Chiliyhdistys ry / Vs: Pohjois-Suomen aluejaosto
maaliskuu 01, 2016, 19:04:17 ip
Lainaus käyttäjältä: pasilan - helmikuu 15, 2016, 17:38:46 ip
JaniM muistaakseni tuon mailiboxin teki. Onkohan Jani sitä lueskellut?


Just tänään sitä lueskelin. Muistaakseni muillakin teillä on sinne salasana. Itse en mokomaa muistanut, ennen kuin tänään muljahti mieleen yhtäkkiä. Mutta joo, aika fail tuli tästäkin vaihteeksi.
6
Suomen Chiliyhdistys ry / Vs: Pohjois-Suomen aluejaosto
marraskuu 25, 2015, 22:32:10 ip
Lainaus käyttäjältä: unenkuva - marraskuu 25, 2015, 22:24:04 ip
Lainaus käyttäjältä: calm - marraskuu 25, 2015, 18:56:06 ip
Lainaus käyttäjältä: unenkuva - marraskuu 25, 2015, 17:01:18 ip
Hep.
Kirje minulla! Nyt niitä ehdotuksia! Keretäänkö jo huomenna?


Perjantai-iltaan voisi yhdistää ..hmm.. muitakin harrastuksia samalla, mutta kaikki käy.


Perjantai ok mulle. Muut?


Eiköhän onnistu.
7
Suomen Chiliyhdistys ry / Vs: Pohjois-Suomen aluejaosto
marraskuu 22, 2015, 11:44:27 ap
Lainaus käyttäjältä: Ezmo - marraskuu 20, 2015, 21:40:44 ip
Keskikaupunki on vain tuskanen omien kokemusten mukaan iltasin, kun sinne ei saa autoa mihkään.


Kivisydämessä on tilaa. Pääsee suoraan Rotuaarin alle ja Amarillon vieressä hissi.
8
Suomen Chiliyhdistys ry / Vs: Pohjois-Suomen aluejaosto
marraskuu 19, 2015, 14:09:17 ip
Noh, ei voi mitään. Tulee kun tulee, pidetään tilannetta silmällä. Ehkäpä ehdin saada nuo lanceolatumin siemenet kuivaksi ja kirjeeseen mukaan.
9
Onneksi on Spyder4Pro. :p
10
Yksi vaihtoehto on ostaa joku vanha manuaalinen linssi ja siihen kääntösovitin. Eli linssi laitetaan kameraan väärin päin, jolloin toimii mainiosti makrona. Manuaalisena tosin, käsitarkennus ja se on usein hieman haastavaa. Kannattaa myös makrokiskot hommata, jolloin säätelystä tulee vähän helpompaa. Tämä on toteutettavissa muutaman kympin budjetilla.
11
600W Spna:n kanssa ei ainakaan pysty oleskella samassa huoneessa, on se valo sen verran häiriintyneen sävyistä.
12
Suomen Chiliyhdistys ry / Vs: Pohjois-Suomen aluejaosto
lokakuu 19, 2015, 23:45:17 ip
Lainaus käyttäjältä: Raaka-Arska - lokakuu 15, 2015, 19:01:57 ip
Moi. Ollaan mukana Oulu-miitissä siemenien merkeissä.


Hälytelkäähän minutkin sitten mukaan. En pahemmin seuraile täällä foorumilla, joten muuta kautta saa paremmin kiinni. Yksityisviesteistä kuitenkin tulee sähköpostiin muistutus, eli sitä kautta nyt ainakin saa yhteyden.
13
Suomen Chiliyhdistys ry / Vs: Pohjois-Suomen aluejaosto
syyskuu 23, 2015, 23:02:55 ip
Nähtävästi tämä menee sitten etäkokoukseen. Ideoita, miten toteutetaan?
14
Suomen Chiliyhdistys ry / Vs: Pohjois-Suomen aluejaosto
syyskuu 05, 2015, 09:13:19 ap
Työkiireitä ollut itse kullakin. Jos ei muuten, niin pidetään vaikka googlen hangoutsissa. Naamakkain olis tietty paras, saataisiin ehkä uuttakin porukkaa paikalle. Hätätapauksessa meillä pitää pitää sellainen kokous, mikä vaan täyttää sääntöjen sanelemat puitteet.

Toki nytkin olen Torniossa, joten periaatteessa mulle käy siis melkein mikä tahansa viikonloppu.
15
Lainaus käyttäjältä: pasilan - elokuu 07, 2015, 09:09:27 ap
Nyt olis sitten aika alkaa järjestää PoSu:n "lakisääteinen" vuosikokous. Kokouksen pakkoagendalla on ainakin toimitsijoiden (pj, sihteeri, rahastonhoitaja) valinta, nykyisten toimitsijoiden vastuuvapaus sekä kolikkojen laskenta (kassan saldo) ja muina aiheina voisi olla jonkinmoisen toimintasuunnitelman miettiminen (millaista aktiviteettia PoSun alueelle haluttaisiin). Lisäksi voisimme tarkistaa ja tarvittaessa päivittää perustamispöytäkirjassa sovittuja asioita. Samalla tietysti päästään tarinoimaan tämän kauden kokemuksista.

Osallistuminen on siis välttämätöntä nykyiselle toimitsijatroikalle (allekirjoittanut, Jani M ja Terho). Muita alueen aktiiveja ainoastaan kehotetaan osallistumaan :)

Halukkaita toimitsijoita kehotetaan ilmaisemaan innokkuutensa viimeistään kokouksessa. Ainakin Terho on aiemmin ilmaissut kiireidensä haittaavan harrastustoimintaa, eli hän olisi mahdollisesti luovuttamassa toimitsijatehtävänsä eteenpäin. Myös muut tehtävät ovat vapaasti demokraattisella äänestyksellä täytettävissä.

Esitän kokouspaikaksi jo tutuksi käynyttä pizzeria DiMarea Kemissä ja ajankohdaksi elo-syyskuuta.



- Pasi


Komppaan. Just meinasin samasta asiasta tänne jo kirjoitellakin. Pitääpä oikein ottaa roll-upit mukaan, niin saadaan yhdistysfiilistä järkättyä. Sitten seuraavaksi:

Ehdotelkaa päivämääriä!
16
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: AirManin kasvatit
elokuu 02, 2015, 20:47:05 ip
Voin kertoa, että sitä oikeaa naurista saat etsimällä etsiä. Joillakin sitä on, mutta niitä siemeniä saakin sitten metsästellä. Kultapallo lienee nimeltään se oikea, mutta sillä nimellä myydään jo jotain likimain samankaltaista ja ei läheskään niin maukasta.
17
Lainaus käyttäjältä: Chilijamppa - elokuu 02, 2015, 12:52:47 ip
Lainaus käyttäjältä: Jani M - elokuu 02, 2015, 12:32:39 ip
Lainaus käyttäjältä: Chilijamppa - elokuu 02, 2015, 11:20:40 ap
Olisi aika jännittävää seurata vähän pitempään Puutarhan kesällä lannoitettua kasvia, kun käytetään laadukasta kookoskuitua kasvualustana. Itse tuossa juuri mietin ottavani yhden kasvin koekaniiniksi Puutarhan kesä testeihin.


Ihan hyvin on tänä kesänä Jalapenot kasvaneet kookoskuidussa ja puutarhan kesällä lannoitettuna. Satoakin tulee sen verran, kuin nyt tällaisena kesänä vois kuvitella.


Millä annostuksella olen pistänyt Puutarhan kesää 10 litraan vettä?


Tjaa. Hyvä kysymys, kun teen yleensä stokkiliuosta, se on helpompi annostella siihen vesimäärään, mitä nyt sattuu tarvitsemaan. Mittailen mittarilla aina sen sinne EC 2 - 2,5 tuntumaan. Eli mitään tarkkoja määriä en osaa kertoa, kun tosiaan mittarin kanssa niitä litkuja sekoittelen. Chiliyhdistyksen sivuilla taisi olla tuohon joku taulukko?
18
Muut harrastukset ja elämä / Vs: Tietokoneista
elokuu 02, 2015, 12:36:46 ip
Lainaus käyttäjältä: Aji Inferno - elokuu 01, 2015, 19:22:35 ip
Sanovat, että jos siitä asennustyökalusta päivittää suoraan, tekee aina suomenkielisen Windowsin jopa enkunkielisestä (mikä ei mulle esim. ole ok). Jos taas tekee esim. USB-tikun kautta, kuten itse tein, pysyy kielikin ennallaan.

Varmaan tekevät tässä piraattiversioiden käytöstä taas niin vaikeaa kuin osaavat, mutta se ei yllättäne ketään. Kaipa niitä erinäisiä aktivointivälineitä taas tätäkin tukemaan ilmestyy niille, jotka niitä käyttävät.


Win 10 pro:ssa ainakin pystyy valitsemaan kielen myös jälkikäteen. Lataa vaan kielipaketin ja ottaa käyttöön.
19
Parhaiten satoa tuntuu tekevän Jalapeño Gaucho. Melkein kuin normaalina kesänä. Chinenset tekee nappulaa kaikki.
20
Lainaus käyttäjältä: Chilijamppa - elokuu 02, 2015, 11:20:40 ap
Olisi aika jännittävää seurata vähän pitempään Puutarhan kesällä lannoitettua kasvia, kun käytetään laadukasta kookoskuitua kasvualustana. Itse tuossa juuri mietin ottavani yhden kasvin koekaniiniksi Puutarhan kesä testeihin.


Ihan hyvin on tänä kesänä Jalapenot kasvaneet kookoskuidussa ja puutarhan kesällä lannoitettuna. Satoakin tulee sen verran, kuin nyt tällaisena kesänä vois kuvitella.