huhtikuu 19, 2025, 05:36:42 ap

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Tuoreimmat viestit

Sivuja 1 ... 6 7 8 9 10
71
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Sisäkasvatus ja risteytyks...
Viimeisin viesti käyttäjältä miiksuli - maaliskuu 24, 2025, 09:41:29 ap
Kypsymisessä kestää kuitenkin noin kuutisen viikkoa. Persikka hieman nopeammin kypsyttelee. Tosiaan riippuu myös pitkälti marjan koosta kun tuolla on pari jättimarjaa tulossa! :D Aika pettymys oli tuo Crazy Boi. Suppea maultaan, hyvin perus chinense-mäinen. Tuoksuu kitkerältä vaikka maussa enemmän parfyymia. Vaikutti olevan hieman miedompi kuin mun tuo ns "Candy Reaper". Kasvutapakin on pitkälle vaeltava. Tarvitsee paljon korkeutta kasvaakseen.

Pitää varmaa laittaa tulemaan Primo Lucifer XL josko yllättäis. 

Edit.
72
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Elttonin chilivuosi 25
Viimeisin viesti käyttäjältä akselsson1 - maaliskuu 24, 2025, 07:23:06 ap
Jigsaw on kyllä hyvä, suosittelen... Erittäin ripeä kasvamaan ja satoakin tulee hyvin runsaasti. Mun päivyrissä on viimevuodelta juttuja siitä :P Niin ja se maku on kyllä kans ihan kärkikastia omasta mielestä  :chili:
73
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Sisäkasvatus ja risteytyks...
Viimeisin viesti käyttäjältä akselsson1 - maaliskuu 24, 2025, 07:18:54 ap
Lainaus käyttäjältä: miiksuli - maaliskuu 21, 2025, 19:33:00 ip23,5°C alempana, 26,5°C ylimpien lehtien tasolla. Aika alhaset lämpötilat. Auringon paistaessa kahden ja neljän välillä jotain 30°C. Kesällä sitte >35°C. Tekis varmaa paremmin satoo jos olis pikkusen lämpösempää.
Aivan, no kyllähän tuokin varmaan jo n. 20 asteeseen verrattuna jouduttaa kypsymistä :)
Napakan näkösiä podeja...
74
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: UG Chilit '25
Viimeisin viesti käyttäjältä Uuge Poni - maaliskuu 24, 2025, 00:00:22 ap
Jep, kiitos myötiksestä Elttoni. Osin vaikuttaisi että on saatu kirvoja vähän vähemmäksi, mutta välillä myös löytyy yllättävä lehti jostain minkä alapinnalla useita kirvoja. Tänään edellisessä viestissä mainittu, tuore neemisumute ja siitä jääneet neemirouheet kasteluveden mukana ruukkuihin.


Sitten päätin että laitetaan paikko kuihtuneiden tilalle, turha säästellä chilin siemenissä muutamaa pahaista ja Daisyssäkin kaksi tyhjää koria. Etitään sitte myöhemmin ne 30 pyttyä jostain!  >:D


23.3. idätys
Serrano del Sol, Mexico, 65d, Capsicum annuum, 0/4
Habanero Francisca Red, USA, 90d, Capsicum chinense, 0/6
75
Aloittelijan ja yleisten chilikysymysten nurkka / Vs: Mitä "multaa"???
Viimeisin viesti käyttäjältä Elttoni - maaliskuu 23, 2025, 19:10:51 ip
Mä olen tykännyt käyttää puutarhaturvetta ja keventää sitä perliitillä. Pidättää vettä, mutta vähentää liikakastelun riskiä ja on huokoisempaa kuin ilman perliittiä. Tänään tuli tuota turvemultaa tuumailtua kaupassa, mutta toistaiseksi ei vielä lähtenyt mukaan.
76
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: UG Chilit '25
Viimeisin viesti käyttäjältä Elttoni - maaliskuu 23, 2025, 18:53:08 ip
Toivottavasti kirvainvaasio alkaa taittua. Siinä alkaa helposti usko loppua, jos niitä tulee vain lisää ja lisää. Mulla oli toissa vuonna punkkeja aivan hirvittävästi parvekkeella olleissa chileissä. Osan kasveista sain pelastettua, mutta osa piti hävittää. Nykyään en uskalla ostaa kaupoista viherkasveja tai kukkia parvekkeelle, ettei niiden mukana tulisi mitään chilejä vahingoittavaa, vaan eipä siihen aina voi vaikuttaa :D
77
Päiväkirjat ja fotoalbumit / Vs: Elttonin chilivuosi 25
Viimeisin viesti käyttäjältä Elttoni - maaliskuu 23, 2025, 18:41:38 ip
Päivitelläämpä tässä sunnuntai-illan ratoksi chilikuulumisia. Eilen huomasin, että Tepiniin oli tullut nuppuja, kui siistiä! Yritin kuvatakin niitä, mutta ovat vielä liian pieniä kännykkäni kameralle. Numex April Fools ja Caligo ovat ikkunalaudalla ilman kasvivaloa, mutta tuntuvat siinä pärjäävän. Nuppujakin tekevät! Samoin jouduin yhden Scorpparin siirtämään niiden viereen. Muille riittää toistaiseksi lisävaloa. Ainakin chinenset haluan lampun alle ja taimetkin saavat nauttia pienemmistä lisävaloista. Vaikka lajikkeita alkaa ollakin jo mukavasti, haaveilen muutamasta lisäkasvista. Jigsaw ja Charapita ovat viimepäivinä kiusoitelleet mieltäni..

Kaiken kaikkiaan taimet kasvaa kovaa vauhtia!

Hainan Yellow Lantern, Cumari Alongato, Aji Mango ja Piispanhiippa by Elt toni, on Flickr

Rocotoista kaikki paitsi yksi siemen iti, nyt on taimia kasvatettavaksi!

Rocotot kovassa kasvussa by Elt toni, on Flickr

Nämä pari viikkoa sitten ruukutetut alkavat saada kasvupyrähdystä ja Chupetinhossakin on nuppuja. Taidan kyllä ne vielä tässä vaiheessa nyppiä pois.

Madre de Rios, Harold st Bart's ja Chupetinho Salmon by Elt toni, on Flickr

Ah ja tästä podista mä olen iloinen! Toivottavasti saan sen kypsyteltyä loppuun asti. Se olisi ensimmäinen reaperin podi minulle:)!

Reaperin podi by Elt toni, on Flickr
78
Aloittelijan ja yleisten chilikysymysten nurkka / Vs: Mitä "multaa"???
Viimeisin viesti käyttäjältä Uuge Poni - maaliskuu 23, 2025, 16:45:11 ip
Ruukkuihin chilille laitetaan melko kevyt seos, joka ei sido liikaa vettä tai vety. Eli heti itse lähtöön sanoisin ruukuttajalle ohjeen ei hiekkaa, ei (kivi)soraa.

Eri aineksilla saa muutettua vedensitomista, kuivumisnopeutta, huokoisuutta (pieniä ilmakoloja), tilavuuspainoa, pH:ta, ravinne-määriä.

Esimerkkinä, puutarhamulta yleensä sisältää hiekkaa ja hiekka on painavaa, sit ruukussa puutarhamulta painuu kasaan, voi tulla onglelmia isossa ruukussa juurien terveyden kanssa.

Turvemulta on aika hyvä, kun siihen lisää keveyttä jollakin, kevytssoraa 1/4 osa.

Kookos on hyvä jos osaa sen vaatiman lisäravinteen ja ne värkkäilyt, sehän ei sisällä juuri ollenkaan ravinteita. Perliitti taas on popcorn-poksautettua kiviainesta 1400 astetta tms, on tosi kevyttä että kookos-perliittiseos ehkä sitten hyvä idätykseen ja taimille. Järjettömän kallista on kookos kaupassa että kauppaan jää.
79
Edistyneempi chilinkasvatus / Vs: Siementen säilytysratkaisu...
Viimeisin viesti käyttäjältä Uuge Poni - maaliskuu 23, 2025, 16:30:24 ip
Mitä olen Capsicum siementen säilyttämisestä lukenut, niin kuivaamalla siemenet melko hyvin, laittamalla ilmatiiviiseen astiaan ja viileään auttaa säilyttämään siemenet itävinä.

Eli täydellisessä tilanteessa siementen kuivaus tarkoittaa noin 7% kosteusjäämää, viileä tarkottaa vaihtelevasti jääkaappilämmöistä viileään huoneilmaan, ilmatiiviys tarkottaa kaasutivistä joka estää hapen ja vesihöyryäkin.

Ja varmaan tärkeä tässä on huomata että kuiva ja kaasuton estää mahdolliset hyönteiset, homeet ja muut mikrobit. Eka kuivaus, sit pussiin ja pussi lasipurkkiin, kansi tiukasti kiinni ja purkki viileään kaappiin. Jos on varma siitä että siementen kosteusprosentti on juuri oikea 7-8% (tai mihin itse uskoo), niin purkin voi laittaa pakkaseen ja näin siemenet säilyisi vielä pitempään.

Foorumeilla jotkut väittäneet että vuosikymmeniäkin vanhat ym. tavoin säilötyt siemenet itävät ihan hyvin, tiedä siitä sitten.

Svalbardin siemenholvissa siemenet on ilmeisesti -18 C asteessa, muuten samat.
80
Edistyneempi chilinkasvatus / Vs: Siementen säilytysratkaisu...
Viimeisin viesti käyttäjältä j3 - maaliskuu 23, 2025, 16:07:27 ip
Tämä on mielenkiintoinen kysymys, juuri harrastuksen pariin palanneena noin vuosikymmenen tauon jälkeen laitoin melkein kaikki aikoinaan säilötyt siemenet itämään ja katsotaan jos sieltä mitään nousee.

Norjalaisilla on Svalbard Global Seed Vault jossa on ilmeisesti kaikki mahdolliset siemenet, mitenkähän ne säilötään siellä, ilmeisesti mitä kylmempi sen parempi.
Sivuja 1 ... 6 7 8 9 10