helmikuu 09, 2026, 03:43:11 ap

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Viestit - Mikho

261
c.bacon-pasta...eli kermainen pasta jossa pekonia, oranssia ja punasta paprikaa ja tietysti nagaa.
262
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - syyskuu 13, 2009, 12:28:19 ip
Lainaus käyttäjältä: kapsikumi - syyskuu 13, 2009, 12:05:32 ip... kaktusmullassa kasvaa. Ravinteena NEKO bonsai-ravinne N-P-K 1-1-3. Lisäksi alalehdet kellastuu.


Ellei kyseessä ole tupakan aiheuttama mosaiikkivirus ja kyseessä tosiaan on Habanero eikä joku koristelajike, olet saanut aikaan oudon ravinnevajauksen. On tuo yhdistelmäsi kyllä aika outo.

Tutki tuon taudin mahdollisuus ensin ja jos kasvi on terve, anna sille hyvää multaa ja oikeita kasvuravinteita. Alalehtien kellastuminen ainakin kertoo typen puutteesta ja noin kasvattamalla saat sen helposti aikaan.


Tämä habanero (kuva) on reilu 2 viikkoa vanha eikä ole saanut vielä mitään ravinnetta. Koska tupakoin, on tietysti mosaiikkivirus mahdollinen. Mikäköhän olisi suotuisa NPK-arvo kasvuvaiheessa ja mikä kukinnan aikana?

http://www.aijaa.com/v.php?i=4865721.jpg
263
Lainaus käyttäjältä: kapsikumi - syyskuu 09, 2009, 18:23:05 ip
Mitäköhän mahtaa olla tummat (melkein mustat) laikut lehdissä? lajike on "jokukaupanannuumi". Loisteputkivalossa ja kaktusmullassa kasvaa. Ravinteena NEKO bonsai-ravinne N-P-K 1-1-3. Lisäksi alalehdet kellastuu.


http://www.aijaa.com/v.php?i=4843752.jpg



MITÄ IHMETTÄ??!!??
Nyt mustuu habanerokin, taidan ristiä sen Black habaneroksi, koska se on kohta kokonaan MUSTA!
264
KärsäBabarille laitoin YVtä osallistumishalukkuudesta. (jos tähän nyt vielä pääsee mukaan?)
265
Mitäköhän mahtaa olla tummat (melkein mustat) laikut lehdissä? lajike on "jokukaupanannuumi". Loisteputkivalossa ja kaktusmullassa kasvaa. Ravinteena NEKO bonsai-ravinne N-P-K 1-1-3. Lisäksi alalehdet kellastuu.


http://www.aijaa.com/v.php?i=4843752.jpg
266
westlandpeppers/greenery Habanero Mix paketista jossa keltanen, oranssi ja punanen hedelmä, ei lukenu tarkemmin lajikkeita, mutta vertasin toiseen mixiin missä oli yellow adjoema yms yms.. ja  tän habaneromixin keltanen oli ihan samannäkönen kuin yellow adjoema (onpa epäselvästi selvitetty). maultaan se oli huomattavasti mehukkaampi ja tulisempi kuin paketin muut chilit. tietäiskö kukaan voiko se olla adjuma?

Oranssin siemenet oli raakoja ja keltaisen kypsiä.
267
westlandpeppers/greenery Habanero Mix paketista jossa keltanen, oranssi ja punanen hedelmä, ei lukenu tarkemmin lajikkeita, mutta vertasin toiseen mixiin missä oli yellow adjoema yms yms.. ja  tän habaneromixin keltanen oli ihan samannäkönen kuin yellow adjoema. maultaan se oli huomattavasti mehukkaampi ja tulisempi kuin paketin muut chilit. tietäiskö kukaan voiko se olla adjuma?

Oranssin siemet oli raakoja ja keltaisen kypsiä.
268
Tänään suun poltto edessä, eli nagaa maistamaan. Ne aji cristalit on kyllä pirun hyviä. ;D :o
269
Vieläkö mahtuu mukaan? kiinnostusta ois, ettei oo pelkästään samoja lajeja ens kaudella. .sori, mut toi yhteystietokuvio on mulle tuntematon, eli kelle laitan osoitteen?