kesäkuu 15, 2025, 21:01:03 ip

Uutiset:

Iloista kasvatuskautta !!


Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Aiheet - kuuteppi

1
Hola vaan kaikille. Mulla on takana jonkin verran puolivillaista chilien ikkunanlautakasvattelua mullassa, ihan kohtuullisin tuloksin. Tässä kun kuitenkin jonkin verran insinöörihenkisiä ja näpertelystä kiinnostuneita ollaan, ajattelin ottaa tätä hommaa nyt asteen verran ryppyotsaisemmin (emt  ;D) ja kokeilla ebb & floodia ja kerätä tästä kokemuksia ihan näin foorumille päiväkirjanakin.

Ebbini kokosin Fataliin saitin rakennusohjeita soveltaen (kalat69:n päiväkirjasta bongatulla lodjuratkaisulla). Laatikot siis Ikeasta, vesipumppuna eheimin pikkuinen 150-300 litran akvaariopumppu ja täytteenä kekkilän ruukkusoraa.

Ravinteina on nyt puutarhan kesää, laimennussuhteella 1ml/litra ja valaistuksena tällä hetkellä ikkunan läpi paistava aurinko ja tavallinen loisteputki. Palkkapäivän osuessa kuun puolivälissä kohdalle ajattelin investoida ehkäpä 50 watin energiansäästölamppuun ja katsella, josko jostain saisi halvalla pH- ja EC-mittareita.

Idätyksen päätin hoitaa Jiffy-merkkisissä turvepelleteissä, ihan hyvin näyttävät itäneen. Suunnittelin aluksi lähteväni  liikkeeseen kolmella lajikkeella:


  • Rocoto, Red Peruvian

  • Pimenta da Neyde

  • Aji Amarillo



Reilu viikko jälkikäteen iski kuitenkin chilihulluus, ja laitoin lisäksi kolme muutakin lajiketta tulille, eli


  • Naga Morichi

  • Aji Cristal

  • Cumari Pollux



Asetin itäneet rocotot, da Neydet ja Amarillot kylmästi itämisen jälkeen ebbiin turvepelleteissä, joskin olen nyt jäänyt miettimään, josko ne kannattaisi vielä siirtää sorallisiin verkkoruukkuihin. Ovat nyt kuitenkin Pelleteissään pärjänneet muutaman päivän ajan ihan hyvin.

Tässä vielä pari kuvaa:


Pystyriveittäin vasemmalta oikealle: Pimenta da Neyde, Aji Amarillo ja Rocotot


ja pakollinen, täysin tarpeeton sirkkalehtikuva:  ;D

Niin, tilahan tuosta ebbistä loppuu heti kättelyssä, jos nämä alkavat menestyä ollenkaan, mutta sittenpä on hyvä syy askarrella vähän lisää.