Ja terve vaan, täällä ois kans uus chilipää. Asun Rovaniemellä. Ensimmäistä kautta kasvattelen ja kasvattina on pari apachea tuossa keittiön pöydällä +jotain kaupan chilejä. suunnitelmia tulevaisuudelle on että mitä lajikkeita kokeilen. niitä olisi esim.
Lemon Drop.
Naga Morich
Aji Amarillo
Aji Cristal
Bolivian Rainbow
Cayanne Long slim
En vielä mikään ammattilainen ole näissä asioissa vaikka jotain pientä saatan tietääkkin mutta varmasti tulen
tyhmiä kysymyksiä kyselemään :D
ps.noista lajikkeista voi antaa kommenttia että minkälaisia kasvatteja ovat tällaiselle alottelialle ja ehdoittaa muitakin.
Tervetuloa!! :).
Omasta mielestäni hyviä lajeja olet valinnut, hienoja ja hyvän makuisia :D.
Tervetuloa. Aji amarillo on iso, naga on tulinen ja bolivian rainbow hieno. :)
Lainaus käyttäjältä: TunturiTiger - elokuu 07, 2011, 22:04:01 ip
Tervetuloa. Aji amarillo on iso, naga on tulinen ja bolivian rainbow hieno. :)
Ja Lemon Drop on muuten vaan mainio. Tervetuloa vaan!
Tervetuloa Antti,
Kyllä noilla lajikkeilla pääsee jo monipuolisesti chilin makuun. Sanoisinpa jopa, että selvästi mietitty lista.
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - elokuu 07, 2011, 22:23:21 ip
Tervetuloa Antti,
Kyllä noilla lajikkeilla pääsee jo monipuolisesti chilin makuun. Sanoisinpa jopa, että selvästi mietitty lista.
No jotain tietoa olen lajikkeista hakenut ja miettiny mitä pystyisin kasvattamaan ja mikä kiinnostais mutta sopivuutta en oo ehtiny miettiä :D
Tere! itsekkin samoilla seuduilla chilejä kasvattelen. Lisää tuohon listaan vielä joku pensastomaatti, kohtuu helppo kasvattaa menee samoilla lannotteilla ja hoidoilla kuin chilikin. (Tietenkin jos ei tykkää tomaateista...) :)
Tervetuloa vaan kaimalle!
Tosiaan hyvältä näyttää lajikevalikoimasi, kuten tässä on muutkin todenneet.
Teretulemast! Täällä on napapiirin kasvattajia muitakin. Tai ainakin Kimppu!
Hyvät lajikkeet on sällillä tulossa, ei muuta kuin antaa mopon lentää!
Joo kiitos vain kaikille, itsekkin palan jo halusta päästä noita uusia kasveja kasvattelemaan mutta pitää varmaan siemenetkin hommata eka ja oikeita idätys aikoja odotella ): mutta onhan nuo pari chiliä vielä silmän ilona :D
TERVETULOA vaan munkin puolesta
Ei muuta kun kysymyksiä peliin jos joku asia mietityttää, niin sitä oppii ja voi jotain jäädä mieleenkin.
Vuosia chilien kanssa pelannu ja vieläkin menee chilinen sormi nenään.
Siemenet itämään vaan, kyllä ne jo yhdellä energiansäästölampulla kerkeää ainakin juuriaan kasvatella syksyn pimeydessäkin :) ja jos meinaa koko karata liian suureksi niin surutta saksia peliin. Lähtevät sitten keväällä valon saapuessa kovaan kasvuun heti alusta asti!
Kiva saada tänne rolloon muitakin kasvattajia,itse olen useitavuosia näiden chilien kanssa täällä arktisissa olosuhteissa värkännyt ei oo niin helppoa vaan ei niin vaikeatakaan,siis tervetuloa harrastuksen pariin.