ALOITA TÄSTÄ => Uusien jäsenten esittelyt => Aiheen aloitti: Ropocoo - elokuu 10, 2011, 12:36:11 IP

Otsikko: Ropocoo
Kirjoitti: Ropocoo - elokuu 10, 2011, 12:36:11 IP
Morjens,

Pitää tässä varmaan itekkin esittäytyä, kun muiden esittäytymisiä lueskellu..

Elikkäs ensimmäinen kausi zilejä menossa ja joku 40 ruukkua on lasitetullaparvekkeella Vantaalla kasvamassa. Lajikkeina niitä mitä on saanut käsiinsä elikkäs Aji Cristal, champion, fresno, bolivian rainbow, peruvian purble, trinidad scorpion, lemon drop, criolla sella, punaine habanero (Cittari), short yellow tabasco, naga morich, ja pari muuta mitä nyt en muista  ::)

Mullassa kasvattelen ja talveksi valaistuksena 400w SPNA ja muutamia 21W eslejä..

Vesiviljely kiinnostaa ja ehkä enskaudella pitää muutama kasvi laittaa jonkinlaiseen itseväännettyyn järjestelmään.

Harrastus lähteny liikkeelle ensin tomaattien, salaatin yms. kasvattelusta kuopiossa vaatekaapissa =D kunnes sitten joku aika kyselin MrFrostilta siemeniä -tutustunu joskus Nokialla töissä ollessani Salon matkapuhelintehtaalla.

Nyt on jääny tomaatit yms. tilan puutteen vuoksi vähän vähemmälle..

Ja mikä parasta muutama päivä sitten ensimäinen itse kasvatettu fresno syöty ja samalla yks tulisen herneen makuinen  ;D raaka aji cristal, joka kyllä yllätti tulisuudellaan ihan positiivisesti..

Yrittäny selailla päivittän hiukan foorumia ja lueskellut kaikkea mahdollista..

Ainut mikä nyt harmittaa niin en pääse tampereelle festareille kaverin synttäreiden vuoksi..  ::)

Mutta näillä korteilla mennään =)
Otsikko: Vs: Ropocoo
Kirjoitti: Whili - elokuu 10, 2011, 13:15:59 IP
Tervetuloa värikkääseen porukkaan

Hyvä lista rehuja sulla, lievää mopon karkailua odotettavissa..
Otsikko: Vs: Ropocoo
Kirjoitti: Ropocoo - elokuu 10, 2011, 13:22:51 IP
Myönnettäköön mopo on lähteny lapasesta..  ::)

Saapi nähdä miten täynnä 40m2 kaksio on chilejä ku talvi pukkaa.. Tarkotus olis yrittää talvettaa kaikki ihan leikkaamattomana.. ja sitten jatkaa enskaudella niillä jotka on vielä hengissä talven jälkeen.. Ehkä pientä trimmausta lukuunottamatta..
Otsikko: Vs: Ropocoo
Kirjoitti: Ryhis - elokuu 10, 2011, 16:45:34 IP
^ Kyllä ne sisälle saa. Ja saksimisen jälkeen mahtuu itsekin liikkumaan joukossa!

Ja tervetuloa!
Otsikko: Vs: Ropocoo
Kirjoitti: PP - elokuu 10, 2011, 17:10:01 IP
Lainaus käyttäjältä: Ropocoo - elokuu 10, 2011, 13:22:51 IP
Myönnettäköön mopo on lähteny lapasesta..  ::)

Saapi nähdä miten täynnä 40m2 kaksio on chilejä ku talvi pukkaa.. Tarkotus olis yrittää talvettaa kaikki ihan leikkaamattomana.. ja sitten jatkaa enskaudella niillä jotka on vielä hengissä talven jälkeen.. Ehkä pientä trimmausta lukuunottamatta..

Tervetuloa! Suosittelen leikkaamaan kasvit talveksi reilusti pieniksi, muuten tulee ongelmia valon riittävyydessä. Leikattuna natikan alla menee helposti 20 kasvia.
Otsikko: Vs: Ropocoo
Kirjoitti: Ropocoo - elokuu 10, 2011, 20:34:04 IP
Kiitoksia tervetuloa toivotuksista!

Pakko nyt hehkuttaa täällä ku hetki sitten syynäsin kaikki puskat läpi ja 9 erilajiketta on nyt jotka pukkaa hedelmää!!! Olen ihan liekeissä  8)

kolmen lajikkeen olin aikasemmin huomannut pukkaavan hedelmää, mutta nyt on näköjään muutkin innostuneet!! Liekö vaikuttanut, kun siirsin lähes kaikki rehut joku reilu viikko sitten suurempiin ruukkuihin ja vaihdoin aurinkoturpeen, kekkilän puutarhamulta 50% ja kekkilän puutarhaturve 50% sekotukseen.. Ja laitoin myös lekasora katetta jokaiseen noin 3cm..

kastelun tarve tippunut varmaan 80%, tuntuu, et laadukas multa ja paksu kate pitää chilit lähes ikuisuuden kosteena.. biobizz bloomia/topmaxia on myös ruvennu laittamaan jokaisella kastelukerralla..sekä hiukan grow:ta..

On se vaan mahtava harrastus.. satoa näyttää tulevan aika mukavasti, saa ehkä jopa pakkaseen jotain, jos vaan saa kaikki kypsytettyä.

------------------------------------------
"Chuck Norris voittaa sinut 400m juoksussa kahdella kierroksella."
Otsikko: Vs: Ropocoo
Kirjoitti: Aji Inferno - elokuu 10, 2011, 21:39:58 IP
Trevetuloa toivottaa tämä modekin! Kuulostaa tosiaan siltä, että mopo keulii ja on juuri käynnistämässä KERS laitetta ohittaakseen Alonson pääsuoralla!  ;D  Oikea meininki!