Itse tuossa laittelin Prismalle palautetta että saisivat lisätä chilituotteiden (esim. kastikkeiden) tarjontaa.
Muistakaa mainita ne tuotteet joita haluaisitte valikoimiin nimeltä, tarpeeksi iso kysyntä joidenkin tuotteiden kohdalla voi jopa saada jotain aikaan.
Laittakaapas muutkin kauppaketjuille palautetta niin voimme saada asioita muuttumaankin, hiljaa olemalla ei tilanne tule paranemaan ;)
Tässä nyt alustavasti ainakin Prisman palautelomake, koitan kaivaa lisää:
Prisma (http://www.hok-elanto.fi/palaute/prisma_palaute.html)
http://javu.kapsi.fi/inferno/viewtopic.php?t=1229
Hyvä idea! Laitoin jo palautetta... Paremmat Tabascot mm. hyllyille! :)
Kylläpä kyllä, tulihan sitä palautetta runoiltua.
Erilaisia Tabascoja toivoin enemmän kauppoihin, ei se punainen perusetikka oikein sytytä.
Toivottavasti muutkin kantavat kortensa kekoon, jos vaikkapa saataisiinkin vaikutusta aikaan.
Pro Capsicum! Nyt on aika kumota pelkän suolan hyväksyvät makutottumukset!
"Kiitos palautteesta !
Maahantuojalta kerrottiin, ettei Habanero Tabascoa tuoda Suomeen ainakaan vuoteen.
Prisman valikoimissa on punainen ja vihreä Tabasco.
Kevään-kesän korvilla valikoimiin lisätään valkosipuli Tabasco."'
tollane vastaus tuli sieltä, mutta toivottavasti ne rupee tuolta painostaa maahantuojaa sitte ku kysyntä on kova.. ;)
Jonne, tuli juurikin tuo sama viesti tuolta itselleni.
heikkoo, pitää vaa toivoo et 'suuren kysynnän' vuoks sitä maahantuojaa alettais painostaa ;) ellei me sit painosteta kauppoja ja sen lisäks painostetaa maahantuojaa :I
Grow your own.
niinkai sitte ;)
Kyselinpäs n. 10 muustakin kastikkeesta, ekalla kerralla lähettivät vain tuon edellä mainitun vastauksen ilman kannanottoa noihin muihin kastikkeisiin.
Nyt sain kuitenkin noistakin vastauksen, "HOK-Elannon Prismojen valikoimissa on kymmenkunta eri chilikastiketta.
Näitä alla mainittuja ei ole, mutta olen välittänyt tämän toiveen edelleen Market-kaupan tuoteryhmäpäällikölle."
Mutta joo, lisää painostusta vaan joka rintamalla ;)
Kyllä masens taas tänää, oisin tuoretta chilimix-pukettia toivonu jostain mutta ei.. foorumin sestossa 'tuoreet' chilit homeessa, s-marketissa mätiä, alepassa ja muissa pikkupuljuissa tylsiä cayanneja.. stokkalla en huomannu kyl pistäytyä enää loppuvaiheessa kun rupes ketuttaa niin paljo :I
huomautin kyllä mädistä ja homeisista lähimmälle myyjälle/hyllyjen pakkaajalle, mutta vastaus oli jotain tylyn kuuloista muminaa, josta saattoi vikana sanana hyvin tarkkaavaisesti kun kuunteli, saada selvää "kiitos" sanasta.. mikä niitten on varmaan pakko sanoa jos joku tulee huomauttaa ;) pikkupuljut ei ota kuuleviin korviinsakkaan että voisivat tilata jotain muita lajikkeita kuin niitä tylsiä pitkiä mauttomia paskoja..
kaverit.. ei tää voi jatkua näin :I enskerralla pyydän piruuttani kauppiaan siihe kattomaa niitä homeisia/mätiä chilejä :/
Tehoaa vielä paremmin kun pistät kauppiaan syömään ne itse :D
ei kyllä huonompi idea yhtää ;) pitää muistaa :D
Onko kukaan tarjonnut kauppiaalle esim. chilijauhetta / kuivattuja chilejä myyntiin? Silloinhan kauppiaskin näkee, onko tuotteelle menekkiä vai ei. Tämä ei tietenkään tuo parannusta chilikastikkeiden saatavuuteen (ainakaan suoraan), mutta mielestäni olisi kokeilemisen arvoinen idea.
kokeilu pitäs tehä vaan sit jollekki vähän isommalle puljulle ku k-lähikauppiaalle ;) pieni pulju -> pieni suosio :<
ja saisi olla aikamoiset viljelmät että riittäisi marketissa myytäväksi asti, jos jollain on iso kasvari tyhjillään niin siitä vaan kokeilemaan ;)
Jep, ja innostaako lähteä myymään omia satojaan tyyliin parilla eurolla / kilo ?
Yhteen purkilliseen chilijauhetta menee niin paljon aikaa, chiliä ja vaivaa että hinta minkä siitä joutuu pyytämään on aika varmasti liikaa kaupalle jonka pitäisi saada siitä vielä selkeää voittoakin.
örr.. nyt ei oo missää myynnis tuoreena edes cayannee.. onvaa jotai saippualle maistuvii patukoita :< menee vaa huonompaa suuntaa kokoajan :<
Tulikin mieleen että Fingron 50 gramman pakkaus tuoretta chiliä maksoi viime kesänä 2 euroa. Tulee kilolle suolainen hinta, vaikka onkin kyse ammattimaisesta viljelystä. Hmm, pitäisiköhän lähtöhintaa verrata vihannespaprikan kilohintaan ja lähteä siitä liikenteeseen?
Omalle sadolle kyllä tulee hintaa niin että heikoimpia hirvittää, mutta kuitenkin harrastuksena chili on järkevämpi ja halvempi kuin moni muu puuhastelu.
Fingro ei taida edes viljellä Suomessa noita chilejään, vaikka pakkausten ulkonäkö niin antaisi aihetta kuvitella? Toisaalta, jos paketti maksaa kaupassa 2 euroa, niin tuskin siitä tuottajalle/maahantuojalle menee edes euroa. Plus että ottaako kauppa tappiokseen myymättömät ja pilaantuneet?
EDIT: Harrastuksena ei ollenkaan kallis, ja kun kasvit tosissaan alkavat satoamaan, niin kyllä se sato taitaa olla paitsi parempaa, myös halvempaa kuin kaupassa. Toinen kysymys sitten onkin, että moniko söisi yhtä paljon kaupan chilejä kuin omia. No joo, aloituksessa uppoaa kyllä rahaa, varsinkin kasvihuoneeseen, purkkeihin ja varusteisiin, mutta siitä eteenpäin suurimmat kustannukset on sähkö, vesi ja multa/turve.
Joo, näin pienimuodoisemmassa viljelyssä oman sadon hinta on aika päätä huimaavaa... varsinkin sitten ketuttaa kun saa kuulla että 5-10e pikku savuchilipurkillisesta on liian paljon... kannattaa joskus laskea paljonko tulee kustannuksia että pääsee tuohon purkilliseen jauhetta, chiliä kun menee todella yllättävän paljon pieneenkin purkkiin.
Pitää kuitenkin laskea kaikki taimikasvatuksesta lähtien.
Tehty työ, valaisukustannukset (+lämmitys tai muut sähkökustannukset), mullat, ravinteet, ruukut (tai vesiviljelylaitteet + ravinteet)... sitten kun loppuvaiheessa jokusen kuukauden päästä kun sato on viimein valmis alkaa savustaminen joka sekään ei ole ihan yksinkertainen ja helppo toiminpide.
Tuon jälkeen seuraa vielä kuivatus joka sekin on vähänkin suuremmilla määrillä melkoisen hankalaa... normaalikuivurit ja uunit ovat aivan liian pieniä ja etenkin uuni on järjettömän kallista lystiä toistuvaan chilien kuivatukseen.
Tuon jälkeen seuraa jauhaminen joka sekin on melko aikaavievää pienellä koneella (pitäisi löytää isompi!).
Sitten vielä purkitus/pussitus yms kohellukset ja homma on valmis.
Niin helpolta kun se kuulostaakin, tuon MIELETTÖMÄN vaivan tajuaa vasta kun sen on tehnyt. :)
Lopullisia tuntimääriä en uskalla edes arvioida tuolle.
Mitään järkeä tuossa ei siis ole mutta helvetin hauskaa se on siitä ei pääse mihinkään :D
Tosin meikäläinen nauttii suuresti mm. ruukkujenvaihdosta, nuppujen nyppimisestä ja muusta mitä olen kuullut muiden kiroavan.
Ei harrastus vaan elämäntapa.
Joo, kyllähän savuchilipurkin hinta saataisiin ehkä painettua hyvinkin alas, jos viljellään tarkoitukseen jalostettuja chilejä jossain sopivassa halpatyömaassa. Niin, näitähän voi ostaa halvalla kaupan hyllyltä.
Mulla varmaan koko sato mahtuu savujauheena pilttipurkkiin. Ton hinnaksi voi sitten summata kaikki mitä tähän harrastukseen menee, eli alkuun jotain 100e sähkölaskua ainakin jne . Ja viime vuonna yksi tommonen purkki pääsi homehtumaan :,( Onneksi ei ollut lähellekään täynnä.
FinGro ainakin ymmärtääkseni kasvattaa suomessa nuo chilinsä? Kallista juu, mutta monesti olivat kertaluokkaa paremman näkösiä kun vieressä homehtuvat hollantilaiset annuumit. Ja satunnainen ostaja ei välttämättä pidä kahta euroa kovana hintana, jos tehdään pari kertaa vuodessa tulista ruokaa.
LainaaFingro Oy | Nousiainen
1986 perustettu yrityksemme tuo maahan toimialamme erikoisuudet ja uutuudet esim. tuoretta chiliä, juuripersiljaa ja kuivattua tähtianista.
Vihanneksia, hedelmiä ja kukkia
Että se siitä kasvattamisesta... :(
Voi olla että Fingro vain pakkaa nuo tuotteet, mutta pakkauksen etiketissä on alkuperämaaksi mainittu Suomi. Ja sisällön laatu viittaa lähialuetuotantoon, ei hometta ja eivätkä olleet edes nahistuneita. Kauempaa tuoduissa näkyy nahistumista ja aivan liian usein hometta, jopa juuri hyllyyn nostetuissa. Toki myös noi Fingron chilit pilaantuvat maattuaan pitkään hevihyllyssä.
Kruunun varresta näkee tuoreen chilin, mutta eipä tuota tullut katsottua silloin kesällä, kun nuo olivat lostokunnossa verrattuna saman kaupan muihin chileihin.
No mutta!
Kukas se tämä Salolainen heppu on, joka kasvattaa ihan kauppaan saakka chiliä? Jostain äidin naistenlehdestä mä siitä luin. Oli kunnon haastattelu, kuvien kera. Ja toivottiin tervetulleeks "tehtaanmyymälään" tutustumaan, ja ostamaan.
Täytyy kaivaa toi lehti jostain....
Lainaus käyttäjältä: "Jonne"örr.. nyt ei oo missää myynnis tuoreena edes cayannee.. onvaa jotai saippualle maistuvii patukoita :< menee vaa huonompaa suuntaa kokoajan :<
Jos palloilee helsingissä päin niin kannattaa käydä wanhassa
kauppahallissa vihannespörssillä: sieltä löytyy yleensä kahta kolmea
lajiketta tuoreena yleensä Cayennea ja jotain muuta..
t:-j
EDIT: www.wanhakauppahalli.fi
kiitos vinkistä.. pitää vissii heti lähtee käymää :)
Tulipa tehtyä tällainen tempaus: ostin 2 rasiaa Ugandalaista punaista habaneroa, yhteishinta 7 EUR. Kuivatin ja jauhoin, tuli sellaista tavaraa että työkaverit olivat aivan kauhuissaan, vaikkei tämä tietenkään vielä mitään ennätyksiä ole nähnytkään... Valmista jauhetta tuli melkein täysi maustepurkillinen (pidin siemenet mukana), eli tuolla lajikkeella ja näillä hinnoilla kokonaisen purkin tee-se-itse hinta on siinä ehkä 8-9 EUR.
Kannattiko? No, eihän tämä Fataliin savuchilille todellakaan vertoja vedä, mutta sen puuttuessa ja ankaran akuutin chilinhimon iskiessä, voittaahan tämäkin jauho kaupan sekoitukset mennen tullen. ;)
P.S: arvelisin Aji Amarillon (ja muiden isojen baccatumien) olevan lähestulkoon tuottoisinta lähdeaineistoa tällaiseen puuhaan. Isosta kasvista tulee isoja, meheviä hedelmiä - ja paljon! Onnistuneesta Rocotosadostakin voisin kuvitella syntyvän paljon iloa kuivattuna ja jauhettuna...
se sun jauhe sai poltteensa max kolmesta chilistä.. säin 4-5 habaa sellasest paketista ku normii paprikaa ilman poltetta
mut yks ainoo sai kunnolla vedet silmii :I