Muuta => Muut harrastukset ja elämä => Jäkätijäkäti => Aiheen aloitti: - tammikuu 01, 1970, 02:00:00 ap

Äänestys
Kysymys: Mihin käytät rahasi
Vaihtoehto 1: Chileihin tottakai. Mihin muuhunkaan? ääntä: 4
Vaihtoehto 2: Voitin EuroJackpotissa 20 000 000 euroa. En edes pysty kuluttamaan kaikkia rahojani loppuelämän aikana ääntä: 2
Vaihtoehto 3: Vuokraan, velkoihin yms. laskuihin ääntä: 11
Vaihtoehto 4: Ei voi kuluttaa rahaa mitä ei ole ääntä: 6
Vaihtoehto 5: Ruokaan ja siihen, että saa pidettyä itsensä hengissä ääntä: 13
Vaihtoehto 6: Humppaan ääntä: 2
Vaihtoehto 7: Huonoihin miehiin ääntä: 1
Vaihtoehto 8: Äänestyksiin ääntä: 1
Vaihtoehto 9: Pullavaan ääntä: 1
Otsikko: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: ChiliChillailija - kesäkuu 16, 2012, 19:10:25 ip
Noniin. Vastauksia ja kommentteja kehiin.

Ps. ei kannata ottaa kovin tosissaan :)
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: biblo - kesäkuu 16, 2012, 19:29:44 ip
Sopivaa musiikkia threadiin, sijoituskohde (http://www.youtube.com/watch?v=jlETGy5P7xw)


Luitko oikein tarkkaan taas paikan johon äänestyksen loit? Kasvatus>>äänestykset>>Vain chiliaiheisia äänestyksiä tänne, kiitos!
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: Nikodeemus - kesäkuu 16, 2012, 20:07:55 ip
Kyllä perheellisellä tuntuu aina joku läpi olevan, mihin rahansa laittais...
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: Ryhis - kesäkuu 17, 2012, 09:36:51 ap
Mitkä rahat?

Ne jotka jäävät verottajan ja velkojien jälkeen jäljelle?

Dokaan molemmat kympit.

Tällaiset kyselyt ovat liki vittuilun tasolla. Samaa settiä kun puhelinhaastattelut jossa kysytään "millaista on hyvä arki", tai verkkopankin "haluatko vielä maksaa laskuja".

Tsyh.
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: wille - kesäkuu 17, 2012, 10:43:21 ap
Bentleyn ja Rollsin tankkiin, sisäkön, puutarhurin, keittiömestarin, kokin ja yleismiehen palkkaan ja kuolleilla viineillä läträämiseen saa upotettua vähän hilkkuja.
Täysmittainen uima-allas ei ylläpidoltaan olisi hirvittävän kallis, ellei se olisi samalla poreamme. Lisäksi sen lasipohjan alla uiskentelevat hait ja miekkavalaat ovat ruokahalultaan vailla vertaa. Enkä kyllä olisi ikinä arvannut, miten sähköaita tiluksien reunoilla nielee kilowatteja.

Pari kertaa vuodessa on päästävä Afrikkaan, ampumaan norsuja ja tapiireja päähän. Samoin jokakeväinen chilinhakureissu. Kyllästyin idättämään, joten haen chilini valmiina taimina luonnosta. +50 lajiketta ympäri maailmaa. Safarihattu päähän ja palvelijalle lapio.
Dubain hotellini tuotot eivät yksinään riitä kattamaan matkusteluani, joten siihen huviin on laitettava parikymmentä "kiloa" omaa fyrkkaa kiinni. 17-metrinen jahti mukana on kuitenkin kiva reissata. "Ohoi Pablo, tahdon vesille! Laske vene tuohon mereen, käyn viemässä katiskan. Jatketaan kohta matkaa ja tarkistetaan katiska kotimatkalla!" Kipparin sotisopa päälle mummonmökin kokoisen asuntoauton vaatehuoneessa ja menoksi.

Viskitila Skotlannissa ja panimo Irlannissa on käytävä tarkastamassa viikottain. Luojan kiitos, ihminen on keksinyt suihkukoneen!Helikopterilla aikaa tärvääntyi aivan järkyttävän paljon. En kerennyt elostella omistamani järven rannalla sijaitsevalla 400m2 mökillä kuin viitenä päivänä viikossa. Koit lähestulkoon söivät viininpunaisen, samettisen tupakkatakkini monokkelitaskun puhki! Nyt kun suihkii jetillä, voi istuskella mukavasti viskilasi kädessä salongin puolella ja vi*tuilla lentäjälle. Ah!
Toki joskus on kiva lentää itsekin. Spitfirella, Typhoonilla, Mustangilla tai Bf-109 Messerschmittilla. Hirvenmetsästykseen minulla oranssi lakki ja omalla vaakunallani (siinä on kaksoisvee) varustettu Ju-87 Stuka. Taka-ampujani Jürgen Vorschmack on eri velho myös sorsastaessa. Aika veitikka!

Mutta tämä kysely ärsyttää. En tykkää yhtään siitä, kun ihmiset lätkyttävät leukojaan rahan suhteen. Esimerkiksi Bill Gates jaksoi aina jauhaa omaisuudestaan, kun kävimme kahdestaan (palvelijoidemme kanssa) Alaskassa ampumassa lohia ja taimenia. Rouva Palin oli myös erittäin kyllästynyt "Pilin" egosentrisyyteen ja vouhottamiseen rahan suhteen, joten lopetimme lohikalareissut. Nyt käymme Sarahin kanssa verkottamassa karhuja. Kun kerran Atlantin yli mennään, on toteutettava myös rannikkopurjehdus. Pohjois-Amerikan huipulta kohti Jukatanin niemimaata. Parittomina vuosina itärannikkoa myöden, parillisina länsirannikkoa.

Aina välillä tuntuu, että tämä rahan ympärillä haaskalinnun lailla kehää kiertävä maailma ahdistaa. Silloin pitää päästä pois. Totesin Ivalon sopivan tähän tarkoitukseen hienosti. 4-kerroksinen hirsihuvila siellä nielee €uroja sekin.
Käytin joskus rahojani hieman turhan rennosti. Räyhis tuossa yllä mainitsi puhelinhaastattelut, josta mieleeni tulikin puhelinmyyjät. Kyllästyin lehti-, sukka-, alushousu-, ja partahöylä myyjiin. Kun puhelinmyyjä soitti minulle, ostin koko yrityksen jonka sen jälkeen lakkautin.

Joskus promenadeilla rahvaan seassa liikkuessani pysähdyn jäätelökioskille. Ostan KAKSI palloa vähälaktoosista päärynäjäätelöä Wanhan ajan vohvelituutilla. Joskus pitää vähän hurvitella.

Ps. Vastasin äänestykseen siis:
"Ruokaan ja siihen, että saa pidettyä itsensä hengissä"

Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: Ryhis - kesäkuu 17, 2012, 10:57:53 ap
Wille:

(http://blogs.citypages.com/blotter/assets_c/2009/02/YouDaManJesus-thumb-500x435.jpg)
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: fisu - kesäkuu 17, 2012, 10:58:39 ap
Kaikki menee mitä tulee, veronpalautukset lähetin viimevuonna kreikkaan. Nyt kun ei enää niille kelpaa ni pistän espnajaan
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: sorrii - kesäkuu 17, 2012, 17:11:51 ip
Tsileihin, mihin muuhunkaan!?

[Mulla kun ei oikeestaan ole ollenkaan omaa rahaa, vaan käytän Euroopan €uro-rahaa jota aina jostain tipahtelee, niin päätin että käsite "rahani" tarkoittaa varoja jotka jää yli asunnon lainaamisesta, ruoasta, viestintämenoista ym ... Ne perkeeleet tuppaavat uppoamaan tähän tsilihulluuteen]

Oma raha voisi olla tällainen [nimimerkki alunperin olikin sorri1 - ensimmäinen] (http://img850.imageshack.us/img850/1566/sorriiraha.jpg)
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: dzamuto - kesäkuu 17, 2012, 19:01:00 ip
Lainaus käyttäjältä: biblo - kesäkuu 16, 2012, 19:29:44 ip
Sopivaa musiikkia threadiin, sijoituskohde (http://www.youtube.com/watch?v=jlETGy5P7xw)


Luitko oikein tarkkaan taas paikan johon äänestyksen loit? Kasvatus>>äänestykset>>Vain chiliaiheisia äänestyksiä tänne, kiitos!


Onhan täällä samassa alakategoriassa myös "Mistä päin Suomea porukka on" ja "Millaista musiikkia kuuntelet" tms ;) hieman itse kullakin lipsahtanut ilmeisesti, ja tuo ks. teksti ei kyllä ensimmäisenä kinnitä huomioita (Vain chiliaiheiset äänestyksiä tänne,kiitos!) vaan silmään tarttuu lähinnä sana "Äänestykset", modet varmaan hoitavat uudelleensijoituksen, mikäli tarpeellista :)
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: Pertsa - kesäkuu 17, 2012, 19:28:34 ip
Mitkä rahat? Soittakaa UO virastoon ja kysykää mihin suuri osa eläkkeestäni menee...

-P-

Toisaalta. Jos elämistä voi mitata muussakin kuin rahassa niin olisin miljonääri, löytyy nainen ja lapsia, harrastuksia ja kiva kämppä kivalla paikalla. Jääkaapissakin on toisinaan muutakin kuin valot. Seksiäkin tänään sain kun taas jotkut joutuvat senkin ostamaan rahalla, mikäli edes sillä saavat =)
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: FFOGGYL - kesäkuu 25, 2012, 13:24:33 ip
Pakko vastata humppaan.
Kuvaa parhaiten sitä, miten tässä iässä vielä voi (ja pitääkin) käyttää rahaa satunnaisiin asioihin. Ei aina ehkä niin tärkeisiinkään :D
No, kokoajan säästössä rahaa johonkin suurempaan tuolla laatikossa, mutta näin kesällä tulee ostettua rannalle Coca-Colaa aika suuria määriä viikossa ;D
Tosin viimeinen yli parin euron "sijoitukseni" meni chilien hoitoon ja huolenpitoon, joten ehkä minä järkevästikin rahaa käytän  ;D
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: ottulo - kesäkuu 26, 2012, 18:00:44 ip
Harvemmin sitä riittää mihinkään "kivaan" tai edes "hyödylliseen", kun kämppä, ruoka ja muut turhat kulut pitää ensin hoitaa. Nyt jos olis rahaa niin ostaisin lisää Bitcoineja, mutta kun ei ole, niin pitää olla ilman. :'( (Tai onhan niitä pari, kun jostain sain aikaisemmin revittyä vähän vaihtorahaa.)
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: Tepi - kesäkuu 26, 2012, 20:37:43 ip
Lainaus käyttäjältä: ottulo - kesäkuu 26, 2012, 18:00:44 ip
Harvemmin sitä riittää mihinkään "kivaan" tai edes "hyödylliseen", kun kämppä, ruoka ja muut turhat kulut pitää ensin hoitaa. Nyt jos olis rahaa niin ostaisin lisää Bitcoineja, mutta kun ei ole, niin pitää olla ilman. :'( (Tai onhan niitä pari, kun jostain sain aikaisemmin revittyä vähän vaihtorahaa.)

Mihin bitcoineja voi käyttää?
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: Aji Inferno - kesäkuu 26, 2012, 21:00:23 ip
Kaikkeen turhaan + musiikkiin.
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: TunturiTiger - kesäkuu 26, 2012, 22:33:55 ip
Onneks ei ole tuota asuntolainaakaan enää kuin sellaiset 130k€. Taloudessa lähihoitaja, eläkeläinen ja kolme lasta, joista kahdesta menee ruokot. :)

Ajattelin anoa kriisiapua EU:lta. ;D
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: Kaisuli-Haisuli - kesäkuu 26, 2012, 22:55:05 ip
Seuraava isompi hankinta lienee B-kortti!  ::) Jos tuossa kuukauden päästä jaksais aloitella kyseisen projektin.
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: Yuzzi - kesäkuu 26, 2012, 23:29:39 ip
Päivän tai parin päästä alkaa Steamin kesäale... Eiköhän sinne muutama kymppi uppoa.
Otsikko: Vs: Mihin käytät rahasi
Kirjoitti: Toby - kesäkuu 28, 2012, 09:40:21 ap
Jos rahaa joskus käytän, niin kai ne vähäiset pennit menee chilikasvatuskrääsään. Tarvikkeita tarvitaan ensi kaudelle. Ruukkujakin voisi taas ostaa pari kappaletta. Mikä nyt kaupasta vaan lähtee suosiolla mukaan, se otetaan! Ja pidetään.