Kasvatus ja yleinen chilitieto => Edistyneempi chilinkasvatus => Aiheen aloitti: Ropelleri - elokuu 08, 2012, 16:37:21 ip

Otsikko: AUTOPOT
Kirjoitti: Ropelleri - elokuu 08, 2012, 16:37:21 ip
Moi,

Onko kellään kokemusta Autopot systeemistä ja ennenkaikkea kiinnostaisi sen käyttö passiivihydrona?
Näyttää mielenkiintoiselta systeemiltä ja olisi täydellinen mökkikäyttöön missä ei ole sähköä ja kastelukertojen välissä voi olla pidempikin aika.

Ropelleri
Otsikko: Vs: AUTOPOT + Hydrosora
Kirjoitti: Kärsä Babar - elokuu 08, 2012, 16:41:16 ip
Kyllähän se toimii pelkällä sorallakin. Tammisillan puutarha testasi sekä soralla että perliitillä.
Aluksi sorassa kasvoi hitaampaa, mikä saattoi johtua siitä ettei kapillaarinen nostokyky ole sorassa niin hyvä kuin perliitissä.
Otsikko: Vs: AUTOPOT + Hydrosora
Kirjoitti: shp - elokuu 12, 2012, 00:51:26 ap
Soraa en ole kokeillut, mutta perliitissä tuntuisi kasvavan erittäin mukavasti.
Otsikko: Vs: AUTOPOT + Hydrosora
Kirjoitti: Ropelleri - elokuu 12, 2012, 03:29:15 ap
loistavaa....kärsälle tulossa tilaus piakkoin
Otsikko: Vs: AUTOPOT + Hydrosora
Kirjoitti: ChIlIDoG - syyskuu 07, 2012, 19:21:35 ip
Samaan ketjuun:

eikös perliitti ja kevytsora(lecasora) ole saman tapaisia toiminnaltaan?

...joten mitenhän mahtais toimia AutoPotissa esim. Hydrosoran ja kevytsoran 50/50 seos?

tai jopa pelkkä kevytsora. Tai kevytsora/vermikuliitti 50/50 seos?

Täällä päin ainakin perliittiä ei löydä mistään. Vermikuliittiä nyt saa jokaisesta LVI liikkeestä (ainakin tilaamalla) Käytetään tapauksissa, missä tiilipiipun sisään laitetaan rosteriputki ja välitila täytetään vermikuliitillä.
Otsikko: Vs: AUTOPOT + Hydrosora
Kirjoitti: sorrii - joulukuu 01, 2012, 12:29:29 ip
Mä oon Autopotteja käyttänyt kahtena kesänä juurikin mökillä jossa ei ole verkkosähköä [aurinkosähkö olisi, mutta ei kannata vetää roikkaa häviöiden takia]
Eka kesänä kaikki kasvit oli turve/rodomulta-sekoituksessa ja kasvoivat sekä tuottivat niikuin vain osasin odottaa [Autopotit ei ikävä kyllä osaa kaataa puita auringon edestä]
Viime kesänä kokeilin 4'lla setillä eri alustoja: 1-setissä 15l. ruukut, turve, Chilaca + Joes Long; 2-setissä 8.5l.; turve, Jallu + Ancho; 3-setissä perliitti; Ajit cirstal ja verde; 4-setissä kookoskuitu sekä Starfish ja Aji fantasy
Taimet oli kotona kasvatettu ~½m mittaan maaliskuusta kesäkuun alkuun:
-Istutuksen jälkeen turpeessa kasvavat lähti reippaaimpaan kasvuun [ehkä], mutta keräsivät malkomoisen muurahaisyhdyskunnan juurilleen! Vain Ancho ei ehtinyt tehdä satoa; Muissa sato oli ihan hyvä olosuhteisiin nähden: Chilacat ja Joe's Longit olivat isoja; jallut sellaisia tavallisia ..
-Perliitissä kasvavat miettivät pari viikkoa ja lähtivät rajuun kasvuun; tuottivat selkeästi parhaan sadon isoja hedelmiä; Fantasy sain 3.sijan kasvatuskilpailussakin.
-Kookoskuitu [oikeilla kookoslannotteilla; Atami] vaikutti alussa ettei tapahdu mitään, mutta kesän mittaan kasvoi kohtuulliset kasvit ja sato joka ei ehtinyt [sekään] kypsyä ennen syyskuuta, joten kaikki lukuunottamatta jalluja lähti autoajelulle Tampereelle; Starfishissä jäljellä vieläkin 5 kypsää ja 3 raakaa podia  :D

Mun päätelmäni on että turvekasvatus on ok Autopoteilla; puutarhamulta ja multaturvesekoituskin tahtoo pysyä liian märkänä - homeongelmia loppukesästä; turpeessa taas pinta kuivuu ja ainakin mun mökillä houkutteli niin paljon muurahaisia, etten tiennyt olevan olemassakaan. Ei ne murkut kyllä näkyvää haittaa aiheuttaneet.
Kookoskin toimi ihan ok, mutta jotenkin tuntui oudolta ... ?? ... Sisälle siirrettynä niissä ainakin pesi harsosääskiä. Toimi kyllä ihan jees. Ehkä vähän hidas alusta ...
Perliitti oli niin onnistunut juttu, että aion ostaa 100l. ensi kesäksi! Sitähän voi käyttää uudelleen tai laittaa lisäaineeksi puutarhamultaan jos ei viitsi seuloa/pestä.

Hydrosora jäi kokeilematta, kun kärsältä kuulin että perliitti ainakin on parempi. Voipi olla että ens kesänä kokeilen sekoittaa 50/50 soraa ja perliittiä johonkin.
Lannoitteena perliitissä oli Nutriforten MansikkaTomaatti-setti. Turpeissa oli kananpaskamerilevärakeita kunnon jööti, joten menivät pelkällä vedellä. Kookokset lannoitin sillä Atamin B'Cuzz-kookos-setillä [Kärsän kaupassa 15€/2 pulloa: A+B. Kun lannoitetta on tarpeeksi jokatapauksessa, niin muut olosuhteet ratkaisee [=valo, lämpö]

Nuo autopotit melkein kaikki sitten pääsi sisäkasvatukseen syksyllä kun jäi kauden aloitus myöhään; idätin vasta maaliskuun lopussa. Säiliötä ja venttiilejä en tarvinnut kotona, vaan kaadoin noin kerran viikossa 1,5l lantavettä siihen alustaan käsin: Toimi siis passiivihydrona, ja toiminee ainakin osa kasveista yli talvenkin  8)

Toisvuotiset kasvit tuottaa niin paljon helpommin satoa heti keväällä, että yritän aina säästellä muutamia ...

(http://img687.imageshack.us/img687/3395/ajittalvehtii.jpg)
Otsikko: Vs: AUTOPOT + Hydrosora
Kirjoitti: cornell - helmikuu 07, 2013, 21:21:38 ip
Kysyn nyt tässä ketjussa että ootteko olleet liian märän kasvualustan kanssa vaikeuksissa noiden autopottien kanssa?

Eteenkin alkukaudesta voisin kuvitella kauhuskenaarion, että iskee pienet plantut 15 l multa/turvesekotukseen, joka vettyy pohjasta läpimäräksi eikä pääse kuivamaan koska vena laskee alusan taas märäksi... tähän päälle alkukesän alhaiset yölämpötilat ja koossa on ainekset täydelle katastrofille!

Lueskelin hieman haulla löytämiäni ketjuja, mutta en löytänyt mitään aiheeseen liittyvää... alkukesän liikamärkyys on kuitenkin ihan mahdollinen ongelma tällä systeemillä.

Katellaan

Otsikko: Vs: AUTOPOT + Hydrosora
Kirjoitti: Siku - helmikuu 08, 2013, 10:06:02 ap
En nyt suoraan vastaa kysymykseen.

Kuitenkin, viimekesähän oli melko sateinen ja minulla oli 12 autopottia pihalla ilman minkäänlaisia sadesuojia. Sadevettä kertyi ruukkuihin niin paljon, että resosta ei mennyt koko kesänä kuin ehkä 100l. Turve oli käytännössä aina pintaa myöden kosteaa ja vähän pelkäsin, että mitä juuret tykkää.

Kuitenkin, kun syksyllä heivasin ötököiden takia säälittävän kokoisiksi jääneet kasvit mäkeen, niin kaikki ruukut olivat täynnä terveitä juuria. Tiedä sitten mistä oli kiinni. Tottuivatko kasvit vai mitä häh?

Esimerkkinä Naga, josta punkit söivät kaikki kasvupisteet ja näinollen se ei kasvanut lähes lainkaan kokoa verrattuna allaolevaan kuvaan ennen ulos vientiä. Siitä huolimatta ruukku oli syksyllä täynnä juuria.

(http://4.bp.blogspot.com/-bGvMveYxA-o/T9YTQ9AXniI/AAAAAAAAASI/exiUBqpCLLc/s1600/DSCF0824.JPG)

Sellainen pointti vielä, että autopottien autovalve -venttiilissähän on mahdollisuus lisätä painoa kellukeisiin kosteuden säätelemiseksi. Siihen perehtyminen on kuitenkin ensikesän proggiksia, enkä osaa siitä kertoa.

Sori, semihumalassa kirjoitettua tekstiä näin aamutuimaan
Otsikko: Vs: AUTOPOT + Hydrosora
Kirjoitti: sorrii - helmikuu 08, 2013, 13:55:44 ip
Ensi kesäksi olen ajatellut vielä uutta kokeilua: Hydrosora + kookoskuitu. Lannoitteena tuttu Nutriforte Tomaatti&Mansikka-setti.
Tuollaista sora-kookos-mixiä myydään mm. VP-Luxissa: http://www.goldlabel.nl/94/8020-Mix.aspx (http://www.goldlabel.nl/94/8020-Mix.aspx)
Vaikuttaisi mielenkiintoiselta, vaikkakin ihmetyttää kun sitä suositellaan ebbiin!? Vaatinee jotain suodattimia tulo- ja ylivuotoputkiin ..
Autopottelihin voisi kuvitella sopivan hyvin, kun pelkkä sora ei nosta vettä ehkä tarpeeksi tehokaasti.

Aikaisemmat kokeilut on selitetty tuolla ylempänäkin.
Ensimmäisenä kesänä siis turvemullalla näytti sitä märkyyttä olevan liikaa; ilmojen viiletessä syksyllä saattoi haitatakin. Tokikin koko kasvihuone oli märkä kokoajan!
Toisena kesänä laitoin lattialaattojen alle routasuojamuovia eristeeksi. Käytin pelkkää puutarhaturvetta parissa 15l potissa, ja ongelmana oli nyt muurahaiset ...
Kookos toimi hyvin mutta tuntuisi houkuttelevan sekin öttiäisiä;
Perliitti toimi paremmin, mutta tuntuu mökkioloissa vähän "epäegologiselta", kalliilta tai anakin työläältä jos sen pesee uusiokäyttöä varten.

Jospa seuraavaksi laittaisi potin alaosaan hydrosora-kookos-sekoitusta [mä ajattelin 1kookos/3soraa] jolloin vesi nousee paremmin, ja sitoo sitä märkää.
Pintaan sitten kuitenkin 10cm pelkää soraa. Syksyllä lienee kohtuullisen helppo sihdata sorat talteen - kookokset kasvimaalle maatumaan.

Kotona on nyt kokeilussa pari isoa Mimosaruukkua samalla sora-kookos-mixillä [24cm ja 28cm] joissa on lisänä ilmakivet vesisäiliöissä. Kuukauden kohta olleet vasta käytössä: ainakaan raakileet eivät ole tippuneet ja tuntuvat kasvavan liikaakin vuodenaikaan nähden. [natikka valona] Puolisen kiloa on kohta Aji Cristalia ja Aji Finlandiaa syötäväksi. Kyä ne appelsiinin voittaa ... [Appelsiini-AjiCristal-salaatti on aika hyvää  :P]

**************

Toisaalta: jos helpolla haluaisin päästä, niin käyttäisin pelkkää turvetta ja 15l ruukkuja. Jotain murkkumyrkkyä sitten ehkä pakon edessä...
Yhden setin kokeilen varmaan kesällä laittaa niin että pohjalla [siinä isossa ruukussa] on 10-15cm perliittiä tai sora-kookos-mixiä ja muuten kasvuturvetta. Pinnalle vielä sora- tai perliittikerros ötököiden kiusaksi ... Hyvin nuo annuumit turpeessakin kasvoivat.

Otsikko: Vs: AUTOPOT + Hydrosora
Kirjoitti: shp - helmikuu 08, 2013, 23:27:27 ip
Lainaus käyttäjältä: cornell - helmikuu 07, 2013, 21:21:38 ip
Eteenkin alkukaudesta voisin kuvitella kauhuskenaarion, että iskee pienet plantut 15 l multa/turvesekotukseen, joka vettyy pohjasta läpimäräksi eikä pääse kuivamaan koska vena laskee alusan taas märäksi... tähän päälle alkukesän alhaiset yölämpötilat ja koossa on ainekset täydelle katastrofille!

Parina vuotena nyt pitänyt pari ensimmäistä viikkoa manuaalikastelulla ja sitten vasta aquavalven kautta vedet.

Edit: Pitäisikö tämän keskustelun nimi muuttaa pelkäksi Autopot:ksi?
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: vilkku - toukokuu 07, 2013, 11:58:36 ap
Onko teillä talvisin minkälainen meininki, eli autopotille ei juurikaan anneta vettä ja kasvaja kastellaan vain vähän? Vai vaihdatteko chilit muihin purkkeihin?
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: sorrii - toukokuu 07, 2013, 13:43:38 ip
Mä oon elätellyt talven yli muutamaa kasvia: aji verde, -fantasy, -cristal ja starfish. Verden tapoin pari viikkoa sitten tilanpuutteen takia; starfish on pikkuebbissä nyt ja odottaa pervekkeelle pääsyä; cirstal on parvekkeella ja täynnä raakileita; fantasystä poimin eilen viimeisen kypsän kevätsadosta  8)

Mä en käyttänyt venttiileitä kotona kun voin tarkkailla kasveja joka päivä. Eri juttu olisi jos noita olisi kymmeniä. Annoin kasvien olla siinä alustalla ja kastelin käsin alakautta. Talvellahan ei usein tarvinnut. Nyt saa kaataa parin päivän välein melkein litran per ruukku kuivassa sisäilmassa. Eipä sitä automaattiventtiliä noin isoissa [8,5l ja 15l] ruukuissa tarvitse juurikaan kuin esim. mökillä jossa hoitoväli on usein pari viikkoa. Mulla kestivät kasvihuoneessa heinäkuun helteessä 30cm pauliinaruukutkin nippanappa sen kaksi viikkoa, kun täytin etukäteen "vähän yli". Autopotit antaa mielenrauhaa lähinnä. Taas varmaan isommassa mittakaavassa jos ruukkuja on kymmeniä tulee se automaatin etu esille.

Ekana kesänä kun kasvattelin autopoteissa kasvihuoneessa ja alustana oli multa-turve-sekoitus, oli ongelmana vähän liika märkyys. Multa oli jatkuvasti likomärkää pintaa myten, mutta kasvit voivat ihan hyvin. Loppukesästä kun yöt kai viilenivät alkoi näkyä hometta, muttei silloinkaan mitään tuhoja.
Toisena vuotena mä laitoin kaikkiin [paitsi perliittiin] alustoihin alle pari senttiä hydrosoraa jonka päällä kuitukangas. Turve sekä kookos pysyi pinnasta kuivana, mutta kun kaivoi pari-viisi senttiä, niin oli kosteaa. Kannattaa ehkä muistaa, että Leca-sora ja hydrosora on eri tuote! Lecasora on tarkoitettukin mm. kapillaarikatkoksi kun taas hydrosora imee ja nostaa vettä kapillaarisesti: Reilulla kerroksella Leca-soraa saattaa siis tulla liian kuivaa; hydrosorassa nousee vesi ja viihtyy vesijuuriakin ...
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: ChIlIDoG - toukokuu 07, 2013, 19:37:57 ip
käytössä 3kpl tupla autopotteja eli 6 ruukkua. Viime vuotiset baccat ovat kasvaneet koko talven automaatti kastelulla ilman ongelmia. nyt aji cristal tai champion on noin 1,9m korkealla ja pitkin talvea joutunut latvomaan. Pelkkä turve kasvualustana
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: Juso - toukokuu 09, 2013, 09:13:54 ap
Mitäs olette käyttäneet lannoitteiden EC:nä (olettaen että vesi sisältää jatkuvasti lannoitetta) Autopottien käytössä kun käytössä on kookos, perliitti tai muu vastaava "inertti" kasvualusta (ei siis multa)?
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: sorrii - toukokuu 09, 2013, 12:05:52 ip
Mä käytin perliitillä Nutriforten Tomaatti&Mansikka-settiä ihan purkin ohjeen mukaan jolloin PPM=800 ~~EC=1,6
Kookoksella B'Cuzz samoin pullojen ohjeella 3,5ml/l molempia komponentteja ja EC vähän korkeampi kuin edellinen.

Ihan ok tuntui toimivan. Kasvihuone on musta vähän liikaa varjossa ja viherkasvua ehkä liikaa; olisi voinut toimia laimeammillakin litkuilla...
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: vilkku - toukokuu 10, 2013, 11:49:13 ap
Käyn Starfishille, Peruvian habanerolle, Scotc bonnetille ja chocolate jolokialle ostamassa Autopotin. Itse asiassa haen niitä pari kahden järjestelmää. Ajattelin alustaksi laittaa kookoskuitua ja hydrosoraa. Muistaakseni juuri hyroa ehdottivat liikkeessä aijemmin.
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: sorrii - toukokuu 10, 2013, 12:25:44 ip
Heinällä [muistaakseni] olivat kokeilleet hydrosoraa sekä perliittiä, joista perliitti toimi paremmin; mä kun tämän kuulin, en pelkkää soraa edes kokeillut.
Itsellä on kyllä monet lajit viihtyneet kotona tosi hyvin sorassa passiivihydroina esim. Pauliina-ruukuissa; miksipä ei Autopotissakin ...

Mä kyllä laittaisin soran sekaan kookosta tai perliittiä tms. vettä imevää ainetta: Pelkässä sorassa, kuten passiivihydrossa, keskittyvät kaikki juuret vain alaosaan. Jos siellä olisi jotain kostuketta soran seassa, tulisi juuria enemmän ja koko ruukun täydeltä.
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: Siku - toukokuu 10, 2013, 16:30:34 ip
Lainaus käyttäjältä: sorrii - toukokuu 10, 2013, 12:25:44 ipHeinällä [muistaakseni]

Tammisillalla, kalat69, alkaen tästä (http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=8838.msg131204#msg131204).
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: sorrii - toukokuu 10, 2013, 20:34:31 ip
LainausTammisillalla, kalat69, alkaen tästä.

... nojoo. Menee nuo nimet sekaisin, kun molempia kuulee usein eikä kumpaistakaan tunne.
Eipä tuosta Autopotista kovin paljon juttua osunut silmiin, kun nopeasti kelasin ketjun läpi: tietysti katselin vain kuvat  8) 8) ..
Vähän on eri mittakaavan kasvatusta kyllä joillakin!
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: vilkku - toukokuu 15, 2013, 19:04:38 ip
Miten hemmetissa toi vesi pysyy tuola tankissa? Lasitetulla parvekkeella vajaa 40 raatia.
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: Moose - kesäkuu 15, 2013, 10:51:23 ap
Perliitillä/kookoskuidulla/soralla tms. täytetyissä autopoteissa mua on mietityttänyt ravinneliemen koostumus pitkän käyttöjakson aikana. Muihin vesiviljelysysteemeihin kehotetaan vaihtamaan vesiä reilun kuukauden välein, mutta mitenkäs teet homman autopotille ilman soran huuhtelua.

Oletteko käyttäneet yhtä vahvoja ravinnelitkuja kuin muissa systeemeissä?
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: sorrii - kesäkuu 15, 2013, 11:43:28 ap
Mä olen käyttänyt ekana vuotena turvemullassa Nutriforten Tomaatti&Mansikka-settiä ehkä 70%-vahvuudella verrattuna ohjeeseen; Toimi aloittelijalle hyvin.
Viime kesänä kokeilin kolmella alustalla: Perliitissä Nutriforte ohjeen mukaan - Toimi oikein hyvin!
Kookoskuidussa käytin B'Cuzzia maksimivahvuudella - Toimi hyvin!
Turpeessa [jossa 2cm kerros alla hydrosoraa] oli kunnon varastolannoitus Merilevä-kanankakkaa ja ohjasin kasvihuoneen ränneistä sadeveden "resoon" - Sekin toimi hyvin  ;D ;D ;D

Ainoat ongelmat joita oon havainnut oli eka-kesänä liika märkyys mullassa [ei salaojia] ja loppukesästä home. Satoa tuli silti ihan ok.
Viime kesänä turpeessa ja kookoksessakin viihtyivät maamuurahaiset vähän liian hyvin kun mullan/kuidun pinta oli kuivaa ...
Aqua-Box oli täysin mahdoton kun murkut rakasti sitä! Kaksi kertaa meni viikossa ~100l litkua, ja boxi oli täynnä murkun munia - se oli härski näky  :o

Tänä kesänä on ihan samat kujeet enkä muuta oikeastaan mitään! Voi olla että perliitissä voisi vahventaakin liemiä kun palot ovat kasvamassa.

Mun kokemukseni ja mutuni mukaan Autopotti toimii yhtä hyvin kuin passiivihydro. Ei paremmin, eikä huonommin, käytännössä.
Pasiivihydroillakin on tullut vaan annettua aina uutta lientä jokseenkin pullojen/purkkien ohjeiden mukaan. En muista montaa kertaa mittailleeni vahvuuksia. Hämärä mielikuva on että joskus kun mittasin Pauliina-passiivista EC'n se oli noussut puolella kun vesi oli lopuillaan; kasvi voi silti hyvin. Kaiken ne juo mitä antaa.
Autopotissa jos/kun on säiliössä ainakin parikymmentä litraa lientä, saavat kasvit sitä samaa vahvuutta joka kerta kun venttiili aukeaa, jolloin ei sellaistakaan väkevöitymistä tule, kuin passiivihydroilla. Ei tietääkseni liemi virtaa koskaan säiliöön päin ...
Teoriassa voi olla että ravinteita on säiliön pohjalla paksummin kuin pinnassa, kun vesi seisoo kauan. Silloin se voi laimentua loppua kohden  :-X .. ehkä.
Levää voi tulla, mutten tiedä mitä se sitten haittaa. Kasvit saavat ilmaista merileväuutetta  8) 8) 8)
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: tomduud - kesäkuu 16, 2013, 12:32:55 ip
Minulla on noita autopotl tuplia  8kpl ja pari 15litran versiota. Olen kokeillut turve-perliitti (50%50%) sekoituksena, puutarhamultaa + perliittiä sekä pelkkää puutarhamultaa. Ainaskin nuo perliitillä höystetyt seokset toimii ihan hyvin. En ole pohjille laitellut soria, tai muutakaan. Tuosta pelkästä puutarhamullasta ei ole vilä pitempää kokokemusta, kun tälle kaudelle eka setti meni noin testiin, mutta näyttäisi toimivan ok. Ensi kesänä olisi tarkoitus kokeilla pelkkää perliittiä sekä airdomen toimivuutta myös (eli onko airdomesta oikeasti apua). Nutriforten purkin ohjeilla olen siis lannoitellut. Kyllä noilla ainaskin chilejä ja tomaatteja kasvattaa.
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: Moose - kesäkuu 17, 2013, 12:22:12 ip
Hyvä tietää, että on toiminut hyvin. Tuolla vahventumisella meinasin, että jos kasvi käyttää ravinteita valikoivasti niin sitten ne ylimääräiset jää sinne perliittiin tai muuhun väliaineeseen. Sama nitriittien kanssa. Vaan samahan se on myös multakasveilla mikäli sitten bakteerit eivät tee asialle jotain.
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: sorrii - kesäkuu 17, 2013, 16:35:53 ip
Mähän en tosiaan tiedä miten ja miksi, mutta sitä juuri vertasin, että passiivihydotkin tuntuvat vaan kaiken juovan ja syövän mitä niille antaa, kunhan ei ihan hulluttele.
Varmaankin kehittyneet nykyajan lannoitteet [ainakin Nutriforte, GHE, Atami ... GrowHow .. jne] ovat aika hyvin koostettu ja kasvi pystyy kaiken johonkin työntämään.

Onhan noita ollut passiivihydroja jopa yli vuoden joihin en ole juuri koskaan vaihtanut litkuja, vaan aina antanut vain lisää. Ei ole kuollut mulla kuin yksi kasvi sellaisessa: Sekin oli Trinidad Bush [Annuum] jonka olin siirtänyt aika hiljattain taimibublerista passiiviin ja oli kasvi täynnä raakileita samaan aikaan ...  ???
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: tomduud - heinäkuu 16, 2013, 00:02:41 ap
Onko joku testannut niitä airdomeja noiden autopottien kanssa? Vähän ristiriitaista tietoa netin syövereistä näkyy löytyvän niiden hyödystä. Nyt ois ilmaa saatavilla kasvariin niin vois ensi vuonna kokeilla jos vain noista tietäs jotain merkityksellistä hyötyä olevan.
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: sorrii - heinäkuu 16, 2013, 10:03:12 ap
Mä näkisin Autopotin idean siinä ettei tarvitse sähköä!
Jos olisi saatavilla sähköä, niin autopotit lentäisivät jonnekin Hauholle ja kasvarissa hyrisisivät ebbit isolla resolla.

Ehkäpä airdomea voisi kokeilla jos löytyisi aurinkokennolla toimiva ilmapumppu  :D
Aurinkokennovesipumppu on jo kotona ja mennee huomenissa ranchille kokeiluun. Vesiviljelyä taivasalla ...  8) 8) 8)
http://dx.com/p/solar-powered-brushless-water-pump-black-82009 (http://dx.com/p/solar-powered-brushless-water-pump-black-82009)
Otsikko: Vs: AUTOPOT
Kirjoitti: tomduud - heinäkuu 18, 2013, 11:06:36 ap
Nimen omaan, eli ilman sähköä. Ongelma on siis sähkön saanti kasvariin, mutta ilmaletkun sinne kyllä vedettyä ilman että tarvii ruveta mcgyveriä leikkimään:). Sillä tuota airdome juttua kyselin, että saisko sillä jotain etua asiaan, kun autopootteja on nyt tullut investoitua kasvarin täydeltä.

Tuossa on nyt ilmalla toimiva ikea laatikko nft rakenteilla, joten jos siinä tuo ilmalla aikaan saatava veden virtaus on riittävä niin tuolla tekniikalla tulee sit muutama nft loota testiin. Pohjana tuolle on akvaariokamoista löytynyt ilmalla toimiva suodatin ( http://www.akvaariokauppa.fi/new/product_details.php?p=1455 ). Vesi ainaskin virtaa tuolla, mutta kysymys on että kierrättääkö se riittävästi sit vettä.

Tokihan ilmalla sit pelkät bubleritkin onnistuu, joten vaihtoehtoja on useita.