eli oon laittanu kuivatun chilin siemeniä itämään ja hyvin on kasvu lähtenyt käyntiin mutta en tiedä lajia. chilit on ostettu jostain etnisestä liikkeestä. kuva hedelmästä ja kasvista:
http://photobucket.com/albums/a25/thegovernator12345/?action=view¤t=ae002723.jpg
Tyypillinen pitkä ja kapea cayenne-tyyppinen annuum. Kutsumanimeksi sopinee cayenne.
Ruokaan tuolla todennäköisesti saa ihan mukavasti tulisuutta.
eli kasvi on nykyään n. 80-senttinen ja kukkia ja nuppuja on yhteensä varmaan kolmisenkymmentä... kukkia on vaan tipahdellut nuukahtamisen jälkeen pois noin 5 kappaletta. chilejä ei vielä ole tullut. mistähän vois olla kyse vai onko normaalia? aiemmin oon antanut substralia mut en vähään aikaan, pitäiskö taas antaa? voiskohan kyseessä olla liikakastelu tai oonko kastellu liian vähän? oon mielestäni odottanu aina että alusta kuivuu hyvin ennen kuin oon antanut lisää vettä. joskus on lehdet ehtinyt jo pikkasen löysistyä. eli onko normaalia vai pitäiskö ryhtyä toimenpiteisiin?
http://photobucket.com/albums/a25/thegovernator12345/?action=view¤t=c5205b13.jpg
noita kukkia tippuu käsittääkseni aina... ei kannata odottaa että ihan jokaisesta kukasta putkahtais chili :) mullakin tossa omassa PI 441551:sessä tippu melkeen kaikki kukat aluks ja sit vasta toisen kukkimisen jälkeen lähti tekemään hedelmää :I
Kylliksi tilaa juurilla ja paljon valoa ilman polttavaa kuumuutta on paras ratkaisu.
Niin ja _kuivakka_ (ei ruutikuiva) multa on homman A ja O.
Right, you're right! cardura effects (http://medica.t35.com/cardura.html)
claritin abuse (http://medica.cafe150.com/claritin.html) avalide information (http://online2.webh4u.com/model7/avalide.html)
cyclobenzaprine withdrawal (http://medics.siteburg.com/cyclobenzaprine.html) bupropion medication (http://medica.topcities.com/bupropion.html)
löyty kasvista tommonen pikkunen hämppis, kuva tosi huono mutta onkohan tosta hyötyä vai haittaa? pitäiskö hävittää? ehkäseekö kirvojen ilmaantumista vai onko seiteistä haittaa?
http://photobucket.com/albums/a25/thegovernator12345/?action=view¤t=ac3913da.jpg
Itse oon katsonut nuo hämyrit ainakin hyviksi kamuiksi ja mun puolesta ne saapi touhuta rauhassa vaikkakin joskus napsivat pölyttäjiäkin... :D
Sain tässä yksi pv. kuvan tilanteesta missä hämyri alkoi juuri pyörittelemään kärpästä pakettiin, aikaa kuvaamiselle tuossa tilanteessa oli n. 1sek. :)
Vielä ei ole saitille saakka saanut laitettua mutta kuitenkin: http://koti.mbnet.fi/jkilpi/spider/spider&fly_lores.jpg