Muuta => Muut harrastukset ja elämä => Aiheen aloitti: svalli - heinäkuu 14, 2005, 18:11:38 IP

Otsikko: Villi Physalis
Kirjoitti: svalli - heinäkuu 14, 2005, 18:11:38 IP
Täällä on ollut kiinostusta noita physaliksia kohtaan. Jos jotakuta kiinnostaa saada tontilleen villejä physaliksia, voin yrittää kerätä siemeniä meillä kasvavasta physaliksesta, jos se vaan välttyy siimaleikkurilta. Seinustalle on kasvanut tällainen puska. Tarkoitus oli siirtää se muualle, mutta en ole ehtinyt ja nyt se alkaa olla aika suuri siirrettäväksi.

(http://i2.photobucket.com/albums/y9/svalli/Physalis.jpg)

Lajimäärityksestä en ole varma mutta se saattaa olla P. longifolia.
Otsikko: Villi Physalis
Kirjoitti: Gekko - heinäkuu 18, 2005, 20:34:58 IP
Longifolia ei taida olla ihan niitä kaikkein maukkaimpia, mene ja tiedä... Toisaalta kuriositeettina kyllä kiinnostaa, mutta voikos noita siemenöitä lähetellä vapaasti jenkkilään/jenkkilästä?
Otsikko: Villi Physalis
Kirjoitti: svalli - heinäkuu 18, 2005, 22:38:03 IP
Olen lahetellyt siemenia Suomeen pienissa kirjekuorissa ja hyvin ovat tulleet perille. En tieda kuinka vapaata/laillista tuo siementen lahetys on, mutta pienten maarien harrastuskayttoon luulisi olevan ihan OK.

Ukkoni oli saanut jonkun pihansiivous vimman ja oli ehtinyt nykaista nuo isoimmat jo kukkivat physalikset maasta. :cry: Kasvimaan laidalla niita kasvaa kuitenkin lisaa, joten saan ne varmaankin suojeltua ja voin syksymmalla kerata satoa ja siemenia.