Äänestys
Kysymys:
Tahdon!
Vaihtoehto 1: 30+ astetta
ääntä: 8
Vaihtoehto 2: 25 ois kiva
ääntä: 19
Vaihtoehto 3: 20 please
ääntä: 16
Vaihtoehto 4: Pitäkää tunkkinne, ei kiinnosta!
ääntä: 4
Vaihtoehto 5: Vaadin kunnon ukkosmyräköitä!
ääntä: 21
On taas niin kuuma, että... melkein vituttaa !!
Kyllä ei ole valkoisen miehen kelejä nämä tälläiset kolmenkymmenen asteen helteet. Hiki lentää, happi loppuu
ja missään ei ole hyvä olla. Saati sitten yöt, kuuma on, eikä uni tule ...Kyllä pistää kyrsimään >:(
Heh, ja talvella sitten kaipaillaan helteitä ;D
Ei kaipailla talvellakaan helteitä! Vain ukkosia... 8)
Chinenset tykkää... Sillä minä yritän itseäni lohduttaa, kun tuntuu ettei millään veto riitä enää.
Chinenceistä viis, ne voi kasvattaa sisällä natikan alla.
Mutta tulis kunnon pubencekesä, kuiva ja vähäluminen ;)
Itseäni ei vituta helteet. Näitä on odotettu! ;D
Lämpö on hyvä, antaa tulla lisää vaan!
(https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/379670_10152358463803357_104568638_n.jpg)
Oranssi habanerokin tykkää. Joka oksa tupaten täynnä podinalkuja. Vesi kielellä odotellen.
Hei, camoon! Samat kaverit valittaa, kun on kylmä 20 astetta ja lunta tupruttaa saatanallisesti! :D
Ei näitä tällaisia kelejä Suomen kesässä kovin kauaa ole.
Itseäni ei vituta eikä potuta pätkääkään. Tykkään vain, että mitä kuumempi sen parempi. Itselleni uppoaa helposti yli 30 asteen helle.
Itse tykkäisin, kun Suomen talvi kestäisi sen kolme kuukautta ja kuuma helteinen kesä olisi yhdeksän kuukautta. Olisi täydellinen. ;D
Itse en valita!!!
Aiwan mahtawat sikarointikelit, tällasta kesää odotettiin koko viime kesä!
Mikään lämpö ei ole liikaa, mahtavaa istua joenrannassa pössyttelemässä 2,5h, eikä missään välissä tullu kylymä.
Vituttaa kun se talavi sieltä taas tuloo...
Ilmeisesti helteestä tykkäävien kämpissä on kunnon ilmastointi, meinaan ei naurata kun koko tuvan lämpötila pyörii siellä 30C halmeilla... Yritä siinä sitten vielä nukkua kunnolla yms. Kyllä se on mukavaa, kun ulkona on lämmintä, mutta siinä vaiheessa menee yli kun ei voi edes sisälle mennä viilentymään. Pitäis kai hankkia jokin vesipalju, jossa voi nukkua kunnon jääkylvyssä.
Mua ei pakkasetkaan harmita, -5-10C on mukavia ulkoilukelejä, kun alkaa olla -20C niin ihan urheilemaan ei enää välttämättä lähde niin helposti, mutta sit on taas kiva istua sisällä lämpimässä. :D
Täälläpäin ei ole koskaan ilmastointia omistettukaan, tämänhektinen kämppä on tiilitalon alakerrassa, metriset lipat molemmin puolin. Tällähetkellä sisällä 24 astetta lämpöö, ihan helposti nukkuu paksulla täkillä.
Se on se mihin sitä ittensä totuttaa. Astmaatikon kanssa kun asustelee, ei sisälämpötila ole viimeseen 15 vuoteen alle 23 asteen paljoa käyny.
Joo. Arvaas millaista meillä on, jotka on tottunu nukkuun +17 asteen lämpötiloissa pelkällä pussilakanalla?
Jep, täällä kanssa läpiveto ja lämmitys poikki n. huhtikuu - lokakuu ja silti hiki lentää.
Tuollainen 18 astetta riittäisi päivisin ja yöksi muutama aste vähemmän. Mutta ei auta kuin totutella
ja kiroillla näitä heltä helteitä kun ei viitsisi Grönlantiinkaan muuttaa.
PS. Taas on joku trollimode laittanut äänestyksen ???
Kesällä valitetaan että on kuuma ja talvella on liian kylmä! :D Koskaan ole hyvä... Nyt kyllä ehkä yleistän liikaa, mutta joillakin ei ole KOSKAAN hyvä, aina on valittamista. Mutta jos oikeasti haluaa viileän kesäkuun ja lämpimän joulukuun niin voipi muuttaa maapallon eteläpuoliskolle, vaikka Ausseihin. Siellä on kaiken järjen mukaan vuodenajat toisin päin.
Lainaus käyttäjältä: Whili - kesäkuu 07, 2013, 03:06:50 ap
PS. Taas on joku trollimode laittanut äänestyksen ???
On se pirun kumma ku kaikesta pitää äänestys saada...
Demokratiassa saa myös olla äänestämättä... :)
Perkele, nyt ne helteet sitten hellittivät!!! >:(
No saatiin niistä muutama viikko nauttiakkin. Toivotaan, että tulevat pian takaisin.
Joku +20 olis ihan sopiva, mielummin puolipilvistä... Jaksais tehdäkin jotain ulkona ilman että hiki valuu kokoajan.
Syksymmällä sitten kunnon myräkät että pääsee vesille nauttimaan ::)
No nythän nuo lupas ensviikolle päivisin n 8 astetta ja öisin pikku pakkasta,paluu normaaliin on tulossa(tänne pohjoiseen)
Ei ole keleissä valittamista, mutta sais nyt sataa välillä.
On tainnut olla jo kolme viikkoa kuivaa. Ja joka paikka on keltaisen pölyn peitossa, kiitos ympäröivän mäntymetsän.
Lainaus käyttäjältä: Toby - kesäkuu 07, 2013, 10:35:32 ap
Lainaus käyttäjältä: Whili - kesäkuu 07, 2013, 03:06:50 ap
PS. Taas on joku trollimode laittanut äänestyksen ???
On se pirun kumma ku kaikesta pitää äänestys saada...
Lainaus käyttäjältä: Aji Inferno - kesäkuu 07, 2013, 11:06:15 ap
Demokratiassa saa myös olla äänestämättä... :)
Joskus se vaan on parempi keskittyä olennaiseen, eikä jälkeenpäin asetettuihin äänestyksiin 8)
Lainaus käyttäjältä: Whili - kesäkuu 08, 2013, 00:07:59 ap
Lainaus käyttäjältä: Toby - kesäkuu 07, 2013, 10:35:32 ap
Lainaus käyttäjältä: Whili - kesäkuu 07, 2013, 03:06:50 ap
PS. Taas on joku trollimode laittanut äänestyksen ???
On se pirun kumma ku kaikesta pitää äänestys saada...
Lainaus käyttäjältä: Aji Inferno - kesäkuu 07, 2013, 11:06:15 ap
Demokratiassa saa myös olla äänestämättä... :)
Joskus se vaan on parempi keskittyä olennaiseen, eikä jälkeenpäin asetettuihin äänestyksiin 8)
Ei pahalla, mutta nyt vähän naurattaa.
"On niin kuuma, että pahoitin mieleni äänestyksestä, johon minun ei ole pakko osallistua."
Lainaus käyttäjältä: Sir Badger - kesäkuu 08, 2013, 09:14:48 ap
Lainaus käyttäjältä: Whili - kesäkuu 08, 2013, 00:07:59 ap
Lainaus käyttäjältä: Toby - kesäkuu 07, 2013, 10:35:32 ap
Lainaus käyttäjältä: Whili - kesäkuu 07, 2013, 03:06:50 ap
PS. Taas on joku trollimode laittanut äänestyksen ???
On se pirun kumma ku kaikesta pitää äänestys saada...
Lainaus käyttäjältä: Aji Inferno - kesäkuu 07, 2013, 11:06:15 ap
Demokratiassa saa myös olla äänestämättä... :)
Joskus se vaan on parempi keskittyä olennaiseen, eikä jälkeenpäin asetettuihin äänestyksiin 8)
Ei pahalla, mutta nyt vähän naurattaa.
"On niin kuuma, että pahoitin mieleni äänestyksestä, johon minun ei ole pakko osallistua."
;) ...onpas >:(
Nyt on täydellinen ilma. 22 astetta varjossa ja puolipilvinen. Oikein hyvä keli suorittaa juhannuksen kenraaliharjoitus. ;)
Kyllä taas äijää koetellaan :( tulis jo syksy.
Ongelmia ei aiheuta niinkään kuuma ulkoilma kuin liian korkea sisälämpötila.
Jos se nousee lähelle 30:tä, huonokuntoisen pumppu ei kestä, Hassi kuvailee.
"Lämpötila pitäisi saada pysymään 25-26 asteessa. Tämä on tärkeää."
http://www.hs.fi/kotimaa/Kuumuus+pahentaa+lukuisia+sairauksia/a1372051521716?ref=hs-top4-4
Vielä saisi olla ulkona sen viisi astetta lämpöisempi. Sitten olisi täydellinen keli. ;)
Sisälämpötila menee epämukavaksi, kun se ylittää +21 celsiusasteen rajan. Ulkona sietää vielä +2t5 celsiusasteen lämmöt, mutta siitä eteenpäin menee todella tukalaksi.
Taas uhkaillaan helteillä prkl >:( Onneksi nuo yölämmöt pysyvät aisoissa näin alkusyksystä.
..No, kasvit tykkää 8)
Lainaus käyttäjältä: Whili - heinäkuu 24, 2013, 08:52:28 ap
Taas uhkaillaan helteillä prkl >:( Onneksi nuo yölämmöt pysyvät aisoissa näin alkusyksystä.
..No, kasvit tykkää 8)
En nyt ehkä aivan pitäisi vielä heinäkuuta alkusyksynä, mutta samapa se.
Perhana, kun lupasivat Jkylään kokopäiväksi aurinkoista. Aamullakin piti olla. Vaan mites kävikään. Pilvessä se aurinko vaan viihtyy. >:(
Onpahan vaan hemmetin hyvä ettei paistanut. Purettiin toiselta lappeelta tiilet ja ruoteet, välillä riittävän lämmin ilman aurinkoakin. Onneksi kattotiilten pesu painepesurilla vähän viilentää. :)
Huomenna ja ylihuomenna sitten loppujen tiilten pesu ja uudet, vähän vankemmat ruoteet.
Kyllä tänään oli ihana keli.
Aurinko paistoi koko päivän täydeltä terältä eikä pilven hattaraakan näkynyt taivaalla. Lähemmäs 30 astetta lämmintä auringossa.
Loistava keli! :)
Teeppä poika joskus ulkona ihan oikeita töitä niin tiiät miten niin saatanan kiva tuo aurinko on. Tänäänkin 11,5h tehtiin kattoa ja hiki virtas. Kattotiiliä kantanut vajaan 1500 kilon edestä.
Niin tai kun kattopellit polttaa ihon irti polvista, maalit ei kuivu sisällä ja ulkona kuplii irti laudoista. On tosi tun ihanaa kun yöllä on kylmää ja märkää ja päivällä kuumaa ja märkää. Urakat venyy, rahaa ei näy ja verottaja imee veret kiveksiä myöten ja sitten 5-vuotiaan tasolla olevat lukiolaiset kehui miten kelpaa nyyppiä vapaa-ajalla tuijottaa aurinkoon.
Musta vain tuntuu siltä että ei tuommoinen 16 kesäinen vielä tiedä oikeista töistä mitään, en tosin itsekkään tiedä miltä tuntuu olla katolla tämmöisenä päivänä mutta voin sanoa että ryömikää 80 cm ilmastointikanavassa jossa on 45 astetta ja ilma ei liiku metriäkään sekunnissa..
Vaihtoehtoisesti voin myös sanoa että tee rakennussiivousta näillä keleillä, tai vaihtoehtoisesti kanna huonekaluja kerrostaloihin ansiotyö mielessä.(muuttomies)
vaihtoehtoisesti voin myös sanoa että tehdashallien välikaton villoitus on myös mukavaa näillä keleillä,kun ei puhaltimella pääse ihan kriittisimpiin kohteisiin..
Että sitten kun chillailija on 5 vuoden päästä töissä niin kerro miten ihanaa on aurinko..ja helle
Myös pihamyynti on näilä keleillä kivaa, jokainen auto nostattaa armottoman pölypilven, joiden seassa kannat asiakkaille puutavaraa, koska he eivät itse jaksa, koska on niin pirun kuuma.
Vissyä menee litroittain päivässä, jotta pysyisi äijä edes jossainmäärin tolkuissaan.
Trukissa ilma liikkuu onneksi vielä vähemmän, joten siellä on ehkä vain 45 astetta lämmintä.
Monta kesää tein noita hommia, nyt vähän erilaista vaihteluksi. Sentään.
Noh noh, papparaiset,ootte tekin nuoria joskus olleet.
Ison nosturin pieni lasikoppi on kanssa helvetin hieno paikka pienelle ihmiselle tällä säällä.
Onneksi saa olla nyt sieltä vex, koska loma.
Tuntuu tulevan pientä kyykytystä kaverille ;D
Ja aiheesta. Nuori saa olla ja tyhmä myöskin, mutta jumalauta viimeisen vuoden on saanut lukea näitä "ihana vuodenaika X ja lämpö Y". Pikkasen liikaa.
Rautavalimossa myös kiva olla kesäkuumalla töissä 8)
On niin saatanan hienoo, kun on niin helvetin kuuma! nih. Ens viikolla takas töihin siihen ihanaan, ilmastoituun toimistoon. ;) ;D
Kohta tulee talvi, ja seuraavaks kitistään, kun on niin perkeleen kylmä. ??? Päättäkää nyt tana mikä on hyvä.
Joskus "aikoinaa" sai olla vetämässä ilmastointeja operaattorien kyykänneisiin tukiasemiin. Helteet oli oikeen mukavat ja tukiaseman laitetiloissa vielä mukavampaa, joissa ylikuumennut tekniikka puhalsi kaiken kuumuuden muutenkin perspiranteille ruumiinosille.. Tilannetta ei helpottanut se että usein sai olla kerrostalojen katoilla tummaa kattomateriaalia vasten. Ei oo arjalaiselle nahalle nämä helteet, ainakaan ulkona duunia tekeville..
Lainaus käyttäjältä: IceQueen - heinäkuu 25, 2013, 22:39:01 ip
On niin saatanan hienoo, kun on niin helvetin kuuma! nih. Ens viikolla takas töihin siihen ihanaan, ilmastoituun toimistoon. ;) ;D
Kohta tulee talvi, ja seuraavaks kitistään, kun on niin perkeleen kylmä. ??? Päättäkää nyt tana mikä on hyvä.
Kylmää vastaan voi sentään pukeutua. Ylenpalttinen lumi sen sijaan _saattaa_ vituttaa.
Siisti sisätyö leipomossa on kyllä kiva duuni näillä keleillä. Etenkin kaikki jatkuvatoimisen leipäuunin vieressä tapahtuva toiminta on huippukivaa.
Valitkaa duuninne paremmin niin ei tarvii täällä urputtaa.
Ihan tuollaista varsin raskasta ulkoduunia teen paskapalkalla. Ja ihan ite oon duunini valinnu.
Äijät valittaa kuin pahaiset vanhatpiiat.
;D
Tässä työllisyystilanteessa ei voi valita mitä tekee, paitsi kouluttautumalla vitun korkealle mihin pää ei riitä. Nyttenkin olen väärän alan hommissa. Mutta talvella voi sentään pukeutua oikein.
Mulla täällä varmaan sata metriä pitkä uuni vieressä, missä paistellaan 1600 asteen lämmöissä. Nyt se on vielä tän viikon pois päältä onneksi, mutta ensi viikon jälkeen rupee taas tarkenemaan. Ei tarvii, kuin ajatella töitä, niin on paita märkänä.
Eipä käy kateeksi tovereita jotka keikkuvat kuumilla katolla urakkahommissa tms. Itse saa onneksi päättää,
koska tehdään ja mitä tehdään, niimpä ei tuo aurinko työskentelyä haittaa. MUTTA VITUTTAA NÄÄ HELTEET !!
Hiki lentää, happi loppuu ja pumppu huutaa hoosiannaa. Kyllä 20 astetta riittäisi suomalaiselle, prkl >:(
Lainaus käyttäjältä: Whili - heinäkuu 26, 2013, 07:45:48 ap
Eipä käy kateeksi tovereita jotka keikkuvat kuumilla katolla urakkahommissa tms. Itse saa onneksi päättää,
koska tehdään ja mitä tehdään, niimpä ei tuo aurinko työskentelyä haittaa. MUTTA VITUTTAA NÄÄ HELTEET !!
Hiki lentää, happi loppuu ja pumppu huutaa hoosiannaa. Kyllä 20 astetta riittäisi suomalaiselle, prkl >:(
Muttei chileille, niin en valita ;)
Lainaus käyttäjältä: Räyhis - heinäkuu 25, 2013, 21:28:25 ip
Niin tai kun kattopellit polttaa ihon irti polvista, maalit ei kuivu sisällä ja ulkona kuplii irti laudoista. On tosi tun ihanaa kun yöllä on kylmää ja märkää ja päivällä kuumaa ja märkää. Urakat venyy, rahaa ei näy ja verottaja imee veret kiveksiä myöten ja sitten 5-vuotiaan tasolla olevat lukiolaiset kehui miten kelpaa nyyppiä vapaa-ajalla tuijottaa aurinkoon.
...niin... Koska olen lomalla, en ole ikinä ollut vakituisessa työsuhteessa ja satun olemaan 16, en saa hehkuttaa, että lämmöstä pidän? ::)
Saat. Mutta et joka helvetin kerta. Antivitutusketjun postauksista puolet on sun "jee aurinko"-nollapostauksia, ketään ei kiinnosta jonkun jykyläisteinin säätiedotukset
Lainaus käyttäjältä: Caide - heinäkuu 26, 2013, 08:44:24 ap
Lainaus käyttäjältä: Whili - heinäkuu 26, 2013, 07:45:48 ap
Kyllä 20 astetta riittäisi suomalaiselle, prkl >:(
Muttei chileille, niin en valita ;)
No chilit asustelee tuolla muovihuoneessa, jossa tuppaa oleen välillä jopa heillekin liian tukalat olot.
Kahtenkymmenen asteen ulkoilmahelteellä tuo kasvarin lämpömittari hyppii helposti 35 asteeseen ..vaikka kuinka tuulettaisi.
Niimpä että ei ole ihmiselämä koskaan mallillaan, aina on jokin asia päin p....ttä >:(
Lainaus käyttäjältä: John McClane - heinäkuu 25, 2013, 21:52:26 ip
Musta vain tuntuu siltä että ei tuommoinen 16 kesäinen vielä tiedä oikeista töistä mitään...
Kyllähän sitä 15-kesäsenä jo kesätöihin pääsee. Ja mikäs mukavampi paikka totutella helteisiin, kuin turvesuot. Siellä oppii arvostamaan varjoa ja pilvisiä päiviä, vaikka tilinkin kustannuksella.
Kyllä oli taas niin kuuma päivä että.. >:(
..taidampa mennä saunaan ;D
Mie meen kans. ;)
Lainaus käyttäjältä: Jani M - heinäkuu 26, 2013, 14:28:01 ip
Lainaus käyttäjältä: John McClane - heinäkuu 25, 2013, 21:52:26 ip
Musta vain tuntuu siltä että ei tuommoinen 16 kesäinen vielä tiedä oikeista töistä mitään...
Kyllähän sitä 15-kesäsenä jo kesätöihin pääsee. Ja mikäs mukavampi paikka totutella helteisiin, kuin turvesuot. Siellä oppii arvostamaan varjoa ja pilvisiä päiviä, vaikka tilinkin kustannuksella.
Joo, ja vaikka Fiuden kutonen alussa kuulostaa kivalta niin loppukesästä alkaa ehkä kaipaamaan jo kuulosuojaimia. ;D
Siistiä kun Suomessakin tarkenee :D
Pitää varmaan käydä ostamassa hieman hengittävämmät mopoiluvaatteet :)
Lainaus käyttäjältä: Heku - heinäkuu 26, 2013, 20:07:07 ip
Lainaus käyttäjältä: Jani M - heinäkuu 26, 2013, 14:28:01 ip
Lainaus käyttäjältä: John McClane - heinäkuu 25, 2013, 21:52:26 ip
Musta vain tuntuu siltä että ei tuommoinen 16 kesäinen vielä tiedä oikeista töistä mitään...
Kyllähän sitä 15-kesäsenä jo kesätöihin pääsee. Ja mikäs mukavampi paikka totutella helteisiin, kuin turvesuot. Siellä oppii arvostamaan varjoa ja pilvisiä päiviä, vaikka tilinkin kustannuksella.
Joo, ja vaikka Fiuden kutonen alussa kuulostaa kivalta niin loppukesästä alkaa ehkä kaipaamaan jo kuulosuojaimia. ;D
Valmet 8400. Fiateissa oli aina vaihdelaatikot hajalla.
Kestäviä vehkeitähän nuo on jos vaan huollettu. Tehonnostonkin kestävät kunhan kuskeilla on järki päässä, tietty suoltakin löytyy monenmoista kuskia kuten varmaan olet huomannut. ;)
Omassa on vasta reilu 9300h joista aika iso osa turbotettuna.
Lainaus käyttäjältä: Jani M - heinäkuu 27, 2013, 03:27:40 ap
Lainaus käyttäjältä: Heku - heinäkuu 26, 2013, 20:07:07 ip
Lainaus käyttäjältä: Jani M - heinäkuu 26, 2013, 14:28:01 ip
Lainaus käyttäjältä: John McClane - heinäkuu 25, 2013, 21:52:26 ip
Musta vain tuntuu siltä että ei tuommoinen 16 kesäinen vielä tiedä oikeista töistä mitään...
Kyllähän sitä 15-kesäsenä jo kesätöihin pääsee. Ja mikäs mukavampi paikka totutella helteisiin, kuin turvesuot. Siellä oppii arvostamaan varjoa ja pilvisiä päiviä, vaikka tilinkin kustannuksella.
Joo, ja vaikka Fiuden kutonen alussa kuulostaa kivalta niin loppukesästä alkaa ehkä kaipaamaan jo kuulosuojaimia. ;D
Valmet 8400. Fiateissa oli aina vaihdelaatikot hajalla.
Nuo Valmetit on kyllä järkyttävän kovia pelejä, turbo vaan vinkuu ja voimasauhut pöllähtelee!
Meillä lakkas voimasavut pahemmin pöllähtelemästä kun ahtimeksi vaihtui portillinen GT32. Nyt pysyy pakopaineetkin hyvin aisoissa.
(http://i9.aijaa.com/t/00555/12487962.t.jpg) (http://aijaa.com/Yo3OWp)
Äänet ei toistu kovin hyvin kun joutuu kopin sisältä kuvaamaan, kännykän mikki ei pysy mukana sulosoinnuissa kun tuo kuitenkin kiertää +2900 rpm.
Näitä on vielä suot pullollaan vaikka vanhoja ovatkin. Nevaa tuokin on nähnyt, urakointiin eka omistaja hankkinut kun varusteet on aikalailla kaikki mitä tuohon vuonna -88 on saanut, kolme lohkoa, ryömintä, ilmastointi jne.
Aiheeseen ettei täysin OT:ksi mene. Tänään voi pitkästä aikaa nauttia lämpöisestä ja aurinkoisesta säästä kun on serkun häät.
Kyllä ei ole hyvä tämä kuuma. Kauheaa yrittää chilejä kasvattaa, kun aurinko paistaa. Tulis jo talvi, mut ei liian kylmä, ettei se Aji Perkele taas kuole pakkaseen niinku joka vuosi tätä ennen. Huh, huh hellettä. On tää vaan sarvikuonojen maa.
Kirjoittajan mielestä tässä ketjussa on jotain perin hassua, kun chilinkasvattajat valittavat poltteesta. ;D
Ei oo kuuma !! **tun talvi >:( >:( >:(
Stadissa oli aamulla 9,3 astetta. Kivaa.
Sahalahdessa 6,7 astetta.
Turussa aamulla 6,6 astetta. Vähän matkaa sisämaahan päin oli tippunut alle viiden. Voittaja-fiilis, kun laitoin eilen lämppärin kasvariin.
4,5 astetta ulkona, kasvarissa oli 6,5. Samaa luvassa neljäksi seuraavaksi yöksi....
Juu, se on syksy nyt. Itse leikkelin parvekkeen chileistä suurimman osan jo alas. Osa yrittää vielä kypsyttää satoa, mutta vitut siitä mitään tule. Suurin osa sadosta jäi kypsymättä.
***tana taas on melkein pakkasta ja oksat notkuvat satoa.
Ei ole koskaan hyvä >:( >:( >:(
Lainaus käyttäjältä: Whili - syyskuu 05, 2013, 07:10:23 ap
***tana taas on melkein pakkasta ja oksat notkuvat satoa.
Ei ole koskaan hyvä >:( >:( >:(
mmmm... pakastechiliä suoraan puskasta :P
Lainaus käyttäjältä: Toby - syyskuu 05, 2013, 07:49:42 ap
Lainaus käyttäjältä: Whili - syyskuu 05, 2013, 07:10:23 ap
***tana taas on melkein pakkasta ja oksat notkuvat satoa.
Ei ole koskaan hyvä >:( >:( >:(
mmmm... pakastechiliä suoraan puskasta :P
Jep, mutta tulee kiire kun pakkaset purevat chilin kylkeen. Eivät hirviästi tykkää kaverit jäätyä ja sulaa moneen kertaan.
Soosikattilaan raakileen ja salsaa purkkiin ja kypsät pakastimeen tai kuivuriin..