ALOITA TÄSTÄ => Uusien jäsenten esittelyt => Aiheen aloitti: jantsa - kesäkuu 19, 2013, 22:42:33 IP

Otsikko: Ja taas
Kirjoitti: jantsa - kesäkuu 19, 2013, 22:42:33 IP
Uusi pöhkö liittyy joukon jatkoksi nyt, kun olen kaikesta päätellen (ensimmäisen kerran elämässäni) onnistunut luomaan elämää, kun tilasin fataliilta siemenet.

Elämän ensimmäinen viherkasvikokeilu taisi olla ala-asteella kun repäisin metsästä tammenverson ja se oli jonkin aikaa huoneeni ikkunalaudalla, kunnes heitin sen mäkeen. Sen lisäksi "ansioluettelossa" on vain kolme kuivuuteen/mullanvaihtamattomuuteen/mihin lie tapettua huonekasvia, kaksi kaktusta ja yksi jukkapalmu. Ehkä motivaatio nyt olisi hieman korkeammalla, kun tiedossa on potentiaalisesti ruokaa.

Vähän vissiin sama syy kuin siinä, miksi osaan kokata: ei se ruuanlaitto niinkään kiinnosta, mutta syöminen sitäkin enemmän. ::)

Viehtymys chiliin oikeastaan iski tuossa puolitoista vuotta sitten, kun ostin isälleni joululahjaksi siemeniä, joista sitten kasvarissa tulikin ihan kivasti satoa, viherpeukalo kun on.

Eniveis, itsellä nyt ensimmäinen kausi aluillaan. Melko myöhään, mutta sillä ei ole väliä, koska tarkoitus on joka tapauksessa tehdä boncheja, osaksi ihan mielenkiinnosta ja osaksi olosuhteiden pakosta, koska kasvattelen näitä parvekkeettomassa yksiössä.
Otsikko: Vs: Ja taas
Kirjoitti: Thiikeri - kesäkuu 20, 2013, 09:58:49 AP
Tervetuloa joukkoon pöhköön :)

Mullakin on kiinnostusta noihin boncheihin - haaveilen nyt omasta puusta, kun nyt eka sais ne siemenet jostain  ;)
Otsikko: Vs: Ja taas
Kirjoitti: Toby - kesäkuu 21, 2013, 02:10:05 AP
Tervetuloa jantsa!
Muuten mitäköhän lajiketta kyseiset siemenet edustavat?
Otsikko: Vs: Ja taas
Kirjoitti: Aji Lauri - kesäkuu 21, 2013, 07:46:47 AP
Tervetuloa :D
Otsikko: Vs: Ja taas
Kirjoitti: Whili - heinäkuu 24, 2013, 06:19:19 AP
Tervetuloa   :D

Mitenkäs on kausi lähtenyt käyntiin ??
Otsikko: Vs: Ja taas
Kirjoitti: Huru-ukko - heinäkuu 29, 2013, 12:04:58 IP
Tervetuloa  :).