Kasvatus ja yleinen chilitieto => Edistyneempi chilinkasvatus => Aiheen aloitti: nikke - elokuu 20, 2005, 18:01:42 IP

Otsikko: akvaariovesi kasteluvetenä ????
Kirjoitti: nikke - elokuu 20, 2005, 18:01:42 IP
niin, elikkäs onko jollain kokemusta?

jostain olen mielestäni kuullut että pitäisi olla ainakin hyvin lannoitettua, oisko ollu isoäidiltä.... mutta miten on chilien kanssa?

vastausta odotellen.... :?
Otsikko: akvaariovesi kasteluvetenä ????
Kirjoitti: Os2 - elokuu 20, 2005, 22:32:05 IP
jos liian lannoitettua niin satoa turha odotella..
Otsikko: akvaariovesi kasteluvetenä ????
Kirjoitti: Fatalii - elokuu 21, 2005, 01:11:37 AP
Kyllähän tuota uskaltaa etenkin taimivaiheessa käyttää hyvinkin, joskin jos vedenvaihtoväli on akvaariossa kovinkin harvinaista niin nitraattipitoisuus saattaa olla korkea -> turhan vahvaa tavaraa.
Otsikko: akvaariovesi kasteluvetenä ????
Kirjoitti: nikke - elokuu 21, 2005, 09:32:44 AP
eli sitä siis voisi käyttää hyvällä omallatunnolla, jos vaikka vähän lantraisi tavallisen veden kanssa...
Otsikko: akvaariovesi kasteluvetenä ????
Kirjoitti: Fatalii - elokuu 21, 2005, 11:23:53 AP
Taimivaiheen varsinkin alkumetreillä voi heitellä hyvinkin, sadotusvaiheessa ei kannata turhaan typpeä iskeä kasveille koska siitä on haittaa sadolle määrällisesti ja maullisesti.