Löytyykö porukoilta hyviä reseptejä kiveksistä valmistettuihin eväisiin? Sain ison säkillisen pässin ja karitsan palleja. Nyt vaan pitäisi osata tehdä noista jotain hyvää ja tulista. Kaasupullolla alkupaloiksi liekittelin muutaman karitsan kepeksen ja nagadippiä. Mikrossa en onnistunut saamaan kauhean hyviä mikromunia. Oli hyvää, mutta muita hyviä reseptejä kaivattaisiin.
Nysse tulee, Hyiiij... Yrjö Yäks! :o ???
KVG = Kato Vittu Googlesta... Tiedon valtaväylästä eli netistä löytää kaikki ;)
jos koittasit raakana vetää? ::)
Kaveri kotikokkaa, myös palleja. Kehuu hyviksi, mutta itse en ole viitsinyt maistaa vaikka pari kertaa on tarjottukin. En viitsi syödä sellaista, mikä löytyy uroksen haarojen välistä. Syön mieluummin kananmunia... ::)
Mutta tuosta ohjetta kehiin:
http://www.bloglovin.com/blog/post/2479017/1932195427?link=aHR0cCUzQSUyRiUyRmlza2Frb2trYWEuYmxvZ3Nwb3QuY29tJTJGMjAxMyUyRjExJTJGZmxhbWluZy1iYWxscy15a3NpLW5ha29rdWxtYS5odG1s
(http://www.travelsnitch.org/wp-content/uploads/2010/08/TS_testicle_pizza.jpg)
Minä tekisin pizzaa, näyttää herkulliselta!
Pitääpä kokeilla pizzaan! Harmi kun näissä ählyissä ei ole saanut valita lisukkeeksi. Kokeeiluun menee pallipizza tuplapalleilla ja juustolla!
^^ Eikös niissä palleissä oo omat vatkatut kermat ja sissijuustot jo valmiina?
Joskus aikojen alussa Erä-lehdessä oli useitakin riistareseptejä, sieltä jäi lähtemättömästi mieleen mäjäys, jota kutsuttiin nimellä: Hirvenkivespiirakka. Sitä ehkä voisi soveltaa.
Omistan lehden josta resepti löytyy, mutta valitettavasti lehti ei nyt ole nyt lähellä.
Toivottavasti edes jotain ideoita tästä syntyi.
Kotimaista Madcook henkeä aina tarvitaan ;D
En ole (tietääkseni) kiveksiä koskaan ruuaksi nauttinut, mutta toki kokeilisin jos tarjottaisiin. Jotenkin ekana välähti mieleen että noita voisi valmistaa kuten kieltä, mutta toisaalta en tiedä sitten kun kieli kuitenkin lienee lihas kun taas kivekset ei. Ellei ole bodarin kivekset sitten. :P
Ei ne kivekset niin kauhean kummallista evästä ole, aika mieto maku ja höttönen rakenne. Pannulla paistaa ja vaikka jallulla liekittää niin meneehän ne muutaman promillen humalassa ainakin :)
Itselläni kaikkein vaikeimmin alas saatava ruoka lienee ollut joskus 2000-luvun alussa Thaimaassa tarjottu joku soppa jossa oli sammakonpoikasia. Osa ihan nutipäitä mutta osalla oli pienen hännän lisäksi neljä raajaa ja aika hyvin erottuva pää. Sopan tekstuuri aika paksua, ei ihan viillokkitasoa mutta ehkä niitä kiinalaisten ravintoloiden alkuruokakeittojen suurustettua paksuutta.
Voipi olla että olen tämän tarinan kertonut täällä jo aiemmin. :-\
Pakko kysyä saitko palleihin makua?
Itse olen jollain ulkomaan matkalla noita lampaan kiveksiä maistanut. Mieto maku ja vähän joku simpukka koostumus ihan syötävää siis, mutta ei nyt välttämättä lempiruoka.
-longi-
https://img1.etsystatic.com/007/0/6332581/il_fullxfull.374308621_8n0k.jpg (https://img1.etsystatic.com/007/0/6332581/il_fullxfull.374308621_8n0k.jpg)
Jos löytää nahkoineen päivineen, niin tuostahan saa näppärän kukkaron taikka käsiveskan vaimolle. :)
Lainaus käyttäjältä: Horna - heinäkuu 09, 2014, 12:36:24 ip
https://img1.etsystatic.com/007/0/6332581/il_fullxfull.374308621_8n0k.jpg (https://img1.etsystatic.com/007/0/6332581/il_fullxfull.374308621_8n0k.jpg)
Jos löytää nahkoineen päivineen, niin tuostahan saa näppärän kukkaron taikka käsiveskan vaimolle. :)
Tuommosta karvakasaa ei moni taskuvaras uskallakaan tyhjentää :o
Onko nuo minkä munat? Biisonin? Sonnin? Isojalan? Aika kookkaat ja karvaset...