Yritin asiaa etsiä, mutta en löytänyt vastausta siihen että onko chilille hyötyä pitää erillisiä pimeäjaksoja, vai onko parasta antaa valoa 24/7? Aika paljon on netissäkin kasvatusohjeita tälle eräälle kielletylle kasville, ja siellä tuntuu olevan hyvin tärkeää että tulee 10-12 tunnin yöjakso kasville, jonka jälkenn taas tykitetään 12 tuntia valoa. Mutta miten chili, pitääkö sen nukkua välillä?
Kyllä chilin pitää nukkua välillä. Mä pidän 14/10 jaksotusta. Mulla loistarit, mutta tehokkaammalla valolla riittää 10-12 tuntia.
Noin 12 tuntia olen itse pitänyt päivässä natikan alla. "Nukkuvat" päivisin eli öisin valon alla kun yösähkö on halvempaa ;)
Kuulemma 24/7 valosta ei hyötyä ole..
Putket päälle aamulla kun muistaa, ja pois päältä illalla nukkumaan mennessä. Varmaan aika lähellä 12/12-rytmiä. Lepojakso kuitenkin on oltava, mutta ei se tunnin-parin heitosta ole kiinni.
OK, kiitoksia kommenteista.
Jostakin vain luin että sanottiin ettei chilit voi saada koskaan liikaa valoa, joten aloin miettimään että onko 24/7 sitten optimi.
^Sepä lieneekin puolivillainen heitto koskien valon tehoa ja määrää, eikä niinkään aikaa. ;)
Kysymykseen vastattu jo usean kertaa, mutta vastauksia kompaten voi sanoa, että löytyyhän tuo pimeäjakso vuorokaudelle myös luonnosta :)