Laitoin ensimmäiset chilini kasvamaan viime elo/syyskuussa.Kasvoivat hiljalleen talven yli loisteputken alla.Huomasin tossa,että en ole latvonut muita,paitsi Black Scorpion Tonguen kerran.Se onkin jo kukkinut kerran ja nyt näyttäisi tulevan uutta kukkaa.Koska sitä hedelmää tulee ja voinko edesauttaa asiaa jotenkin?Ja nyt kun esim nuo Aji Nortenot ovat kasvaneet noin suuriksi,niin mitenkä ne kannattaisi leikata mahdollisimman runsasta satoa ajatellen?Vaihdoin kasvit eilen 4 litran ämpäreihin ja mullaksi pistin Kekkilän luonnonmukaista puutarhamultaa ja lannoitteeksi Neudorffin tomaattilannoitetta.
(http://aijaa.com/27995Z) Red Peruvian Rocoto
(http://aijaa.com/dfdZhk) Moruga Scorpion
(http://aijaa.com/Z2sKft) Dogo Nyoni
(http://aijaa.com/c1Z6vP) Black Scorpion Tongue
(http://aijaa.com/P4cElI) Aji Norteno
(http://aijaa.com/skWcg0) Aji Norteno 2
Laitoin noin kuukausi sitten parikymmentä taimea kasvamaan,niitä kannattaa nyt sitten varmaan ruveta latvomaan aikaisemmin? :)
http://aijaa.com/27995Z
http://aijaa.com/dfdZhk
http://aijaa.com/Z2sKft
http://aijaa.com/c1Z6vP
http://aijaa.com/P4cElI
http://aijaa.com/skWcg0
Tossa noi kasvit samassa järjestyksessä..
Kovin ovat pieni jos olet elokuussa idättänyt (9kk) olisi jo pitänyt satoa tulla. Millaisen loisteputken alla kasvaa? Aji Norteno on kyllä kovin pitkä, muttei tuuhea, joka viittaisi juuri liian vähään valoon. Entä lannoitus?
Jos ruukutkin ovat vain 4 litraria, niin pieniä nekin. Eli isompiin ruukkuihin, paljon paljon valoa ja lannoitusta.
Olivat ikkunalla alle metrisen loisteputken alla pimeimmän ajan yli.Nyt edelleen ikkunalla ilman loisteputkea.Aurinko kun rupes paistelemaan,niin ovat kasvaneet nopeammin.Lannoitteena käytin jotain Green Caren kasviravinnetabletteja,nyt tomaattilannoitetta niin kuin mainitsin.
Pieniä ovat todella, jos elokuulla ovat alkuun lähteneet.
Tuossa minun Aji Amarilloni, jonka kylvin marraskuussa. Se kasvoi ikkunalla kahden loisteputken alla:
http://chilivaari.blogspot.fi/2014/04/iso-chili-parvekkeelle-ennatysaikaisin.html (http://chilivaari.blogspot.fi/2014/04/iso-chili-parvekkeelle-ennatysaikaisin.html)
Ikkunoita on erilaisia ja loisteputkia voisi tosiaan olla useampi rinnakkain pimeimpään aikaan, ja mieluummin lähellä kasveja.
Nythän nuo ovat kuitenkin hyvin hengissä ja uudessa kasvussa valoisalla ikkunalla, satokausi voi vaikka alkaa. Minä kyllä leikkelisin noista Nortenoista puolet pois, mutta eipä sitä helposti raaski.
Uusi multa ei kaipaa lannoitusta aivan heti. Se saattaa jopa haitata juurtumista. Muutaman viikon päästä alkaa tarvetta olla, eikä silloin pidä säästellä. Chilit pitävät lannoituksesta.
Lisäänpä tähän vielä, että Amarillo on latvottu ensimmäisen kerran vaaksan korkuisena ja sen jälkeenkin monesti on tarvittu saksia väärin suuntiin villiintyneen kasvun hillitsemiseksi.
Heh,jotenkin vaikea hitsaajan ymmärtää tota kasvin sielunelämää.. Onko tossa nyt jotain väliä mistä kohtaa ton katkoo?Lehden vierestä vai kauempaa vai onko sillä merkitystä edes?
http://aijaa.com/g5M34n
Kun pätkit juuri lehden yläpuolelta, ei jää rumaa kuivaa pätkää.
Uusi kasvu tulee lehtihangasta.
Kiitoksia,nipsasin toisen puolivälistä poikki.Annan ton toisen kasvaa ihan mielenkiinnosta niin voi vertailla :)
Latvastahan voi tehdä pistokkaan...
Aloittelija täällä huutelee. Mulla on jäänyt vähän pimentoon tämä chilien saksimisen tarve. Jos en halua bonsai-tyyppisiä chilejä (koska tapan ne), niin tarvitseeko/kannattaako seuraavia lajikkeita leikata:
C. Annuumit:
Jalastar
Bird's eye baby
Pimenta Nora
Lebanese Marbles
Cayenne Pepper
C.Chinese:
Naga Morich
Frutescenes:
Piri Piri
C. Baccatum:
Aji Gusanito
Lemon Drop
Trepadeira do Werner
Jos niitä kannattaisi leikata, niin miten? Chilit ovat nyt 10-30cm korkeita, ja isoimmat ovat ruukuissa, joiden halkaisija on n. 30cm.
Jatkokysymys: Mitkä näistä chileistä voin olettaa kestävän talven yli? Luin jotain infosivua jossa haukuttiin C. annuumien kestävyys ihan maan rakoon.. tarkoituksena on hankkia jonkinlainen lamppu talveksi.
Lainaus käyttäjältä: Monsesteri - toukokuu 11, 2014, 18:01:06 IP
Aloittelija täällä huutelee. Mulla on jäänyt vähän pimentoon tämä chilien saksimisen tarve. Jos en halua bonsai-tyyppisiä chilejä (koska tapan ne), niin tarvitseeko/kannattaako seuraavia lajikkeita leikata:
C. Annuumit:
Jalastar
Bird's eye baby
Pimenta Nora
Lebanese Marbles
C.Chinese:
Naga Morich
Frutescenes:
Piri Piri
C. Baccatum:
Aji Gusanito
Lemon Drop
Trepadeira do Werner
Jos niitä kannattaisi leikata, niin miten? Chilit ovat nyt 10-30cm korkeita, ja isoimmat ovat ruukuissa, joiden halkaisija on n. 30cm.
Jatkokysymys: Mitkä näistä chileistä voin olettaa kestävän talven yli? Luin jotain infosivua jossa haukuttiin C. annuumien kestävyys ihan maan rakoon.. tarkoituksena on hankkia jonkinlainen lamppu talveksi.
Kyllä latvominen kannattaa kaikkien kanssa. Sillä saat chilejä tuuheammaksi, ja ohjailtua kasvua. Lisäksi jos valotilanne on heikko, kasvaa chilistä pitkä ja ohut-->katkeaa helposti, eikä muutenkaan hirveästi tuota. Tätäkin saa latvomisella parannettua. Tässä (http://chilivaari.blogspot.fi/2010/01/latvominen-keino-saada-chilit_04.html) ohjetta. Jos chilit jo vähän isompia, niin leikkaa lehtihaaran tyvestä, ei jää rumaa tikkua.
Kaikki mainitsemasi lajikkeet voit saada säilymään talven yli. Sisällähän niitä talvella pidät, niin ulkona saa olla vaikka -100'C :D Hyvillä valoilla saa satoakin talvella.
Itse en latvo kasveja, kun siihen ei varsinaisesti ole minkäänlaista syytä. Ainoastaan ongelmatilanteissa, jos näyttää, ettei kasvi muuten meinaa millään haarautua.
Lainaus käyttäjältä: Jani M - toukokuu 12, 2014, 08:40:45 AP
Itse en latvo kasveja, kun siihen ei varsinaisesti ole minkäänlaista syytä. Ainoastaan ongelmatilanteissa, jos näyttää, ettei kasvi muuten meinaa millään haarautua.
Itsellä kävi Aji Fantasyn kanssa siten, että kasvu oli pysähtynyttä pitkän aikaa. Latvoin oikein reilulla kädellä ja tuli kova kasvupyrähdys ja nyt oksilla killuu reilu parikymmentä podia :) ja kukkia lisää paljon :)
Tein huhtikuun lopulla latvomisen Huru-ukon ehdottamalla tavalla, eli nypin vain kasvupisteen pois (muutama mm). Hyvin vaihtuvalla menestyksellä, mutta jokaiselle kasvu pysähtyi vähäksi aikaa kokonaan (toki ajankohta osui myös pilvisempään, tuulisempaan ja kylmempään säähän, jolla lienee ollut merkitystä, vaikka olen pitänyt ulkona vain päivisin). Vieläkin muutaman kasvin kohdalla uusien latvojen kasvu on ihan millimittaista, ja tuntuu siltä, että ne ovat tällä välillä pykänneet norsunkorvalehtiä, ja vahvistaneet runkoa. Toisilla uuskasvu on kuitenkin päässyt paremmin käyntiin ja alkoivat tuon latvomisen jälkeen melkein heti työntämään myös kukannuppuja.
Kiinnostava on, että lajilla ei näyttäisi olevan tässä merkitystä, eri yksilöt samoista lajeista ovat ottaneet tuon nyppimisen hyvin eri tavalla vastaan. Esimerkiksi toinen Cheiro Roxa tekee hullun lailla uutta kasvua koko rungon pituudelta, kun toinen on pysäyttänyt kasvun kokonaan. Tiedä häntä.
Niin siinä käy, kasvi ei enää kasvata vain yhtä perusrunkoa vaan uusia oksan alkuja on useampia, mutta juuristo on silti sama. Kestää aikansa ennenkuin selvää uutta kasvua tulee.
Noin on itsellenikin käynyt, osa juroutuu, osa lähtee kasvamaan nopeammin.
3. kausi on kuitenkin vasta opettelua etenkin senkin suhteen, mitä lajikkeita tai lajeja ei tarvitsisi latvoa lainkaan, ja mitkä taas olisi tarpeellisempia.
Habanerot ja Naga olisi sellaisia, etteivät latvomista erityisesti kaipaa. Tämäkin varmaan voi vaihdella valaistuksen määrästä riippuen....
Latvoin nagan, nyt taitaa olla 6 uutta "latvaa". Eli eipä olisi ollut tarpeen. Valaistuksena 2x36w 4000k loistari.
Mulla tuli vahinkolatvonta Lebanese Marblesille. Katkes ekojen lehtien yläpuolelta. Nyt (alle viikon jälkeen) se puskee sieltä uutta tavaraa. Latva on juurtumassa...
Mutta jos pensasmaisuuden sijaan kaipaa chileille pitkää vartta ja "puumaista"rakennetta niin kannattanee varmaan latvomisen sijaan leikata pois alimpia tynkiä?
Kasvit melkein vuoden vanhoja eikä vieläkään satoa,mikä neuvoksi.Valoa pitäs ainakin piisata tossa ikkunalla..
http://aijaa.com/4REBC8
Lainaus käyttäjältä: Turkinpippuri - heinäkuu 07, 2014, 18:42:23 IP
Kasvit melkein vuoden vanhoja eikä vieläkään satoa,mikä neuvoksi.Valoa pitäs ainakin piisata tossa ikkunalla..
http://aijaa.com/4REBC8
Vuoden? Onko oikeasti vuoden ikäisiä ja noin pieniä? Lannoitatko ollenkaan? Kyllä noiden pitäisi olla huomattavasti isompia, minä olisin vaikannut noita 4-5kk ikäisiksi. Ja mitä valoon tulee, niin ihan varjossahan nuo ovat tuossa kuvassakin, eli eivät ainakaan tuossa tarpeeksi valoa saa. Varsinkin nuo pitkät yksilöt ovat hyvin ohuita ja pitkiä, mikä kertoo juurikin liian vähästä valosta, kun chili "pyrkii" valoa kohto. Isompiin ruukkuihinkin voisi laittaa. Anteeksi, olen vähän tyly :D
Mutta siis nyt ehdottomasti lannoitetta (jos et lannoita) isompiin ruukkuuhin, ja reilusti valoa :)
Roudaa ne parvekkeelle, kun kerran sellainen on. Vieläpä etelään. Suojaa 2-3x harsolla parinviikon ajan vähentäen harsokerroksia 3-4 päivän välein.
Lainaus käyttäjältä: Huru-ukko - heinäkuu 08, 2014, 18:32:01 IP
Roudaa ne parvekkeelle, kun kerran sellainen on. Vieläpä etelään. Suojaa 2-3x harsolla parinviikon ajan vähentäen harsokerroksia 3-4 päivän välein.
Näin teen!
Älä käsitä väärin, nyt en tarkoita aukoa päätä, enkä mitenkään leuhottaa tms.
Vertailun vuoksi kuitenkin, tässä kuva muutamasta minun chilistä, jotka laitoin siemenestä itämään tammikuussa, eli 6kk ikäisiä nyt. 1,5 litran limukkapullo mittasuhteena. Varmasti jollakin löytyy tästäkin isompia samanikäisinä. Kesällä varmasti piisaa valoa tarpeeksi, siinä olet oikeassa, mutta se ei tarkoita, että ikkunalle tarpeeksi paistaa. Kuten omasta kuvasta näet, parvekkeella on hyvinkin valoisaa, mutta sisällä ei. Siispä kuten Huru-Ukko sanoi, roudaa ne parvekkeelle :D niin ne minullakin ovat (tosin kuvauksen ajaksi nostin sisälle :)
(https://scontent-b-mad.xx.fbcdn.net/hphotos-xfp1/t1.0-9/10489839_827108703979578_7580147587331579046_n.jpg)
(http://img.tapatalk.com/d/14/07/09/budega2u.jpg)
Kuvassa viisi kuukautta ja kolme viikkoa sitten kylvetystä siemenestä kasvanut annuum, juurenniska noin 40 cm lattiasta ja latva noin 210 eli kasvin korkeus noin 170 cm.
Eikä tuokaan puoli vuotiaaksi mikään iso vielä ole. Elämän alkutaipaleella saanut keinovaloa, viimeiset kaksi kuukautta luonnonvaloa ikkunan läpi.
Komeita puskia teillä,jospa noi munkin kasvit piristyis tuola parvekkeella..