Tuoreimmassa Tekniikka&Talous lehdessä (nro 34, 13.10.2005) käsitellään led-valojen käyttöä kasvien kasvatuksessa. Tästäkö myös chilipäille uusi valaistus menetelmä tulevaisuudessa? Ja itse artikkeli löytyy: http://www.tekniikkatalous.fi/doc.do?f_id=788695
Tuosta onkin ollut puhetta monen alan ihmisen kanssa, vielä kun hinnat putoavat sopivalle tasolle niin ilman muuta!
Jeps, ledit eivät myöskään tuottaisi tuon virrankulutuksen perusteella niin paljoa lämpöä kuin loisteputket... Ei tarvitsisi pienessäkään asunnossa paistua puutarhurin :P
Kuumuus kasveilla on aika yleinen ongelma ihan loisteputkillakin, kasvit tykkäävät pahaa jos lamput aiheuttaa paljon lämpöä ja ilma seisoo.
Mikäs noissa sitten maksaa tai on niin ihmeellistä? Onko noi jotenkin erityisen voimakkaita ledejä vaiko tavallista elektroniikkaliikkeen tavaraa? Kyllähän ledit toki näyttää suht kalliita olevan yksittäin. Mietin vaan että oisko kotikonstein tommosen rakentaminen mahdollista. Tässä kun muutaman päivän lueskellut ledeistä kasvivalona niin erittäin houkuttelevaltahan noi vaikuttaa.
Tässä pari systeemiä mihin törmäsin:
http://ledgrowlights.com/
http://www.solaroasis.com/
Luin samaisen lehtiartikkelin. En voinut välttyä siltä ajatukselta, että noillahan olisi vankka jalansija tässä harrastuksessa. Varsinkin opiskelijaboksiin toi olisi ihmisystävällisempi vaihtoehto natikkaan verrattuna.
(http://ledgrowlighs.com/plants/peppers_flowering_under_light.jpg)
Teho 10 W yhdellä punaisella led-valolla. Ei paha...
Niistähän on todella helppo kasata valaisin. Tarvitaan vaan tavallinen AC/DC-muuntaja, jonkinlainen kotelo, ledejä ja johtoa. Mahdollisesti vielä vastuksia, riippuen vähän minkälainen muuntaja on, miten kytkee ne ja minkälaisia ledejä käyttää...
Mitenköhän kävis...
E: Ei oikeen käviskään. Mennään mieluummin perse eellä puuhun.
Kannattaa nyt kuitenkin noiden ledijuttujen kanssa muistaa, että niiden valoteho / W ei ole vielä kovin suuri. Hyötysuhteessa kirkkaammissa ledeissä aletaan olla siellä halogeenilamppujen tasolla, joskin loisteputkiin ei enää kamalasti ole matkaa. Jos siis haluaa jotain natikkaa vastaavaa valotehoa ledeillä, niin se kyllä sitten lämmittää vielä paljon enemmän.
Hyötypuolella ledeissä toki on suuri suuntaavuus, joten valo saadaan kohdistettya juuri sinne minne halutaan, eikä sen vuoksi tarvi tehoa niin paljon ollakaan.
Siis tän hifistelyn tarkoituksenahan olisi tarjota kasveille vain niitä aallonpituuksia mitä ne tarvitsee ja kyselin tässä josko joku tietäisi noiden kasvilamppuina myytävien ledisysteemien spekseistä sen verran että ovatko jotain hitech-spesiaalikamaa vai onko ledit tavallista elektroniikkapuljukamaa ja täten korvattavissa halvemmalla. Jos mainospuheisiin on uskomista niin ledeillä voisi "tavanomaiset" valaisusysteemit korvata.
Oli pakko alkaa leikkimään, ekaa kertaa omin päin virittelemässä ja vain yhden ledin poltin. Onneksi ovat "halpoja" superledejä.
http://koti.mbnet.fi/horst/led/Leditesti.JPG
http://koti.mbnet.fi/horst/led/Leditesti2.JPG
L: http://koti.mbnet.fi/horst/led/Ledivehje2.JPG
Tuossa on nyt 16 superlediä. Sais kyllä mieluummin olla 160.. Noh, tästä on hyvä jatkaa.
Ainakin yhdestä oksasta voipi päätellä mitä kasvi tykkää vai tykkääkö ollenkaan.. :)
http://koti.mbnet.fi/horst/chili/Farmi_led.JPG
Tuossa kasvi siirrettynä vanhalle paikalleen, loisteputket pois päältä. Pitänee koittaa jossain vaiheessa kasvattaa kasvi siemenestä asti ledeillä hampuusityyliin komerossa. Ainakin näkee onko noista mihinkään.
Koitapa ihmeessä ja raportoi kasvusta...
Hampuusit olivat tosiaan keskustelleet niin paljon noista, etten edes jaksanut kaikkea lukea. Mutta jäin miettimään, että mitenkähän pakollinen virranrajoitusvastus (kaikki ledit tarvivat semmoisen) mahtaa vaikuttaa hyötysuhteeseen, onko sitä otettu missään laskelmissa huomioon? Jännitteen alentamiseen sitä ei ainakaan kannattane käyttää, kun silloin menee hyvää virtaskaa ihan hukkaan lämpönä. Mielenkiintoista kuitenkin, että periaatteessa hyvän hyötysuhteen lisäksi nuo tarkkarajaiset aallonpituusalueet voisivat aikaansaada sen, että paljon nykyistä pienemmän valomäärän (ja sitä myöten virrankulutuksen ja lämmöntuoton) saisi riittämään.
Joko on hurjia tuloksia esitellä? x)
Projekti on vähän jäässä. Ajattelin ens viikolla vähän rakennella kunhan tästä krapulasta selviän.
Tutkin tuossa tota ledi-asiaa ja tuli vastaan tämmöiset:
Iso ledi jossa yhdestä tulee punaisesta lumeneita 75 lm ja sinisestä 35 lm. Vaikka määrä ei kuulosta hurjalta niin noilla tekemällä saataisiin koko valoteho aallonpituuksille 470 nm ja 627 nm jotka ovat aika täydellisesti kasvin käyttämät aallonpituudet :roll: Muita positiivisia asioita olis tietysti pienempi sähkönkulutus, viileys, pitkäikäisyys ymsyms.
http://www.luxeonstar.com/item.php?id=1805&link_str=330&partno=LXK2-PD12-R00
http://www.luxeonstar.com/item.php?id=1799&link_str=330&partno=LXK2-PB14-N00
Hintaa noilla näyttäis olevan 3-4 euron paikkeilla, joten kyllä noista ihan vois jotain testatakkin jos vaan tilattua sais
56.45€ testipaketti olis 15kpl punaisia ja 5kpl sinisiä ledejä.
yhteensä: 570lm punaista valoa ja 175lm sinistä valoa. Lisäks postituskuluja tuolta paikasta näyttäis sen 9 euroo tulevan. Aika kallista vielä verrattuna esleihin tai muihin valaistuksiin..hmm
Kun vaan olis rahaa niin voiskin testata, ihan vaan jo mielenkiinnosta. Kuka ottaa projektiksi? :)
Horst: kuinka tehokkaita noi sun ledit tossa pikkusessa systeemissä on?
En kyllä sitten yhtään muista. Superledejä, tehokkaimpia ja kalleimpia mitä Bebekistä sai.
Olisiko jossain rakennusohjetta jonka maallikkokin ymmärtäisi? Ainakaan tuo yksi H-foorumin linkki ei toiminut... alkoi kiinnostaa pieni "inssaaminen".
Minkälaista rakennusohjetta haluaisit? Jos ihan perus "miten-kytket-ledit" niin voin jonkunlaisen pikaisesti vääntääkkin :)
Sen verran vielä, että luultavasti noista superkirkkaista ledeistä ei hirveemmin oo ikävä kyllä mihinkään, joten noi ulkomailta tilaamalla saatavat (linkit mitä pistin aikaisemmin) olis kyllä ehdottomia... Siis jostain bebekin ledeistä esim. yli 10000mcd tarkoittaa vaan lumeneissa noin 1lm. Siitäkin huolimatta itse väänsin pienen testikappaleen kanssa. http://www.edu.stadia.fi/~0304064/Chilit/2006.04.13/index.html tuolla siitä virityksestä kuvia
Joo,ihan perussettii,siis "miten saan ledit palamaan"-tyylinen. Ja mitenkäs sitten nuo "Luxeon"-malliset ledit,kun ne näyttävätkin vähän erilaisilta,niin pitääkö niiden kanssa olla joku korkeakoulututkinto? Ja onko mahdollista alusta alkaen rakentaa se systeemi ikäänkuin laajennettavaksi,eli että jättää tilaa uusille ledeille,ja tilailee sitten lisää jos systeemi toimii?
Ledissähän on kaksi erilaista päätä ensinnäkin. Anodi (lyhempi jalka) miinukseen ja Katodi (pidempi jalka) plussaan.
Elieli.. Kaikki riippuu ledeistä ja virtalähteestä mitä käytät. Jos vaikka ajatellaan että käytetään noita Bebekin ultrakirkkaita ledejä mitä mulla tossa oli. Niiden nimellinen kynnysjännite on 2.2 volttia per ledi. Tämä volttimäärä on se, kuinka paljon kyseinen ledi tiputtaa sen yli menevää jännitettä. Toinen arvo mikä ledeistä on hyvä tietää, on sen kestämä virta. Ainakin näillä kyseisillä se on 0.020A (20mA).
Virtalähteestä sen verran, että ledien (ison nipun) kanssa pystyy käyttämään aika laajasti oikeastaan mitä vaan volttimäärää väliltä 3-230 volttia :P
Kuvitellaan nyt kuitenkin että käytetään tietokoneesta tulevaa 12 volttia ja noita kyseisiä bebekin ledejä joiden kynnysjännite on 2.2 ja virtakestoisuus 20mA. Kytkemällä ledejä sarjaan, tiputetaan virtalähteen jännitettä mahdollisimman alas. Tässä tapauksessa jos pistetään 5 lediä sarjaan (sarjaan= anodi kytketään kadodiin ja niin edespäin) jolloin 5*2.2 = 11V. Ledit eivät tuo yhtään resistanssia kytkentään, joten niiden kanssa tarvitaan aina erillinen etuvastus rajoittamaan virtaa! Nyt kun ledit tiputtavat 11V ja meidän käyttämä jännite on 12V niin jäljelle jää se yksi voltti, johon etuvastus mitoitetaan. Kaavalla U/I=R saadaan laskettua tarvittavan resistanssin arvo. Kun siis jännite on 1V ja maksimivirta on 0.020A niin 1V / 0.020A = 50 Ohm
(http://www.edu.stadia.fi/~0304064/led.jpg)
Näillä arvoilla käydään ostamssa siis nuo 5 lediä ja 50 Ohmin vastus ja vaikka tuommoinen koekytkentälevy johon ne kytketään. Näitä viiden ledin ja yhden vastuksen sarjoja voi sitten kytkeä rinnakkain niin paljon kun sielu sietää (ja virtalähteessä riittää virtaa :) ), eli haluttu laajennettavuus olisi kunnossa.
(http://www.edu.stadia.fi/~0304064/ledmonta.jpg)
Huomaa, että jos käytät jotain halpaa muuntajaa niin tarkista yleismittarilla sen antama jännite, koska jos se on reguloimaton niin 12V antaa ulos yli 16V.
Nuo luxeonit pitäisi olla aikalailla samanlaisia kun normaaliledit, eli anodi ja katodi pitäisi löytyä. Tutkin vielä niitä tossa illalla kun on paremmin aikaa :)
Ookke, mutta mitens sitten jos niitä ledejä on se muutama sata; millaista virtalähdettä sitten pitää käyttää? Ja siis kolvilla ja tinallako pärjää siinä liittämisessä? :?
Joo kolvia ja tinaa vaan ja mieluusti vaikka se koekytkentälevy mille ne juottaa :) Ledimäärän kasvaessa noin paljon niin helpoin olis ottaa vaikka 24v jännitelähde josta tulee tarpeeksi virtaa. sitten vaan vaikka kymmenen lediä + yks vastus sarjaan ja niitä sarjoja liittämään sen... parikymmentä yhteen :P Pitää vaan tosiaan huomioida että aina tommonen yks sarja vie noilla superkirkkailla esim. sen 0.02A, joten jos niitä sarjoja on 10 niin virtalähteen pitää tuottaa vähintään sen 0.2A.
Jäikö vielä joku askarruttaan mieltä?
öööh... miten ne virtapiirilevyt vai mitä ne aluslevyt nyt on,niin onko niitä erilaisilla "pohjakaavoilla",vai kuin se toimii? Toisaalta,tossa jenkki linkissä oli 10 viikon toimitusaika,että sitä ehtisi varmaan hyvin käydä jonkun sähkömies-101- kurssin tässä välissä :)
Mutta paljon kiitosta jo kaikesta tähänkin mennessä!
Erilaisia on juu myynnissä, tosin lähestulkoon samanlaisia kaikki ovat. Hyviä tähän hommaan (ainakin noille bebek ledeille) on sellaiset, missä on valmiina aina 2-3 koloa liitetty toisiinsa valmiiksi:
(http://www.edu.stadia.fi/~0304064/2006.04.18%20koekytkentalevy.jpg)
Eli nuo missä kolme koloa on jo valmiiksi yhdistetty toisiinsa. Siihen saa helposti sitten aina edellisen ledin katodin ja seuraavan levyn anodin jolloin ei tarvitse käyttää erillisiä hyppylankoja.
Jos joku alkaa noita kunnon ledejä tilailemaan niin pitää miettiä vaan niille joku kunnollinen virtalähde, koska niiden virransyönti on ihan eri luokkaa ollessaan 0.35A tai 1A. Esim. vanhasta AT-powerista saisi aika helposti viriteltyä jonkinmoisen virtalähteen tähän hommaan
Mitenkäs sitten nämä http://www.luxeonstar.com/item.php?id=1770&link_str=196::198&partno=LXHL-LD3C, ne näyttäisivät tuottavan 140 lumenia?
Pitäisiköhän niille sitten tilata vielä jotkut linssit erikseen?
Lainaus käyttäjältä: "Nike"Mitenkäs sitten nämä http://www.luxeonstar.com/item.php?id=1770&link_str=196::198&partno=LXHL-LD3C, ne näyttäisivät tuottavan 140 lumenia?
Ovat kyllä hyviä, mutta maksavatkin maltaita. Mutta eihän noin tehokkaita montaa tarvitse. Kymmenen tuollaista niin on jo yksi kasvi hoidettu KUNNOLLA.
Lainaus käyttäjältä: "Nike"Mitenkäs sitten nämä http://www.luxeonstar.com/item.php?id=1770&link_str=196::198&partno=LXHL-LD3C, ne näyttäisivät tuottavan 140 lumenia?
Pitäisiköhän niille sitten tilata vielä jotkut linssit erikseen?
No mutta! Kyllä nuokin ihan kokonaisia paketteja ovat linsseineen päivineen. Suunnilleen sama hinta tulee lumeneissa noille punaisille ainakin kuitenkin, mutta kokonsa puolesta voisivat olla parempi ratkaisu
Mitenkäs paljon noita lumeneita tulisi nyt sitten olla per väri? Aika rasvaiset toimituskulut tuolta kyllä tulee... eikö kukaan tee noita Euroopassa?
Jos NASAN miehiä on uskominen niin karkeasti punasia ledejä on kaksi vastaamassa yhtä sinistä. Siniset näyttävät poikkeuksetta lumenemäärissä jäävän punaisille, joten lumenemäärät ovat varmaan jotain 4:1 tai 5:1 (täysin päästä heitetty arvaus).
Tietysti jos noita jostain lähempää sais niin aina olis parempi, mutta en ainakaan äkkiseltään mistään löytänyt :(
9 euroo se näytti postikuluiksi Suomeen tuotuna jos oikein sitä katsoin.
On kyllä siitä näppäriä noi, että nähtävästi himmennys ja kaikki onnistuu noilla ledeillä, joten jos sitten ei tuliskaan haluttua vaikutusta chileille niin voisihan noista muuta tunnelmavalaistusta tehdä :P
Pari juttua vaan mietityttää: kun katsoo noita NASAN vehkeitä,niin ne LEDit on niputettu todella tiukkaan kasaan,sellaista ei varmasti saisi omatekoisessa aikaiseksi? Ja nyt jos ostaa sikahinnalla,niin vuoden kuluttua on samalla hinnalla tuplasti tehokkaampia. Toisaalta lähetin tuonne NASAN valmistajalle kyselyn että mitä ne maksaisi tilattuna ne valmiit vehkeet; jos sillä jossain mainitulla 200€:llä saisi,niin ainakin olisi kunnon vehje missä olisi kaikki ne "vilkkumis"-toiminnot ja muut.
Siis tämä:http://www.quantumdev.com/products/led/snaplite.html
Äkkiä vastasivat kysymykseen linssien tarpeesta:
"Hello,
Generally speaking, you do need a lens of some sort as the light output from
the LED is not well focused.
Cheers!
Ron Warris
Luxeon Star LEDs"
Joten se nostaisi hintaa lisää...
Siis noista ledeistä se valo lähtee jossain vähän alle 180 asteen kulmassa, joka on just aika hyväkin kasvatusta ajatellen. Verrattuna vaikka loisteputkeen jossa valo lähtee joka suuntaan. Tietysti sitten kaiken valon saa talteen jos puskan ympärille tekee seiniksi jotain heijastavaa tai sitten tehdyn valaisimen ympärille joku kartion muotoinen heijastinkeila.
Minkäänlainen kohdistava linssi ei siis ole tarpeen :)
Lainaus käyttäjältä: "Nike"Pari juttua vaan mietityttää: kun katsoo noita NASAN vehkeitä,niin ne LEDit on niputettu todella tiukkaan kasaan,sellaista ei varmasti saisi omatekoisessa aikaiseksi? Ja nyt jos ostaa sikahinnalla,niin vuoden kuluttua on samalla hinnalla tuplasti tehokkaampia. Toisaalta lähetin tuonne NASAN valmistajalle kyselyn että mitä ne maksaisi tilattuna ne valmiit vehkeet; jos sillä jossain mainitulla 200€:llä saisi,niin ainakin olisi kunnon vehje missä olisi kaikki ne "vilkkumis"-toiminnot ja muut.
Siis tämä:http://www.quantumdev.com/products/led/snaplite.html
Niin se on ihan totta, että nuo kehittyvät jatkuvasti aika nopealla temmolla, joten aika varmasti parissa vuodessa voi saada jo puolet paremman :) Nyt kuitenkin jo noinkin tehokkaat ledit noin halvalla ainakin itsestä vaikuttais ihan kokeilemisen arvoiselta idealta. Rahaa vaan opiskelijalla ei ole, mutta pitää viimestään kesällä katsella uudestaan ja ehkä tilata tuolta noita.
Mistäköhän tuo 200€ oli peräisin? Tässä nimittäin vastaus firman Euroopan edustajalta:
Thank you for your enquiry. Your e-mail has been forwarded to us from Quantum Devices in the USA as we are the European agents for Warp 10.
The cost of the device is £595.00 + shipping £10 = Total £695.00.
You can pay by bank transfer or credit card.
Hahhah! :shock: :D Taitaa seuraava investointi olla kuitenkin tommonen Purple 200w ESL.
Jos vaikka riisinpurijat tekis tuosta Quantum Devicesin vehkeestä halvan kopion!
Olen katsellut noita valmiita ledilamppuja ja jotenkin ne vaikuttavat tutuilta.
http://ledgrowlights.com/
Pian kukaan ei enää varastele hautausmaitten ja parkkipaikkojen lamppuja vaan liikennevalot on kova sana... :wink:
http://www.ledtronics.com/ds/136a/default.asp
Näyttäis tuo Quantum Devices olevan samassa osavaltiossa, mutta taitavat tuotteet olla sen verran kalliita ettei kannata lähteä ostoksille. Kiinnostaisi kyllä rakennella jokin ledisysteemi. Ostin jouluksi muutamia ledivalosarjoja, ehkä niitä voisi kietoa kasvien ympärille lisävalaistukseksi.
Lainaus käyttäjältä: "Nike"Mistäköhän tuo 200€ oli peräisin? Tässä nimittäin vastaus firman Euroopan edustajalta:
Thank you for your enquiry. Your e-mail has been forwarded to us from Quantum Devices in the USA as we are the European agents for Warp 10.
The cost of the device is £595.00 + shipping £10 = Total £695.00.
You can pay by bank transfer or credit card.
Hahhah! :shock: :D Taitaa seuraava investointi olla kuitenkin tommonen Purple 200w ESL.
..tai oppisivat tosiaan laskemaan oikein.
Tällä hetkellä tuo ESL tai natikka ovat hinnoiltaan kilpailukykyisimpiä vaihtoehtoja, mutta tämä idea kun on ollut jo vuosikausia pöydällä, on varmasti edistystä tulossa ihan spesifisesti kasvien kasvatustarkoituksiin jossain vaiheessa. Silloin voisi olla järkevämpää investoida tämmöiseen settiin.
Mikäli ikää LEDeille luvataan se 100000h, ei parin-kolminkertainen hinta vastaavan tehoiseen natikkaan ainakaan minua hätkäytä paskan vertaa. Jos kampe todistettavasti toimii hyvin, on täysin äänetön (natikat humisee/hyrisee hieman), ei tuota juuri ollenkaan lämpöä (natit ja ESLit tuottavat sitäkin ihan riittävästi) ja toimii tuottamatta häiriötä ympäristölleen, on valinta selvä.
Until then.. ;)
-Sale
Joo,katellaan tässä vielä. Sitten kun tulee ensimmäiset testitulokset toimivasta setistä,niin ilman muuta sellainen hakkaa nykyiset vehkeet mennen tullen.
Luultavammin mä sitten jos kesätöihin tässä nyt pääsee niin tilailen tuolta noita isoja ledejä ja teen testivärkin
Pisti tämmöset ledit silmään, liekkö kävis kasvivaloista..
http://www.led1.de/shop/product_info.php?pName=luxeon-k2-lxk2pw14u00-white-130-lumen-p-525&cName=luxeon-power-leds-c-111
Lainaus käyttäjältä: "JyriT"Pisti tämmöset ledit silmään, liekkö kävis kasvivaloista..
http://www.led1.de/shop/product_info.php?pName=luxeon-k2-lxk2pw14u00-white-130-lumen-p-525&cName=luxeon-power-leds-c-111
Värilämpö on ihan sopiva (?), valotehokin riittänee...miksi ei :shock:
Samalta firmalta löytyy (aukaiskaa sivu ja sieltä PDF-doku) parempiakin LEDejä meidän tarkoituksiin. Sieltä siis löytyy sopivantehoisia sinisen ja punaisen aaltopituuden alueen kattavia LEDejä.
Kukas jaksaisi vielä muistaa ne valon halutut piikkiaallonpituudet fotosynteesissä? Siellä jossain 430nm tienoilla oli se sinisen osuuden huippu ja abouttiarallaa 670nm se punainen pää, jos ei aivan kauhean metsään mennyt. Joku voinee vahvistaa tuon tiedon.
EDIT: Vilkuilin hieman kuukkelia ja sitten tuota datasheettia uudestaan ja pitää hieman pakittaa: sieltä kyllä löytyy sinertävä LEDi, joka pääsee sopivan lähelle tuota 430nm aluetta, mutta yläpäästä jäädään hieman vajaaksi, kun suurin aallonpituus, joka noista LEDeistä löytyy onkin vain 630nm maisemissa. Kuitenkin, google näytti kuvan tuosta fotosynteesin hyödyntämästä valosta ja sen perusteella tuolla aallonpituudella fotosynteesin suhteellinen teho on noin 65-75% teoreettisesta maksimista.
(http://www.mie.utoronto.ca/labs/lcdlab/biopic/fig/8.8.jpg)
( http://www.mie.utoronto.ca/labs/lcdlab/biopic/fig/8.8.jpg )
-Sale
Joo,käsittääkseni suurin ongelma tuossa LED- kasvilamppujen kehityksessä onkin just se, ettei juuri oikean aallonpituuden punaista ole (ilmeisesti) olemassakaan vielä.
..mutta oikealla aallonpituudella toimivia muita valonlähteitä kyllä on :)
Jos valonlähteen kiinnittäisi liikuttavaan alustaan, voisi se, esim. viuhkanmuotoisena skannata kasvia. Jos lähteitä olisi useampi, saisi kasvi valoa monelta puolelta.
Vastaus on LASER (light amplification by stimulated emission of radiation).
Eri asia sitten, haluaisinko suurteholaserin (useita watteja tai jopa kymmeniä watteja) pyörimään meille.. :roll: - normaalisti esim. laserosoitin on muutaman milliwatin kampe.
-Sale