Myös ulkomaisilla foorumeilla pyörineenä ei voi muuta kuin jälleen ihailla tuota Infernon villichilit -osiota. Se lienee tällä hetkellä kattavin aihetta käsittelevä sivu ja on kyllä hatunnoston arvoinen suoritus. Mielestäni se ansaitsisi ehdottomasti tulla käännetyksi kokonaan englanniksi, jolloin sitä voisi linkittää alati kasvavalle, kansainväliselle villichileistä kiinnostuneelle joukolle. Tämä on tietysti resurssikysymys, mutta mielestäni tärkeä asia. Infernossa chilitietämys kun on moniin muihin harrastajaympyröihin verraten huippuluokkaa.
Toinen luonnollinen kehitysehdotus edelliseen viitaten olisi oman keskusteluosion avaaminen villichileille englanninkieliselle puolelle. Riittäisikö porukalla kiinnostusta ja aktiivisuutta asian suhteen. Itse olen tietopuolella varmasti vielä "nettosaajan" roolissa, mutta tiedonnälkä on kova ja täällähän sitä tietoa riittää (vrt. thietavu, fatalii ym.)
Nämä ehdotukset edesauttaisivat Infernon profiloitumista sille kuuluvaan arvoonsa, yhdeksi kattavaksi referenssiksi aihepiiristä.
Hyviä ajatuksia, nuo. Kuten näkyykin, tuon villichiliosion kääntäminen on alkanutkin, mutta työ on sen verran massiivinen ettei ole edennyt paljoakaan. Infernon kaikista osioista tuo lienee kansainvälisesti se jengiä eniten kiinnostava, kuvittelisin, ja ansaitsisi varmaankin myös keskusteluosionsa englanniksi.
Kiitos kommentista, lupaan laittaa vauhtia käännöstyöhön ja fooruminkin saa pystyyn pikapuoliin...
Ota yhteyksiä Tommi jos kiinnostaa piakkoin ylimääräiset praetermissumeiden ja eximiumien taimet... saattaa löytyä uusia mielenkiintoisia tuttavuuksia niistä. :)
Villichileille on, kuten näkyy, nyt avattu uusi englanninkielinen osio... Toivottavasti sinne eksyy keskustelijoitakin. :)
Hieno homma! Eiköhän sinne pikku hiljaa ala kiinnostuneita ropista.
Päivitän parhaillaan villichilisivua, lisäten sinne ensialkuun lyhyet peruskuvaukset lajeista englanniksi, jatkossa sitten enemmänkin. Myös suomenkielisiin kuvauksiin tulee muutoksia, osa aika merkittäviäkin. Toivon päivityksen tulevan ulos huomenna eli sunnuntaina, ellei vielä tänä iltana...