Äänestys
Kysymys:
Kenen kuva on paras?
Vaihtoehto 1: ChIlIDoG
ääntä: 0
Vaihtoehto 2: akselsson1
ääntä: 4
Vaihtoehto 3: Jani M
ääntä: 0
Vaihtoehto 4: Herpiili
ääntä: 1
Vaihtoehto 5: NPhoBiaz
ääntä: 0
Vaihtoehto 6: Juso
ääntä: 4
Vaihtoehto 7: Caide
ääntä: 1
Vaihtoehto 8: DP
ääntä: 3
Vaihtoehto 9: skemppi
ääntä: 0
Vaihtoehto 10: MiM
ääntä: 8
Vaihtoehto 11: x46900
ääntä: 2
Vaihtoehto 12: ottulo
ääntä: 4
Täten julistettakoon kesäkuun aiheeksi villieläimet. Elukat on kivoja. Paitsi keltiäiset.
Kilpailu on kaikille kännykkäkuvaajista välineurheilijoihin, ja tämä on leikkimielistä kilvoittelua.
§1 Kuva itse otettu kisakuukauden aikana, liittyy annettuun aiheeseen.
§2 Kuvan alle lyhyt kommentointi kuvasta ja halutessaan kalustosta.
§3 Kommentointi Yleisen valokuvakilpailun kommentointiketjuun, äänestyksen alettua kommentointi kisaketjussa sallittu.
§4 Äänestys 1.-5. heinäkuuta. Kaikille avoin.
§5 Voittaja järjestää seuraavan kilpailun ja päättää aiheen, saa osallistua itse ja toimii ylituomarina. Voittaja ei saa ratkaista tasapeliä omaksi edukseen.
(https://lh3.googleusercontent.com/-XnjMznepHsg/VXhELJiiIQI/AAAAAAAACWU/my4SyuDhdDs/s640/jkarhu.jpg)
Tämmöstä. Tuomari voi päättää hyväksytäänkö kisaan?. Villieläin Ranuan eläinpuistosta.
(https://lh3.googleusercontent.com/ZIxCP81wof5WR5IIPUi3zEXIiM2DP-2-dLYNhgLKQwRB=w1028-h689-no)
Kesäaamun korento
Sony A300, Tamron 70-300 @300mm F10 1/400s ISO400
Kuvattu Juhannuspäivän aamuna.
No, osallistutaan nyt jollakin kuvalla edes.
(http://i.imgur.com/QkaGxKH.jpg)
Eväs.
f/5.6, 1/4000sec, ISO 800. D3100, Tamron 70-300.
(https://lh3.googleusercontent.com/-jOUtP07sfpQ/VYW4Wn8JY-I/AAAAAAAAHZA/w6hSn2ggnPM/s800/siili01.jpg)
Omnom.
Juhannusaatto klo 22:13.
f/3.2, 1/60s, ISO 1250. D5100, Nikon 35mm f/1.8G.
(https://c2.staticflickr.com/4/3735/18833997578_27fa1265d7_b.jpg)
Joutsenten juhannus.
(https://farm1.staticflickr.com/294/19053132532_2068418cec_c.jpg)
Tontin terminaattori, varsinainen "pienpetolintu".
(https://farm1.staticflickr.com/350/18873762340_8be569aeb4_k.jpg)
Ei oikein ole villieläimiä nyt tullut eteen. Olisi voinut keksiä tähän jonkun eri ratkaisun, mutta ei ole aikaa. Laitetaan sitten kuva juhannukselta. Tarkkasilmäinen voi löytää kuvasta melkein pythonin kokoisen rantakärmeksen.
(https://lh6.googleusercontent.com/XSEcZS7aFwsxDyYlkz-GqMywQiGIgmdiMF6htRqiv20=w1024-h576-no)
"Kamerana" LG G2
Valotus 1/662
F-luku f/2.4
ISO 50
Tunnin tappelu OneDriven kanssa saa riittää näin lomalla, joten laitan vain linkin:
https://onedrive.live.com/embed?cid=D74FECDD48947919&resid=D74FECDD48947919%2168038&authkey=AJDlv5RvpkuqdKk
Kohteena Chromodoris Annae
Paikkana Amed, Bali
f/5.9
1/60s
ISO80
Inon UCL165 macro
Ja jos tuo linkki ei toimi niin tässä vielä toinen:
https://drive.google.com/file/d/0Bxd1GQO6sGiLaHdjSmp1ZTc2T1U/view?usp=sharing
Ja tässä vielä toivottavasti toimiva kuva:
(https://imageshack.com/i/eyYQNdtTj)
(https://dl.dropboxusercontent.com/u/16541916/pictures/chili/P6297218.jpg)
Heeeeyyyy, I'm talking to YOU!
(https://lh4.googleusercontent.com/-l5cipnNHiJM/VZLBoC3U83I/AAAAAAAABTM/_gx-7vyE16Q/s1920-Ut/30.6.2015%2B-%2B1)
(http://ottulo.kuvat.fi/kuvat/r/DSC%203875.jpg/_small.jpg) (http://ottulo.kuvat.fi/kuvat/r/DSC%203875.jpg)
Nikon D3100 + Nikkor 70-200 mm f/4–5.6
200 mm | 1/30 s | f/5.6 | ISO 3200
Pistetään tännekin joku kommentti, niin ketju jossa voi äänestää näkyy suoraan uusien viestien listassa.
Ei mitään ihan Discovery Channel kamaa, mutta kivoja kuvia. Täytyy jäniskuvalle antaa nyt kyllä ääni, muurahaiskuvaa ajattelin ensin äänestäväni hyvän idean takia, mutta jäniskevennys nyt vei pidemmän korren.
Pirun vaikea valinta Herpiili vai MiM. :-\ Toisen jo laitoin, mutta saatan vielä vaihtaa. ;)
En oikein pidä tällaisesta äänestyksen aikaisesta vaikuttamisesta, mutta leikkimielellähän tässä kisaillaan, joten pistänpä minäkin lusikkani tähän soppaan. Parempi paikka näille kannatusviesteille olisi eri ketjussa ja ennen äänestysaikaa.
Pikkulepinkäinen on todella kovan luokan peto, pisteet oivalluksesta Jusolle.
Tuskin kukaan muokkaa näiden kommenttien perusteella äänestyskäyttäytymistään? Mä ajattelin, että nämä on parhaita paikkoja kommentoida, koska jälkeenpäin katsottunut ei kommenttaja eri puusta enää löydä, mutta täällä ovat kivasti samassa paikkaa, mitä kuvatkin.
Lainaus käyttäjältä: Caide - heinäkuu 03, 2015, 13:24:18 ip
Tuskin kukaan muokkaa näiden kommenttien perusteella äänestyskäyttäytymistään? Mä ajattelin, että nämä on parhaita paikkoja kommentoida, koska jälkeenpäin katsottunut ei kommenttaja eri puusta enää löydä, mutta täällä ovat kivasti samassa paikkaa, mitä kuvatkin.
Aika samalla linjalla olen minäkin. Vaikka jokaisen oman harkinnan allahan tuo on että kommentoiko kisaketjuun äänestyksen alettua, vaiko kommentointiketjuun. Mitään sääntöä ei ole siitä olemassa, ja ehkä hyvä niin. Ei mene homma liian viralliseksi tai vakavaksi. :D
On myös toinen näkökulma. Jos joku haluaisi palavasti kuulla muiden mietteitä kuvista tai valintaperusteista, niin kommentoinnin rajoittamisella äänestyksen aikana vesitetään nämä haaveet. Ihmisten kommentointihalu katoaa, kun tulokset on julkistettu ja äänestys ei ole enää ajankohtainen, vaan katseet on jo ensi kuun kisassa. Sama juttu se on Euroviisuissakin. :D
Aikamoisia mietintöjä ;) Minä en kerro mitään ;) Muutakuin sen että kiva että saatiin lopulta mukava määrä osallistujia :)
On se nyt jännä, heti kun heinäkuu alkoi hyviä eläinkuvia tulee päivittäin kasapäin (no melkein) ;D
Kuvailusäät parhaillaan :)
Vielä hieman aikaa äänestääkkin!
Onnittelut, MiM!
Saadaankohan me pian aihetta uuteen kisaan? ;D
Oli kyllä vaikea valita kelle äänensä antaa, mikä näkyy tuloksissa aika hyvänä hajontana. Näitä lisää!
Onnea MiM! Kyllä olit vain osuvan kuvan ottanut :)
Samalla kiitos ja kumarrus kaikille jotka omaa tekelettäni äänestivät, ja katse kohti seuraavaa kisaa 8)
Kappas vain!
Kiitän kunniasta järjestää seuraava kisa. :)
Itse pidin kovasti Ottulon jäniksestä.
Ensimmäinen ajatus oli ehkä hiukan "äääh - yritys pelastaa teknisesti heikohkon kuvan", mutta useamman katsomisen jälkeen se jotenkin tarttui.
Lainaus käyttäjältä: MiM - heinäkuu 06, 2015, 23:11:09 ip
Itse pidin kovasti Ottulon jäniksestä.
Ensimmäinen ajatus oli ehkä hiukan "äääh - yritys pelastaa teknisesti heikohkon kuvan", mutta useamman katsomisen jälkeen se jotenkin tarttui.
Ihan nappiin toi ensimmäinen ajatus. ;D
Jos joku sattui klikkaamaan kuvaa, niin saattoi huomata kuvan kommenttina tekstin "Illan ainoa peura." ::)
Jäi mainitsematta aiemmin, että se on otettu käynnissä (paikallaan) olevasta autosta käsivaralla ilman VR:ää, tuntia ennen keskiyötä. Hetkeä aiemmin tulin samaa tietä toiseen suuntaan, ja peura loikki edestä tien yli. Odotti sentään metsän reunassa, että sain tuon putken vaihdettua runkoon ja aloin tähtäillä, ennen kuin hyppäsi näkymättömiin... Takaisin tullessa ei sitten mitään näkynytkään, vaikka aikani kyttäilin kulkureitin lähistöllä. :(
(https://lh3.googleusercontent.com/b1jJUJ7OGXS8L948bG8HZGTtV3QUzM8HzJiNtTvUoEYL=w1028-h686-no)
::) Pari päivää takaisin keskellä päivää :o
Croppaus lähes 1:1 niin vähän rakeinen