Ruoanlaitto ja ravintolat => Sadon säilöntä ja käsittely => Aiheen aloitti: svalli - joulukuu 14, 2005, 04:42:03 ap

Otsikko: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: svalli - joulukuu 14, 2005, 04:42:03 ap
Kuinkahan kauan viinaan sailotyt chilit sailyvat?
Mulla on nyt ollut purkki mietoja chinenseja rommissa noin kolme kuukautta jaakaapissa ja vielakin chilit ovat kuin tuoreita. Mukavan rapeita ja rommin maku tuntuu sopivan niihin hyvin.

Kokeilun tarkoitus oli siis sailoa chilit, eika tehda mausteviinaa, vaikka voihan sen liemenkin juoda. Tuo rommi oli ihan tavallista valkoista jamaicalaista ja taytin purkin ensin chilinpuolikkailla ja sitten kaadoin rommia paalle.

Nama chilit sopisivat varmaankin hyvin silputtuna suklaamoussen paalle tai johonkin muuhun jalkiruokaan.
Otsikko: Re: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: Aji Inferno - joulukuu 14, 2005, 11:20:18 ap
Lainaus käyttäjältä: "svalli"Kuinkahan kauan viinaan sailotyt chilit sailyvat?
Mulla on nyt ollut purkki mietoja chinenseja rommissa noin kolme kuukautta jaakaapissa ja vielakin chilit ovat kuin tuoreita. Mukavan rapeita ja rommin maku tuntuu sopivan niihin hyvin.

Kokeilun tarkoitus oli siis sailoa chilit, eika tehda mausteviinaa, vaikka voihan sen liemenkin juoda. Tuo rommi oli ihan tavallista valkoista jamaicalaista ja taytin purkin ensin chilinpuolikkailla ja sitten kaadoin rommia paalle.

Nama chilit sopisivat varmaankin hyvin silputtuna suklaamoussen paalle tai johonkin muuhun jalkiruokaan.


Chili itsessään varmaanki säilyy kauankin viinassa... Kokonaan toinen asia on sitten se, säilyykö se viina siellä kauaa... Chilirommihan voi olla aika mainiota juotavaa. :-)
Otsikko: Re: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: svalli - tammikuu 15, 2006, 04:39:28 ap
Lainaus käyttäjältä: "svalli"Nama chilit sopisivat varmaankin hyvin silputtuna suklaamoussen paalle tai johonkin muuhun jalkiruokaan.


Tanaan tuli kokeiltua ja aaahh olihan se ihan taivaallista. Leikkelin chilit ohuiksi suikaleiksi ja laitoin suikaleet suklaavaahdon paalle. Chilit ovat vielakin ihan yhta rapeita kuin tuoreina, vaikka punaiset Trinidad Seasoning chilit ovatkin muuttuneen oransseiksi. Keltaiset Trinidad Perfumet ovat viela ihan kauniin keltaisia. Liemi purkissa on muuttunut kellertavaksi ja siina on ihan kiva chinensen maku. Tulisuutta ei rommissa ole yhtaan vaikka purkin pohjalla onkin yksi tepinin marja.
Otsikko: Vs: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: Doc Evil - joulukuu 31, 2008, 19:54:25 ip
Tänään avasin uudenvuodenaaton kunniaksi purkin, jonka sisältönä on rommia ja Lemon Dropin puolikkaita. Purkki on suljettu 27.6 ja kertaakaan sitä ei ole avattu ennen tätä päivää eli kärsivällisyyttä tässä on kehitetty  8) Maistiainen Lemon Dropista oli tavattoman herkullinen. Maku oli kirpeän raikas eikä enää niin tulinen, mitä tuoreena. Ilahduttavaa oli se, että rapeus oli edelleenkin tallessa. No se liemi sitten.. Pieni koenaukku oli ensivaikutelmaltaan myös raikas ja pirtsakka. Tulisuuttakin oli, mutta se tuli hieman jälkijunassa. Tämän tulisuus oli kuitenkin erittäin kohtuullista. Ei varmastikaan mitään teidän monien habanerojuomiin verrattavaa. Harmittaa vaan, että tuli vain tuo yksi pieni purkillinen tehtyä. Tämähän oli siis koe-erä, jonka seuraksena teen ensi kesänä tällaisia herkkupurkkeja varmasti useampia pitkän talvikauden iloksi.

(http://i395.photobucket.com/albums/pp32/t0ht0ri/Chilit/081231LemonDropRommissa200.jpg)
Otsikko: Vs: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: Doc Evil - helmikuu 10, 2010, 18:46:31 ip
Kokeilut rommin ja lemon dropin kanssa jatkuvat. Viime kesänä, heinäkuun alussa pistin lasipurkkiin lemon droppeja, limeviipaleita, tuoreita mintunlehtiä, hieman sokeria ja täytin purkin lopuksi rommilla. Avasin purkin n. 7kk kuluttua sulkemisesta. Purkista löytyi aivan uskomaton chilimakuelämys! Chilien koostumus oli edelleen rapsakka ja maku aivan uskomattoman raikas. Tämä versio oli mielestäni parempi kuin edellisen vuoden pelkällä lemon dropilla ja rommilla tehty kokeilu. Seuraavaksi kiinnostaisi kokeilla, mitä pidempiaikainen säilytys tekee maulle, mutta ongelmana on se, että tällaiset herkut on vaikea jättää koskemattomiksi. Nytkin tätä 7kk säilöntää edesauttoi se, että unohdin koko purkin olemassaolon pitkäksi aikaa.

Tässä kuva purkista viime heinäkuussa heti kannen sulkemisen jälkeen:
(http://i395.photobucket.com/albums/pp32/t0ht0ri/Muut/Rommichili-400.jpg)
Otsikko: Vs: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: Tepi - helmikuu 11, 2010, 08:43:33 ap
Onkohan kukaan kokeillut chilien säilömistä tequilaan tai cachaçataan?
Otsikko: Vs: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: chilimieli - helmikuu 11, 2010, 09:51:41 ap
Itse tulen kokeilemaan seuraavaa: 0,7 litraa wiunaa, ei mitään halpis suomi paskaa, vaan esim. smirnoffia, sisään halkaistu rokoto, pätkä sitruunaruohoa ja puolikas limeä siivuina.. Ehkäpä teelusikallinen hunajaa makua pyöristämään.. ;)

Ajatus sitruunaruohon käyttämiseen syntyi zubrowka pullosta, vaikka kyseisessä hienossa tuotteessa ei itse sitruunaruohoa olekaan, vaan mitäslie mausteruohoa kyseinen pullo sisälsikään..
Otsikko: Vs: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: Ryhis - helmikuu 11, 2010, 10:22:29 ap
Karhunlaukkaa? Eräs "Seppo" toi kerran ryss** siis itänaapurista karhunlaukkaa ja karhunlaukkaviinaa. Oli hyvää.
Otsikko: Vs: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: MiM - lokakuu 30, 2013, 21:56:38 ip
Katos tällainenkin threadi löytyi, joskin vanha ja kovin lyhyt. Omien Lemon Drop viinasekoilujen (http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=14305.msg264215#msg264215)* innostamana rupesin itsekin miettimään tällaista mahdollisuutta. Joskin enemmän siten, että tekisi viinaan (cognakkin/rommiin/wiskiin) vahvan infuusion, ja sitten käyttäisi lähinnä nesteen ruoan maustamiseen. Tuntuisi että voisi toimia, kun ainakin englanninkielinen Wikipedia väittää että kapsiini liukenee alkoholiin, ja omien kokeilujen perusteella ainakin lemon droppien sitrus maku liukenee myös hyvin.

Onko täällä muita jotka ovat kokeilleet tuota viinaan säilömistä? joko infuusioksi, tai sitten ihan säilöntään, kuten ylhäällä Doc Evil? Kokemuksia, ajatuksia, neuvoja?

*Tuossa löytyy myös tietoa subrovkasta, mikäli chilimieli on edelleen kiinnostunut. On kyllä melko kaukana sitruunaruohosta.
Otsikko: Vs: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: Jame - lokakuu 30, 2013, 22:00:57 ip
Muuta kokemusta ei ole, mutta sunnuntaina laitoin kaksi nagan podia suikaleiksi ja Saunalahti-pulloon uiskentelemaan. Tänään maistoin kokeeksi yhden nagasuikaleen pullosta ja tulisuus oli asteikolla ehkä 2-3 luokkaa. Eli kylä lähtee tai siis liukenee viunaan.
Otsikko: Vs: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: Huru-ukko - lokakuu 30, 2013, 23:37:03 ip
Nagojen puuttuessa jouduin laittamaan 3 kpl 7 pot Chocoleteja 1l. kossupulloon, josta joutui sitten juomaan pienen siivun jotta 2 pussia turkinpippureita mahtuu sekaan...
Jo muutama tunti tuntuisi takaavan 7 pottien säilyvyyden, neste on varmaan kaadettava pois........... :o
Otsikko: Vs: sailominen alkoholiin
Kirjoitti: MiM - lokakuu 31, 2013, 21:52:54 ip
Lainaus käyttäjältä: Jame - lokakuu 30, 2013, 22:00:57 ip
Muuta kokemusta ei ole, mutta sunnuntaina laitoin kaksi nagan podia suikaleiksi ja Saunalahti-pulloon uiskentelemaan. Tänään maistoin kokeeksi yhden nagasuikaleen pullosta ja tulisuus oli asteikolla ehkä 2-3 luokkaa. Eli kylä lähtee tai siis liukenee viunaan.

Juu, tuon olen jo itsekin todennut. Eli vaikkapa lemon-drop podi joka on lojunut vuorokauden vodkapullossa, ei ole enää kovin paljon paprikaa tulisempi. Doc Evil tuossa kuitenkin väittää, että tulisuus säilyy enemmänkin podeissa, kuin liemessä - silloin kun podeja on paljon. Tähän voisi syynä olla, että neste kyllästyy kapsiinista, tai että alkoholipitoisuus laskee niin alas, ettei liukenemista enää tapahdu, tai joku muu... Muuttuisikohan tilanne oleellisesti jos käyttäisi 60% tai peräti 80% Virolaista tulinestettä?
Otsikko: Vs: sailominen alkoholiin: Cointreau
Kirjoitti: MissS - kesäkuu 28, 2014, 23:25:37 ip
Parit Red Habanerot selvisivät talven yli. Ne ovat sen verran tulisia makuuni, etten oikein keksinyt miten säilöä kypsyvää satoa, jotta voisin annostella riittävän pieniä määriä ruokaan.
Kun eivät nuo Tallinnantuliaiset tahdo kulua, osui silmiini avaamaton Cointreau-pullo. Mitä lie sitrus- tai appelsiinilikööriä, jota käytän lähinnä ohukkaisiin? Teroitin veitsen ja viipaloin pari Habaneroa minikokoiseen purkkiin ja päälle Cointreauta ja jääkaappiin. Siitä voi annostella tipoittain (nestettä) pienempäänkin annokseen ja chiliin tottumattomille vieraille. Se mihin se on kuin luotu, on omatekoinen suklaa! Kun liemi on käytetty, ovat jäljelle jääneet habanerosiivut jo riittävän mietoja sellaisenaan käytettäviksi.
Säilyy avattunakin useita viikkoja, kun raaka-aineet ja purkit ovat puhtaita.