Viljelenkö chiliä vuonna 2016?
(https://lh6.googleusercontent.com/-vBvPH0cTacU/VZVPvk0aviI/AAAAAAAABUM/1cvDudWrkXQ/s1920-Ut/2.7.2015%2B-%2B1)
NO TODELLAKIN!!! VENEZUELA ALL THE WAY, BEIBI!!!
UM neuvoo muunmuassa näin:
" Venezuela: Noudata varovaisuutta. Caracas ja Zulian, Tachiran ja Apuren alueet: vältä tarpeetonta matkustamista.
Tuntemattomilta ei tule ottaa vastaan ruokaa tai juomaa. Ryöstöissä saatetaan käyttää huumaavaa ainetta, joka voidaan sekoittaa ruokaan tai juomaan. Aine on nopeavaikutteinen ja johtaa usein tajunnan menetykseen."
http://formin-origin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=68900&nodeid=15735&contentlan=1&culture=fi-FI (http://formin-origin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=68900&nodeid=15735&contentlan=1&culture=fi-FI)
Kasvatuslista 2016:
Capsicum Baccatum:
1. Aji Cito
2. Aji Norteno
3. Aji Verde
Capsicum Pubescens:
4. PI585273
5. Rio Huallaga
6. Rocoto Riesen Gelb
Ja:
7. Ulupica XL F3 (Ulupica Large x Orange Rocoto)
Capsicum Chinense:
8. Black Naga
Sekä Venezuelasta:
9. Aji Jobito
10. Aji Llaneron
11. Aji Margariteño
12. Aji Pepon
13. Aji Rosita
14. Aji Rosita Rojo
Jaahas, olisikohan ylläoleva kasvatuslista valmis?
Black Nagaa lukuunottamatta kaikki uusia tuttavuuksia, eli mielipiteitä saa lajike valinnoista antaa (niin puolesta kuin vastaan).
Kylvövälineitä en ole vielä alkanut kaivella esiin... ...ehkä viikonloppuna...
Selvä. Kylvöt tehty pari viestiä ylempänä olevan listan mukaan kautta 2016 varten. Tästä se taas lähtee!
Talvehtijoita on neljä: 2-vuotias Turbo Pube sekä vuoden ikäiset: Scotch Bonnet (MOA), La Palma ja Ultra Pube.