Kiirettä on pitänyt, ehkä vähän ähkyä viime kaudestakin. Kauden aloitus on viiraantunut ja nyt se heijastuu myös idätyslistaan.
c.annuum
- Jalopeno Biker Billy
- Hungarian Hot Wax
- Leek
- Nattaly
c.baccatum
- Aji Cristal
- Aji Fantasy
- Aji Verde
- Inca Red Drop
- Lemon Drop
- Starfish
- Sugar Rush
c.chinense
Ei voinut ihmeitä odottaa, kun makrolinssin..
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/makrolinssi.jpg)
..hinta oli 10 egeä. Mutta ei kai tämä nyt ihan loputtoman
huonokaan ole. Ensimmäiset sirkkalehdet näkyvissä, Aji Fantasy.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/aji-fantasy-sirkat.jpg)
3€ linssisetillä (macro, wideangel, fish eye) + LG G2 sai tämmösen kuvan C. galapagoensestä:
(https://lh3.googleusercontent.com/hx_aIM5IJwRGGNDOopDi8VovzajAO392GEWhLzK4TyPSBspSzbAFAvd2HJYYBCAWlHR8xG8xTzoaowQs-OIInxxR1J-X1OYNUF6hcAatFwWswNcyxfz-vqgHfPfk7RaHioKCpVfxnkfkjSQOz81GXpNTspNnTImWmBOvj6ei2zApETxTJhs_zsTek5VKaHyT1PbccGLU8GSXyUXb2NzwwFeD3Fe6qBhH7ouUGQKQdW-9J876S6tIZwEy1Up_tipn7qmq_6fhQ-ovedSJ4s0f5AxgjZu25b1vhcCZ5_94plunMbkR1MekdJnK8Bi4MNU3Fr_puT1t7pBzF_0_0Z0d3t2tM1_XUY3aHlpwrCiwaGYCSULaRNbUufFh5iUbNZVFa9FdVX_vn_QQCBFahXZvnGQ9m1UrribMZtcKa2iNGKQi6M7bGq6V5aXAkHC4eW56TwQGYzoRfRDkwKnsV3-fnLV0QDSyHgykZK4cSGrzHwFx30Jjmwuc-jpn3B-jOH8Byy78fUTmE6wqHEHpTue3lAWh1liaQVT7qLldTMUcxmHTOm9Ksum07VqSi-eRe8eppZo3=s768-no)
Onks siullakii tuossa silleen et makrolinssin päällä on toine linssi -> tullee wideangle linssi? Näyttäs kuvasta että ois molemmat linssit päällekkäin, eli wideangle käytössä.. Oma linssisetti näyttää nimittäin lähes täysin samalta ku tuo siun, ja sillä pääsee kyl tosi paljon lähemmäs.. ??? Vrt. vaikka tuosta Locaton kuvaa lautalla (https://lh3.googleusercontent.com/5JvAUBVMEFvi2pgoug8Qm8Cm66ddx_FMuUampFJH6XaTin7bcvxnBpV2XMELe20ipwSFJZcMYrDYUluyRneumoHFuOfRM_VNgOAndUa0G7fkFaqNOVwCJmGzzGU5bBaQ_W3hXMjR36nud4hUWhKUZqTtoywgn4F7vI6sjb1BBJicl5jesthPTcNDxo2lzlgsJaOW8qZWL7BqAAcql7A4Jwt9Tipym5AafPovuj0o_qOkgjfjChw_rJDsXODLrEQQi9xSbVl_cA303v39tzKwrvvLZ5xJ2ee696e2FKpmPIPjPCKbYLsnsEO9sHRoWaFNxWHw20XxP_5Ll_AWCIvb8aYWUHqNl8AyKvI0qjfrREcxzILytFk-v7O2IhjTJ3oEeuQxP-zCB8zC6ehi3W_tShprrCw-8YdLgfNa0KjrmY_n2S9TbAiDqNvlaI5tkis0gjb1j2Q0qk8p846snH2KhKwEXcYyye_qHTVLjE0KEEpNimGfqYHvK0cuP0g8nzz5cpdQxvbA9caFZSCNIzYMLdxGxs4-6Vt6b_2QKZ2yILSxPR5alOia5PAmj5mghM2KvqJF=w1024-h768-no)
Hahaa. Olisin ehkä tuonkin tiennyt jos:
- tietäisin valokuvauksesta jotain
- olisin lukenut ohjeet
Enpä olisi heti arvannut, mä jotenkin arvelin että olis vaan kaks linssiä, mutta se klipsi on siis se makro itsessään. Kiitos kovasti vinkistä.
Pitää vaan mennä tosi lähelle, että saa lähikuvan - sekö se taktiikka on ? Esim lautalta tuntui, että vaan reunalta saa kuvan, jos itu on keskemmällä, niin ei onnistu.
(sama) Aji Fantasy
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/aji-fantasy-sirkat-2.jpg)
Starfish
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/starfish-sirkat.jpg)
ps. hikipipolle terveisiä, sun siementen itämisprosentti on tähän mennessä 100%.
Voi voi, ei tämä taas mene ihan putkeen. Lautta-idätyksiä kuivui, näistä menetettiin lemon drop, inca red drop ja sugar rush. Sitten kivivillaan laitetuista kuivui aji cristal ja muutamia varataimia.
Muita on sentään saatu pidettyä hengissä.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-03-29_Taimipubler.jpg)
ps, Köpä, missä pv-kirja ?
Mulla saattaa oli ylimääräisiä noista. Pitää kattoa kunhan ehdin ruukuttaa ja laittaa NFT:eitä pyörimään.
Jos siis kiinnostaa korvaavat taimet.
Kiitos tarjouksesta, jos jotain ylimääräistä löytyy, niin olen kovasti kiitollinen. Ollaan yhteyksissä.
Starfish iloisena ja terveen näköisenä, vaikka lehtiä vois olla vähän enemmänkin.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-04-09_StarfishPubler.jpg)
Yks Hot Wax:n taimi ei yltänyt kvarttaalitulokseensa. Kompostikomennus.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-05-09_HotWaxKompostiin.jpg)
Vähemmän innostuneena löysin pihachileistä ruokaa makrolinssille.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-06-08_otokat.jpg)
Onneksi on muutamia podejakin tulossa.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-06-08_leekpodit.jpg)
Viime kesänä tultiin tulokseen, että kasvari on jäänyt liian varjoiseen nurkkaan kun ympäröivä kasvillisuus on noussut kasvarin katon tasalle. Sen kautta kasvua oli vaikea tavoitella. Tänä kesänä kasvari siirrettiin keskemmäs pihaa, mutta siirron kestäessä tämän kauden tavoitteita piti laskea. Publerit pääsivät kasvariin vasta kesäkuun alussa.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-06-09_StarfishKasvarissa.jpg)
Startfish paremmassa vauhdissa, Aji Cristal koittaa myös pysytellä mukana.
Starfish on parhaiten kokoa saavuttanut kasvi, nyt jopa ennen juhannusta sain harsotkin pois :-)
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-06-29_StarfishKasvarissa.jpg)
Tänä vuonna Aji Fantasy on päätynyt passiiviin (valkoinen ruukku), ei kauhean iso, mutta nuppuja ja podin alkuja on jonkun verran. Vieressä Aji Verde, joka jäi vähän lähtökuoppiin taimipublerissa, mutta on ainakin korkeudessa saanut kurottua antamaansa etumatkaa.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-06-29_Passiivit.jpg)
Yhdestä reissusta tultiin, toiseen ollaan lähdössä. Muutkin on osoittaneet hyviä kasvuja, mutta positiivisin ehkä Fatalii, joka matalasta korkeudestaan huolimatta voi tehdä hyvän sadon.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-07-29_KasvarissaFatalii.jpg)
Kiitos Köpä, kun hoidit kasveja edellisreissun. Kyllä ne nyt nämä pari päivää pärjää, kun laitoin kaikki täyteen.
Muilla on tietty jo puolet syötykin, mutta mulla aukesi vasta satokausi. 3 Leekin podia oli päässyt ottamaan vähän punaista väriä. Polte oli harjaantumattomaan suuhun juuri sopiva.
Aji Fantasy tekee passiivissa melkein aiempien vuosien publerien veroista satoa, ehkä se on syytä jättääkin passiiviin jatkossa.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-08-04_AjiFantasyPassiivi.png)
Jos Fatalii kasvarissa tekee lupaavan alun jälkeen hyvän sadon, niin pitää olla tyytyväinen.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-08-04_FataliiPodit.png)
Viherkasvua ja raakoja podeja on ihan mukavasti, mutta kerätty sato tähän mennessä on 114g.
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-08-31_Kasvarikuva.jpg)
Jos tämä olisi ensimmäinen kausi, niin kyllä kysyttäisi motivaatiota jatkolle. Onneksi on takana vähän parempiakin kausia ja käytiinpä Köpän kanssa hakemassa virtaa ChiliFestiltä. Omasta mielestäni 2014 chilioluet oli parempi kattaus, nämä tämän vuotiset eivät säväyttäneet samalla tavalla. Chililopputuotteita ja podikauppaa oli mukavasti, ruokapuolella oli onneksi jotain muutakin keksitty, kuin nyhtöburgereita (vaikka hyviä nekin olivat).
Nyt alkaa vähän näkyä valoa tunnelin päässä. Vaikka kilot ei vielä ropisekaan, niin Fatalii, Leek ja Nattaly ovat kyspytelleet podeja. Nattaly teki hauskan näköisen podin:
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-09-13_NattalyPodi.jpg)
Pieni myrskyäminen yöllä, yksi ruukku kaatunut ja yksi passivihydro täynnä vettä. Nostetaan kaatunut takaisin pystyyn ja lapotaan liika neste passiivista - taitaa olla muutenkin tarpeen miettiä ulkokasvien siirtämistä sisään.
Hieman surullisempi satokuva, katkenneiden oksien ja muuten kohtalonsa kohdanneiden taimien sadosta:
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-10-09_SatokuvaSurullisempi.png)
Mutta myös positiivisempi yllättäjä, Fatalii, alkaa näyttää jo ihan oikealta satokuvalta:
(http://i1102.photobucket.com/albums/g445/ventanacos/2016-10-09_SatokuvaFatalii.jpg)
On jo sen verran huolestuttavan kylmiä öitä, että ulkokasveista parhaimmat siirtyvät sisään (huonoimmat kompostiin). Kasvihuoneeseen varmaan jää vielä pari publeria - ainakin vielä tänä viikonloppuna.