Kasvatus ja yleinen chilitieto => Chililajikkeiden arvostelut => Aiheen aloitti: AMa - heinäkuu 20, 2004, 16:38:11 ip

Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: AMa - heinäkuu 20, 2004, 16:38:11 ip
Ensimmäiset kypsiä. Keltaisia, roikkuvia "podeja". Sorry, ei ole digikameraa. Maku...en osaa sanoa, polte iski aika rajusti. Muuta vertailukohtaa mulla ei ole kuin kaupan Ugandan habanero, niihin verrattuna aivan eri luokkaa. Polte ei tule viiveellä kuten habsuissa tai raa'issa Lemon Dropeissa. Ei mene ainakaan mulla muuten kuin ruuan seassa.

Onko kukaan keksinyt nimeä sille valkoiselle osalle chilipalkoa, johon siemenet kiinnittyvät ja jossa suurin osa kapsaisiinista sijaitsee. Ja jonka TV -kokit aina poltteenpelossaan poistavat.
Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: Herpiili - heinäkuu 21, 2004, 18:42:12 ip
Joissain paikoissa ainakin käytetään nimeä siemenkota, tiedä sitten mikä tuon kapsaisiinirauhasten sijaintipaikan virallinen nimitys suomessa on.
Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: Anu-Riikka - heinäkuu 21, 2004, 19:39:36 ip
Minä poistan ne siemenkiinnikkeet siksi, että samaan tulisuuteen pyrittäessä voi ruokaan laittaa enemmän aromia antavaa chilin "hedelmälihaa". Kiinnikkeissä kun ei minusta ole mitään makua, pelkkää tulisuutta. Voisihan niitä kuivailla ja jauhaa chilijauheen sekaan lisäpotkua antamaan, mutta minä arvosta enemmän chilien makua kuin pelkkää tulisuutta.
Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: Fatalii - heinäkuu 22, 2004, 11:01:33 ap
Useimmissa kunnon chileissä (ts. itsekasvatetuissa) tulisuutta riittää tasaisesti vaikka nuo rauhaset / siemenkiinnikkeet (sehän kuulosti hyvältä) pois ottaisikin.
Tällöin chileistä poistuu vain pahin tulisuuspiikki.

Itse harvemmin "sorrun" moiseen vaikka tuo johtuu ihan laiskuudesta.
Joihinkin ruokiin poltetta ei välttämättä tosiaankaan kaipaa niin paljon kuin makua.
Ah valinnanvapautta! :)
Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: Gekko - elokuu 03, 2004, 00:22:59 ap
Lainaus käyttäjältä: "AMa"Tietääkö kukaan tälle "kauppanimeä" ?

Suomalaisessa kaupassa esim. Jalapenopippuri!  :laugh:[/color]
Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: Fatalii - elokuu 03, 2004, 11:06:08 ap
Aika harvalle noista koodisista löytyy "kauppanimeä", ja vaikka tuo turkinpippuriksi nimettäisiin niin ketäpä se auttaisi? :)
Harhaanjohtavia tuollaiset nimet minkä alta löytyy sitten kaikenkarvaisia lajikkeita.

Muistuttaapa hiukan fataliita / devil's tongueta tuo, mausta en vielä tiedäkään.

Vaan näemmä taas mennyt joltain määritys pieleen, sen verran erehdyttävästi tuo chinenseltä näyttää.
Aika tavallista tosin tuo on koodisten keskuudessa, esim.  järisyttävän suuri osa frutecenseista on ollut annuumeja :)

Voisin epäillä että tuosta saa varsin pätevää chilijauhetta.

Hyvältä näyttää!
Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: AMa - elokuu 03, 2004, 16:54:29 ip
Minun mielestä tuo kasvi näyttää pitkälti samalta kuin samassa kasvarissa kasvavat Cobra, Tabascot tai "Rawit" eli veikkaisin kyllä frutescensiä tai annuumia. Tuo kasvi, kuten vierustoverinsakin, olivat alkukesän liian märässä säkissä ja kasvu jämähti. Maku ei ole mielestäni chenensemäinen. Polte iskee heti tyyliin Bolivian Rainbow eikä viiveellä kuten Lemon Drop. Jos sulla Jukka ei ole noita itsellä kasvamassa niin voin lähettää sulle pari palkoa maistiaisiksi->ympyrä sulkeutuu.
Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: Fatalii - elokuu 04, 2004, 00:36:26 ap
Jos en ihan väärin muista niin cobrakin selvisi annuumiksi.. eikös siinä ollutkin puhtaanvalkeat kukat ?

Tabascon ulkonäköä en tuosta kuvasta saa sitten millään, sorry :)

Uudelleenkatsonnan jälkeenkin näyttää melkoisesti chinenseltä... jos mahd. niin laita mulle sähköpostilla lisää kuvia kukista ja vaikka lisää kasvista, kiinnostaisi kovasti.
Muutama marja maistiaiseksi kiinnostaisi kovasti... jos sulla noita marjoja on enemmänkin niin voisi ajatella vaikka jonkinlaista vaihtokauppaa..? :)

Vastaan on tullut melkoisen monta chinenseä joista puuttuu tyypillinen chinensen maku, scarlet lantern, carmine, red aji limo muutaman mainitakseni...
Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: H-Bomb - elokuu 04, 2004, 18:04:01 ip
Helou foorumin jengille pitkästä aikaa.

Teki hieman mieli kommentoida, vaikka Jukan vastaus olikin hyvä. Eli oliko kukkia / marjoja enemmän kuin 1 / kasvupiste? Se kun on tyypillisesti chinensen ominaisuus. Minustakin kasvi näyttää äkkiseltään melkoisesti chinenseltä (jykevä, puumainen, leveät lehdet yms.), mutta annuumin mahdollisuus on aina olemassa. Frutescens se ei missään nimessä ole.

Kuten Jukka jo kyselikin, niin onko kuvia kukista ja lehdistä? Marjaa maistamalla laji ei välttämättä selviä, mutta mukavahan se on aina tietysti maistella.

-Harry
Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: Fatalii - elokuu 05, 2004, 01:08:07 ap
Kyllähän tuo ensimmäinen kuva jo osoittaisi sen että kukkia / marjoja pukkaa useampi per kasvupiste, ja tuon enempää chinenseltä ei laji voi näyttää, enpä tuosta kyllä annuumiakaan saa millään, sekoitukset ovat toki aina mahdollisia mutta niitä ei viitsi lähteä edes arvailemaan kun on nähnyt millaisia kummajaisia syntyy risteyttämällä kahta eri sukua... :)

Lisäkuvat kyllä vahvistivat epäilyni, varsin kiintoisaa puuhaa tulee silti olemaan moisten marjojen maistelu :)
Otsikko: CAP 869 - Frutescens
Kirjoitti: Fatalii - elokuu 09, 2004, 15:37:25 ip
Perille tulivat, suurkiitos, ja epäilykseni vahvistuivat, selkeä chinense vaikka chinense-aromi ei yhtä vahva olekaan kuin monissa muissa chinenseissä. :)

Ei lainkaan huono lajike, voisi tosiaan toimia erityisen hyvin jauheena, voisi lisätä ensi kauden listaan, tai peräti aeroon laittamista voisi harkita!