Kausi 2019 on alkanut.
Itämään laitettu 20.11.2018
Rocoto Montufar 3/3
Rocoto Riesen Yellow 1/2 (yksi yrittää talvehtia)
Joku keltainen pitkulainen Rocoto 1/2 (oli Inkoossa myynnissä). Jos joku tietää enemmän niin kiitos tiedosta
Yksi Hainan yrittää kanssa talvehtia.
Aji Cristal 1/1 (Juhannuksena tuoretta Chiliä?)
Led Finlandin valaisin laitettu kattoon :-)
Niin ja vaimolle luvattu, että käytän Chileille vain puolet kasvarista. Loput jää hänelle
25.12 itämään laitettu:
2x Rocoto Rio Huollago
2x Rocoto Surguillo
Valitettavasti Jewen siemeniä en tänä vuonna pysty hyödyntämään, mutta jos ensi vuonna olisi KAKSI kasvihuonetta. Kysyntää chileille eri muodoissaan nääs on
15.1
Aji Cristal 3/3
Aji Norteno 3/3
Lemon Drop 3/3
Fatalii Aji Fantasy 3/3
Aji Mango 3/3
Sugar Rush Orange 3/3
Kaksi ensimmäistä Rocoto Montufaria esittävät itämisen merkkejä
Lainaus käyttäjältä: DiscoKai - marraskuu 20, 2018, 13:44:36 IPNiin ja vaimolle luvattu, että käytän Chileille vain puolet kasvarista. Loput jää hänelle
Jos sitten käykin toisin, ainakin ajatus oli hyvä! ;D
Nimim. Joskus lähtee laukalle ihan huomaamatta.
Ekaa viestiä muokattu nykyisen tilanteen mukaiseksi
Molemmat Riesenit itivät hitaasti ja kun piti alkaa tekemään toista lehtiparia, molemmat kuolivat. Montufarit voivat erittäin hyvin
Talven yli säilytettävä Riesen laitettu isompaan ruukkuun. Samaten Hyl.
Nyt pitää miettiä tammikuun kylvöjä. Lupaukseni mukaisesti kasvarista saan käyttööni vain puolet. Rocotot jää ulos ja sisälle kasvihuoneeseen mahtuu seitsemän-kahdeksan puskaa. Mitähän sitä valitsisi? Esitetty toiveena, että vähän miedompia...
Toinen Rocoto riesen Yellow Riesen taitaa tehdä uutta tainta. Katsotaan onnistuuko?
Kaikki kolme Montufaria itäneet ja laitettu pykälää isompaan ruukkuun. Samaten Aji Cristal
Koska Rocotoista näyttää tulevan pulaa (toki Iittalan puutarha tai Heinä auttaa) varalta itämään laitettu kaksi Rocoto Rio Huollagoa ja - Surguilloa. Tipalle menee, mutta sitten syksyllä sisälle...
Ekaakin viestiä muokattu
Tuossa juuri tajusin yhden asian.
Nyt kenkkuilevat siemenet ovat kaikki kuivattu tilanpuutteen takia kuivurissa omilla tasoillaan 40 asteessa. Voiko tämä olla syynä siihen etteivät siementen kuoret anna periksi?
Rocoto Riesen Yellow suunnittelee kukkimista. Kerkiäiskö justiinsa podittaa ennen ulos pääsyä?
Huollagoista toinen itänyt samaten kuin Surguilloista
Molemmat Rio Huollagot itäneet ja kasvu etenee. Toinen Surguillo itänyt ja yksi Riesen Yellow itänyt. Riesenin itämiseen meni 1½kk
Tänään laitettu myös itämään melko baccatum pitoinen setti
Aji Cristal
Aji Norteno
Lemon Drop
Fatalii Aji Fantasy
Aji Mango
Sugar Rush Orange
Talvehtiville on alettava antamaan enemmän lannoitetta. Led Finlandin 5x60 antanee niin paljon valoa ettei laimeahko seos riitä.
Korjasin ensimmäistä viestiä.
Ongelmia tiedossa. Kaikki 15.1 villoihin laitetut siemenet ovat itäneet.
Kuinkakohan ahdasta omalle puoliskolleni kasvihuonetta tulee.
Täytynee perehtyä ajatukseen laittaa esim kaksi tainta kasvihuoneeseen ja yhdet ulos. Kokeilu se tämäkin on.
JOulukuussa itämään laitettu Aji Cristal latvottu. Varsi oli hyvä ja vahva, mutta tila tulee loppumaan.
Parisen viikkoa sitten nypin vanhoista, eli Riesen Yellow ja HYL kaikki nuput pois. Jokainen pois nypitty nuppu on saanut ainakin 10 kaveria. Kukkii ja tekee podia jos tekee.
25.12 itämään laitetut puskee kukkaa...
Tässä kuva viime viikolta. Edistyy ja kohta tulee ahdasta
https://1drv.ms/u/s!AuDVl0ggCCrQhpwEiWu7u6P6fxCDRg
Ylivuotiset Hyl ja Riesen yellow kukkivat ja tekevät podeja.
Marraskuussa idätetty Montufarit ovat kukkineet ja laskujen mukaan 23 podia tulossa.
Kaikki kasvit ovat kasvaneet ja voivat hyvin Led Finlandin valossa. Paitsi ei juuri nyt. Aurinko nousi puitten latvojen yläpuolelle ja seuraavat pari tuntia saavat pelkkää isoa arskaa.
Kaikki taimet ovat mukavan tukevia ja 10-30 cm korkeita. Monturarin kanssa idätetty Aji Cristal oli pakko latvoa ja kohta on monihaarainen Cristal.
Saisinkohan satoa jo ennen ulos/kasvariin siirtoa?
Muutkin Baccatumit oli pakko latvoa. Kaipa ne ison arskan avulla tekevät satoa.
Ensimmäisessä viestissä lupasin puolet kasvihuoneesta vaimon kasveille.
Tota, kertokaas mitkä chilit Rocotojen lisäksi pärjäävät ulkona ja amppelissa.
Kaikissa itävyys ollut hyvä ja nyt uhkaa ylituotanto
Amppeleista tiedä mutta De Arbol kesti mulla viime kesänä varsin karuja oloja ulkona.
Tilanne on huolestuttava.
Yläkerran normaalia isompi työpöytä on täynnä isompiin ruukkuihin istutettuja chilejä. Alakerran pöytä (kuva aikaisemmin) on saanut 80 cm lisälevyn ja on täynnä jo isomman ruukun saaneita tai sitten isompaa ruukkua odottavia.
Eihän tuo olisi mitään, mutta kun ulkona niin kylmää etten uskalla kantaa kasveja kasvariin 100 m matkaa sähkölämmittimen hellään huomaan.
Kesästä 2019 tulee varmasti ennätyksellinen "kasvatan chilejä kasvihuoneen ulkopuolella" kesä.
Olenhan luvannut vaimolle puolet kasvarista.
Kaiken pahan alkuhan on liian hyvä itävyys. Sielu kun ei anna periksi tuhota ylimääräisiä taimia. Antaa sitten luonnon tuhota, jos pitää.
Alle 31:n ei kukaan pärjää 8)
Pakko aloittaa latvominen isolla kädellä. Muuten kohta mahdotonta siirtää kasvariin
Kaikki kasvit päässeet ulos totuttelemaan ison arskan tehoon. Pieni pilviverho helpottaa.
Eka Riesen Yellow muuttunut keltaiseksi.
Hyvää Pääsiäistä kaikille!
Kasvari pesty sisältä ja ulkoa. Olisi kauhea himo siirtää kasvit kasvariin heti, nyt kun iso Arska paistaa.
Sääennusteen mukaan viime yönä olisi pitänyt olla +3, mutta oli -3. Chilin kasvatuksessa merkittävä lämpötilaero. Maanantai-tiistai yönä pitäisi olla +5
Huomenna siirrän kasvit kasvariin ja samalla vedän sähköt. Ihan vaan jos tulee hallaa. Onneksi saatavilla sähkötehoa 32A. Saattaa riittää tiukassakin paikassa. Tosin lämmittimiä on vain 2.4 kw edestä.
Melkein kaikki chilit kasvarissa. Muutama pitää vielä ruukuttaa ja sitten nekin pääsevät kasvariin.
Ensimmäiset taimet päässeet uuteen kotiin. Oli pakko antaa pois. Tila tulee loppumaan.
Neljää kasvia lukuunottamatta kaikki siirretty kasvariin. Kuten huomaatte puolet kasvarista on vaimolle, ainakin näytösluonteisesti nyt.
https://1drv.ms/u/s!AuDVl0ggCCrQhp5Lll6Ifi6UoFZlAw
https://1drv.ms/u/s!AuDVl0ggCCrQhp5MMN_KbPua8uNnrA
Niin muuten. Olettehan samaa mieltä, ettei lämmityskustannuksia voi laskea harrastuksen kokonaishintaan.
Ei lasketa ei. Mullakin tohottaa infrapuna ja patteri yhteensä 2,5 kW yöaikaan 14 tunnin ajan. Kuluja ei nyt lasketa.
Eipä niitä montaa yötä tarvita, mutta nyt taitaa loppuviikolla tulla päivisinkin lämmittimen tarvetta. Päivällä +2, yöllä -2 sanoi minulle yksi ennuste perjantaille.
Oikein olet Vaari säätiedotuksia katsellut. Pe-la yöllä meillä oli -3.4 astetta ja käytännössä lämmittimet ovat olleet päällä 24/7. Päivisin vain puolella teholla
Ei näköjään ole tullut kirjailtua tapahtumia. Kaiken kaikkiaan kausi sujui mainiosti.
Ei pieniä öttiäisiä, mutta hiiren pirulaiset. Juuri kun sato alkoi olla valmis niin hiirien hyökkäys alkoi. Yhdessä yössä puskista syötiin pieniä reikiä chileihin tai irroitettiin koko podi.
Illalla n. klo 19 kävin kasvarilla ja ongelmia ei ollut, mutta seutaavana päivänä maassa oli 3/4 sankoa podeja ja kaikissa reikiä jne.
Alkoi hiirisota. Kasvariin kaksi hiirenloukkua. Seuraavana aamuna muutama kymmenen podia maassa ja yhdesssä loukussa hiiri.
Illalla samaten muutama kymmenen podia maassa ja molemmissa loukuissa hiiri. Aamulla uudestaan katsomaan ja vain toisessa hiiri, muttei maassa podeja.
Koirien ruokaisat nappulat tuntuvat olevan hyvä syötti. Maistuvat paremmin kuin chilit.
Kokonaisuutena sato oli mainio. Työkavereille ja tuttaville jaettu paljon chiliä.
Kauden ainoa suurempi takaisku oli yhden jauhetun chilipurkin pilaantuminen. Olin laittanut kannen huonosti kiinni ja 2½ dl jauhetta homehtui syksyn kosteilla keleillä.
Yhden asian opin kaudesta. Tuliset chilit eivät ole minua varten. Käyttämällä 8/10 tai miedompia, voi laittaa enemmä ja saa makua lisää. Aji Fantasy ja Mango jatkoon