Helmikuun myötä alkaa uusi chilikausi 2025.
Aika chinenseksi tää valikoima meni...
Oikeastaan tuli aloitettua vuoden puolella, lajikkeita etsiskellen. Aromaattisuus ja maku habaneron tavoin on ollut mielessä kun etsiskelin lajikkeita Ja myös melko nopea kypsyminen, tuotto, isompi koko ja sopivuus puolivarjoisaan.
Muutama purppura/musta antosyaniininen laji myös tilattu siemenvalikoimaan. Valikoimaa on ehkä liikaa yhdelle vuodelle, eli näistä pitäisi nyt valkata mieleisimmät! >:D
Semillas La Palma
Trinidad Scorpion Yellow CARDI, C. chinense
Habanero Petenero, Guatemala, C. chinense
Pimenta da Neyde, Brasilia, C. chinense
Machu Picchu, Peru, C. chinense
Large Cayenne, C. annuum
Bee-seeds
Trinidad Scorpion Moruga Black, 90-120 d, C. chinense
7 Pot Red Douglah, 90-110 d, C. chinense
Scotch Bonnet MOA Yellow Jamaica, 85-100 d, C. chinense
Habanero Francisca Red TM, USA, 90 d, C. chinense
Puerto Rican Yellow, 90 d, C. chinense
Scarlet Lantern Peru, 90 d, Capsicum chinense
Fidalgo Roxa, Brasilia, 80-90 d, C. chinense
Fataliiseeds
Aji SRA '24, C. baccatum
Aji Cristal '24, C. baccatum
Ikkunalaudalla elossa muutama viimevuotinen:
Trinidad Douglah, C. chinense
Lemon Starrburst, USA, C. chinense
Aji Cristal, C. baccatum
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPcMV9aitW4TeMh-icPUMGuUWCLobrtUn9wyvN8h6RPvRsDphocS-R3j6LHsg6NVKtv96FjUBx_GL2BQ7gNx65StFnMJdTsLE7rIM5k7H2JYmMqSpQ=w2400)
Nämä on tarkoitus siis laittaa ensin itämään Airam Daisyyn, sitten multa-matokomposti seokseen ikkunalaudalle, ja kun säät sallii, chilit siirretään lasitetulle parvekkeelle, jota voi suositella kaikille tähän chiliharrastukseen.
Hyvää kautta '25 kaikille! :chili: :fire:
2.2. idätykset
Neljä kutakin Daisyn ruukkuun ja tällä kertaa pistetään Daisyn boksi jääkaapin yllä olevaan kaappiin, lämpö on sopivat 26 °C.
7 Pot Red Douglah, 90-110 d, C. chinense
Trinidad Scorpion Moruga Black, 90-120 d, C. chinense
Trinidad Scorpion Yellow CARDI, C. chinense
Habanero Francisca Red TM, USA, 90 d, C. chinense
Kohta voi arvailla, vaikuttaako kuun vaiheet idätystouhuun (kuva napattu kuukalenteri . fi) >:D
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczO1_1wmmucXI-2xubc9Z7lNbZNZtxHAIpKPRfDg3HncIwkeajJ67HpCkg26cznn6hGAttBho7NrQ-25uzqnxOmV57q72q8Nmzbt8FgpAZrzS_C8zrs=w2400)
Mielenkiintoisia lajikkeita. Onkos moruga black myyjän kuvien mukaan oikeasti ruskea vai liittyykö tähän tummalehtisyyttä myös ja siten ehkä liki mustia podeja? :)
Lainaus käyttäjältä: akselsson1 - helmikuu 03, 2025, 15:00:58 IPOnkos moruga black myyjän kuvien mukaan oikeasti ruskea vai liittyykö tähän tummalehtisyyttä myös ja siten ehkä liki mustia podeja? :)
Niinpä! Bee-seedsin kuvaus sanoo selkeällä britti-englannin kielellä "dark purple/brown colour", mustia hedelmiä lupaa valikoimassa kai vain Pimenta da Neyde ja Machu Picchu.
Ensimäisenä iti Trinidad Scorpion Yellow!
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOg2yWc_P8yJ6UC86vI96SKjwLCB4rS5gZOQFKmQKAc0ljczKniRRdk4ZJI-kRyTRyEs0ms3xb9ehaCyXr_pbcAmLVnXLpVZN7PIUM0J43BamN9hb0=w2400)
Tämä Trinidad Scorpion Yellow CARDI chinense heräili jo viidentenä päivänä, tuleekohan tästä monsteri?!
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczM_yaGQCqqhysUl_LfNpAhgSxz0nwbft2A7HH8QypduLZrKcCdapfuHIP0w0BD0mQ8sHZ_k_paFzD7HHQPiTlPxCpReesueI2EiKdWaSc11a-R9b04=w2400)
Myös Trinidad Douglah Red chinense pönkii urheasti esiin näin Sunnuntain kunniaksi 7 pv istutuksen jälkeen.
Ennen instutusta huljautin siemenet vedessä pari minuuttia, ja asetin mullan päälle, ja pari mm multaa päälle.
Ja sitten tehdään multaseosta, noin 10 litraa.
Valmiina odottaa 5 litraa kookos-perliitti-seosta johon istutin noi edelliset.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMEf7wg7oyk58ZNcyEc3-nx3_YQ6POJMtao2uBboKr-XAJfeHAwt1M7e61vlRUDejptNapwlN_dxX0kFMgv9XP-dnv_eD1VbsH8qCrFaT0PI_FBlaI=w2400)
Ensin suojataan lattiat. Kuva tosin otettu jälkeen päin, on siinä vähän roiskeita.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMp8ovwbFREdHlSXoCzNUjBhqtU88ntouS9RqxM7l59f7HR4VDnmGn-E07d21O78S7oCKUzw-_3TQ1pIIaXW7FEXhpb1eSSSR1Nr7MvZwmpXYuGG7E=w2400)
Sitten kokeillaan laittaa seokseen kukkura-ruokalusikallinen neemi-rouhetta.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczN8bI-qUoGc-JJfRDIQfA8K_CnE0alF6hvyWge1_OUOfvBhWEuf6VcZkl0KMf0OpXKWA2wA7fDN3dajNaVidtIbqCiLWeFaSKffS_6ml1UomsDXkdg=w2400)
Ja sit on sarvirouhetta, kukkura-rkl, olisko tuo noin 30 ml.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMlgxS42RSlL91VRp718vWGtEUi2dbh7R4aWSeFE37kQAUX73a936CvRSALC_iYjlKtowYHaCFrCb-KtXAKfAvswolLGMMb4M84ib9weYnUwfikYAo=w2400)
Merileväpellettejä, kukkura-rkl! Näiden pitää olla sitten suolattomia.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPBMg5Bw0ssnmEzrVaSh0vw3rjmg4_GpFBmxPMdsWwFBngd7E0F9J1Scu4TCAZ5gO9QUi1yZDHcqAZhIpW0WlO3Y_TVZD5GsfOdyPZWPRa39SP6774=w2400)
Sinimailaspellettejä, kukkura rkl. Nämä on luomua, mailasta ja melassia.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMAqbGb_1mLkdPWudAeBVUxkuzS-dXrL71-IdvscPxr34SE00d67wRMRo5Bf8rSdp0D8CT2YsnCRedJaKwPppkTjzRvUIWMYhVQnCRz-Nh9s_Tac_s=w2400)
Sitten on puutarhakalkkia, noin kukkurainen T-lusikallinen, 5-10 ml. Tässä kohtaa sekoitin seoksen huolella.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNpPfw9zpRx6dYe8DaK1IJAqFVzIHnPEXoKWeGZYJ3erRVtuBFqzWJUuFKfXm-DhYcdtRtC8s9tlfzKKazFSib4h-L53fE697vdcuCuuuYT1TXSThA=w2400)
Ja matolaatikosta otetaan pari litraa matokompostia. Tämä on tahmeaa tököttiä ja joutuu sekoittamaan tosi huolella.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMmaXIXZfbVQ52xVvf1FjEG2ieAdpUFLyqfh95sw90tVP7O3Lx3cf5xk1BO3nPFZjP5UuBZ5Y_khsAJeigxnsNqtdFfscbDxtfymc-KdQF2W3JkBlM=w2400)
Sitten loput 3 litraa valmista kahvimultaa...
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOfvDrNSnxZKkpW7ckpD7BltqFxwyo6MFbSaHHh9HqcRb4V31xEmS7U4bd1S4fHwSymaVsj-vw5-dzCNJLRpmDlAI5ggDcP7IwYwFge3RuBcXsNRQU=w2400)
Tämän kun kostuttaa ja antaa viikon pari muhia, niin näkee. Tosin ensimäiset koebasilikat jo laitoin että ei jää arvailujen varaan.
Sitten pitää vielä istuttaa valikoimasta jotakin...
Taidan laittaa Peteneroa, Scotch Bonnet MOA Yellow Jamaicaa, Macchu Picchua ja Puerto Rican Yellow. Että on sitten chinenseä. >:D :thumbup:
Äh, Bee-seedsin Scotch Bonnet MOA pussukassa ei ollutkaan lainkaan siemeniä. Onko käynyt pakkaamossa virhe? Hemskutti! :o
Istutukset uusiksi, pistetään tilalle Pimenta da Neyde.
Lainaus käyttäjältä: Uuge Poni - helmikuu 09, 2025, 17:58:01 IPLainaus käyttäjältä: akselsson1 - helmikuu 03, 2025, 15:00:58 IPOnkos moruga black myyjän kuvien mukaan oikeasti ruskea vai liittyykö tähän tummalehtisyyttä myös ja siten ehkä liki mustia podeja? :)
Niinpä! Bee-seedsin kuvaus sanoo selkeällä britti-englannin kielellä "dark purple/brown colour", mustia hedelmiä lupaa valikoimassa kai vain Pimenta da Neyde ja Machu Picchu.
Tuon perusteella siis ehkä se on jopa mustempi kuin esim Black Naga joka kyllä on ihan vaan ruskea oikeasti :D
Mielenkiinnolla seurailen :)
2.2. idätykset
7 Pot Red Douglah, 90-110 d, C. chinense, itänyt 1/5
Habanero Francisca Red TM, USA, 90 d, C. chinense
Trinidad Scorpion Yellow CARDI, C. chinense, itänyt 2/5
Trinidad Scorpion Moruga Black, 90-120 d, C. chinense
Kivasti lähtenyt muutama itämään noin ihan jääkaapin yläkaapissa...
9.2. idätykset
Machu Picchu, C. chinense
Habanero Petenero, Guatemala, C. chinense
Pimenta da Neyde, Brasilia, C. chinense
Puerto Rican Yellow, 90d, C. chinense
Smarket Haba Giallo, C. chinense?
Välillä tuntuu vieläkin ettei ole tarpeeksi habaneroja. Pitää ainakin Hyötykasviyhdistyksen Länsi-Intialainen habanero vielä hakea.
Sitten ikkunalaudalla on Trinidad Douglahia ja Aji SRA:ta viime vuodelta, puoli litranen ja litranen pytty.
Jos siirtäisi ne 5 litraiseen maaliskuussa, ehtisikö nämä kasvaa isommiksi, ja chilimarjat kypsyä ennen syksyä... Vai käykö siinäkin niin ettei ehdi?
Kiäh kiäh, ruukun koko kiinnostaa. Pitää vissiin vaan kokeilla.
Sitä tutkiessa tuli vastaan tämmönen tutkimus Fruit Development and Quality of Hot Pepper, tutkijat Oh & Koh, jossa on koekasvatettu chiliä eri lämpötiliussa, ja mitattu vaikutuksia chilikasvien kokoon ja hedelmien painoon. ( Korealainen Horticultural Science and Technology julkaisu: https://www.hst-j.org/articles/article/Db2K/)
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMXBq5t85Noz3Xpxl2XNi4GsgBkuMc2naiczt8yjpjSV8Xj4bT2lF6RC360e_uzsvZdF3xKxG2SUmPu0Wcz4glFLVawTyBTPkGyvdKFMzqNqev3zNs=w2400)
25 C astetta oli sadon painolle paras tämän tutkimuksen mukaan. Ja 30 C astetta oli huonompi kuin 15 C astetta!
mitä tuossa taulukossa noi a ja b tarkoittaa ???
tulkitsen että kuumassa tuli enempi hedelmiä mutta pienempiä.
Ahaa lukasin alkua tää(kin) tutkimus käsittelee annuumeja :)
Varmaan chinenseille lämpötilat on vähän erit, mutta omasta mielestäkin joo Annuumit kuumassa ehkä kasvaa paljon muttei niinkään satoa välttämättä :)
Lainaus käyttäjältä: akselsson1 - helmikuu 12, 2025, 12:56:21 IPmitä tuossa taulukossa noi a ja b tarkoittaa ???
The different letters in the same row indicate statistically significant differences among different temperature regimes (p < 0.05).
Oikein hyvin lähteny jääkaapin yläpuolen kaapissa, nyt ollut pari viikkoa suhteessa lämmin, näin pakkasella ei jääkaapin yläpuolellakaan ole yli 23 C. Mutta ei hätää kun suurin osa on lähtenyt itään. (itään = näkyy jotakin)
2.2. idätykset
7 Pot Red Douglah, 90-110 d, C. chinense, itänyt 4/5
Habanero Francisca Red TM, USA, 90 d, C. chinense, itänyt 1/5
Trinidad Scorpion Yellow CARDI, C. chinense, itänyt 2/5
Trinidad Scorpion Moruga Black, 90-120 d, C. chinense 2/5
Olen siirrellyt näitä päiväksi ikkunalaudalle valoon.
9.2. idätykset
Habanero Petenero, Guatemala, C. chinense, itänyt 1/5
Machu Picchu, C. chinense, itänyt 4/5
Pimenta da Neyde, Brasilia, C. chinense, itänyt 2/5
Puerto Rican Yellow, 90d, C. chinense, itänyt 1/5
Smarket Haba Giallo, C. chinense?
Pimenta da Neyden itujen väri on eniten violetti. Tarkkaan kun katsoo kuvia on sitä melkein kaikissa vähän.
Ihan näinä päiviä ovat puskeneet esiin, on kyllä pieniä rääpäleitä.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczO1UAeTK4xJRLYozye1pSwEfngN-Lf46Hkx7vEiX24MevDlb7cMs6iuJYfzlGpy1eSSoo7sRBnxEGGNpDH9vCp9FqKB0iHwDtnAzr9WuiNtayfUi_I=w2400)
Trinidad Moruga Black Scorpion chinensen siemenistä kaksi itua, 13 päivää vanhoja.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPnyJ_2KhrtY418H3srQYnhOK9FdVNQk_6G8E8TIAtvg-p3UViZnnGUsOvaVVxav-EsOsNxoZQEvO6DMPRpyKiyI-PqGY3v-pvr62sFC4RfKnMNZn8=w2400)
7 Pot Douglah Red chinensen siemenet itäneet myös hyvin.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczO0OjFXxipwPuIaeNW-zqwtsXhriS7jRlBuJwoMFvMRJAEFPcnPVVvzz0FnZURDRVjZGe2uv8sE49yYK1cjlp1M5ik-N7FGDhtYDBmD05eTXw9HaPA=w2400)
Machu Picchu chinensen idut juuri ja juuri näkyvissä, mutta tyytyväinen täytyy olla kun vasta kuudes päivä meneillään.
Laitoin 20 keltaista Smarket Habaneroa lisää, kun odotellaan että postissa saapuu paikko tuolle Scotch Bonnet MOA'lle. Jos noista tulisi joku vahva yksilö.
Ja tulipa laitettua myös punaista Rosie basilikaa, lehtibasilikaa, kähärälehtistä persiljaa ja ruohosipulia chilien kaveriksi istutettaviksi. Ja olipa laatikossa paketti rukolaakin niin tuli laitettua sekin itämään, saas nähdä.
Lämpötilat olleet lähipäivinä idätyskaapissa noin 24 C ja idätyksen jälkeisessä Daisyssä 22-23 C. Jää mielikuva että toi noin 26 C on eri hyvä idätyslämpö, ja että parin minuutin liotus vedessä ennen istutusta riittää chinenselle, vai olisko parempi vielä jos olis hulauttanut salpietariliukosessa tai pH miinus liuoksessa? Mustakuorisia sitten liottais ehkä tunnin pari.
Istutin pyöreää Sugar Rush Amarillo baccatumia myös parikymmentä siementä, viime vuoden parhaimmistoa kuitenkin.
Puerto Rican Yellow itu ei taida pitää näistä lämmöistä tai jotain, jämähtänyt paikoilleen eikä kavereitakaan näy. Toivon että ne heräilee vielä? Kovasti toivois paria Francisca Rediä lisää myös.
Seuraava osa projektia on ruukuttaa viimevuotiset isompiin ruukkuihin: juuria luikertaa ulos ruukun pohjan rei'istä aika paljon.
2.2. idätykset
7 Pot Red Douglah, Trinidad, 90-110 d, C. chinense, itänyt 4/5
Habanero Francisca Red TM, USA, 90 d, C. chinense, itänyt 1/5
Trinidad Scorpion Yellow CARDI, C. chinense, itänyt 2/5
Trinidad Scorpion Moruga Black, 90-120 d, C. chinense 4/5
9.2. idätykset
Habanero Petenero, Guatemala, C. chinense, itänyt 2/5
Machu Picchu, C. chinense, itänyt 4/5
Pimenta da Neyde, Brasilia, C. chinense, itänyt 2/5
Puerto Rican Yellow, 90d, C. chinense, itänyt 1/5
Smarket Haba Giallo, C. chinense?, 0/5
16.2. idätykset
Smarket Haba Giallo, C. chinense?, 0/20
Sugar Rush Amarillo pyöreä, Peru, C. baccatum, 0/20
Nyt juuri siirretty viimevuotisia isompiin pyttyihin. Kirjataan tähän vielä että voi tarkistaa päivämäärän:
5 litraisesta Trinidad Douglah 10 litraiseen
2,5 litrasesta Aji SRA pyöreä 5 litraiseen
1,8 litraisesta Lemon Starrburst 2,5 litraiseen
1 litraisesta Trinidad Douglah 5 litraiseen
0,5 litraisesta Trinidad Douglah 1,8 litraiseen
Kävin hakemassa Hyötykasviyhdistyksen puodista "Länsi-Intiasta" olevan tulisen habaneron siemeniä, kävelymatkan päässä Pasillan asemasta. :P
Lyhyt video idätetyistä chinenseistä.
Edit: Youtube venkoilee joten videota ei voikkaan upottaa tänne, laitoin videon Vimeoon, jota ei myöskään voi upottaa tänne, mutta tuolla sitä voi katsella: https://vimeo.com/1059351129/0a12005770?share=copy
Lainaus käyttäjältä: Uuge Poni - helmikuu 23, 2025, 00:03:25 APLyhyt video idätetyistä chinenseistä.
Edit: Youtube venkoilee joten videota ei voikkaan upottaa tänne, laitoin videon Vimeoon, jota ei myöskään voi upottaa tänne, mutta tuolla sitä voi katsella: https://vimeo.com/1059351129/0a12005770?share=copy
Hyvä video! Vitsi noi Pimenta de Neyden taimet on komeita väritykseltään😍. Oma kasvini on jo 14 vuotta vanha ja tuottaa vielä hieman satoakin, sitkeä yksilö.
Elttoni - kuulostaa tosi pitkäikäiseltä kasvilta, nämä ihan pirteän oloisia mutta saas nähdä minkälaisia niistä tulee?
Voi käydä niinkuin tuolle keltaiselle Trinidad Scorpionille että ensimäisenä esiin mullasta ja nyt aivan huonona. Onneksi on noi 7 Pot Douglah Redit virkeänä, varmaan kasvaa senkin mitä Trinidad Scorpionilta jää ^-^
Ja nyt idätetään vielä lisää. Tällä kertaa ajattelin että liotan siemeniä tunnin.
23.2. idätys
Fidalgo Roxa, Brasilia, 80-90 d, C. chinense
Havannapaprika Habanero, Länsi-Intia (Antillit), 75 vrk, C. chinense
Large Cayenne, 75d?, C. annuum
Scarlet Lantern Peru, 90 d, Capsicum chinense
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczN8dq1S31PYgBi_zq3rEZqKtC5dAARfu3jsSNleadEUfu51P9uXtyFmP2mPvhBqXGjL4zwErKTtc3p1rj9AZxsb-xwJIrmlw4RScpCAaVKpex-pEbw=w2400)
Tilanne on:
2.2. idätetyt istutusruukussa
7 Pot Red Douglah, Trinidad, 90-110 d, C. chinense, 4 chiliä
Habanero Francisca Red TM, USA, 90 d, C. chinense, 1 chili
Trinidad Scorpion Yellow CARDI, C. chinense, 1 chili
Trinidad Scorpion Moruga Black, 90-120 d, C. chinense, 3 chiliä
9.2. idätykset
Habanero Petenero, Guatemala, C. chinense, itänyt 5/5
Machu Picchu, C. chinense, itänyt 5/5
Pimenta da Neyde, Brasilia, C. chinense, itänyt 5/5
Puerto Rican Yellow, 90d, C. chinense, itänyt 2/5
Smarket Haba Giallo, C. chinense?, itänyt 2/5
16.2. idätykset
Smarket Haba Giallo, C. chinense?, 0/20
Sugar Rush Amarillo pyöreä, Peru, C. baccatum, 0/20
Hetkonen!
Mitäs ruskeita täpliä tuossa vanhoissa mullissa olevan Ajin lehdellä on?! :-[
Otetaas suurennusta...
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczM1ja9v54GGOztG4UW9Nq7QsnXXCRtoWzIzLnhIFysxc-he4_Awn12xDUOyJTtKEy7VUiGz01OnmQwO52HxbRtJsaMQjB1X6QPfSwjFHAFNj-PB3JI=w2400)
Hällyytys! Kirvaasio! >:( Ruukku lavuaariin! Käsisuihku 22 C asteeseen! Joka lehti suihkuteltava!
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOPOinE4kz1_OXFlmlqcFnqK4907zApA2VHV0t5k0ZEryaDwqc9aCwEsuANC08rlFwVLhI7fLHdO_tM8e9bKAN3yLEft_mASPuNrORH6qGUGGusYNM=w2400)
Ensimäisen suihkuttelun jälkeen...
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNVRkVPFt5r7HJY-xAG4Lu-JT7OTFqALyfDlRsjYuXysdNtSJPBN1asUIaytu3-bblB1Y2LUHFn7_NS3glq9Ii6yJiJGNIngM5RC8vJd9C-1t9mXow=w2400)
Kolmen suihkuttelun jälkeen. Kirvat viemärissä, ei myrkkyjä. ^-^ Eivät ihan helpolla irronneet.
Mitä kirvojen munista tiedän, on varmaankin mikroskooppisia munia jäljellä vielä kasvissa tai mullan pinnalla.
Habanerojen vähyys oli huolena aiemmin, niitä etsiessä löytyi jamaikalaisia ja bahamalaisia chinensejä, valikoimaan tulossa:
Habanero Maya Red, Meksiko, 80d?, Capsicum chinense
Murupi Amarela, Brasilia, 100-120d?, Capsicum chinense
Scotch Bonnet Freeport Orange, Bahamasaaret, Capsicum chinense
Scotch Bonnet Red MOA, Jamaika, 85-100d?, Capsicum chinense
Lisäksi ituja näkyy yhtäkkiä yli 10 lisää:
16.2. idätykset
Smarket Haba Giallo, C. chinense?, 8/20
Sugar Rush Amarillo pyöreä, Peru, C. baccatum, 4/20
O-ou kirvaasio on paha! sitten vielä uusintakäsittelyä pariin otteeseen ja pistävää tarkkailua pari viikkoa siltä varalta että vielä jostain sikiää lisää :o toivottavasti saat hävitettyä!
Aika vähän on valoa niin kasvit ei aivan parhaimmillaan, jolloin kirvat lisääntyy. Mutta melko kivasti idätyksistä päästy taimiksi. Viimevuotinen SRA jostain syystä homehtui ja tiputti lehtensä.
Tilanne:
2.2. idätetyt istutusruukussa7 Pot Red Douglah, Trinidad, 90-110 d, C. chinense, 4 chiliä
Habanero Francisca Red TM, USA, 90 d, C. chinense, 1 chili
Trinidad Scorpion Yellow CARDI, C. chinense, 1 chili
Trinidad Scorpion Moruga Black, 90-120 d, C. chinense, 3 chiliä
9.2. idätyksetHabanero Petenero, Guatemala, C. chinense, itänyt 5/5
Machu Picchu, C. chinense, itänyt 5/5, elossa 4
Pimenta da Neyde, Brasilia, C. chinense, itänyt 5/5, elossa 4
Puerto Rican Yellow, 90d, C. chinense, itänyt 2/5
Smarket Haba Giallo, C. chinense?, itänyt 5/5
16.2. idätyksetSmarket Haba Giallo, C. chinense?, 20/20
Sugar Rush Amarillo pyöreä, Peru, C. baccatum, 20/20
Jäi pimeään idätyskaappin noi Sugar Rush Amarillot ja ne venyi aika lailla.
23.2. idätysFidalgo Roxa, Brasilia, 80-90 d, C. chinense
Havannapaprika Habanero, Länsi-Intia (Antillit), 75 vrk, C. chinense
Large Cayenne, 75d?, C. annuum, itänyt 1/5
Scarlet Lantern Peru, 90 d, Capsicum chinense
Lämpötila idätyskaapissa ollut 24-25 C, vielä odotellaan että noista kömpii näkyville useampi.
Tilanne dokumentoitu videolle tänään:
(varalle https://vimeo.com/1061775618?share=copy)
Kiva on näitä videoita katsella ja vertailla omiin. Alkuviikolla niin tuskaisen hidasta kasvaminen, että hyvä saada vertailukohtaa.
On se kyllä älyttömän tumma tuo Neyde heti sirkkalehdistä alkaen :o
Mielenkiinnolla seuraan. Tykkään tummalehtisistä, mutta viimekesänä huomasin että niiden kanssa voi olla tosi hankalaa se kypsyyden arviointi ja jos lehdet on purppuraa ja podit on purppuraa niin ne voi jäädä ihan huomaamattakin siellä lehvästössä :D
aika kiva toi videon upotus tänne, onnistuiko mukisematta ihan? :)
Älyttömän hyvä juttu jos muutkin tykkää vidiksistä! Tehty sen takia että voi vertailla kauan noissa kestää, sama kun näitten idätys-raporttien kanssa.
Ja kyl noilla pikkuisilla kestää! Helposti kolme viikkoa ennenkuin tosi lehdet.
Tilanne on kehittynyt parissa päivässä:
23.2. idätykset
Fidalgo Roxa, Brasilia, 80-90 d, C. chinense,
Havannapaprika Habanero, Länsi-Intia (Antillit), 75 vrk, C. chinense,
Large Cayenne, 75d?, C. annuum, itänyt 3/5
Scarlet Lantern Peru, 90 d, Capsicum chinense, 3/5 itänyt
Idätyskaapissa ollut kivasti noin 25 C, nyt siirretty Daisyyn jossa 23-24 C, eiköhän sieltä ilmesty kohta Fidalgoa ja Habaakin.
Seuraavaksi pitäisi siirtää 9.2. idätetyt istutusruukkuihin ja istuttaa Peteriltä postissa tulleet Maya Redit, Murupit ja Scotch Bonnetit! >:D :thumbup:
Tuliko Murupi Purplea vai jotain toista versiota? :) Ihan jännä tuttavuus oli tuo, ja tuli kyllä paljon podeja joskin ei suoraan korreloi sadon määrään grammoissa kun ovat ohuita :P
Lainaus käyttäjältä: akselsson1 - maaliskuu 05, 2025, 07:28:25 APTuliko Murupi Purplea vai jotain toista versiota? :) Ihan jännä tuttavuus oli tuo, ja tuli kyllä paljon podeja joskin ei suoraan korreloi sadon määrään grammoissa kun ovat ohuita :P
Murupi Amarela siemeniä, päätin kokeilla että on jotakin muutakin kuin pelkkiä habaneroja ja bonnetteja. ^-^
Tilanne muuttuu:
Havannapaprika Habanero, Länsi-Intia (Antillit), 75 vrk, C. chinense, 2/5 itänyt
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOZXqNiaVhh4CNXvfWm_Bjh5UxJ94i0MXc0Gl6Qd34EbDzF5q432PbPe-s7TNO3YDtjlrML3qFG7ckMuifvB92HsUYFbyueo84fx9Q4cBf4MSBBj1A=w1200)
Havannanpaprikaa itänyt yksi virkkalehtiin ja yksi vihreä mato.
Kesäkauden viime siemenet multiin. Alkaa olla jo melkoinen määrä taimia.
Liotin siemeniä 15 minuuttia ennen ruukkuun istutusta. Murupin kanssa kävi hassusti kun meinasin ripotella pakkauksesta neljä siementä liotuspytyyn valahti heti kymmenen.
Ehkei se haittaa kun Fidalgo Roxakaan ei ole itänyt. Ja Scotch Bonnet MOA Orangetkaan ei saapuneet, jonnekin jääneet postireitille, tietty Ilman seurantaa lähetetty. Ehkä sit näin piti käydä ja noita ei kuulu tänä vuonna saada testiin.
9.3. idätys
Habanero Maya Red, Meksiko, 80d?, Capsicum chinense, 0/4 itänyt
Murupi Amarela, Brasilia, 100-120d?, Capsicum chinense, 0/10 itänyt
Scotch Bonnet Freeport Orange, Bahamasaaret, Capsicum chinense, 0/4 itänyt
Scotch Bonnet Red MOA, Jamaika, 85-100d?, Capsicum chinense, 0/4 itänyt
Aji Cristal '24 Capsicum baccatum, 0/5 itänyt
Ootko uskaltanut käyttää torjuntapuikkoja? Kirvat saa kyytiä kahdessa vuorokaudessa >:D
No tässä juuri tarkasteltiin noita taimia ja jotakin pitäis kaiketi tehdä!
Puikot pitäisi minunkin lykkiä tuohon talvehtineeseen Bhut Jolokiaan, enenkuin leviävät tänne keittiöönkin. Pitäisi vaan ensin poistaa noi kypsyvät podit. Seitsemän viikon varoaikahan noissa taisi olla.
Kirvoja tuntuu ilmestyvän satamäärin, pyrkivät kohti valoa. Monet päätyvät käppäilemään ruukkujen reunaa ympäri pitkin tajuamatta että taimet on keskellä ruukkua. Taimet sumuteltu eilen ja suurin osa kirvoista hävitetty. Lehtien alapinnoilta silti löytyy yhä.
Asiaa tutkiessa löytyy tutkimus jonka mukaan kofeiini on myrkyllistä kirvoille:
https://www.entomologyjournals.com/assets/archives/2020/vol5issue4/5-3-43-298.pdf
Tätä tutkiessa selvisi että kofeiini on haitallista kasveille kun sitä on yli 100 mg/l:
https://www.bio-conferences.org/articles/bioconf/full_html/2020/07/bioconf_plamic2020_03013/bioconf_plamic2020_03013.html#:~:text=Caffeine%20content%20above%20100%20mg/l%20in%20the%20nutrient%20medium%20had%20a%20negative%20effect%20on%20plant%20tissues%2C%20slowing%20down%20and%20stopping%20root%20formation%2C%20stopping%20shoot%20growth%20and%20causing%20yellowing%20of%20leaves.
Lisäksi löytyi tutkimus jossa mainitaan että pyretriinit voivat olla haitaksi kasveille:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048969717332230
Pitäs vissiin ettiä kalisaippuaa vaan.
Jos ei halua myrkyttää niin eikös sieltä biotukselta saa niitä petoöttinkäisiä tilattua jotka pistelis nuo poskeensa. :)
Lainaus käyttäjältä: akselsson1 - maaliskuu 11, 2025, 09:03:25 APJos ei halua myrkyttää niin eikös sieltä biotukselta saa niitä petoöttinkäisiä tilattua jotka pistelis nuo poskeensa. :)
Kun kerran oli hyllyssä tuota neemirouhetta... niin tarjoilin kirvoille neemiteetä! >:D :wrong: ^-^
Sellainen ihme tänään että ikkunaa pitkin käveli siivekäs kirva. Listin sen tietenkin heti, ei tullut mieleen ottaa kuvaa ensin. >:D
Vielä ei nyt illalla tarkistaessa ole itänyt 9.3. mikään.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNyx_wLDU7AHgWXfz8s07tIUg-zVzJ1gsBx3ehuRA8tanuRV4q5_zF--PwqDQbYKXSY1CpDl4CmCyG-nmgvv58ve9QPp1pTKxv3c_ZsioAfIeVtXsA=w2400)
Karmea kirvaasio! Isojen pyttyjen viereisessä ikkunassa ja seinällä siivekkäitä kirvoja, kolmisen tusinaa listitty.
Ilmeisesti noi pari päivää sitten neemillä sumutellut kasvit ja mullat ei maistuneet. Kohta uusitaan neemisumuttelut tupla-annoksella. Pitäiskö näin viikon, parin sisään kirvat loppua, atsadikteriinihän ei tapa hyönteisiä vaan estää niiden kehityksen ja muodonmuutoksen.
Idätyskaapissa on ollut lämmöt 25-26 C astetta, ja tänään alkanut Scotch Bonnetit ja yksi Aji Cristal ilmestymään mullasta. Vähän epäilyttää että onko Maya Redin mullassa hometta, Murupeja ei vielä näy ollenkaan.
9.3. idätykset
Habanero Maya Red, Meksiko, 80d?, Capsicum chinense, 0/4 itänyt
Murupi Amarela, Brasilia, 100-120d?, Capsicum chinense, 0/10 itänyt
Scotch Bonnet Freeport Orange, Bahamasaaret, Capsicum chinense, 3/4 itänyt
Scotch Bonnet Red MOA, Jamaika, 85-100d?, Capsicum chinense, 3/4 itänyt
Aji Cristal '24 Capsicum baccatum, 1/5 itänyt
Tilanne kehittyy. Kirvoja on aivan kaikkialla, oisko ne koko viime kesän munineet johonkin ruukuista tai kasveista, talvehtineet ja nyt rynnäköivät massalla. Neemisumutuksen jälkeen tosin eivät tunnu haluavan enää ruukkuihin.
Murupikin heräillyt ja vihreät madot pönkii esiin idätyskaapissa, ja Daisyssä:
9.3. idätykset
Habanero Maya Red, Meksiko, 80d?, Capsicum chinense, 2/4 itänyt
Murupi Amarela, Brasilia, 100-120d?, Capsicum chinense, 2/10 itänyt
Scotch Bonnet Freeport Orange, Bahamasaaret, Capsicum chinense, 3/4 itänyt, 1 kuihtunut
Scotch Bonnet Red MOA, Jamaika, 85-100d?, Capsicum chinense, 3/4 itänyt, 1 kuihtunut
Aji Cristal '24 Capsicum baccatum, 5/5 itänyt
Lisäksi:
2.2. idätetty Francisca Red chinense kuoli tapaturman johdosta. Pitää harkita josko idättäisi niitä lisää.
9.2. Petenero chinenseä on kuihtunut 2 kpl.
9.2. Pimenta Da Neyde 1kpl kuihtunut.
Varoitus: video saattaa järkyttää herkimpiä, kirvaista sisältöä.
Melkein kaksi viikkoa kirvanpoistoa. Viime viikon jälkipuoli oli neemisumuttelua.
Tänään ihan saippuavedellä sumuteltu jäljellä olevia kirvoja. Isommat kasvit on sumutettu ihan käsisuihkulla noin 22 C vedellä. Siivekkäiden kirvojen aallot tuntuu hiipuneen muutamaan päivässä. No, nyt on jostain harsosääskiä, ne on helppo saippuoida sumuttimen suihkulla mullan pinnalta. Kohta uusitaan neemisumutus.
Pari SRA baccatumia tuli katkottua lehtien alapintoja saippuoidessa, RIP.
Hauskaa on huomata että 9.3. istutetuista ilmestyy esiin lisää ituja. Tosin ilmeisesti istutin Aji Cristalit kahdesti, viiden sijaan niitä on nyt itänyt seitsemän.
16.2. taimet
Sugar Rush Amarillo pyöreä, Peru, C. baccatum, 18/18, 2 kpl katkottu
9.3. idätykset
Habanero Maya Red, Meksiko, 80d?, Capsicum chinense, 2/4 itänyt
Murupi Amarela, Brasilia, 100-120d?, Capsicum chinense, 5/10 itänyt
Scotch Bonnet Freeport Orange, Bahamasaaret, Capsicum chinense, 4/4 itänyt, 1 kuihtunut
Scotch Bonnet Red MOA, Jamaika, 85-100d?, Capsicum chinense, 4/4 itänyt, 1 kuihtunut
Aji Cristal '24 Capsicum baccatum, 7/10 itänyt
Toivottavasti kirvainvaasio alkaa taittua. Siinä alkaa helposti usko loppua, jos niitä tulee vain lisää ja lisää. Mulla oli toissa vuonna punkkeja aivan hirvittävästi parvekkeella olleissa chileissä. Osan kasveista sain pelastettua, mutta osa piti hävittää. Nykyään en uskalla ostaa kaupoista viherkasveja tai kukkia parvekkeelle, ettei niiden mukana tulisi mitään chilejä vahingoittavaa, vaan eipä siihen aina voi vaikuttaa :D
Jep, kiitos myötiksestä Elttoni. Osin vaikuttaisi että on saatu kirvoja vähän vähemmäksi, mutta välillä myös löytyy yllättävä lehti jostain minkä alapinnalla useita kirvoja. Tänään edellisessä viestissä mainittu, tuore neemisumute ja siitä jääneet neemirouheet kasteluveden mukana ruukkuihin.
Sitten päätin että laitetaan paikko kuihtuneiden tilalle, turha säästellä chilin siemenissä muutamaa pahaista ja Daisyssäkin kaksi tyhjää koria. Etitään sitte myöhemmin ne 30 pyttyä jostain! >:D
23.3. idätys
Serrano del Sol, Mexico, 65d, Capsicum annuum, 0/4
Habanero Francisca Red, USA, 90d, Capsicum chinense, 0/6
Tänään toistettu sumutteluja.
Noh, ei voi sanoa että tuosta neemirouheesta uutettu sumute ei toimisi, mutta toisaalta se ei ole nopea tai täydellinen kirvojen torjuntaan. ::)
Päivän-pari kirvat pakenee paikalta ja juoksee pitkin ruukkujen reunaa, kasvattaa siivet ja lentää ikkunaan. Sitten vaikuttaisi että vaikutus on ohi. Osin neemisumute vissiin saa hyönteiset aika passiivisiksi mutta sekään ei taida useamman päivän juttu olla.
Tosin yksi ongelma tässä on neemirouheen annostelu ja uuttaminen, se on ollut 50 ml mitallista, eli n. 30 g neemirouhetta / l vettä suhdetta. Olisko sitten ilman neemiä ihan karmea tilanne?
Juuri löytyi Trinidad Douglahista yksi kasvukärki aivan kirvojen peitossa. Olin sen ilmeisesti ohittunut sumuttaessa, mutta vissiin mitään systeemistä vaikutusta ei tällä sumuttelulla ole että kasvin mahlat olis myrkkyä. Et jos joku kohta jää sumuttamatta hyvin, ei vaikutusta ole.
Vielä on yhteen uuttoon neemirouhetta. Saas nähdä mennäänkö sitten takaisin rapsiöljysumutteeseen riskeineen, haenko kalisaippuat ja neemiöljyä (jossa eri tehoaineet kuin rouheessa), vai pitääkö vaan ostella niitä pyretriini-provo-pötkylöitä.
Kirvat ei vieläkään kurissa. Heti kun vähän pilvisempi tai sateisempi pari päivää, tilanne pahenee. Useampi kasvi menehtynyt, taimissa tuhon jälkiä. Chinenset selvästi siinä eroaa baccatumeista.
Nyt näkyy myös Francisca Redin ja Serranon idut.
23.3. idätykset
Serrano del Sol, Mexico, 65d, Capsicum annuum, 1/4 itänyt
Habanero Francisca Red, USA, 90d, Capsicum chinense, 2/6 itänyt
Kirvasodassa siirrytty ihan arkiseen tiskisaippuaan sumuttimessa, sumutellaan havaittaessa. Ja niin vain lisää kirvaa. Nyt osa kirvoista on punertavia - onko eri lajisia tai jotakin.
Mutta hauska on huomata että Francisca Red iti kivasti!
23.3. idätykset
Serrano del Sol, Mexico, 65d, Capsicum annuum, 2/4 itänyt
Habanero Francisca Red, USA, 90d, Capsicum chinense, 4/6 itänyt
Ikkunasta ei tänään ole löytynyt siivekkäitä kirvoja. Viimevuotisista chileistä puolet menettänyt kaikki lehtensä. Muutakin vikaa voi olla kuin kirvat, mutta eiköhän ne ole suurin syy. Tai no, suurin syy oli käyttää neemiuutetta torjuntaan, kun se taitaa olla vain karkote. Jopa huolellisella uutolla.
Nyt sumutellut jatkuvalla syötöllä aina havaittaessa luomusaippua liuoksella, ja kirvojen määrä vaikuttaisi romahtaneen. Sumutettu aina kasvukärjet, lehdet, varsi ja myös ruukun reunat. Myös kirvaisimmat lehdet puhdistettu, karmeimmat ihan poistettu kasvista. Myös poistetut lehdet sumutettu, kirvat voi kävellä päivässä kymmeniä metrejä.
Tiedän ettei tämä riitä täystorjuntaan, kirvat munivat multaan, käppäilevät ruukun reunojen alle tai kattolamppuja kohti, tippuvat kaikkialle neliömetrien alueelle kasvista, ja siivekkäät kirvat lentelevät valoa kohti. Isommat kirvat myös taitaa olla kuoreltaan paksumpia eikä jostain syystä kaikki kuole mietoon saippualiuokseen.
Seuraavaksi nostetaan tehoja lisäämällä saippualiuokseen rypsiöljy. Nyt laitettu 15 ml saippuaa litraan, se riittää juuri ja juuri useimpiin kirvoihin tuolla saippualla (~20% saippuaa). Seuraavaksi lisätään 30 ml kylmäpuristettua rypsiöljyä ja 15 ml saippuaa, ja pari ml jotain emulgaattoria, öljy jää kasvin pinnalle pitempään ja tehonnee isompiin kirvoihin
Mitä on opittu?
- Neemirouhe ei auta kirvaasioon, älä haaskaa aikaasi, kasvejasi tai rahojasi siihen
Murupi Amarelat tippui kapealta ikkunalaudalta. Muutama itu jäi. Voi olla ettei tänä vuonna tule Murupia.
Kymmenen päivää ahkeraa sumuttelua, pari kasvien huuhtelua, ja nyt ei näy siivekkäitä eikä ryömiviä hyönteisiä. Muutama heikoin taimi menehtynyt tässä kamppailussa.
Lehdet tiputtaneiden viimevuotisten varresta näkyy ponnistavan esiin pienenpieniä lehden silmuja. Ehdin jo miettiä että kompostiin. Kivasti kasvaa myös taimet, nuorimmista neljä Francisca Red chinenseä ja kolme Serrano annuumia. Myös muutama Murupi on toipunut kamppailun tuoksinassa tapahtuneesta ruukku-onnettomuudesta. ^-^
23.3. idätyksetSerrano del Sol, Mexico, 65d, Capsicum annuum, 3/4 itua
Habanero Francisca Red, USA, 90d, Capsicum chinense, 4/6 itua
Mitä on opittu?
- voit ohittaa harsosääsket olan kohautuksella, mutta et koskaan kirvoja!
- hyönteisten torjuntaan saippua-rypsiöljy-sumute toimii.
- Sumute: sekoitetaan 20 ml rypsiöljyä + 0.5 ml kananmunan keltuaista, sitten 10 ml saippuaa (15% lisäaineeton nestesaippua tai kalisaippua tms), päälle 1 l vesi.
- Öljy saattaa jäädä ruukkujen pintaan, lattiaan, seinään, suojattava.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOhgeps1pJg8iMk9WndyfN2B5kGeTkgGFlopgvh-0wph-W54vCMfXpISuTlvafXUS5iD-M0cKbeUNnKuSirP66LS8vYagrLRasnLbdP2_hvpz8wCPY=w900)
Hyvä jos oot päässy niskan päälle kirvoista :)
Lainaus käyttäjältä: akselsson1 - huhtikuu 11, 2025, 09:10:40 APHyvä jos oot päässy niskan päälle kirvoista :)
Noh, niskan päälle, hetkeksi. Tänään löytyi taas muutamia kirvoja kasvukärjistä. Eli sen 4-5 päivää on hiljaista ja sitten alkaa taas kirvaa syntymään.
Eli taas sekoitin 20 ml rypsiöljyä pariin pisaraan munankeltuaista ja 10 ml nestesaippuaa litraan vettä ja sumuttelin noi kaikki ja ruukkujen alta ja ympäri.
Kerätääs vähän näitä juttuja nippuun näin 19.4.2025 että voi myöhemmin kerrata:
3 Pimenta da Neyde chinenseä, 2 Trinidad Moruga Scorpion Black chinenseä, 1 Machu Picchu chinense ja 1 Petenero chinense menehtyneet, peukaloisina. Sitten on muutamia peukalon kokoisia noista, selviiköhän.
Useat nuorista taimista hyytynenä täysin pytyissään. Multaseos oli ehkä vähän liian rikas niille, 0,7 litran ruukku vähän liian iso yksin, valon määrä vähäinen, lämpötila ja viima viileä, ja kirvatkin heikensivät noita taimia.
Pitäisi ehkä laittaa aika laiha turveseos siemeniä ja pieniä taimia istuttaessa?
Sugar Rush Amarillo baccatumit on kaikkein isoimpia, ja kasvaneet huomattavasti nopeammin kuin ennen niitä istutetut chinenset. Ne ovat 0,5 l purkeissa, kevyemmässä kookos-seoksessa.
Sugar Rush Amarillo baccatumit istutin mausteyrttien kanssa. Jatkossakin laitan jonkun kirvoille epämieluisan mausteyrtin itämään samalla, siinä on synergiaa.
Tässä lopullinen tulos 2025 idätyksille:
2.2. taimet
7 Pot Red Douglah, Trinidad, 90-110 d, C. chinense, 3 chiliä
Habanero Francisca Red TM, USA, 90 d, C. chinense, 0 taimea
Trinidad Scorpion Yellow CARDI, C. chinense, 2 taimea
Trinidad Scorpion Moruga Black, 90-120 d, C. chinense, 3 taimea
7 Pot Douglah Red chinense vahvimpia näistä, kooltaan vähän alle puolet SRA baccatumien 16.2. koosta, vähemmän lehtinoodeja.
Trinidad Scorpion Yellow Cardilla yksi rääpäle ja yksi vahva ~10cm. Trinidad Scorpion Moruga Black noista elinvoimaisen oloinen.
9.2. taimet
Machu Picchu, Peru, C. chinense, 2 taimea
Habanero Petenero, Guatemala, C. chinense, 1 taimi
Pimenta da Neyde, Brasilia, C. chinense, 2 taimea
Puerto Rican Yellow, 90d, C. chinense, 1 taimi
Smarket Haba Giallo, C. chinense, 5 taimea
Puerto Rican Yellow on isoin, ja se on vasta kolmansissa tosilehdissä, peukaloinen. Machu Picchu chinense toipuu vielä kirvojen hyökkäyksestä.
Pimenta da Neyde ja Petenero aika rääpäleitä yli 2 kk vanhoiksi! Multaseos huuhdeltu.
16.2. taimet
Smarket Haba Giallo, C. chinense?, 5 taimea
Sugar Rush Amarillo pyöreä, Peru, C. baccatum, 11 kasvia
SRA baccatumit ovat kaikista kasveista nopeakasvuisimpia. Nämä ovat myös isoimmat 16.2. idätetyistä.
Smarket Haba chinense? itivät ja kasvoivat ensin parinkymmenen, sitten noin 15 joukolla. Nyt kitkin 2,5 litran ruukusta armotta heikoimmat, jäljellä on 5.
23.2. idätys
Fidalgo Roxa, Brasilia, 80-90 d, C. chinense, ei selvinnyt jatkoon.
Havannapaprika Habanero HKY, Länsi-Intia (Antillit), 75 vrk, C. chinense, 2 taimea
Large Cayenne, 75d?, C. annuum, 3 kasvia
Scarlet Lantern Peru, 90 d, C. chinense, 2 kasvia
Scarlet Lantern näistä elinvoimaisin, Daisyssä paistattelemassa. Habanero HKY pisti myös yhden rääpäleen ja yhden vahvan, on isot lehdet siinä. Large Cayennen annuumit siirretty 1 l ja 2,5 l ruukkuihin.
9.3. taimet
Habanero Maya Red, Meksiko, 80d?, Capsicum chinense, 3 taimea
Murupi Amarela, Brasilia, 100-120d?, Capsicum chinense, 3 taimea
Scotch Bonnet Freeport Orange, Bahamasaaret, Capsicum chinense, 1 taimi
Scotch Bonnet Red MOA, Jamaika, 85-100d?, Capsicum chinense, 3 taimea
Aji Cristal '24 Capsicum baccatum, 4 taimea + 1 l ruukullinen
Scotch Bonnet Freeport chinense kasvaa vahvasti, samoin Maya Red, joissa isoin näistä istutuksista.
Scotch Bonnet Red MOA chinenseissä muutama rääpäle ja yksi vahva. Murupit tosi pieniä, ruukku kaatui jolloin kärsivät vähän.
Aji Cristal selvästi myös vahva lajike. Hyvä että tuli istutettua, niitä myös huvin ja urheilun vuoksi kourallinen 1 litran astiassa.
23.3. idätykset
Serrano del Sol, Mexico, 65d, Capsicum annuum, 3 taimea
Habanero Francisca Red, USA, 90d, Capsicum chinense, 4 taimea
Nämä näyttää hyvältä, onnistunee.
Lisäksi on pari viimevuotista Douglahia, KLSB chinense, Aji Cristal.
Kirvojen kanssa ehkä vähän meni neemin kanssa miinuspuolelle mutta kai noista muutaman chilimarjan saa. Ja jos niissä olisi lisää SRA:n ja Aji Cristalin kaltaisia vahvoja?
Nyt kun siirrytty käyttämään rypsiöljy-nestesaippua-sumutusta on kirvat kurissa, mutta ilmeisesti vain joitakin päiviä. Ulkonakin jostain tipahti kämmenselälle kirva.
Seuraavaksi ruvetaan miettimään miten paljon multaseosta noille tarvitsee! >:D :thumbup: :chili:
Ja taas on rypsiöljy-saippualla sumutettu kasvit, ruukut alta ja ympäri, lehdet alta, sitten kasvukärjet, ja lehdet päältä, ja multa päältä. Putsattu lattiat parin neliön alueelta.
Kirvoja ei ole näkynyt nyt kävelemässä missään, mutta isoimman Trinidad Douglahin alalehdillä on muutamia vihreitä pilkkuja. Ja mustia, eli niitä kuolleita, edellisistä sumutteluista. Eli tätä sumuttelua toistetaan vielä ainakin pari viikkoa, että munista kuoriutuvat saadaan myös "kontrolloitua".
Sumutetta muutettu vähän:
- 25 ml kylmäpuristettua rypsiöljyä
- veitsenkärjellinen munankeltuaista emulgoimaan öljy
- sekoitetaan hyvin
- 7,5 ml nestesaippuaa (lisäaineeton, hajusteeton)
- 1 l vettä
- sekoitetaan noin 20 s, öljy emulgoituu veteen, harmaa liuos
Annan nesteen levätä noin 30 s pöydänreunalla, ja kaadan sitten tasaisesti päältä sumuttimeen. Näin isommat kökköreet munankeltuaisesta (tai muista) vajuu kohti pohjaa, ei päädy sumuttimeen. Jos nesteen antaa olla pitempään, erottuu öljy pikkuhiljaa eri kerrokseksi, sekoitettava uudestaan. Varmaan säilyisi pari päivää mutta olen sumuttanut heti.
Kasvit alkaa pikkuhiljaa näyttämään aika kivalta, sumutuksesta ei vaikuta tulevan mitään haittaa kasveille.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOxkLBcf5De8XHCHYlbzmJbhO-bo8TzVzIB1ablEZGlXhjmCJzxE7N15FOM995lTtG8gece6Dapec3ID3A_AyLOfL7YIhh26Pz6UiQw0bbmkNd5h9c=w2400)
Etualalla/pyöreissä ruukuissa SRA baccatumia, oikeassa alakulmassa Trinidad Scorpion Moruga Black chinense.
Tänään onkin rästissä vaikka mitä:
- sumutellaan kasvit suihkun alla, ne on vielä riittävän pieniä
- ruukutetaan isompiin
- lisäravintoa lisätään jokaiseen ruukkuun pari teelusikallista
Eli nyt on laiskoteltu vähän yli viikko ja kasveissa on paljaalla silmällä näkyviä kirvaemoja. Niille ammetaam ensin käsisuihkusta vähän kyytiä ja sitten sumutetaan rypsi-saippua-emulsiolla.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczO5_zStlBtXO5TGmijukIgPm2UN3g1q9i9qbtkU_lX1TKy5BW6crlfEG9kaxjl03wii1SFaRZwHEBbE7h9H336e_rumigcpN4yNJmuH5O80x12ouQA=w1000)
Aji Sugar Rush Amarillo baccatumissa on pienenpieniä kukan-nuppuja! Ja kun katsoo tarkemmin, huomaa vierailijat.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPHi6i6Ynl9mX9t-hqRkPwAJYlilZcdgDLPyWMInTBBVVptsB-5TlvMrs5YloYTspuWqbVm6Ypxki8-jciSPBHvckYHvn_r_IxaVt84MbIv01TxqO8=w2400)
Aji SRA baccatumit ovat tämmösiä puolet muita pitempiä, puolisen litraisessa.
Alkaa olla nuo taimet riittävän isoja isompiin ruukkuihin. Onneksi tajusin sumutella myös nämä.
Videossa ensin 23.3. idätetyt Serranot ja Franscisca chinenset (basilikan kanssa), takarivissä 23.2. idätetyt Scarlet lantern ja HKY Habanero.
Äitienpäivänä yllättävä lämpö. Muutamat kasveista tuntuu arpovan.
Ja sitten on SRA't, jotka kasvaa kuin rikkaruohot.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOlF3L9uqe4ghE3qQqMFzuyk8TtUZAxvjwbhsZJsL81VTg0Nl5H93KM08FFayiVTPHU-C-H-fTgYF3b3xPUxPc41RdJrCHoy5WlUE2itxGbTZmE834=w1200)
Maaliskuun taimet paistattelee.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPUWLjdIN99PNZkVZl7iTWqkVRmEbPyRXMlYOMS_IqZ_ZSSbXtFztn7ABJiO250Iq23R9CLqaMhVi_QBmoTAuYjtHg_0YrZP4bWaU-32CtSjowPHn0=w1000)
Sugar Rush Amarillo baccatumit (Fataliin pyöreät) on kyllä ihan omassa luokassaan. ^-^ :chili: :thumbup:
Aurinkoista Äitienpäivää kaikille!
Hassua mutta postin ja DHL:än pyörteissä 2 kk pyörineet Scotch Bonnet MOA Yellowit tipahti postiluukusta. Kiva kuitenkin että Bee-seeds laittoi paikkoa.
Kihisee että pitäisikö laittaa lisää itämään, MOA:n Skotti Myssyt itämään? Ja Peteneroa lisää. Ja Pimenta De Neydeäkin. Vaan eihän ne vissiin oikein ehdi kypsyä, miltei toukokuun puoliväli. Ja mitä kaikkea voisi laittaa... Jos jättäisi ne litran tai parin litran pyttyihin. Eläis reteesti! >:D :chili: :chili: :chili:
Aiemmin istutetuissa osa istutettu basilikan, rucolan tai persiljan siementen kera. Vaikuttaisi että persiljan kanssa istutetuissa ei ole lainkaan öttiäisiä, tosin persiljan siemeniä oli reilusti.
Ja ainakin noi SRA baccatumit tuntuu viihtyvän persiljan kanssa samassa ruukussa. Rucolat jäi täysin niiden jalkoihin ja näivettyi täysin. Osa basilikoista nyykähti myös kun chili alkoi kasvaa isommin.
Mitä on opittu:
- Istuttaessa chilit persiljan kanssa pysyy kirvat loitommalla
- Jatkossa 3-4 persiljansiementä yhdessä chilinsiemenen kanssa
Tänään sumuteltu taimet taas, sumuttelut saippua + 1% tällä kertaa. Muutamassa latvassa kirvaasiota. Yksi Francesca Red taimi tiputti kaikki lehtensä, RIP. Muutaman heikosti menestyvän taimen ruukku on huuhdeltu typpilannos-liuoksella (3 ml P-Kesää/l).
Muuten taimet on kypsymässä, tosi moni työntää nuppua - jotka nypin pois kunnes siirretty isompaan pyttyyn.
Lisäksi sekoitettu seos, 11 pyttyä odottaa siirtoa:
- 1 l kevytsora
- 1 l turvemultaseos, viimevuotista
- 2 l madonlantaa
Pitää muistaa lisätä noihin lisäravinteet siirron yhteydessä. Sit tarvis vielä vähintään tusina samanlaisia lisää, oletuksella että useat ruukutetaan 2 kpl ruukkuun. Huh on hommaa! ^-^
Toinen satsi sekoitettu, 5 l pytyt
- 1,5 l kevysora
- 1 l turvemulta, viimevuotista
- 1,5 l madonlanta
- 30 ml sarvilastu
Laskujen mukaan vielä tarvitsee hankkia 10 pyttyä lisää, joihin 15 l kevytsoraa, ja 10 l multaseosta.
Pimenta Da Neyde chinensen taimet näivettyivät. RIP. Yhden Scarlet Lantern chinensen kimpussa ovat kirvat kovasti, jonka vuoksi kasvukärki on kuollut, saa nähdä nouseeko se enää.
Muuten taimet ovat kaikki niin vanhoja että luulis selviävän. Ruukutusurakka on päällä.
Tänään ruukutetaan isompiin 7 Pot Doughal Red, Scotch Bonnet Freeport, Scarlett Lantern ja Maya Red chinenset.
Pari viimevuotista Trinidad Douglahia on tiputtanut lehtensä eikä uusia lehtiversoja näy, varsi yhä vihreä. Arvailen että ne on saaneet jonkun kasvitaudin tai homeen ja kuolevat hitaasti, tai sitten odottavat että lämmöt olisi yli 18 C.
Jostain syystä useamman päivän ollut siivekkäitä kirvoja ikkunassa, ja perjantaina jostain pärähti kirvaemoja ruukkujen reunaa kävelemään, yllättävän paljon.
Kasvit sumuteltu taas ja osa pesty käsisuihkun alla.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNMzt5AU8xZ4twadkjtwVueH0wOAR7MT-MP05JpX9phKogSizt1dhSzZMXUKQJMr3ang0A-skK4zVKypcxIqVRDYml2FQA4RxCXNYPVklfoIlHFiz0=w2400)
Sugar Rush Amarillo baccatum taitaa olla pytyssä tyytyväinen. ^-^
Yllättävän isoja ja hyvän näkösiä chilit kaikesta kirvaasiosta huolimatta :)
Lainaus käyttäjältä: akselsson1 - kesäkuu 02, 2025, 09:33:35 APYllättävän isoja ja hyvän näkösiä chilit kaikesta kirvaasiosta huolimatta :)
Nää Fataliseedsin SRA baccatumit (vuoden '24 istutuksista saadut F1:set) on sitä ehtaa priimaa. Kasvaa hyvin. Ei tietenkään vielä tiedä miten hyvät marjat näissä on *** edit: tarkistin idätyspäivän ja onhan nämä jo yli 110 pv sitten istutettu, eli ei ihme että on varttuneet ***.
Ja sitten vähän tilannetta.
Tänään ihmetelty ikkunaan ilmestyneitä siivekkäitä kirvoja. Ovat pienempiä kuin edelliset aallot, mutta ompahan kuitenkin. Suurin osa pytyistä siirretty ulos.
Kirvahavainnon myötä tarkistettu kasvit, ja onhan niissä kirvoja, joissain ihan tusinoittain. Käsisuihkun alla on annettu kirvoille uimakoulutusta, ja se on melko kätevää noitten pienempien ruukkujen kanssa. Erikoinen havainto on että kirvoja on myös persiljassa mutta taitaa useimmat olla kuolleita. Thai-basilikassa viihtyvät myös, mutta genovese-basilikassa eivät.
Eli kähärää persiljaa tai genoveeseä jatkossa istutetaan ruukkuihin ensin, ennen chiliä.
Osa chinenseistä junnaa vielä pikkuruukuissa. Muutaman voisi ehkä ruukuttaa isompiin mutta loppujen kohdalla luulen että eivät selviä jatkoon.
Kaikki yli 20 senttiset kukkivat ja työntävät nuppua. Muutama ensimäinen, viimevuotinen Trinidad Douglah ja Aji Cristal on jo useamman kukan avannut - jotka julmasti nypin pois, toivon että jos kuitenkin kasvaisivat vielä pituutta.
Lämpötilat on olleet 13-20 C astetta, ja yllättävän usein noin 15-17 C astetta, jossa voi olla vähän niin ja näin josko kukat hedelmöittyy, eli siinäkin syytä nyppiä kukat pois - kuihtunevat kuitenkin.
Eli viileitä päiviä on olleet ja kasvit on selvästi pienempiä kuin viimevuonna. Chinenset on kannettu viileällä sisään, on siinäkin venkslaus.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMhi6b68ebTIbZg3XRYADA19WaJxr_NDA7mtyTQaF1KMHd87h_RQ7rbzOar-c3rpr4o1neUAfE3hiTN-3sIjH5PUGysBZifWvdrLG6bdASWucuI_bc=w1000)
SRA baccatum pariskunta on venynyt pytyssään jo yli puolen metrin ^-^
Ja niin ihme juttu kuin se onkin: noissa baccatumeissa ei käytännössä ole kirvoja. ??? ^-^
Mitä on opittu?
- Baccatumit ei vedä kirvoja puoleensa
Tänään on tarjoiltu kirvoille valkosipulia. Muutaman kasvin (~5) latvassa kirvaasiota.
- 2 dl vettä
- 2 valkosipulinkynttä, puristimen läpi
- 1 rkl rypsiöljy
- 1 rkl nestesaippua
Laitoin jääkaappiin yön yli, rajusti ravistusta pari minuuttia. Suodatettu hienon metallisiivilän läpi kahdesti, niin ettei kiinteää hilettä. Ja sumuttimeen. Päälle pari desiä vettä. Sumutettu kaikkien kasvien kasvukärjet, kirvaiset läpikotaisin, ja loppu desi yleissumutuksena kaikille.
Jälkeenpäin mietin että onko allisiini vesiliukoinen, ja niin, öljyyn se uutettaisiin. Että seuraava kierros menisi varmaan niin että ensin pari tuntia valkosipulipureen uuttamista rypsiöljyssä.
Kun selvisi, että kirvojen ruoansulatus perustuu bakteereihin, jotka voi osin nujertaa antibiooteilla - kuten valkosipulin allisiini!
Ollut aika viileää öisin parvekkeella, ja ensi viikoksi luvattu 11-13 C öitä. Saa nähdä miten käy chilien kypsymiselle.
Lokiin lisättäköön, että nyt on viidestä valkosipulinkynnestä tehty puree, annettu hapettua 10 minuuttia, ja sekoitettu puree 2 rkl rypsiöljyä. Ja laskelmien mukaan tässä olisi 0.2 % allisiiniä, eli ainakin 60 mg, ja se saattaisi riittää litraan sumutetta (1 l vettä, emulgaattori).
Parvekkeella ollut joku päivä ihan mukavat säät. Jonkin verran on kirvoja, ja nyt myös yhden SRA:n oksan kasvukärjessä kirvoja.
Kihisyttää että pitäisi istuttaa lisää chiliä! Fidalgo Roxa, Scarlet Lantern, Petenero, Pimenta Da Neyde, Scotch Bonnett MOA Yellow, Lemon Drop, vai mitä näistä laittaisi? Ovat kuitenkin vasta Lokakuussa valmiita, ja sitten pitäisi varmaan virittää joku lisävalo niille...
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczM4jomGR67TXFozX_DC0wGB7l37k8qjWkc7-pSZg3y7cIWIzqoUsnpOFlaBiZ-Ozxc9ClBD50UGk4YAGUjc3tfd-6DSFew8x0lbkMSSp8fhaZykgm8=w1000)
SRA baccatumit voivat paksusti, kukkia ja pieniä podeja kaikkialla.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPHkzyvxk_Ev5xCDuATpOcNjufNPHr6UaiW0MIxnoCMbSuzyrYOGMzUkF3WhYcle6f962Y0cPqyQ5rGhuL6JV6AuCPlIuRKpfP6-6jLOcGM865uvvo=w1000)
Ajattelin kohta kerätä nämä ensimäiset SRA baccatumien podit vihreinä pois, ja maistella... ^-^
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMu7cxaGX6kXLdXKympqXrq8EPvtDCnsTJebagnFV-9jqZaU5OuJX5r4mhXCgVlDWdgcBk0Vh2Le_7vZvw5TP3DJbxv9rRHySI7LiX1jNY75f22urg=w1000)
7Pot Douglah Red chinense on kookkaimmasta päästä tämän vuoden chinensejä.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNoCh1CHHgjFjoDn4f80GHiCS7Xeoizd8km1yWSsjmlA8zq7dGRyJ2xsqrwZbj43JDxSn9jurTCRWkObSEwTq4BgZJOxhQjlHfH4Iesap1GD1QFPfc=w2400)
Kauden ensimäiset, Sugar Rush Amarillo baccatumista. Näissä näyttää että marja rakentuu kahdesta puoliskosta (vertaa esim. scotch bonnettit tai starfish joissa voi olla yli 4 lohkoa).
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOtnaV4qtag-CP_oajtehUr3lu0lmXowfrMVhTJYNX4DRzgIaAu5fkTy9G5FaYiRj4iyaHgod6v-0JDj4zgMqgIwXxsXkC9bvgkkfveDMvygFSF-X8=w2400)
Aika kivan oloinen pikku marja. ^-^ Maku muistuttaa vähän kurkkua, on myös "baccatumin maku", ja noin millimetrin seinämä on melko rapsakka. Yhdessä marjassa tulta ei ollut, toisessa tulisuus tuntui jo kärjestä haukatessa.
Kirvoja on osassa kasveja melko paljon. Pari viikkoa laiskoteltu. Toisaalta yllättävää ettei kirvoja ole osassa kasveja lainkaan, 7 Pot Douglah Red, Aji Crystal ja SRA baccatumit, Large Cayanne säästyneet kirvoilta.
Useimmat chinenset ovat vähän pettymys. Eivät menesty, eivät ole vahvoja niin kuin Trinidad Douglah ja Lemon Starrburst. Murupi Amarela on uskomattoman hidaskasvuinen, vaikkei ollenkaan sairaan tai heikon oloinen. Monet kituivat pitkään, ja sitten kuihtuivat. Multaseos kaikilla kuitenkin sama. Uskoisin että geenit kaipaisivat korkeampia lämpöjä. Voi tietty olla myös surkeita lajikkeita.
Näin heinäkuun toisen viikon lopuksi, tämän vuoden uusista jäi hyvä kuva vain 7 Pot Douglah Red chinensestä,
Trinidad Scorpion Yellow CARDI chinensestä, Large Cayenne annuumista (nämä kaikki Bee Seedsistä).
7 Pot Douglah rediä on kolme (viidestä siemenestä), kasvaa melkein yhtä innolla kuin Large Cayenne, jota lähti 4/5.
Yht'äkkiä onkin joka puskassa kolmatta kymmenettä chilimarjaa. ^-^ Hyvät kelit vähän toista viikkoa, Puukesää annettu 3 ml/l, ja sumuteltu kasvit 0,3ml/l vahvuisella. Yritetään välttää liikakastelu, mutta melkein päivittäin voi kastella, jopa 300-400 ml kasville.
Edellinen tosin koskee vain niitä kasveja jotka puskaksi saakka varttuneet, suurin osa chinenseistä on varsin vaatimattoman kokoisia. Scotch Bonnettit menehtymäisillään. Näiden nimilappujen kanssa mennyt myös kovin mönkään.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNztXPkBHN9IEG7DjpeI1feo_eUATxi_olqKrSqwg_cG_n1o5bdRAEHG16EsUpEqTDUXvrPTU2i6o1Z0jTlYpPUTrJUZFJ8tNDRPar424D9y4XXmB8=w800)
Pentelin N50 tussilla kirjoitin jogurttipikarista leikattuun päreeseen nimet ja laitoin pakkausteipin päälle. Tussi on mekein kokonaan hävinnyt muutaman neljän kuukauden jälkeen. Koomista, traagista vasta kun yrittää selvittää että mikä taimi kuoli... Punainen Scotch Bonnet MOA ja Freeport Orange. :wrong:
Nimilappuasia on välillä hankala :'( Mä olen pari vuotta menny permanenttitussilla "maitopurkin" palassa ja se pysyy häkellyttävän hyvin :o mutta musta pitää olla. joskus oli punanen ni se vaan katosi ::)
Lainaus käyttäjältä: akselsson1 - heinäkuu 21, 2025, 09:20:49 APMä olen pari vuotta menny permanenttitussilla "maitopurkin" palassa ja se pysyy häkellyttävän hyvin :o mutta musta pitää olla. joskus oli punanen ni se vaan katosi ::)
Heh, täytyypä vaihtaa väriä ja harkita pahvipurkkeja. :thumbup:
Pientä sadon korjuuta tänään... Kahdessa chniensessä kiipeili toukkia, pari pitempää ja useampi ihan muutamia mm, kerman-harmaita perhosen toukan näköisiä, ja reikiä muutamassa lehdessä oli. Toukat päästettiin lomamatkalle tutkimaan parvekkeen kaiteen takaista maailmaa. edit: toukkia löytyi lisää, tunnistettu osittaisella varmuudella
lehtipistiäisen toukiksi
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMZqTIFlwiVMX3pJySNhrlOedhzX_YpFOeJ4icHXpVvhUiZxM1-dY7hyBUdeFlJNCKIf-bO6Cqaa9NGITuX7dRCTmLPpqbLhTXbjuE5CHVcsh27xWg=w1200)
Ei ihan terävin kuva, mutta reilu sata grammaa tuoretta chiliä: ylä-vasemmalla Large Cayenne annuumia, yläoikealla pieniä Aji Cristal baccatumeja, alla pyöreitä Aji Sugar Rush Amarillo baccatumeja.
Siivuiksi, lasipurkkiin, vettä, 3 painoprosenttia suolaa ja hapatukseen... :chili: :fire: :right:
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNnHpJPbT7XB3xupDSuGRKDHDXualAbCuc-E7p05_fayl7b8S7KRIGGceY_nIdGyWcUtwoenqQF7tHtnrXCueufTqtjuuiz9tN_f2BvdPhuplH6qOQ=w1000)
Murupi amarela chinensellä vasta viidennet tosilehdet meneillään, 9.3.2025 kylvetty siemen.
Reilusti kasteltu, hellettä kun piisaa. Pistiäisen toukkia löytyy lisää. Muutamassa lehdessä reikiä, mutta ei taida chilit varsinaisesti niille maistua.
Mietin että partsilla 3 kk jäljellä kautta. Vai onko se oikeastaan 2. kautta? Mietin myös, pitäisikö pitää ensi vuonna taukoa chileistä. Mutta mitä sitä sitten partsille laittaisi, valkosipulia, kahvipensaita vai mitä?
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNsJogQ4tq-LtCvFm6KMWkpxgUqXUqFnRtcTsQIx_aQDGy2MALzsZdTUu4wbsFKhl6FD8fI8SflsVlePpWP82gLrenZlh9vTjxNGp1-moB3JeykdHI=w1200)
Large Cayenne annuum pari kasvaa kivasti 2,5l laatikossa, siemen kylvetty 23.2.
Huomasin että kasveissa lentelee kukkakärpäsiä, kirvojakaan ei näy ^-^
Nyt on alkanut chinenset kivasti kasvamaan aikuisiksi kasveiksi, vaikka vielä ovat kovin pieniä, pienempiä kuin seuraavan kuvan Serrano.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPK6X-qMYhYNZyo1WyK4pxHhaWZsGi6EaMbD6Vw5nK0J_POIiMOWzyFewoSu0f-kyW59cgw9qHCR-Sj7O8ZaEAOihsKfUnaEZWNH3UNktzAtGvZl9c=w12000)
Serrano del Sol annuum, siemen idätetty 23.3. Ei mikään valtava puska, mutta pidempi kuin useimmat 9.3. idätetyt chinenset. Karvainen pinta näyttää huurteelta.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOX0cNKmOhF1GipPGnDT6HyC3-VMEHTOWkWxXkZ9Sn_z1tY4YJ0DdVLNSnWNq-DfPprXTGUd05iOcZj-nvC72Bpkoz5tb06UWgndCTF0Br37Ih2wE8=w600)
Tämmöisiä ryömijöitä, tällä on tosi vaalea pää, ja pitää sen alhaalla. Luulisin lehtipistiäisen toukaksi jalkojen perusteella.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczO8Ut2px4x1nDojVcfYKGh7bn55og1918CeWpOs5XumO1K2iw5ADZ11TxXNnOOao1rlxEWlUR4h0SG6jIlqNmP3L2sz4q6x2WkhGMJdOqIxVubJPd4=w600)
Sama tyyppi, värikorostuksella. Kyllä kasveissa on jotain tuhoja, mutta ei tämä etanan kaltainen ole (jos reiät nyt näiden tekemisiä on).
Maisteltu fermentoidut chilit, Aji SRA/Cristal/Cayenne . Yllättävän mietoja, ihan jalapeno-tasoa fermentoituna, vai laimeniko vain ruoan rasvaan.
Muutamassa kasvisa ihan kunnon kirvaasio, vaikka pari päivää sitten sumuteltiin. No, paikko, käsisuihkun alla kirvan tyttärille uimakoulut.
Nyt kun on ollut lämmintä yli kuukauden, myös chinenset alkaneet venymään. Eli, mitä on opittu?
Chinenset pitäisi kylvää tammikuussa ja pitäisi olla yli 17 C astettaettä karibian marjat kehittyy ripeästi.
Ja 2-3 l pytty olisi riittänyt noille chineneseille hyvin, ovat vielä näin elokuun alussa aika vaiheessa. Trinidad Scorpion Yellow (kylvö 2.2.) tosin puksuttaa ihan kivasti.
Kylmä ilta, pari edellistä viileitä. Alle 15 C yöt. Elokuu on viime päiviin saakka kulunut lämpimänä ja aurinkoisena, ja chilit on tehneet hyvin marjaa.
Yksi Trinidad Douglah Red chinense on kasvanut tosi hyvin mutta ei marjan marjaa eikä kukkia.
Chinenset on muuten jääneet todella pieniksi. Taitaa useimmille niistä olla ollut liian viileä kesän alku. Siirsin aika pieniäkin 5 l pyttyyn, sekin taitaa itseasiassa hidastaa niiden kehitystä. Chinenset kaikki kuitenkin Elokuun alussa vihdoin lähteneet kunnon kasvuun.
Baccatumit puksuttaa, SRA tehnyt marjaa kuin viimeistä päivää. Samoin viimevuotinen Trinidad Douglah chinense menestynyt hyvin.
Yllätyin positiivisesti kun Machu Picchu chinensen rimpula oli henkihieveristä toipunut, se on yhtäkkiä kasvattanut 13 cm lehdet. Nyt kun saisi heikkoon kuntoon päätyneen Murupi Amarela chinensen toipumaan, jäisi useampi siementämään.
Kasvun eroja näissä seuraavissa kuvissa.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMYBEgBZqOs3gsmguDnAW3jTxyOMgzlKquJucSULZ2RLHWxnFPW4hl_R8G153mJSOk-r9uELS8htlZVDM8nNYN1-EtNhC9OWltFmeoL16VsJ5A6gnY=w1000)
Vasemmalla on Trinidad Scorpion Yellow CARDI joka parhaiten kehittyneestä päästä tämän vuoden chinensejä. Oikealla on Maya Red chinense, joka ei edes ole pienimpiä.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNaGwU1oXCQ2jTN6qFPjDcE_Sfw4NbmHG49RxjKvn5--2wuuVRDep6svzjhx2rVzLMPLPohQYnxiVntyaZT2slqssxpYVAKGWtnIz2eQzMrG3EmBKA=w1000)
Vasemmalla sama Trinidad Scorpion Yellow CARDI, oikealla keskikokoinen pari Sugar Rush Amarello baccatumia.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPZ_QddJw6-byHBRGgFPrklYaXlskCmZ77lfZI9qe753waOwp88IlMrfm9mEJGTXOG0WXpj3YLa9YlhGwjYEY096mf4e9407Ar_VQfCqj7t-uKLLJ4=w800)
Trinidad Douglah chinense työntää aika kivasti marjaa.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPXXnuX0_oTSlF8Ha7GxGT_6-93uGr7MVtpMHxRIq-MErg7A9lDZQ52-G7Kn90p0YlcrrxOjfkcpsy6oy_VVyEPXSRPrSeJnDszvsebL4gPSlnAsVI=w800)
Ensimäisenä kypsynyt Douglahin marja. :chili: :fire: :right:
Pistokkaiden kanssa onnistui vihdoinkin, valkoisia juuria kasvanut tikkujen varteen. Trinidad Douglah ja 2 Trinidad Scorpion Yellow CARDIa.
On tullut kokeiltua monenlaista. Yksi mikä tuntuu olevan varmaa, että jos käyttää sitä jugurttipurkin kantta vesiastian päällä valoa estämään niin varmuudella pistokkaat mustuu ja mätänee. Toinen mikä käynyt monta kertaa on että jos ei estä valoa, niin levittyy, ja mätänee vähän hitaammin. Eikä multaseoksessakaan ole yksikään juurtunut.
Kolmen desin juomatölkissä juurtuivat nuo Trinidad Scorpion Yellow CARDI chinenset ongelmitta. Missä nyt limua tai olutta myydään, alumiiniä missä taitaa olla muovipinnoite sisäpuolella. Noin kolmessa viikossa. Kannellisessa teräskannussa juurtui Trinidad Douglah ongelmitta. Pari kertaa vaihdoin vedet, samalla hulautin pistokkaat. Molemmissa pieni parin sentin reikä mistä pistokas mahtuu helposti astiaan, ja ilma vaihtuu, mutta ei päästä paljonkaan valoa.
Näkisin että valon estäminen ja hanavesi joka vaihdetaan ainakin kerran viikossa oli tässä hyvän ilmanvaihdon kanssa jujuna. Jatkossa laitan pestyihin juomatölkkeihin hanavettä puoleenväliin ja pistokas tölkissä ikkunalaudalle, nimilappu päälle.
Ootkos kokeillut että raavit/kuorit vartta muutaman sentin kohdalta laitat siihen multaa ja käärit sen jollain ettei pääse kuivumaan? Sitten odotat että juurtuu. Sitten leikkaat irti ja istutat multaan. En tiiä onko toimiva niksi mutta tulipahan vaan mieleen.
Lainaus käyttäjältä: miiksuli - elokuu 28, 2025, 08:43:59 APOotkos kokeillut että raavit/kuorit vartta muutaman sentin kohdalta laitat siihen multaa ja käärit sen jollain ettei pääse kuivumaan? Sitten odotat että juurtuu.
Vähän tämän tyyppistä, parin desin jugurttipikari ja leikataan parin millin lovi sivusta keskelle, mihin oksa ujutetaan, teipataan pikarin reunat kiinni ja desi turvetta... ehtii aina joko kuivua jossain välissä, varmaan jos ei kuivuis ehtisi katketa oksa.
Kokeilin myös ihan litran ruukun ylle taivuttaa alaoksa, ja pari senttiä multaaseosta päälle. Ei ikinä juurtunut.
Viileät muttei kylmät ilmat, partsilla ~14-15 C yöt ja pari astetta päälle päivät. Kirvoja tuntuu olevan nyt useaa sorttia. Myös monessa Aji Cristalissa on nyt kirvaasiota.
On kirvoja jotka asettuu oksien varsille, ja kirvoja jotka leiriytyvät lehtien alle. Pelkällä saippualiuoksella ja vesisuihkulla torjunut noita, ne vaikuttaisi palaavan ihan päivissä. Vai mistä lie johtuu.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczO22sgLGidjtOI0BKar9OL1aS2NQSrauUkuslKV1mHWkRrhaD0Qd1f_wf-swfA7kyOnDiWfm9CoOU3ROFXFl2vGzh58u96o1BQtJ5x-mRGbjKFjpkc=w2400)
Viime vuotinen Trinidad Douglah chinense on isoin ja vahvin. Marjaa ja kukkia pukkaa edelleen, 5 l pytty. Peitetty multa katerouheella.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOskb48szyCDdwp7MHeNLsxIHKHjQmeFivL_dpx2A268HhG8pxSbJFRCOuzM2uOj5btJEgmtFUJZ7iyjLJ53VnkaeeDsFA7YHfyGlKumlCK50qnfCc=w2400)
Oranssia kypsää Aji SRA chinensen marjaa kerätty neljän desin rasiallinen. Onkohan siinä ehkä puolitoista sataa grammaa marjaa.
Tosi hyvän makuinen marja. Marjaa puraistessa huomaa rapean seinämän rapsahtavan kivasti, suuhun leviää maukas makeus, ehkä aprikoosin ja vihannespaprikan välimaastosta, sitten perään heti tulta. Tulisuus ei ole kovimmasta päästä, mutta marjan syötyään mielii kyllä rasvaista... Fatalii seedsin Aji SRA:ta kelpaa suositella kaikille. :chili: :fire: :right:
Parvekkeella tänään päivällä alle 15 C astetta. Nyt taitaa marjojen tulo loppua. Ei ainakaan hedelmöity kukat näissä lämmöissä.
Kirvoja on suihkuteltu viikottain: sumuttimella 0.75% saippualiuos, vaikuttaa 10 min, suihkutetaan vedellä kunnes kirvoja ei enää irtoa. On ja ei ole tehokas: kirvat tulee takaisin viikossa-parissa.
Pistokkaista aiemmin intoilin. Nyt jostain syystä 2/3 ruukkuihin istutetuista, juuret vesitölkissä kasvaneista pistokkaista, on kuihtuneet. Eikö ne kestä eri multaa, onko kasvitauti tai home iskenyt, vai mikähän siinäkin?
Marjoja tuli aika vähän, sitä olen harmitellut mutta toisaalta kun miettii kuinka tulisia nämä on, niin kyllä tämän vuoden marjat riittää useaksi vuodeksi.
Huonosti mennyt, eikä vähiten kun nimilaput haalistuivat täysin ja muisti ja ulkomuoto ei riitä erottamaan lajikkeita. Ainakaan ne kasvit mitkä isoimpia ja vahvimpia, joita luulin Trinidad Douglah Red chinenseksi ei ole tehneet röpöläistä punaista marjaa. Mutta kyllä nämä jotain habaneroa on:
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNx7YYF5HqqLReqjHHkNIG4mhCwYMkqk1TCMSw_wo1ACvi_CW1b_BGMxy41Ppdd2MXi-mjAKaDruEZLpazC5LLy4Tj7UL6Z6a7G61OAki7xGwcnXjU=w1200)
Marjat on "jokin haba chinense", jonka piti olla Trinidad Douglah Red, mutta sen marjat pitäisi olla röpöläisiä. Nämä on sellaisia marketin 8 gramman marjan kanssa saman kokoisia.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOeOa1c2MLXgCyimnuXEb4FjNWeVkoC_PZLSpxVzxO7vLXshlcisiY8IGsLAPW1F4nkiE1tkgioIChEJGyqCBO-_omoIax3A8vx0eddR9B1Nfo_1tc=w1200)
Tässä aitoa Trinidad Douglah chinenseä, sitä ruskeaa, vuodelta '24. Kuvasta näkee miten marjat on röpöläiset. Pitää alkaa korjaamaan vissin marjaa, yksi oksa katkesi jo marjojen painosta, se jonka lehdet osuu kuvan alareunaan.
Ei ihan onnistunut vuosi, ja onhan tätä hommaa jäljellä, mutta tiedossa on vielä ainakin puoli kiloa suht' tulista tai hyvin tulista marjaa, enemmän mitä vuodessa pystyy syömään. :chili: :fire: :right:
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMb2tiOqJ--Bv0IFZ_tNVPYu4Rd2e8zAXP142Y6kmtqWkuQWmKrCWpY1Z27w-xEY2AwR8pOBcRpvwi65UzNzy0G82Nvz4SgfHHngBxGVokYtOwepOw=w600)
Lämmin päivä ja marjojen kypsyminen parvekkeella jatkuu. Muutamalla Scarlet lantern chinensellä ei ole vielä ollut kukkia, muutamassa ensimäiset vasta aukeamassa. Ajit SRA ja Cristal tuntuu edelleen työntävän lisää marjaa.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNIcwYHVAvMmGPVsl6vjAT6hWa4oV-l-GoLbHF1Q8YelufDlO9yUqzCl-4ymMYSg96nId8mecpuuE61D_zLo_XP3190AjOZMPI-cGfPTar7oPFRDp8=w1000)
Tämänkin piti olla Douiglah Red. Mutta taitaa olla joku muu chinense, habanero.
Vihdoinkin ehti keräämään sadon Douglahista. Ei sitä valtavasti tullut, reilu sata grammaa, eli noin puolen litran astiallinen. Samalla kerätty myös kypsät habanerot.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPbzU-I0WvYjOXhY-gqxuieyaH0ooPW7DFrkNb8CWOur47hkesz5mE54SVj_P0LWM1Wy0FBoLSBUEJaJkQg-PY44Ht49CFtwwTzZPRVTCktk8H36zU=w1000)
Kello 12 Sugar Rush Amarillo baccatumit, kello 3 Francesca Red chinense, kello 6 KS Lemon Starrburst chinense ja kello 9:ssä tietenkin Trinidad Douglah chinense.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczPlS7bHFxtmwDnUUBSeqkMD61RJ79wmPEW_OOM-bOJrfnnrJzOInBKPkRPe2Nil_r9Qz7VwMP5MkgwEBAWO6R3gzyEEGKL70196hb9qBfzlwYaotGc=w1000)
Mahtuvat hyvin yhdelle pellilliselle. Kiertoilmauuni piirun alle 50 C, pelti alas ja paistolasta luukun väliin että puhaltaa vähäsen uloskin. Kestänee yli vuorokauden kuivua.
Viileä viikko, mutta vielä on vihreitä marjoja kypsymässä. Kirvoja on myös, mutta ei ehdi sumutella. Valon määrä taitaa olla liian vähäinen kasveille, eikä UV:ta, jolloin kirvat pääsee niskan päälle.
Pitäisi päättää josko partsin chilit siirretään sisälle, ja mitä kaikkea sitä varten pitäisi hommata, vaiko jos ottaisi taukovuoden, eli kaikki nippuun ja kompostiin.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOkd-4pla28r4ltf22tL6OzDoaT577DOUDguFyRTq_HEg1NaDs4zk7eC0LR49ImMzOytaSxL3RSkXY4hF7dhLoNCtOQVxUQUn_68SsQvPsnR6YlwLg=w1200)
Aji SRA baccatum taitaa olla se parvekeviljelijän unelma. Tässä kaksi yksilöä 5 l pytyssä.
Ei ole herkkä olosuhteille, ei juuri houkuta kirvoja, marjat erittäin maukkaita tuoreena, tulisia mutta ei niin tulisia ettei voisi surutta viskellä ruokiin. Tarkkaan jos katsoo kuvaa voi havaita varjon puolisissa latvoissa kirvaasiota.
Eilen riivin parvekeelta (kylmältä) raakaa satoa astiaan kypsymään. Leikkasin säästettävät liki tapeiksi odottamaan kevään ylösnousemusta (pari Moruga Vanillaa ja Bhut Jolokian), loput kompostiin. Toi Vanilla teki alkukesän kuumuudessa onnettomia pieniä marjoja, helteet kun helpotti tuli melkoisesti isoja normikokoisia, mutta eivät ehtineet paria lukuunottamatta kypsyä. Josko noi selviäis talvesta ensi kesän uusintaan.
Lainaus käyttäjältä: Tervo - lokakuu 13, 2025, 08:57:37 APEilen riivin parvekeelta (kylmältä) raakaa satoa astiaan kypsymään. Leikkasin säästettävät liki tapeiksi odottamaan kevään ylösnousemusta (pari Moruga Vanillaa ja Bhut Jolokian), loput kompostiin. Toi Vanilla teki alkukesän kuumuudessa onnettomia pieniä marjoja, helteet kun helpotti tuli melkoisesti isoja normikokoisia, mutta eivät ehtineet paria lukuunottamatta kypsyä. Josko noi selviäis talvesta ensi kesän uusintaan.
Ahaa, keväällä taas mennään. Täytyypä itsekin tänä vuonna karsia, ottaa mullista ja harjata juuret puhtaaksi, jos sitten ensi vuonna jatkuu.
Tämä vuosi näiden chinensejen kanssa meni vähän miten meni. Monet lajikkeet jäi ilman marjaa kokonaan. Tiedä onko vika lajikkeessa, siemenessä, ilmastossa vaiko ihan vain itsessä.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMht_VxuljQ6aI6UbPJTrP0RaDoHfzSAmSqRC3hQ79unYjr4GHMLfIyHaSa046gSWc7O_Hjk3HXFLRB8Ov3n3zwfa2HE4xSnG0bFFJrsTlARVpuoMM=w1200)
Trinidad Scorpion Yellow CARDI idätettiin 21.2. ja kasvoi uutterasti sisällä koko vuoden. Tästä mietin että tuleeko tästä monsteri, no...
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczNqLovv9zGrfHDdxSDtCywNt8EOLlbvJRmIngmckQQsYlnR4IZNW5VFpF1Ta6li0Ru3b6ioG1Ab8rQbBuS1_kRYIOaQFT9JNvMVTmtGuzO9j1BGk6A=w1200)
Ei tämä nyt varsinaisesti monsteri-marja ole. Yksi ainoa marja tuli. ;D
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczM-He8PxwL0EuS1dqFQfijLdz968WmRgiVDIYfUW5GVt1ZRCHf2yu0ifc5KmyCyZmcVzZ1HKgGZjryixfSVnA5OTxcEjwt5T5Slbj7MD4faYPOshVg=w1200)
Aji Sugar Rush Amarillo pyöreät sen sijaan kivasti kasvanut yhdessä 2,5 l laatikossa. Idätetty 21.2.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMB1Rez7qUrHONqdjmghtKV6mD5mvVVITE-p1d18Va_Kb7y82yGrawS5hQiNNNCQAFq64FjSh9ruQVPoIa7Ho_qqRdD65zVBpbLP2pEL6Qww-0V7j4=w1200)
Viiden litran pytyssä Aji SRA pari taitaa työntää jo toista tai kolmatta marjasatoa.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczOd7yT9xU6IlZ-8NwKBPd8xWbQ-WWL_NJauvXG8wAuF0q5WUgG-7BdfBqlZNZkqID7QgyzTt1EM0YrmyPAMeJHgPrdi0_aeWmRGAN8vuU9FfAkPcT4=w1200)
Aji SRA ei ainakaan nirsoile, tässä yksi pari 5 l pytyssä ja kuten kuvasta näkee säkäkorkeus noin 45 cm.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczP4P0-AMgaF5jhMEQZAHt031nEqmZFXXQjfPZ9Ul0yhhMVQixmeIKj5pJWtTQmap5oGm9vtMvWIokAPJs5z-If_bm_VHdxqwx2T-Qi60cemCwmeJKA=w1000)
Varmasti kaikille tuttua hommaa kerätä oman partsin satoa ^-^ Kolme laatikkoa, vähän yli litra, ehkä jotain 400 gramma marjaa.
(https://lh3.googleusercontent.com/pw/AP1GczMlQ526gEN8yyis2AbeoVw3uf1WPx_5hlCaQG10dxh04vnUAVpMrBl9i8q0RRaox78JNcTgqx_dyOhIiFCHP3gT47bRyPvTslV112Xi9AxaVEQsgAE=w1200)
Pulleimmista parista kymmenestä lähdin keräämään siemeniä talteen. Marja puoliksi ja lusikalla vaalea siemen-istukka laatikkoon. Samalla kuivataan marjat jos vaikka jauhaisi, eli peratut puolikkaat päätyy uuniin.
Tosi kauan kestää kuivata noita, nyt nostin lämmön 55 C ja kestää päiväkausia silti. :chili: :right: :thumbup:
Hyvin hankalaa oli chinenseillä meilläkin. Taisi olla hankala ilmasto kesällä -25. Onneksi tulee aina seuraava kesä ja voi yrittää uusiksi :)
Mitä on opittu?
- Baccatumit sopivat suomalaisoloihin mainiosti
- Chinenset kylvetään tammikuussa - viileänä kesänä ei ehdi kypsymään
- Kirvat tuhotaan aina öljy-emulsio-sumutteella - saippuasumute hoitelee asian vain tilapäisesti
- Ruukun koko kasvin koon mukaan, tilanteen/koon mukaan ruukutetaan isompaan - eli pari litraa riittää Suomessa partsilla hyvin (ellei esikasvatus+lisävalot+lämmitetty kasvihuone)
- Lämpimimpien seutujen lajit tarvitsevat lisävaloa tai eivät välttämättä ehdi kypsymään
- Nimilappujen tussi pitää olla tosi kestävää (musta) - punainen Pentel katoaa auringossa sumuteltaessa parissa kuukaudessa
Erittäin viisaita kommentteja. Mitä suunitelmissa tälle kaudelle?
Lainaus käyttäjältä: akselsson1 - tammikuu 26, 2026, 12:14:23 IPErittäin viisaita kommentteja. Mitä suunitelmissa tälle kaudelle?
No kiitos kysymästä, chinenseä ja scotch bonnetteja ainakin, kausi '26 tuolla https://chilifoorumi.fi/index.php?topic=22941.msg360930