Kasvatus ja yleinen chilitieto => Edistyneempi chilinkasvatus => Aiheen aloitti: murmeliini - toukokuu 19, 2006, 13:05:57 IP

Otsikko: Rusehtavia läpikuultavia pieniä laikkuja lehdissä???
Kirjoitti: murmeliini - toukokuu 19, 2006, 13:05:57 IP
Chili cayannessa ja paprika Redskinissä... mitä ne on??? Olispa kamera niin saisitte kuvan...

muissa ei ole..olivat muiden kanssa eri ikkunalaudalla... ovat olleet aina ikkunalaudalla, vaihdoin niihin alkuviikosta turve-sora-seoksen, kastelen sopivasti, en lannoita.
Otsikko: Rusehtavia läpikuultavia pieniä laikkuja lehdissä???
Kirjoitti: murmeliini - toukokuu 21, 2006, 13:19:22 IP
En löytänyt elämää lehdistä; nypin vaurioituneet lehdet pois ja varmuuden vuoksi upotin ne suopa-vesiseokseen. Sinne joutu moni muukin kasvini- huomasin elämää muiden mullissa (valkoisia vipeltäjiä sekä pikkusia hyöteisiä)... tarvittaessa toistan toimenpiteen. Siirsin käsitellyt chilit länsi ikkunalle pois muiden luota-siltä varalta että toimenpide ei tehonnut. Seuraillaan tilannetta... :?
Otsikko: Rusehtavia läpikuultavia pieniä laikkuja lehdissä???
Kirjoitti: murmeliini - toukokuu 22, 2006, 12:04:28 IP
Kiitos tiedosta. Noi pörriäiset ovat ärsyttäviä, onneksi niitä ei ole paljon mutta yksikin on liikaa  :shock:  Täytyy jatkaa siis niiden tuhoamista koska huomasin että silti niitä tuossa pörräs vaikka lähes kaikki kukkani/kasvini kävi mäntysuopakylvyssä ja loput kastelin suopavedellä.  :evil: