Ajattelin että tilais biltemasta sen kasteluajastimen ja liittäis sen vesi säiliöön ja ajastimen edessä olisi hana josta vettää säätää, laittais letkuu haaroja josta lähtee ohut letku altakasteluruukun säiliöön. Laittais ajastimen ja hanan oikeisiin asetuksiin ja laittais kiinni purkkeihin. Tämmönen tuli mieleen kun olen päivisin poissa ja kasvihuone on kuuma ja jos ruukkuijen säiliöt täyttää aamul ni ne on jo iltapäiväl tyhjät. Onnistuuko?
Kyllä se varmasti onnistuu. Voisi kyllä olla helpompi siirtyä kokonaan vesipohjaiseen kasvatukseen. :wink:
Siis tarkotatko hydroja?
http://workspace5.smilehouse.com/workspace.client_ekoinet/PublishedService?theme=3
Voinko käyttää chileillä? Onko tuo tippukastelu vai sellanen että vuotaa tuon alaosan läpi?
Kyllä tarkoitan hydroja.
Tuo linkki ei vie suoraan tuotteeseen... Kannattaa varmaankin kertoa mitä painamalla pääsee kyseiseen tuotteeseen.
Kavihuonetarvikkeet->kastelu-> blumat kastelulaitteet-> ja se neljäs tuote.
Kyllä tuo varmasti chileille toimii.
Pitää varmaan tilata.
Pystyykö joitain chilejä kasvattamaan vesi viljelyssä purkissa jonka koko on korkeus 18 cm ja halkasia 11 cm? Ajattelin kasvihuoneeseen ensi kesäksi sellasta että noita purkkeja on , vaikka 10 kpl, rivissä.Ruukkuihin pumpataan vettä koko ajan, siis tippukastelu, pohjista lähtee letku ravinne säiliöön ja kasvualustana lecasora. Tai sitten sama mutta isommilla purkeilla.
Taitaa jäädä vähän pieneksi nuo purkit... Joku 10 L ämpäri lienee lähempänä totuutta. :D
Kuinkohan tehokas pumpun pitäisi olla että jaksais syöttää 5 purkkiin vettä? Riittääkö iha että vaan letku siihen purkin keskelle vai pitääkö tehä kastelurinki?
Ja lisäystä noihin blumatteihin, kuinka paksu letkuu niihin menee kun ei sanota tuolla? Ja tuon blumatin malli minkä tuonne ylemmäs laitoin niin säädentäänkö sen veden saantia kievotamalla korkkia vai nostamalla/laskemalla vesisäiliötä?
Lainaus käyttäjältä: "toivo"Ajattelin että tilais biltemasta sen kasteluajastimen ja liittäis sen vesi säiliöön ja ajastimen edessä olisi hana josta vettää säätää, laittais letkuu haaroja josta lähtee ohut letku altakasteluruukun säiliöön. Laittais ajastimen ja hanan oikeisiin asetuksiin ja laittais kiinni purkkeihin. Tämmönen tuli mieleen kun olen päivisin poissa ja kasvihuone on kuuma ja jos ruukkuijen säiliöt täyttää aamul ni ne on jo iltapäiväl tyhjät. Onnistuuko?
Oma viritykseni kesäloman ajaksi:
Uppopumppu ja haaroitin
(http://img158.imageshack.us/img158/204/dsc018302cr.th.jpg) (http://img158.imageshack.us/my.php?image=dsc018302cr.jpg)
Pumppu pyörii, letkut vielä puuttuu
(http://img99.imageshack.us/img99/2652/dsc018331hi.th.jpg) (http://img99.imageshack.us/my.php?image=dsc018331hi.jpg)
Ajastin viritys
(http://img92.imageshack.us/img92/126/dsc018407yv.th.jpg) (http://img92.imageshack.us/my.php?image=dsc018407yv.jpg)
Pumppu täräyttää kerran päivässä altakasteluruukkuihin vettä.
Enää täytyy säätää sopiva pumppausaika ettei rehut huku :mrgreen:
Tuo saattaa olla aika hyvä keksintö. Kuinka tehokas pumppu ja mikä tuon letkut sisä halkasia on?
Pumppu 50W, ostin motonetistä 29,90€. Ensin kokeilin 2,5W jeboa jossa pumppausteho oli lähinnä huvittavan ja säälittävän rajamailla.
Paksumman putken sisämitta 13mm, ohuet 4mm.
Pumpussa tuntuu olevan mukavasti potkua, rehut joutuu saunanlauteille.
Ämpärin ja pumpun saa siten alempaan tasoon, muuten astia tyhjenee lapolla. Saunassa ei ole suurta vaaraa vesivahingoistakaan.
Nyt nuo blumatit tulivat postista ja ovat olleet käytössä nyt 10 min :lol:
Olivat melko pieniä nuo anturit. Mitä mieltä te olette jos teillä on käyttökokemmusta?