Voisiko kuivattuja chilejä jauheuttaa esimerkiksi muovipussissa lihanuijalla? Tottakai jotenkin voi, mutta onko kokemuksia?
Onko ylipäätänsä muita keinoja kuin mylly, jolla tehdä jauhetta chileistä. Kun ei olisi välttämättä varaa tuommoiseen myllyyn.
Itse jauhoin muutaman kaupan habaneron kaulimella leikkuulaudan päällä. Toimii hyvin. Malta vain kuivattaa sato täysin kuivaksi. Suurilla määrillä tämä onkin sitten jo tuskaisen hidasta, kymmenkunta marjaa menee nopeasti.
morttelilla onnistuu vallan mainiosti!
No kyllä kannattaa pitää silmänsä auki tarjouksille, sillä tuollasen halvan kahvimyllyn saa kuitenkin alle kypällä ja se riittää ainakin pienimuotoiseen jauhamiseen erittäin hyvin. Omani löysin Euromarketista ja hintaa 9,90e. Alunperin lähdin mainoksen perässä hakemaan toista mallia, mutta tuo oli lähes saman hintainen ja näytti paljon laadukkaammalta. Ei aina tarvi ostaa jotain Braunia ja maksaa 30e :)
Lainaus käyttäjältä: "Rolle R"Itse jauhoin muutaman kaupan habaneron kaulimella leikkuulaudan päällä.
Sama menetelmä. Leivinpaperista kun vielä taittelee "taskun", niin jauheet eivät lähde eksyilemään, vaan ne on helppo varistaa paperilta ruokaa/purkkiin/mihin ikinä.
Heh.. ja taas paljastuu yksi lähes vuodentakainen viesti, jota niin ihmettelee. :)
Nyt kun on tullut järjestettyä hieman suurempi lovi perheen budjetista tähän harrastukseen niin on tullut myllykin aikoja sitten hankituksi.
Mutta onhan tämä silti hyvä ketju niille, joilla ei oikeasti ole varaa tai sitten eivät löydä myllyä.
Jos morttelin hankkisi, niin onko morttelin materiaalilla merkitystä?
Osta valurautainen, kaikki kuivat mausteet jauhautuvat sillä ehdottomasti parhaiten. Ja toiseksi mortteliksi kivinen jos haluat currytahnoja tms. kosteita aineksia kuten valkosipulia tai inkivääriä sisältäviä tehdä.
Lainaus käyttäjältä: "Tupakka"Mutta onhan tämä silti hyvä ketju niille, joilla ei oikeasti ole varaa tai sitten eivät löydä myllyä.
Jotkut myllynomistajat saattavat myös haluta käyttää morttelia tai muuta keinoa parin chilin jauhamiseen tai karkeamman jauhatustuloksen vuoksi. Vastajauhetuissa chileissä ja muissakin mausteissa on aromit paremmin tallessa, kuin vuoden maustepurkissa olleessa pulverissa, joten kuivien chilien säilyttäminen kokonaisina ja jauhaminen vasta ennen nauttimista kuuluu gourmee kokkailuun.
Minä teen kahvimyllyllä hienot jauheet ja morttelissa semmosia pizzan ym. päälle ripoteltavia hiutaleita. Varsinkin miedot chinenset toimivat hiutaleina paremmin.
Morttelini on semmosta paksuseinaistä keramiikkaa ja on toiminut ihan hyvin kuivien chilien ja mustapippurin rouhimiseen.
Täältä (http://www.gourmetsleuth.com/mortarpestle.htm)löytyy mielenkiintoista tietoa mortteleista.
Lainaus käyttäjältä: "svalli"Vastajauhetuissa chileissä ja muissakin mausteissa on aromit paremmin tallessa, kuin vuoden maustepurkissa olleessa pulverissa, joten kuivien chilien säilyttäminen kokonaisina ja jauhaminen vasta ennen nauttimista kuuluu gourmee kokkailuun.
Aivan ehdottomasti! Eikä todellakaan tarvitse olla mikään sormi ja jokin muukin pystyssä honottava muka-kulinaristi huomatakseen eron :lol: Minäkin huomaan, vaikka tällaisissa asioissa suuni on ehkä hieman tuohesta ;) Siksi täällä kuivatut chilit säilyvät kokonaisina (tai no puolikkaina/suikaleina jollaisina ne kuivaan), tosin olen vähän pienessä päässäni miettinyt, että josko sitä jonkinlaisen pikkuisen pippurimyllyn hommaisi, joka sitten vain hieman pienityistä osaisi tehdä sopivaa rouhetta. Aika näyttää miten käy, sillä toisaalta kyllä huhmare tuntuisi paitsi varmemmalta, myös mukavammalta käyttää. Vaikka myllyt ovatkin omalla tavallaan näppäriä, vaivattomia, niin huhmaretta käyttäessä annosteltu on helpompaa, minkä lisäksi sen käyttäminen tekee sadon käsittelystä ja maustamisesta rituaalinomaisen, miellyttävän toimenpiteen.
Muissakin mausteissa kyllä muuten kannattaa suosia tosiaan rouheita ennemmin kuin jauheita, jos kaupan hyllyllä on nuo kaksi vaihtoehtoa valittavana, ja jos vielä suurempia paloja niin sen parempi. Valkosipulissa etenkin: ero ihan vähänkin seisseen jauheen ja rouheen välillä on kuin yöllä ja päivällä!
Huhmare on ihan ehdoton. Yhdellä ei edes pärjää :) Itse käytän kolmea tällä hetkellä. Eli yksi iso isommille satseille, toinen pienemmille (chilille kannattaa kyllä olla oma, sillä sitä makua ei saa puisesta huhmareesta pois) ja lisäksi yksi metallinen/kivinen "märille" tyyliin valkosipuli, sitruunaruoho jne.
Intialaist-a tai thairuokaa en enää voisi edes kuvitella tekemäni ilman huhmaretta. Mausteet myös säilyvät kokonaisina huomattavasti kauemmin.
Mulla on sellainen puinen huhmare, jolla teen curryt. Aikaisemmin jauhoin chilitkin, mutta eilen ostin obh:n kahvimyllyn mustasta pörssistä. Sillä jauhoin apachen ja Bolivian Rainbowin hedelmistä kohtuullisen hienoa jauhetta.
Mites toimii sellainen että jos chilit kuivattaa silppuna / paloina, ja sitten tunkee ne tollaseen ihan perus pippurimyllyyn ja siitä mustapippurin tapaan aina rusauttelee safkaan...?
En usko että hirveän hyvin skulaa. Kannattaa varmaan ostaa Peugeotin chileille tehty mylly. Hirveän kalliitahan ne on, mutta toisaalta on niillä pitkä takuukin. Siihen kait menee pienimmät podit kokoneisina ja hieman isommat hieman paloiteltuna. Varmasti tosi kätevä systeemi, kun ei tarvi käsin koskea eritoten jos maustaa jollain murhaavan tulisella. Itsellä ei valitettavasti ole kokemusta.
No kyllä täällä ainakin tungettiin perus pippurimyllyyn(vielä vanha puinenkin) kuivattuja linnunsilmiä(siis chilejä). Hyvin tuli rouhetta. Siemenet vähän jumitti mutta kun vähän jaksaa vääntää niin kyllä nekin läpi tulee.
Joten sanoisin, että kannattaa ainakin kokeilla.
Moe.
Mulla kivinen mortteli jolla jauhan pienen erän kerralla (tykkään itse pikkueristä, koska ei väljähdy ja saa vaikka lantrata chipotlea tuorekuivatulla). Tuotteen sitten laitan sirottimeen ja nami.
-
longi-
Miten mahtaa toimia vanha perinteinen kahvimylly siis sellanen tosi vanha veivattava?
Mahtaako tulla hienoa jauhetta vai karkeaa raastetta?
Perinteisessä kahvimyllyssä jauhatuskarkeus on luultavasti liian karkea chilin jauhamiseen, ellei nyt rakeita halua.
Kukaan kokeillut sauvasekoittimen leikkuria? Oma ensituotanto on vasta kuivumassa pannuhuoneessa, mutta meinasin kokeilla hienontaa sadon leikkurilla, jos täältä ei kuulu kauheasti soraääniä..
Lainaus käyttäjältä: "Jykke"Kukaan kokeillut sauvasekoittimen leikkuria? Oma ensituotanto on vasta kuivumassa pannuhuoneessa, mutta meinasin kokeilla hienontaa sadon leikkurilla, jos täältä ei kuulu kauheasti soraääniä..
Kyllä on kokeiltu, ja hyvä tuli :) braunilla homma hoitui kotio ;)
Lainaus käyttäjältä: "Jykke"Kukaan kokeillut sauvasekoittimen leikkuria? Oma ensituotanto on vasta kuivumassa pannuhuoneessa, mutta meinasin kokeilla hienontaa sadon leikkurilla, jos täältä ei kuulu kauheasti soraääniä..
Itselläni on Bamixiin sellainen erillinen leikkuripönttö, sillä kyllä 20 000 rpm:llä hienontuu kuivat chilit ja muutkin mausteet kätevästi ;)
Eilen jauhoin ensimmäistä kertaa kuivattuja chilejä...ainoa mylly joka talosta löytyy on lihamylly ja hyvin sekin pelitti. Pellillisen chilejä jauhatukseen meni aikaa muutama sekunti.
Olen aina miettinyt että eikö siitä kivisestä morttelista irtoa pikkuhiljaa sitä kivijauhetta kun jynssää sitä sillä kivisellä kapulalla? :P
Kai sitä hiukkasen irtoaa. Itselläni on iso kivinen mortteli. Mutta vaikka jauhaisit chilejä joka päivä, taidat silti saada pahemman annoksen kivipölyä ihan vaan kävelemällä kadulla...
eikös ne joskus muinoin jauhanut viljan kivillä? siksi niillä ihmisillä kuluivat hampaat tehokkaasti. mutta ehkä kumminkin chiliä käytetään AIKA PALJON VÄHEMMÄN kuin viljaa :) itse omistan kivisen morttelin ja olen tykännyt. pestosta saa aivan loistavaa ;D