Tere. Niillä chilin taimilla, jotka ovat tähän mennessä jo itäneet, alkaa olla pituutta jo lähemmäs 5cm. Eli tässä pian olisi varmaankin hyvä aloittaa tuuletus. Kiertelin tänään stadin kauppoja, joissa tuulettimia voisi olla, mm. Stockmann ja Clas Ohlson. Mutta tuuletinsesonki taitaa olla ohi, kun jokaisesta liikkeestä tuli vain "ei oota". Clas Ohlsonilla tosin oli jokin hi-tech vehje, jolla olikin sitte hintaa yli opiskelija-budjetin. Onkohan kenelläkään ideaa, mistä helsingin liikkeistä saisi tähän aikaan vuodesta pöytätuulettimia?
Veikkaisin että biltemasta vois löytyä tai bauhausista.
Biltemassa on tämmöinen:
(http://www.biltema.fi/osteri/data/Kuvat/44_710iso.jpg)
TUULETIN, PÖYTÄMALLI
2-nopeuksinen kylmäilmapuhallin viilentää ihanasti. Kääntyvä tuuletin, jonka kulmaa voi säätää korkeussuunnassa. Tuulettimen lapojen edessä suojaritilä.
Teho: 40 W.
Virrankulutus: 0,2 A.
Liitäntäjohto: 1,6 m.
Korkeus: 42 cm.
Ilmavirtaus (nopeus 2): 8,3 m3/min.
Liitäntään 230 V ~ 50 Hz.
Hintaa 9,95 €, tuotenumero 44710.
Kannattaa soittaa etukäteen ja kysellä saatavuutta, mutta luulen, että löydät hakemasi :)
Kas, edullinenkin. Taidan tehdä elämäni ensimmäisen reissun Biltemaan - tuolla kun alkaa olla täälläkin jo melkein kiire.
Juu, kiitos vastauksista.
Tuo Bilteman tuuletin kuulostaa just hyvältä, mut Helsingin myymälä on vain tuolla tosi kaukana Vantaan rajalla. Omaa autoa ei ole, ja bussilla kestänee lähemmäs tunnin mennä sinne. Onhan Biltemalla toki postimyyntiäkin, mut toimitus maksaa saman verran kuin itse tuuletin, joten se siitä sitten. Pitänee vielä kierrellä keskustan liikkeitä, Citymarketit ainakin on katsastamatta. Kyllä nyt luulisi jostain yhden tuulettimen löytyvän tähänkin aikaan vuodesta.. :)
Tuo Bilteman tuuletin on kyllä pikkuisen susi, tai sitten minulle sattui maanantaikappale. Kesti satunnaisessa käytössä vuoden (kesällä käyttöä enemmän, talvella ehkä joskus kasveille). Minusta vuoden jälkeen hajoaminen on vähän huonoa laatua, varsinkin kun käyttötunteja ei ollut kovinkaan paljoa...
Kannattaa tarkistaa myös K-raudat jne, parilla kympillä saa hyvän ja kestävän tuulettimen.
K-raudassa on ainakin tampereella parillakympillä tuulettimia.
Citymarketistahan se tuuletin sitten lopulta löytyi. Se on krominen Melissa-merkkinen 30W halutessa oskilloiva 3-nopeuksinen pöytätuuletin. :) Juurikin näin. 20 eurolla irtosi. Tehoa vermeessä tuntuisi olevan ainakin tarpeeksi. I-nopeudellakin saa ilman kivasti kiertämään kämpässä.
Onkohan kenelläkään tietoa, josko voisi sen verran vielä hifistellä, et yhdistäis sellaisen säätöpotikan (esim. valaisimien himmennin) tuohon? Eli et vois portaattomasti säätää nopeutta. Näin tuulettimen kärsisi laittaa lähemmäs taimeja, ja hurinakin hiljenisi jonkin verran. Vai tekeeköhän moinen temppu hallaa tuulettimen moottorille? Ohjeet tietysti kehoittavat käyttämään vain normi-jännitteessä. Siinä tosin kiellettiin myös mm. ajastimen käyttö tulipaloriskin vuoksi. Että näin.
Marketista muuten löysin tänään Cayenne Golden -chilejä. Pitihän niitä sitten kokeilla. Kapsaisiini teki tehtävänsä... Jos jättäis sen siemenkodan sitten vaikka syömättä seuraavasta palkosta. :shock:
Järvenpään Euromarketissa osui silmiin Elramin 2-nopeuksinen oskilloiva tuuletin. 9,90e ja kahden vuoden takuu, ostin pois. :)
edit: Ja näköjään täysin äänetön ykkösasennossa.
edit 2: Kiinnitä osina toimitettavassa tuulettimessa ainakin edes joko potkurin suojaverkko tai se propellin kiinnityssokka. :shock:
minulla on ehkä reilun kuukauden vanhoja chilin alkuja tuloillaan, mutta nyt huomasin täällä tuuletuskeskusteluja. Minkä takia niitä täytyy tuulettaa, ja onko vaarallista että en ole tuulettanut? täytyykö lähteä etsimään tuuletin kaupasta?? :?:
tuulettamista tarvitaan mm. valaistuksesta syntyvän lämmön kurissa pitämiseen. sekä kun tuuletin heiluttaa kasvia, se vahvistuuu ja näin ollen pystyy tuottamaan enemmän satoa.
itellä on 2 tuuletinta jatkuvasti päällä, ovat välttämättömiä natikan takia...
Näin on, ja ilmanvaihdon kannalta muutenkin oleellinen osa tehokasta kasvua.
minulla kun ei ole vielä edes kunnon lamppua.. sellaisella pitkulaisella kirjoituspöytälampulla olen valaissut jossa taustalla on sellasta folion näköistä juttua :oops: mistähän saisi halvan lampun josta on jotain hyötyäkin? tuleeko muuten kalliiksi sähkölaskut kun pitää olla lamppuja ja kaikenmaailman tuulettimia jne? tekisi mieli kyllä ostella kaikkia hienouksia chilin kasvatukseen, mutta opiskelija budjetilla ei kummoisia ostella. :roll:
toi mun ensimmäinen ja suurin ei ees pysy omin avuin pystyssä... ja se on VASTA 10 cm!!! en mä tiennyt alussa että sitä pitää tuuletella. kerkeääkö se vielä vahvistumaan, vai heitänkö pois?? voiko sille edes tehdä enää mitään?
Lainaus käyttäjältä: "Paprikaana"toi mun ensimmäinen ja suurin ei ees pysy omin avuin pystyssä... ja se on VASTA 10 cm!!! en mä tiennyt alussa että sitä pitää tuuletella. kerkeääkö se vielä vahvistumaan, vai heitänkö pois?? voiko sille edes tehdä enää mitään?
löytyykö kuvaa?
Lainaus käyttäjältä: "Paprikaana"toi mun ensimmäinen ja suurin ei ees pysy omin avuin pystyssä... ja se on VASTA 10 cm!!! en mä tiennyt alussa että sitä pitää tuuletella. kerkeääkö se vielä vahvistumaan, vai heitänkö pois?? voiko sille edes tehdä enää mitään?
Kokeile istuttaa seuraavassa ruukunvaihdossa niin syvälle kuin mahdollista(ensimmäisten tai toisten oikeiden lehtien tasalle). Siihen saakka tue ja tuulettele mahdollisimman hyvin.
Lainaus käyttäjältä: "Paprikaana"minulla kun ei ole vielä edes kunnon lamppua.. sellaisella pitkulaisella kirjoituspöytälampulla olen valaissut jossa taustalla on sellasta folion näköistä juttua :oops: mistähän saisi halvan lampun josta on jotain hyötyäkin?
Riippuu siitä miten määritellään "jotain hyötyä" :) Jotain hyötyä on jo ihan tavallisista loisteputkista. Keskustelua erilaisista valaistusvaihtoehdoista ym. löytyy lähinnä tuosta edistyneestä kasvatuksesta.
Toistaiseksi yleisimmät ratkaisut taitavat olla
- natikat (suurpainenatriumlamput)
- eslit (esl, saatavuus ei kovin kummoinen ja hinta suhteellisen suolainen)
- loisteputket (hinta <3)
Jos sinulla on siinä kirjoituspöytälampussa tavallinen hehkulamppu, niin siitä on yleensä enemmän haittaa kuin hyötyä: kuumentaa, ja spektri on kasveille heikonlainen. Energiansäästölamppu olisi parempi. Itsellä on tällä hetkellä "energiansäästökasvilamppu", jonka merkkiä en valitettavasti muista varmasti (Floraset? Kuitenkin niitä sai ihan tavallisista kaupoista alle vitosella) - kasvattaa taimia kohtuullisesti verrattuna akvaarioloisteputkeen, noin minun kokemusteni mukaan, jotka tosin ovat kohtuullisen rajallisia.
Kun valaistusta miettii, niin hyvä olisi myös miettiä, mitä sen keinovalon kanssa haluaa tehdä. Esikasvatus? Talvehdittaminen? Sadotus? Tietty mitä enemmän tulosta tarvitsee keinovalon avulla, sen parempi valo on syytä olla. Ja jos raha ei ota vastaa (löl ettenkö paremmin sano) niin mitä sitä heikompaan tyytymään vaikka ihmeitä ei tarvitsisikaan.
Edit: näppäilyvirhe
Ehkä apua voisi olla tuki kepeistä...
Lainaus käyttäjältä: "tellie"
- eslit (esl, saatavuus ei kovin kummoinen ja hinta suhteellisen suolainen)
Korjatkaa, jos olen vaarassa, mutta eikos esleja ole kaikki energy savings lamps, eli ne hehkulampun tilalle ruuvattavat loisteputket, joissa on elektroninen sytytin mukana.
Tavallisia pienitehoisia esleja kai saa Suomestakin suhteellisen edullisesti? Suuritehoisemmat ja kasvien kasvatukseen viritetyilla spekterilla olevat eslit on sitten niita harvinaisempia ja kalliimpia.
Ite olen taimia valaissut sellaisella pitkulaisella kirjoituspoytavalolla, jossa on pikkuinen loisteputki (esl), seka kahden pitkan loisteputken valaisimella (tavalliset cool white ja warm white putket) ja tavalliseen kantaan ruuvatulla pienitehoisella eslilla. Loisteputket saa pitaa aika lahella kasveja.
Tuuletukseen olen kayttanyt 12 V puhallinta, joita kaytetaan kaikenlaisissa laitteissa sisapuhaltimina (vahan suurempi kuin tietokoneen puhallin).
Aikaisempina vuosina en taimia tuuletellut, mutta huomasin, etta se pienentaa suuresti shokkia ulos vietaessa. Sisalla kasvaneitten kasvien lehdet eivat kestaneet ulkona pientakaan ilmavirtaa. Varsinkin tomaatinlehdista tulee ohuita ja leveita tuulettomassa tilassa ja ne menevat ihan ruttuun pienestakin tuulesta.
Olettasin etta se 10 cm taimi on kasvanut liian heikolla valolla pitkaksi ja honteloksi. Laita se poytalamppu 10-20 cm paahan taimesta, niin se saattaa viela vahvistuakin.
Tukikepit voisi auttaa.
Lainaus käyttäjältä: "Jyrge"Tukikepit voisi auttaa.
Minähän sanoin sen jo :?
en tiedä miten mä saisin kuvan tähän, mutta lamppu on sellanen energy saving.. ainakin mielestäni (eli sellanen mis kulkee pitkä putki edestakaisin alkupäästä loppuun ja takaisin) ja valo on ollu 5-10 cm kasvista... välil ehke vähän korkeemmalla. mut nyt varmaan täytyy sit lähtee hakeen tuuletin kaupasta. onkohan ne talvella kalliimpia?? Noh nää on kokeilu kasveja (kaupan chileistä siemenet). netistä tilasin nyt "oikeita" siemeniä ja kait koetan niitä seuraavaksi :) alusta asti tuulettaen :D todellakin huvittaisi ostaa kunnon lamppu, mutta ei rahkeet riitä tässä vaiheessa. miten pieniin lamppuihin saa niitä kasviloisteputkia?
oli mulla siinä tukikepit, mut nyt ku se notkahti ni rakensin sille tulitikuista sellasen aitauksen mitä on tyyliin punaviinimarja puskilla ympärillä :lol: pitäsköhan mun ruveta nyt kokopäiväiseksi puhaltajaksi ennen kun saan sen tuulettimen ostettua ;)
Lainaus käyttäjältä: "Paprikaana"oli mulla siinä tukikepit, mut nyt ku se notkahti ni rakensin sille tulitikuista sellasen aitauksen mitä on tyyliin punaviinimarja puskilla ympärillä :lol: pitäsköhan mun ruveta nyt kokopäiväiseksi puhaltajaksi ennen kun saan sen tuulettimen ostettua ;)
kuulostaa sangen ihanalta.....iteki oon tehny mielikuvituskavereideni kanssa tulitikuista mm. moottoripyörän ja lähteny ajelemaan tuherorallia, vaimon tuima katse tosin pysäytti leikin..julmaa.
äläs piruile :evil:
Lainaus käyttäjältä: "Paprikaana"äläs piruile :evil:
väärin ei tietenkään läppää kannata käsittää.....
leikki leikkinä ;) :lol:
Tässä pari ESL-valaisinta malliksi. Toisen heijastin on Pringlespurkista ja toinen on taas... :D Näitä mulla oli kolme kappaletta taimille viime kaudella ja ihan hyvät, tukevat taimet tuli. Nyt syksyllä yritin sadottaa PI441551:stä mutta ei valo riittänyt kuin yhteen palkoon.
(http://img441.imageshack.us/img441/1743/eslvalaisimettf1.jpg) (http://imageshack.us)
hei miten sä sait ton kuvat tohon laitettuu?? mistä sä sait ne osta mihin se lamppu tulee??[/img]
Moi paprikaana,
ite kasvatin viime vuonna ekaa kertaa. Kylvin huhtikuussa (= LIIAN MYÖHÄÄN!), ei ollut mitään lisävaloa, ei tuuletusta. Eli tein kaiken melko lailla väärin.
Chileistä tuli komeita ulkoasukkeja kesäksi, aloitin pikku hiljaa ulkoiluttamisen. Syötiin omakasvatettuja chilejä pitkin syksyä.
Eli...älä masennu, ei siihen heti välttämättä tarvita kalliita vehkeitä!
Jos on ikkunalauta niin siihen luonnonvaloa saamaan chilit heti oitis!
Taimet on varmaan honteloita ja pitkiä sinulla koska ne ei saa tarpeeksi valoa ja kasvaa sisällä lämpimässä. Kaikista taimista tulee silloin heikkoja ruipeloita. Kun auringonvalo tässä lisääntyy, ongelma ratkeaa syksyyn asti.
Ite ostin ekan tavallisen energiansäästölampun vasta viime viikolla. Silti 5 chiliä viimevuotisia kasvaa tuossa mielissään ja yksi kukkii. Niin ja ne kasvaa ihan mullassa.
Eli...tätä voi harrastaa tekniikkalajina, mutta myös "karvalakkiversiona"....Molempiin löytyy erinomaisia ohjeita Infernon sivulta ja täältä Infernon keskusteluketjuista.
Ensi talveksi ostan ehkä semmoisen tehokkaamman eslin. Siihen asti pienituloisena pärjäilen näin.
Siispä rohkeutta, ja onnea matkaan!
p.s. Luithan tuolta Infernon sivulta Kasvatus-osion, on helppo ymmärtää, selkeä ja yksitýiskohtainen!
:)
Lainaus käyttäjältä: "Paprikaana"hei miten sä sait ton kuvat tohon laitettuu?? mistä sä sait ne osta mihin se lamppu tulee??
Nykyään käytän http://imageshack.us/ saittia. Se on ihan helppo, kun voi kopioida suoraan sen linkin tänne, jonka jälkeen kuva näkyy viestissä.
Noita lampun kantoja ja johtoja myydään lähes jokaisessa tavaratalossa tai muussa, missä on sähkötarvikehylly. Osat maksaa 3-4 euroa luulisin, eli tarvitset johdon ja lampun kannan. Ton johdon pystyy kyllä kuka tahansa liittämään kantaan kun vähän kattelee sitä systeemiä.
Lainaus käyttäjältä: "annesurfs"Moi paprikaana,
Ensi talveksi ostan ehkä semmoisen tehokkaamman eslin. Siihen asti pienituloisena pärjäilen näin.
Noista tehoESLeistä kannattaa sitten muistaa, että ne menettävät tehonsa samalla tavalla kuin loisteputkilamput eli vuodessa on jo tehoa hävinnyt paljon. 250w natikalla saa luultavasti jopa enemmän satoa kuin 200w PURplella. Natikan polttimoiden saatavuus on huomattavasti helpompi ja noita pikkunatikoita näkee myynnissä aika usein.
olipas kiva kuulla, että tulosta tulee vaikka ei olisi kalliit zydeemit käytössä. olen monta kertaa lukenu sitä kasvatusosioo ja toivoisin jo olevani siinä vaiheessa, että saisin maistella ensimmäisiä chilejäni :) harmi vaan kun ei oo ikkunalautaa. Muutenkin tää huone on aika pimeä. täytynee kehitellä joku pöytä, jonka ahdan tolle ikkunan lähelle :)
Lainaus käyttäjältä: "Paprikaana"olipas kiva kuulla, että tulosta tulee vaikka ei olisi kalliit zydeemit käytössä. olen monta kertaa lukenu sitä kasvatusosioo ja toivoisin jo olevani siinä vaiheessa, että saisin maistella ensimmäisiä chilejäni :) harmi vaan kun ei oo ikkunalautaa. Muutenkin tää huone on aika pimeä. täytynee kehitellä joku pöytä, jonka ahdan tolle ikkunan lähelle :)
oot onnekses valinnu semmosen harrastuksen jossa luovuus ja kikkailu palkitaan...
nimim..."maitopurkistakin saa hyvän lampunvarjostimen"
:)
Lainaus käyttäjältä: "svalli"Lainaus käyttäjältä: "tellie"
- eslit (esl, saatavuus ei kovin kummoinen ja hinta suhteellisen suolainen)
Korjatkaa, jos olen vaarassa, mutta eikos esleja ole kaikki energy savings lamps, eli ne hehkulampun tilalle ruuvattavat loisteputket, joissa on elektroninen sytytin mukana.
Näinhan asia taitaa olla, mutta jostain syystä noihin isompiin vain olen nähnyt eslinä viitattavat, muut sitten ovat kulkeneet nimellä energiansäästölamppu, ja kun eslejä kävin ihan piruuttani kyselemässä paikallisesta valaisinliikkeestä, oli myyjän ilme lähinnä :o Mitä ne o?
Kuitenkin vaihtoehto ne pienetkin eslit :)
tuulettelemisesta vielä, että jos mä annan taimien olla vaan tossa ikkunan edessä, niin kauanko niitä pitää päivässä tuuletella?
Itse pitäisin tuulettimen päällä silloin kun kasveilla on valoisa aika.
Kyllä ne hengissä pysyvät ilmankin mutta lopputuloksen ja kasvunopeuden kannalta tuuletin on erittäin suositeltava.
mä tilasin siemeniä chilimaailmasta.. onko hyviä siellä??? en halunnut 27 erilaista siemenpussukkaa :)
Lainaus käyttäjältä: "Paprikaana"mä tilasin siemeniä chilimaailmasta.. onko hyviä siellä??? en halunnut 27 erilaista siemenpussukkaa :)
itellä itämis%ollu 98 luokkaa..kannattaa myös muistaa noi fataliin pienemmätkin paketit..ja ne maistiaiset taas, ah!!
hold on! mitkä maistiaiset??? :)
Lainaus käyttäjältä: "Paprikaana"hold on! mitkä maistiaiset??? :)
http://javu.kapsi.fi/inferno/viewtopic.php?t=2997&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
oukei! mut taitaa tuolta chilimaailmastakin saada maistiaispussukan :)
Jos kiinnostaa niin voipi saada mukaan jotain muutakin kuin tavallista chilijauhetta.
Chippeä (savuchiliä) ja sitruunachiliä maistaneet ovat aika usein pahasti koukussa.
Saahan sitä muualtakin kuulemma, mutta laatuchipen tekemisessä on omat niksinsä. ;)
Tilatessa kannattaa mainita millaista maistiaista kaipaa, hyllyissä kun voi olla jotain vähän erikoisempaakin ja harvinaisempaakin maisteltavaa vielä jäljellä...
Jossain vaiheessa täytyy alkaa vähentelemään maustehyllyäkin, ts ylimääräiset ekstroiksi siementen mukana.
Loput voi päätellä tästä:
(http://juuri.org/chile/kuvat/jauheita.jpg)
Ja mitä siemeniin tulee, mukaan on valikoitu parhaita usean sadan kasvatetun joukosta, ts. annuumit yms peruschilit ovat paketeissani vähällä.
nyt on tuuletin ostettuna :) kauanko minun siis pitäis niitä tuuletella päivässä, kun siis kasvit ovat vain ikkunan alla ilman suurempia lamppuja..??
Jos haluat niihin kunnolliset varret ja tuuheutta, niin joku 12-24h on sopiva. Vähintään siis 12 tuntia:)
Tuuletuksesta sen verran vielä että kosteusprosenttihan laskee melkoisen alas aina tuuletellessa. Muodostaako se jonkinlaisen ongelman esim. onko tuuletusta syytä jaksottaa jotenkin pitkin päivää....???
esim. kosteus 60-70% ennen tuuletusta ja jonkin aikaa tuuletettuani 15%-20%. Kyllä se sitä nopeasti nousee takaisin, mutta lisääkö tämä veden kulutusta niin että tarvii kastella useammin..????
Paljonko arvosta tuuletin vie sähköä per käyttötunti? Ovatko ne samoja pöytätuulettimia mitä kesäisin näkee toimistojen pöydänkulmilla?
Ja sitten, lasken varmaan jotain väärin... tai tulee keltaisten chilien sijaan kultaisia chilejä... eli sanokaas, paljonko arvosta natikka (400 W) vie päivässä sähköä, jos sitä käytetään 10 tuntia? Osatuloksen jälkeen uskallan varovaisesti arvioida koko vuoden tilannetta :shock:
Lainaus käyttäjältä: "puumuu"Paljonko arvosta tuuletin vie sähköä per käyttötunti? Ovatko ne samoja pöytätuulettimia mitä kesäisin näkee toimistojen pöydänkulmilla?
Ja sitten, lasken varmaan jotain väärin... tai tulee keltaisten chilien sijaan kultaisia chilejä... eli sanokaas, paljonko arvosta natikka (400 W) vie päivässä sähköä, jos sitä käytetään 10 tuntia? Osatuloksen jälkeen uskallan varovaisesti arvioida koko vuoden tilannetta :shock:
No tietenkin jos natikka(400w) loimottaa kymmenen tuntia niin sehän tekee 10*400=4000.
Eli 4kWh se veisi päivässä. Suurinpiirtein 30-40 sentin arvosta rahaa siis.
no paljonkos kuluttaa sellanen pöytätuuletin??? taitaa tulla chilit kalliksi :lol:
Lainaus käyttäjältä: "Paprikaana"no paljonkos kuluttaa sellanen pöytätuuletin??? taitaa tulla chilit kalliksi :lol:
No vaikkapa Bilteman tuulettimen teho on 40 W, joten se kuluttaa muutaman sentin edestä sähköä päivässä (kyynel vieköön!).
no eihän tuo paljoa vie *ja eikun tuulettamaan* :lol:
Jooh, käytin apuna tietokonetta tuo äärimmäisen mutkikkaan ongelman ratkaisemisessa ja siksi varmaan sainkin virheen aikaiseksi. Eli ei se nyt onneksi sitten euroa per päivä vie :shock: ... toisin esim. 0.4 e/vrk tekee kuukaudessa sitten 12 e... eli se toinen lamppu saa luvan olla loisteputki. Muuten alkavat kulut kuulostaa kuitenkin aika suurilta. Kun kaikkea muutakin pitää hankkia.
Jaah, että pöytätuuletin haukkaa luokkaa 40 W eli se ei ole paha.
Lainaus käyttäjältä: "puumuu"Jooh, käytin apuna tietokonetta tuo äärimmäisen mutkikkaan ongelman ratkaisemisessa ja siksi varmaan sainkin virheen aikaiseksi. Eli ei se nyt onneksi sitten euroa per päivä vie :shock: ... toisin esim. 0.4 e/vrk tekee kuukaudessa sitten 12 e... eli se toinen lamppu saa luvan olla loisteputki. Muuten alkavat kulut kuulostaa kuitenkin aika suurilta. Kun kaikkea muutakin pitää hankkia.
Jaah, että pöytätuuletin haukkaa luokkaa 40 W eli se ei ole paha.
Tuulettimeksi käy vaikka pieni tietokoneen tuuletin mallia 2..5 wattia, koska se ilman määrä ei ole ratkaiseva. Pääasia että vähän heiluttelee lehtiä. :) Samaten, ei niitä valoja tarvitse kymmentä tuntia tms. päivässä hehkuttaa. Talviaikaan jo muutama tunti sillöin tällöin pitää kasvit kyllä hengissä. Eli kustannuksiin homma ei kyllä kaadu.
Fortumilla sähkön hinta on 5 sentin luokkaa jos ei ole yösähköä eli 10 tunnin käytöllä lisälaskua tulee vähän päälle 6 euroa kuukaudessa. Ei paha mun mielestäni.
Itse kyllä sanoisin että tuulettimen tärkein tehtävä on silti ilman vaihtaminen sitä liikuttamalla, se kasvin voimistaminen on plussaa.
Seisova sisäilma ei oo kaikkein ihanteellisinta chilikasveille.
Lainaus käyttäjältä: "Fatalii"Itse kyllä sanoisin että tuulettimen tärkein tehtävä on silti ilman vaihtaminen sitä liikuttamalla, se kasvin voimistaminen on plussaa.
Seisova sisäilma ei oo kaikkein ihanteellisinta chilikasveille.
Niin, tottahan tuo on. Toisaalta, moni kasvattaa (minäkin aikanani monia vuosia) chiliä hyvin "epäteknisesti", pienissä ruukuissa, kukkamullassa, ikkunalaudoilla. Jopa kesät, talvet. Tällöin kasvien ongelmat muodostuvat helposti aika erilaisiksi kuin valvotuissa, ihanteellisemmissa ympäristöissä.
Oma ongelmani alkuvuosina oli erityisesti baccatumin ja pubescensin taimien aivan liian nopea, hontelo kasvaminen jo aivan taimivaiheessa. Sehän johtui tietysti pitkälti riittämättömästä valaistuksesta - silloin 90-luvulla chilitietämys oli aivan lapsenkengissään tähän nykymeininkiin nähden. ;) Mutta huomasin kyllä, että tuulettimista oli selvää apua etenkin silloin, kun valoa ei - syystä tai toisesta - vain voinut järjestää kasveille tarpeeksi. Taimista kasvoi tukevampia - mikä saattoi nelimetrisen Rocoton tai saman mittaisen Aji Amarillon kohdalla merkitä huomattavaa hermojen ja tukikeppien säästöä. ;)
Tarkoitinkin sitä, että pienestäkin tuulettimesta on ei-vaativassa kotikasvatuksessa varmasti hyötyä. Isompi on tietysti aina parempi. Johonkin rajaan asti, siis! :)
Sitten on niitä chililajeja, jotka luonnostaan kasvavat soilla, seisovan ilman sademetsissä, tai vastaavissa paikoissa... Tabasco lienee näistä tavallisimpia. Ne ovat tukevia ilman tuuletustakin, eivätkä tunnu sitä muutenkaan kaipaavan.
pitäisikö niitä taimia välillä käännellä että se saa tasapuolisesti tuulta ... olipas tyhmä kysymys mutta kysyn kumminkin ;)
Ei niitä kasveja tuuletuksen takia tarvitse käänneellä, korkeintaan jonkin koristekasvin tapauksessa satunnaisella kääntelyllä saa kasvin kasvamaan helpommin haluamansalaiseksi.
Päivittäin kasvia ei kannata käännellä muuten suuri osa kasvin energiasta menee lehtien kohdistamissa valoa kohti.
Olen myös uusi näissä kasvatushommissa, joten kysäisen nyt, että missä vaiheessa kannattaa alkaa tuulettamaan?
Omat chilit ovat siinä vaiheessa, että sirkkalehtien välistä on tullut kolmannet (ja neljännet) lehdet näkyviin. Korkeutta on noin 3-5cm, eli kohta ruukkujenvaihto lähellä kenties...?
Valaistuksena olen pitänyt purkkeja ihan vain hehkulampun lähellä, joita ympäröi omatekoinen folioseinä (ajattelin että se heijastelisi lisää valoa niille) Nyt kun tuo aurinkokin on alkanut paistelemaan komeasti niin ne varmaankin voi siirtää ikkunalaudalle..
Ja ne pallerot, mitä näin tuolla porukan laittaneen mullan pintaan.. Onko niistä jotain hyötyä?
Lainaus käyttäjältä: "Chiliman"Olen myös uusi näissä kasvatushommissa, joten kysäisen nyt, että missä vaiheessa kannattaa alkaa tuulettamaan?
Itse olen aloittanut tuuletuksen heti itämisen jälkeen, eivät nuo voi liikaa tuuletusta saada. Kasvavat paljon vankemmaksi tuuletuksen avulla :)
Lainaus käyttäjältä: "Chiliman"Ja ne pallerot, mitä näin tuolla porukan laittaneen mullan pintaan.. Onko niistä jotain hyötyä?
Vähentävät harsosääskien määrää ja osalla kasvattajista varsin tärkeänä syynä on ulkonäön kohentaminen :)
LainausValaistuksena olen pitänyt purkkeja ihan vain hehkulampun lähellä, joita ympäröi omatekoinen folioseinä (ajattelin että se heijastelisi lisää valoa niille)
Joo.. Ei näin! :D
Hehkulampuilla ei tee mitään kasvatuksessa: Vähäinen valoteho + korkea lämmöntuotto ei tee gutaa chileille. Asenna ihmeessä esim. 23W ESL (löytyy lamppukaupoista) tuon paikalle. Sit toi folio heijastimena on laulettu tällä(kin) forumilla useasti suohon...
Kohta se onkin kesä, paisteli melko lämpimästi tänään. Hyvä homma! 8)
Lainaus käyttäjältä: "Rach"LainausValaistuksena olen pitänyt purkkeja ihan vain hehkulampun lähellä, joita ympäröi omatekoinen folioseinä (ajattelin että se heijastelisi lisää valoa niille)
Joo.. Ei näin! :D
Hehkulampuilla ei tee mitään kasvatuksessa: Vähäinen valoteho + korkea lämmöntuotto ei tee gutaa chileille. Asenna ihmeessä esim. 23W ESL (löytyy lamppukaupoista) tuon paikalle. Sit toi folio heijastimena on laulettu tällä(kin) forumilla useasti suohon...
Kohta se onkin kesä, paisteli melko lämpimästi tänään. Hyvä homma! 8)
Kiitos vinkistä, eilen kun niitä erottelin yksittäisiin purkkeihin, niin siirsin ne ikkunalaudalle vaan. Tarvitsee mennä jostain etsimään tuollaista lamppua.
Ja tuuletuksen voipi kai aloittaa kohta, jos ei siitä kerran haittaa ole, kunhan eivät liikaa viilene :P
tuulettaminen kannattaa kyllä aloittaa hyvissä ajoin. minulle kävi niin että aloitin sen liian myöhään, ja kasvit kaatuivat tuuletuksessa!
Minkälaisilla tuulettimilla olette kasvejanne tuuletellut? Eikös siihen kelpaa ihan tavallinen "toimistotuuletin"? Pitää vaikka vähän kauempana sitä..
http://www.info.tampere.fi/nettikahvila/kuvat/tuuletin.jpg
Lainaus käyttäjältä: "Chiliman"Minkälaisilla tuulettimilla olette kasvejanne tuuletellut? Eikös siihen kelpaa ihan tavallinen "toimistotuuletin"? Pitää vaikka vähän kauempana sitä..
No minulla on yksi jaloillaan seisova suurempi tuuletin ja toinen tuollainen pöytätuuletin. 2 lähinnä siksi, että kasveja on kahdessa eri paikassa. Mutta muuten tuollainen normaali pöytätuuletin ajaa asiansa vallan mainiosti. Olen kuullut jopa joidenkin käyttävän tietokoneen kotelotuulettimiakin :lol:
Olen havainnut kaikkein kätevimmmiksi tietokoneen tuulettimet. Ne on helppo sijoittaa ja niiden melutaso ja sähkönkulutus ovat aivan toista luokkaa kuin isompien pyörittäjien..
Lainaus käyttäjältä: "Routasydän"Olen havainnut kaikkein kätevimmmiksi tietokoneen tuulettimet. Ne on helppo sijoittaa ja niiden melutaso ja sähkönkulutus ovat aivan toista luokkaa kuin isompien pyörittäjien..
Eipä ole yhtään ylimääräistä propellia... Koneesta ei viitsi irti ottaa, ettei kone hajoa :D Missä sitten pidät niitä? Kun etkös kuitenkin ota koneesta tuulettimille virrat...?
Sain juuri sopivasti lainaksi tuollaisen toimistotuulettimen, joten laitan sen kyllä käyttöön :P
Rakentelin "raksajätteestä" jota raksaltani jäi kehikon jonka vuorasin yli jääneellä saunaan asennettavalla alumiinipaperilla.
Nyt pitäisi kehittää valaistusjärjestelmä johon suunnittelin ylimääräistä 500W raksavalaisinta (https://www.netrauta.fi/ap-pics/productPictures/Netrauta_Kuvakoko2/83102084-2.jpg) (polttimo pitää toki vaihtaa hieman pienempään) tai ylimääräistä ihan tavallista pöytätason loisteputkivalaisimen (http://www.idman.fi/prod.asp?groupid=289&languageid=FI&prodid=910812130512) runkoa.
Tuulettimina toimii yläosassa vanhasta PC:stä otettu tuuletin joka puhaltaa ilmaa sisälle, ja alhaalla toinen joka puhaltaa ulos. Molemmat tuulettimet on liitetty samaan (tietokoneen) virtalähteeseen, johon olisi mahdollista liittää myös loisteputki. Raksavalo sen sijaan vaatisi virran omasta pistokkeesta.
Kannattaako siis asentaa loisteputki vai raksavalo?
Ehdottomasti loisteputki. Raksavalo on halogeeni, joka tuottaa hemmetisti lämpöä ja vain vähän valoa suhteessa hulppeaan virrankulutukseen. Loisteputken ominaisuudet ovat kutakuinkin päinvastaiset, vähällä virralla vähän lämpöä ja paljon valoa. Loisteputken edestä kannattaa jättää muovi sitten pois, jotta mahdollisimman paljon valosta pääsee kasveille asti.
Kun tuuletuksesta on ilmeisesti ideana että mitä enemmän sitä parempi, niin mitä chilit tykkäävät muusta " retuutuksesta" ?
Aion aloitella chilinkasvatusharrastusta ihan kokeilumielessä elämäni ekan kerran ja meidän perheeseen kuuluu taimia kohtaan jotain vihaa tunteva vanha kollikissa ja melko riiviö kohta 4 v tyväri jotka varmasti tulevat antamaan taimille kyytiä vaikka katonrajaan nostaisin..
Ovatko siis kuinka herkkiä taimet vai sietävätkö jossain määriä ylimääräistä käpälöintiä sekä eläimiltä että riiviölapsilta :?
Melkein suosittelen, että laitat jotain estettä ettei tamia tulla juurineen repimään ruukusta..
Joko jonnekki hyllylle minne ei helposti pääse ja siihen "aitaa" eteen :lol:
Onneks itellä ei tollasia ongelmia ole. Pikku dogi antaa kaikkien kukkien kukkia vaan :D
Laitanpa tännekin tämän linkin, kun tuolta päiväkirjastani tuota kysymystä ei välttämättä huomaa:
http://www.youtube.com/watch?v=5O-8sb5_jJk (http://www.youtube.com/watch?v=5O-8sb5_jJk)
Onko tuo tuuletusvoimakkuus sopiva? Onko siis tuuletin sopivalla etäisyydellä/teholla? Vai näyttääkö siltä että taimiparat kärsivät tuulessa? En laittanut puhaltamaan ihan suoraan taimia kohti, vaan ikkunan kautta [kuten videosta näkee], kun tuntuu että ne pian katkeavat muuten, varsinkin kun ne ovat ollet uusissa ruukuissa vasta reilun vuorokauden! :lol:
Uusavuttomuutta parhaimmillaan. :oops:
4 tuntia saivat tänään tuuletusta, riittääköhän.
Eiköhän ne siinä tarpeeksi väpätä.
Tämmöinen kysymys tähän ketjuun,miten on muilla kestänyt tuommoiset pöytätuulettimet käytössä?
Oma 400w natikka pelottaa jo hieman paloturvallisuuden vuoksi vaikka onkin asiallisesti kytketty/ripustettu,onko kenelläkään kärähtänyt tuuletin liikakäytön vuoksi?
Laskin tuossa nopeasti että 6kk käytöllä 18/6h valojaksolla tuulettimen ollessa päällä valojen kanssa samaan aikaan tulee käyttötunteja melkein 3000h.
Niin ja tietysti se että jos tuuletin kärähtää ja lamppu on n.50cm päässä latvoista lämmöt saattavat kohota liian korkeiksi chileille...
Edit:tuo oma tuuletin on Avec merkkinen jalustalla oleva malli.
Harvemmin tuuletin kai kärähtää, mutta jos se on pitkään käytössä ja se sammutetaan niin se saattaa jämähtää. Jämähdys taas johtuu siitä ku sieltä on se "voitelu" kadonnut pitkän käytön myötä.
Jos tuo jää todelliseksi huolenaiheeksi niin kannattanee harkita oman mielenrauhansa säilyttämiseksi kahden vähän pienemmän halpistuulettimen ostamista ja kytkemistä saman kellokytkimen taakse. Yksikin tuuletin toiminnassa estää katastrofit ja se että hajoaisivat samaan aikaan lienee todennäköisyydeltään jonkinmoinen negatiivinen lottovoitto.
Hei, taas tänne tulee eräs amatööri kiusaamaan "ammattilaisia" typerillä kysymyksillä. Riittääkö jos kytken valon chileilleni klo 15.00-21.00? Ja entä jos tuuletin puhaltaa taas klo. 15.00-18.00-20.00? Pitäisikö tuulettimen olla kauemminkin? Kotonani en voi olla kovinkaan paljoa, ja minua pelottaa jos jätän laitteita pörräämään päälle itsekseen. Tuo valokin jo pelottaa, sillä se olisi 3 tuntia ilman valvontaa. Ja kun minulla on lemmikkejä jotka loikkivat pöydälle, tiputtelevat kaikkea. Lemmikit minun poissaolessa voivat söheltää ja pahasti. Minun pitäisi olla valvomassa kokoajan kun laitteet, jopa valotkin ovat päällä. Omien mielikuvieni mukaan nuo ajat eivät voi riittää??
Lainaus käyttäjältä: "Tulichili"Hei, taas tänne tulee eräs amatööri kiusaamaan "ammattilaisia" typerillä kysymyksillä. Riittääkö jos kytken valon chileilleni klo 15.00-21.00? Ja entä jos tuuletin puhaltaa taas klo. 15.00-18.00-20.00? Pitäisikö tuulettimen olla kauemminkin? Kotonani en voi olla kovinkaan paljoa, ja minua pelottaa jos jätän laitteita pörräämään päälle itsekseen. Tuo valokin jo pelottaa, sillä se olisi 3 tuntia ilman valvontaa. Ja kun minulla on lemmikkejä jotka loikkivat pöydälle, tiputtelevat kaikkea. Lemmikit minun poissaolessa voivat söheltää ja pahasti. Minun pitäisi olla valvomassa kokoajan kun laitteet, jopa valotkin ovat päällä. Omien mielikuvieni mukaan nuo ajat eivät voi riittää??
Jos lamput ovat niin tehokkaita ja lähellä chilejä, että tuuletusta tarvitaan lämmön poisviemiseen (estämään lehtien palamisen), siinä tapauksessa tuuletuksen on syytä olla päällä aina samaan aikaan kuin lamppujenkin. Tosin näin ei minulla ole, mutta mä oonki melkonen amatööri. ;) Mutta mulla palamisvaaraa ei ole koska chilit on niin kaukana lampuista, etteivät ne lämmitä niitä. Mulla palaa 2x15W plant-ESL 12 tuntia vuorokaudessa, josta tuuletus on päällä 4 tuntia. On ne ainakin hengissä pysyneet, vaikka kaamosaika onkin.
Chilithän ja varmaan sen lampunkin voi "maustaa" esim. Cayenne jauheella, niin elukat oppivat jättämään ne rauhaan...
Jos lamppu ei ole liian lähellä chilejä, ne kyllä pysyvät hengissä ilman tuuletustakin. Tosin niistä sitten kasvaa hentoja ruipeloita. Ne voi tietenkin myöhemmin tukea, mutta sato jää pienemmäksi.
Ajattelin että jos lamppuna olisi energiansäästölamppu, tai esl, ne eivät varmaankaan kovinkaan paljoa kuumenisi, ja lamputkin olisivat kauempana niinkuin e-Boylla. :?: Ja jos tuulettaisin tietokoneen tuulettimella niin uskaltaisin kyllä pitää sitä päällä, silloinkin kun en ole kotona. Mutta, miten tämä tietokoneen tuuletin pitää virittää? Miten saan siihen virtaa, mitä kaikkiaan tarvitsen? Te joilla on sellainen, niin neuvokaa miten sen saa toimimaan.. Sen verran pösilö olen että tuollaistakaan en käyttökuntoon osaa virittää.
EDIT: e-Boy, monen senttimetrin päässä chileistäsi lamput ovat? Ja ajastus voisi olla samanlainen kuin e-Boylla. Vaikka itsensä amatööriksi haukkuikin niin tuo kuullosti melko järkevältä aikataululta :D Siis tuuletin on ihan toimiva, mutta mites tuo sähköpuoli tulloo? :?: Tälläinen se olisi: http://mythic.tv/images/nexus92mm.jpg Mitä tuohon viellä tarviaa?
Lainaus käyttäjältä: "Tulichili"Mutta, miten tämä tietokoneen tuuletin pitää virittää? Miten saan siihen virtaa, mitä kaikkiaan tarvitsen? Te joilla on sellainen, niin neuvokaa miten sen saa toimimaan.. Sen verran pösilö olen että tuollaistakaan en käyttökuntoon osaa virittää.
Nyt kun joulu on ohi niin voisit esimerkiksi käyttää jonkun jouluvalojen muuntajaa ja kytkeä siihen tuon tuulettimen.
Jos ei ole niin nythän niitä saa puoleen hintaan valosarjoja.
10-12V muuntajan kun löydät niin passaa mainiosti...
Voi mahoton kun olin pösilö.. Pelkkä muuntaja riittää. Onkohan noissa ulkovaloissa 4-pin liitäntää? Melko harvinainen ulkovaloliitännäksi..
Jouluvalot - ainakin, mitä itsellä on, toimivat 24 V:lla. Toisekseen jouluvalojen virtalähteestä tulee vaihtovirtaa.
Toki voihan tuon tasasuunnata, jolloin jännetettä tulee reilut 33 V, tai puoliaaltotasasuunnta pelkällä diodilla, jolloin tulee n. 16 V. Eli tarvitset vielä etuvastuksen, jonka koko riippuu taas tuulettimesta.
12 V AC muuntajastakin tulee tasajännitettä 12 * neliöjuuri 2 = lähes 17 V, joka on jo aikamoinen ylijännite 12 V:n tuulettimelle.
Eikä mitään kun "tietyllä varovaisuudella" varustettuna tökit vaan niitä tuulettimen piuhoja vuorotellen sinne muuntajan ulostuloon. Ropeli pyörii --> hyvä tuli. Chilinkasvattajaa ei tod.näk. kiinnosta tuulettimen kierrosluvut.
Tuossa tuulettimessa kun on tällänen pirulainen liitin.. http://www.com-tra.de/img/p/03409_o.jpg Ei sovi melkein minkäänlaiseen muuntajaan. Minulla on 12v muuntaja, jossa on 2-pininen urosliitin. Olen katsellut tuuletin adaptereja mutta kaikki olleet 4-pin naaras/2-pin urosliitin joka ei käy muuntajaani. Noiden pitäisi olla juuri toisin perin eli: 4-pin uros/2-pin naaras.. Alkaa ottaa pikkuhiljaa pattiin.. :brick:
Kyseessä on ns. molex-liitin, jollainen on ollut PC-koneissa jo ties kuinka kauan.
Keltainen = +12 V
Mustat = 0 V
Punainen = +5 V
Onko siinä tuulettimessa piuhat ja sitten tuollainen liitin, vai onko tuulettimen rungossa suoraan kiinni liitin?
Jos on piuhat, niin saksilla vaan poikki, ja kolvailet uuden sopivamman liittimen tilalle.
Kuten pasi jo sanoikin, että pitäisi vain tökkiä nuita piuhoja vuorotellen ulostuloon niin pitäisi toimia, eli nyt vain napsastaan poikki tuo muuntajan johto ja tökitään sen tuulettimen poikkinapsastuja johtoja siihen vai? Meinaan kun tuossa on tuollainen kaksipuoleinen johto (siis kaksi eri johtoa yhdessä) että onkos tuolla mitään merkitystä? Vaikutan tässä asiassa todella tyhmältä, sillä en ole oikein ennen tehnyt sähkötöitä..
Jos siihen muuntajasta lähtevien johtojen ja tuulettimelta tulevien piuhojen välille hommaat sellaisen sokeripala-liittimen niin on näppärämpi testailla millä yhdistelmällä saat tuulettimen pyörimään/kärähtämään... Sellainen vikavirtasuoja pistokkeessa ei olisi välttämättä yhtään hassumpi.
Mä viritin eilen tuollaisen molex-tuulettimen toimimaan bilteman muutaman euron monijännitemuuntajan kanssa. Viritykseen meni noin 3 minuuttia. Painelin yksinkertaisesti kielet sisään keltaisen ja mustan johdon liittimistä, jolloin sain ne vedettyä ulos sieltä muovisesta molex-liittimestä. Sitten tökkäsin keltaisen liittimen kärjen pilteeman sopivan kokoiseen liittimeen kärjen sisään, ja mustan johdon kiinni kuoreen pientä taivuttelua + painovoimaa hyväksikäyttämällä. Ihan on hyvin näyttänyt hyrrä pyörivän tänäänkin koko päivän, eikä mitään tarvinnut katkoa, leikellä tai juotella.
Myös ylimääräisestä tietokoneen virtalähteestä saa hyvän "muuntajan" tähän hommaan, jos virtalähde sattuu nurkista löytymään. Sen käynnistämiseksi ilman tietokonetta pitää vähän kikkailla, mutta siihen löytyy helpot ohjeet jostain netistä.
Oman kokemuksen mukaan 12V tuuletin kyllä toimii myös 17V jännitteellä, pyörii vaan tavallista kovempaa (pitää siis myös kovempaa hurinaa). Tuulettimen kestosta 17V jännitteellä on kokemusta noin viikon ajalta, jonka jälkeen se siis oli edelleen kunnossa.
Lainaus käyttäjältä: "snu"
Oman kokemuksen mukaan 12V tuuletin kyllä toimii myös 17V jännitteellä, pyörii vaan tavallista kovempaa (pitää siis myös kovempaa hurinaa). Tuulettimen kestosta 17V jännitteellä on kokemusta noin viikon ajalta, jonka jälkeen se siis oli edelleen kunnossa.
Nyt on ihan pakko - pieni kevennys:
Pikkusena rakentelin sähköllä toimivan radio-ohjattavan hydrokopterin. Akut kestivät noin 10 min ja keksin "kuningasidean": Akkuihin kun saa paremman latauksen, jos niitä jäähdyttää. Mulla on semmoinen n. 10 kg painava 12 V:n muuntaja - siitä oli pari metriä 1,5 mm2:stä kupariajohdinta. Syötin tuon 12 V:a ensin 1 ohmin tehovastuksen kautta hydrokopterin 6 V:n(!) moottorille, joka jäähdytti jo aika mukavasti akkua. Ankkuroin hydrokopterin kiinni. Koko huone oli kuin tuulitunneli - pienet kirjat löysivät nopeasti uuden paikan nurkista. Jos jollain on ollut RC-lennokkeja, niin tietää, millainen puhallus niistä pikkumoottoreistakin jo tulee...
Kävin sitten välillä syömässä. Joku räsähdysääni kuului ja päättelin, että oli sitten hydrokopteri päässytkin kiinnityksistään karkuun. Söin rauhassa loppuun ja avasin huoneeni oven: Täynnä SAVUA! 15 cm:n päähän, kun laittoi käden, niin sitä ei nähnyt! Pääkytkimestä virta poikki läpiveto ja ämpärillä hieman lunta päälle.
Kuparipiuhat olivat sulaneet(!) lattialle ja lattian muovimatossa oli mustat palojäljet...Savu oli tullut lähinnä sulaneista johdon eristeistä.
Että ylijännitteellä vaan tuulettimia käyttämään :)
Ylijännitteellä..... paloturvallisuusko tässä oli tavoitteena? ;) Onkohan tuo viritelmä enää loppujenlopuksi paloturvallisempi kuin perus pöytätuuletin?
Lainaus käyttäjältä: "Tulichili"e-Boy, monen senttimetrin päässä chileistäsi lamput ovat? Ja ajastus voisi olla samanlainen kuin e-Boylla. Vaikka itsensä amatööriksi haukkuikin niin tuo kuullosti melko järkevältä aikataululta :D Siis tuuletin on ihan toimiva, mutta mites tuo sähköpuoli tulloo? :?: Tälläinen se olisi: http://mythic.tv/images/nexus92mm.jpg Mitä tuohon viellä tarviaa?
Noh tavoitteena on että mahdollisimman lähellä, niin ettei kuitenkaan pala. Ehkä n. 5cm päässä lähimmillään ollut, mutta käytännössä se on ollut ainoastaan hujoppi-rawitin latva, joka on ollut noin lähellä. Vieressä oleva huomattavasti lyhyempi haba on koko ajan ollut 20-30cm päässä, silti se näyttää noista huomattavasti hyvinvoivemmalta. Joten noilla viritelmillä se on riittänyt hyvin. Toisen ESLin laitoin vasta viimeviikolla, se valottaa nyt sivulta n.30cm päästä.
Nykyään mulla muuten palaa nuo lamput
yöllä! Klo 22 alkaen aamuun klo 10 asti. Kasvilamppuja kun ovat, hieman ärsyttää tuo violetti sävy huoneen nurkassa koko päivän. Yö valotus siis sopi sen takia paremmin. :D Toimii samalla sopivana yövalona (makuuhuone on sopivan kaukana olohuoneesta jossa chilit ovat).
Soppamiehen viritelmä taitaa tulla käyttöön ainakin tuuletuksen kannalta.. Onko muilla noille tuulettimille jotain telineitä joissa niiden korkeuttakin voisi säätää? Vai ovatko vain jollain kiinnitetty johonkin korokkeeseen/vastaavaan?
Lainaus käyttäjältä: "Tulichili"Soppamiehen viritelmä taitaa tulla käyttöön ainakin tuuletuksen kannalta.. Onko muilla noille tuulettimille jotain telineitä joissa niiden korkeuttakin voisi säätää? Vai ovatko vain jollain kiinnitetty johonkin korokkeeseen/vastaavaan?
Jeesusteippi pelastaa ;) Jostain joku painavahko laudan pala tms. vaikka tammilankun pala ja siihen tuuletin kiinni tukevasti jeesusteipillä. Ei kaadu. Korokkeita alle, jos tarve vaatii.
Tai sitten rakentelet sellaisen servo-ohjatun systeemin...
Kätevää.. Itse suunnittelin telinettä jossa tuuletin voisi liikkua kuin jokin hissi/vastaava. Siinnä olisi kummallakin puolella ohutta vaneria joka on liitetty tukevaan puujalkaan ja tuuletinta nostetaan/lasketaan tarpeen mukaan laittamalla puutapit reikiin, tuulettimen alle jotka ovat vanerissa noin
kolmen sentin välein.
Itselläni tuuletimen virkaa ajaa tollanen ilmanraikastuslaite, joka siis puhaltaa ilmaa... ns. raikastimen siitä tekee hiukkassuodatin sekä IONISAATTORI.. Mietin vain, onko ionisoidusta ilmasta hyötyä/haittaa kasveille (=chilit?)
Ionisointi ilmeisesti tapahtuu sähkömagneetilla, en ole tähän juurikaan perektynyt.
Itselläni on tietokoneen laitetuuletin kiinnitetty vanhalla kunnon rautalangalla vesiputkeen, siis sellaiseen ohkaiseen, joka vie lämpöpatteriin, helppo vaihdella korkeutta. Pitäisi vaan saara lisää voltteja, Biltemasta olen kassellut tuota monijännitemuuntajaa mutta en löytänyt kun viimeksi kaupassa kävin. Kun en usko että 5,3 V pyörittää tarpeeksi hyvin tuota, ei oikein lehdet kovinkaan kovaa heilu.
En laittanut että mikäs se on joka tuon 5,3 V antaa, ettei jotkut aivan suutu. :)
Mäkin virittelin aluks tommosta vanhaa laitetuuletinta... Yhdistin sen kauko-ohjattavan helikopterin akkuun, (Huom! perus kumikuorisella rautalangalla xD ) mielessä tietenkin ladattava tuuletin.... patterit kun ovat kovin tyyriitä... :(
Akku tuotti n 8.7V, mittasin jännitemittarilla, ja tämä sopi hyvin tuulettimen rajoituksiin.. No, viritin koko paskan styrox-kehikkoon, jotta se olisi mobiili ja helposti muunneltavissa. ei kun piuhat kiinni, ja saman tien se iski sellasta kipinää että huhhuh.. :shock: karseella paniikilla otin johdot irti, ja sain sormillenikin sen 8.7V
Opetus: ei ehkä kannata säätää, jos ei ole varma mitä säätää.... tai sitten kannattaa kokeilla hallitusti.....
Jos se helikopteri oli ehjä eikä vaan akku, niin eikö se olisi käynyt tuulettimesta as is?
Voi ei! Tuossa itselläni on yksi RC-helikopteri merkkiä "kaput", siitäpä oiva tuuletin chilleille! Ei tarvita kuin uusi peräputki ja pari pallolinkkiä.
Mieleen muistuu sen testiajo olohuoneessa. Viritin sen vahvoilla kuminauhoilla kiinni olohuoneen pöytään. Kaikki mahdollinen hiemankin kevyempi lähti liikkeelle! Sitten vaan keräilemään A4:sia, mainoslehtiä sun muita....
Vanha tietokoneen laitetuuletin täälläkin puhaltaa. Tosin virtansa se saa mikropiirin läpi, joten saan yhden napin painalluksella lisää potkua. (Kannatti käydä elektroniikkakurssi! :lol: )
Tuuletin roikkuu pöydän alle lisäämästäni "listasta" jonkinlaisen johdon pätkällä, johto on kuitenkin sen verran vahvaa että saan käännettyä tuuletinta jonkin verran. 12V on tuo normaali jännite tietokoneen tuulettimelle, alle kymmenen mennessä ei tunnu oikein samalla tavalla puhaltavan.. eron huomaa hyvin kun käyttää säädettävää virtalähdettä.
Tokihan kokonaista helikopteriakin voi käyttää :D
Maalailin vain mieleeni kuvan siitä, kun kopteri jotenkin irtoaa siitä, missä-ikinä-se-pitikään-olla-kiinni, ja tuhoaa säälittävän puolustuskyvyttömät taimeni :!: siis, pelkäsin katastrofia.
testiajotilannekin kuulostaa tutulta.... :D
myöhemmin takapotkuri halosi, kesken ilmalennon, ja pääsin näkemään livenä tuon elokuvien jo kliseeksi muodostuneen "helikopteri pyörii hallitsemattomasti ja rysähtää lopulta maahan kaameassa spiraali-liikkeessa"-tilanteen. Olihan se jotain... sähkövehje, ei kuitenkaan räjähtänyt ;)
Tuuletinta ei tähän taloon tule, jonain kesänä pahimpien helteitten aikana yritettiin mutta siitä meni pää sekaisin. Meillä on kuitenkin lautalattia ja talo tärisee jo kävelynkin voimasta, ja kun juostaan huone suorastaan pomppii. Tämä varmaan vahvistaa taimia? Vai käsittävätkö ne sen maanjäristykseksi, ja jos niin onko se hyväksi, varmasti ainakin sitten kukkien aikana edesauttaa pölyttymistä?
Kyllä se tärinäkin vahvistaa taimia.
Muistakaa sitten juosta... :D
Kunhan taimet on tarpeeksi isoja, niin kai niitä voi vahvistaa retuuttamalla aina silloin tällöin ohimennen niitä varresta... Sillätavalla "hellästi", rakentavaa kuritusta, siis? :?
Voi jopa toimia
:wink:
Hieman hellempi keino, jota voi jo aika pienillekkin tehdä, on silittely. Ihan vaan vetelee kädellä muutaman kerran aina ohi mennessään.
Lainaus käyttäjältä: "jacaranda"Hieman hellempi keino, jota voi jo aika pienillekkin tehdä, on silittely. Ihan vaan vetelee kädellä muutaman kerran aina ohi mennessään.
Joo, ja samalla voi jutella niille, niin saavat hiilidioksidia. Voi vaan näyttää sivullisesta erikoiselta. :)
Voi olla että avopuoliso soittaisi valkotakkiset paikalle. "Tuolla se istuu ja silittelee noita kasvejaan. Jotain vielä höpöttelee niille."
Yritä siinä sitten selitellä että ihan kasvun takia minä vaan... Heh heh heh.
Lainaus käyttäjältä: "Noli Me Tangere"Voi olla että avopuoliso soittaisi valkotakkiset paikalle. "Tuolla se istuu ja silittelee noita kasvejaan. Jotain vielä höpöttelee niille."
Yritä siinä sitten selitellä että ihan kasvun takia minä vaan... Heh heh heh.
Meillä vaimo varmaankin laittaisi sen ihan minun normaalin höperyyteni piikkiin :wink:. Ja eikös se paskaa puhuminen ole tehokkain lannoituskeino? 8)
Lainaus käyttäjältä: "NaokiSoma"Lainaus käyttäjältä: "Noli Me Tangere"Voi olla että avopuoliso soittaisi valkotakkiset paikalle. "Tuolla se istuu ja silittelee noita kasvejaan. Jotain vielä höpöttelee niille."
Yritä siinä sitten selitellä että ihan kasvun takia minä vaan... Heh heh heh.
Meillä vaimo varmaankin laittaisi sen ihan minun normaalin höperyyteni piikkiin :wink:. Ja eikös se paskaa puhuminen ole tehokkain lannoituskeino? 8)
Siinä vaan alkaa hampaat rusehtamaan ikävästi... :wink:
Itse tulee tuuletltua jonkin verran noita rehuja. Kasvihuoneeseen siirryttyään ovat tosin nauttineet vain luonnon omasta puhaltelusta. Matkaa asunnosta on kuitenkin junanradalle n. 25-50 metriä. Vanha 20-luvun hirsitalo tutisee ihan mukavasti, etenkin kun joissain neuvosto-aikaisissa myrkkyjunissa tuntuu olevan neliskanttiset renkaat. Tärinähoitoa ovat siis saaneet ihan pienestä pitäen... 8)
Meillä kissa tykkää olla samoilla ikkunoiden edessä olevilla pöydillä, tasoilla ja hyllyillä kuin chilitkin. Sillä on tapana puskea ja hännällä huiskia chilejämme. Siinä chilit saavat sopivaa tuuletusta. Vaikka muuten fiksu kissa onkin, se käsittely ei aina ole niin hellää, joten kovin pienten ja köykäisten purkkien joukkoon kattia ei kannata päästää. Pääsee muuten keräilemään multaa lattialta.
onkohan jotkut lajikkeet sellaisia että niistä tulee vahvoja ilman tuulettamistakin?? minulla on nyt tänä vuonna nimittäin sellaisia puskia joita en ole tuulettanut yhtään ja silti varret on tosi vahvat...
ne on tuossa siskon valoisalla ikkunalaudalla. Ikkuna on auki (koska tietokone ylikuumentaa koko huoneen muuten) joten ne saavat tuuletusta siitä :D
Mä olen ihan pihalla näistä sähköhommista. Eli otin tietokoneen tuulettimen leikkasin keltasen johdon poikki ja löysin vanhan kannettavan cd soittimen muuntajan ja yritin laittaa sitä keltasta piuhaa siihen mut ei tapahtunu mitään :cry: Mitä tein väärin ja miten saisin ton toiminaan??? Auttakaa PLEASE
Lainaus käyttäjältä: "cola"Mä olen ihan pihalla näistä sähköhommista. Eli otin tietokoneen tuulettimen leikkasin keltasen johdon poikki ja löysin vanhan kannettavan cd soittimen muuntajan ja yritin laittaa sitä keltasta piuhaa siihen mut ei tapahtunu mitään :cry: Mitä tein väärin ja miten saisin ton toiminaan??? Auttakaa PLEASE
Sähkö on semmoinen jännä juttu, joka vaatii aina vähintään kaksi johtoa tehdäkseen kohteessa jotain työtäkin. Keltaisen lisäksi sinun tulee kytkeä myös musta johto. Mutta jos kyseessä on kannettavan CD-soittimen muuntaja, niin ei se tuuletin sillä pyöri kuitenkaan. CD-soittimen muuntaja kun todennäköisesti antaa 3 volttia ja tietokoneen tuuletin (keltaisesta johdosta päätellen) haluaa 12 volttia.
Lainaus käyttäjältä: "cola"Mä olen ihan pihalla näistä sähköhommista. Eli otin tietokoneen tuulettimen leikkasin keltasen johdon poikki ja löysin vanhan kannettavan cd soittimen muuntajan ja yritin laittaa sitä keltasta piuhaa siihen mut ei tapahtunu mitään :cry: Mitä tein väärin ja miten saisin ton toiminaan??? Auttakaa PLEASE
Tai sitten on myös se vaihtoehto että marssii markettiin ja ostaa kympillä pöytätuulettimen. Ei tarvii yhdistää mitään muita johtoja kuin virtajohto pistorasiaan. Olen kokeillut, toimii. :wink:
Lainaus käyttäjältä: "calm"Lainaus käyttäjältä: "cola"Mä olen ihan pihalla näistä sähköhommista. Eli otin tietokoneen tuulettimen leikkasin keltasen johdon poikki ja löysin vanhan kannettavan cd soittimen muuntajan ja yritin laittaa sitä keltasta piuhaa siihen mut ei tapahtunu mitään :cry: Mitä tein väärin ja miten saisin ton toiminaan??? Auttakaa PLEASE
Sähkö on semmoinen jännä juttu, joka vaatii aina vähintään kaksi johtoa tehdäkseen kohteessa jotain työtäkin. Keltaisen lisäksi sinun tulee kytkeä myös musta johto. Mutta jos kyseessä on kannettavan CD-soittimen muuntaja, niin ei se tuuletin sillä pyöri kuitenkaan. CD-soittimen muuntaja kun todennäköisesti antaa 3 volttia ja tietokoneen tuuletin (keltaisesta johdosta päätellen) haluaa 12 volttia.
Kyllä ne yleensä pelaa pienemmilläkin volteilla, tosin pyörii hitaammin.
jees mä sain sen toimimaan . Muuntaja oli 12v joten ei ilmeisesti ole cd soittimesta ? (ei mitään tietoo mistä vois olla) kiitti neuvoista
Laitoin keltasen sisään ja mustan johdon siihen ulkopuolelle ja johan toimi ;)
Paljonko tommonen sit muuten vie sähköä? Katoin kaupan tuuletinta(prisma) ja halvin oli 19e ja tais olla 30w
Lainaus käyttäjältä: "cola"jees mä sain sen toimimaan . Muuntaja oli 12v joten ei ilmeisesti ole cd soittimesta ? (ei mitään tietoo mistä vois olla) kiitti neuvoista
Laitoin keltasen sisään ja mustan johdon siihen ulkopuolelle ja johan toimi ;)
Paljonko tommonen sit muuten vie sähköä? Katoin kaupan tuuletinta(prisma) ja halvin oli 19e ja tais olla 30w
Koska minulla ei ole Teräsmiehen näköä en voi nähdä täältä mitä siinä puhaltimen päällä lukee.Siksi sinun kannattaisi tehdä se ihan itse niin saat selville paljon se vie sähköä.
HAHAHAHAH siis vaikka en noista sähkö hommista mitään tajuakkaan niin kyllähän mä nyt sen olisin nähnyt jos siinä jotain lukisi.(ei ole merkintää) Ajattelin että eiköhän kaikki noi tavallisen kokoiset tuulettimet vie suunilleen saman verran sähköä. tuulettimen koko 80mmx80mm
Lainaus käyttäjältä: "cola"HAHAHAHAH siis vaikka en noista sähkö hommista mitään tajuakkaan niin kyllähän mä nyt sen olisin nähnyt jos siinä jotain lukisi.(ei ole merkintää) Ajattelin että eiköhän kaikki noi tavallisen kokoiset tuulettimet vie suunilleen saman verran sähköä. tuulettimen koko 80mmx80mm
Kyllä siinä muuntajassa täytyy ihan lain puitteissa olla sekä jännite että max virta lukemat. Tai siis mikäli ei ole CE-merkitty, niin silloin voi olla ettei löydy mutta ei sitä silloin meillä olisi saanut myydäkään.
Tehohan on jännite kertaa virta (P=UI).
Ei tommosella 80mmx80mm tuulettimella kyl kauaa pötki. Mun kasvit on jo sen verran isoja että niistä heiluu vain lehdet eikä varsi. Riittääkö tommonen tuuletukseksi vai pitääkö ostaa kunnon laite joka heiluttelee kasveja kunnolla jolloin myös varret vahvistuis paremmin?
Lainaus käyttäjältä: "cola"Ei tommosella 80mmx80mm tuulettimella kyl kauaa pötki. Mun kasvit on jo sen verran isoja että niistä heiluu vain lehdet eikä varsi. Riittääkö tommonen tuuletukseksi vai pitääkö ostaa kunnon laite joka heiluttelee kasveja kunnolla jolloin myös varret vahvistuis paremmin?
Nyt kannattaisi käydä katselemassa poistolaareja, kesä meni, joten pöytätuulettimia saanee ihan ulosheittohintaan. Ei ne normaalistikaan paljon mitään maksa.
Itse olen ajastanut tuon puhaltamaan noin kerran tunnissa 10-15min, eli toinen kellokytkin ohjaa valoja ja toinen tuuletinta.
-T
Ensimmäinen kauteni meni pilalle kun olin vähän noob. Nyt pistin siemenet purkkiin. Ennen olen pitänyt ikkunaa auki että tuulettuu vähän. Nyt kyllä on aika surkea homma kun on liian kylmä. Tuuletinta en hanki. Kyllä kai ne tuohon huhtikuuhun selviää kun alkaa pakkaset loppuilla?
esim biltemassa myydään säädettäviä muuntajia jotka sopii varmasti tuulettimelle..mielummin liian pieni kuin liian suuri jännite!!
No milloin sitten kannattaa alkaa tuulettaa kasveja vai pitäisikö niitä tuulettaa taimesta alkaen?
Jos päättää tuulettaa, niin hyvä olisi tuulettaa kun kasvit ovat aivan pieniä koska sillon niiden varsi on heikoimmillaan.
Tuuli aiheuttaa liikettä kasviin joka vahvistaa vartta. Tuulettaminen ei ole mitenkään pakollista. Itse en tuuleta ollenkaan koska kasvit pysyy kyllä pystyssä muutenkin. Tukikeppejekin voi käyttää jos tuntee tarvetta.
Onko siitä mitään haittaa jos pitää tuuletinta päällä koko päivän? Kun joku tuntuu käyttävän ajastinta. Onko taimilla vaaraa paleltua viimassa?
Lainaus käyttäjältä: TurboPube - huhtikuu 13, 2009, 14:16:56 ip
Onko siitä mitään haittaa jos pitää tuuletinta päällä koko päivän? Kun joku tuntuu käyttävän ajastinta. Onko taimilla vaaraa paleltua viimassa?
Ainoa "haitta" on tuo haihduttaminen. Ilman liikkuessa kasvit haihduttaa enemmän vettä ja kastelun tarve lisääntyy.
Tuuleehan luonnossakin joskus koko päivän... Eikä ne huoneilmassa mihinkään palellu. Plus-asteilla kuitenkin pysytään vaikka minkälaisella tuulettimella puhallat... ;)
Osalla porukasta on varmaan sekä tuulettimet, valot, hydrot ja muut vimpstaakkelit ajastimen päässä ihan vaan sen takia, ettei kaikkia laitteita tarvitsisi kytkeä päälle ja pois "manuaalisesti".
Tattista :)
Kasvihuoneessa toivoisi edes jonkinlaista viimaa olevan. Vaikka kaikki luukut ova apposen auki ovea myöten, pysyy ilma sitkeästi 40 asteen korvilla, mikä tarkoittaa nuuputtavia kasveja. Vapaapäivä onkin mukava viettää vettä jatkuvasti suihkutellen. (Kyllästyin jo sumutinpulloon ja otin järeämmän puutarhaletkun avuksi.)
Lainaus käyttäjältä: dicotyledon - kesäkuu 01, 2009, 13:57:20 ip
Kasvihuoneessa toivoisi edes jonkinlaista viimaa olevan. Vaikka kaikki luukut ova apposen auki ovea myöten, pysyy ilma sitkeästi 40 asteen korvilla, mikä tarkoittaa nuuputtavia kasveja. Vapaapäivä onkin mukava viettää vettä jatkuvasti suihkutellen. (Kyllästyin jo sumutinpulloon ja otin järeämmän puutarhaletkun avuksi.)
Täällä kanssa kasvihuoneen lämmöt liikkuu päivisin 37 - 45 asteen välillä. Joka päivä kuitenkin nuupattavat vähemmän. En ole mitenkään aktiivisesti noita suihkinut. Karaistukoon mokomat... ;)
Lainaus käyttäjältä: wille - kesäkuu 01, 2009, 14:20:56 ip
Täällä kanssa kasvihuoneen lämmöt liikkuu päivisin 37 - 45 asteen välillä. Joka päivä kuitenkin nuupattavat vähemmän. En ole mitenkään aktiivisesti noita suihkinut. Karaistukoon mokomat... ;)
Kuulostaa pelottavan korkealta. Puutarhaletku ja suihkusuutin näytti toimivan tehokkaasti ja toi kasvariin vieläpä tunkkaisen kostean sademetsän tunnelman.
sukulainen viilensi kasvihuonetta suihkuttamalla kalkkimaito liuosta lasien ulkopinnalle varjostamaan kasveja.Ja kun ei varjolle ja viilennykselle ollut tarvetta lähti kalkki hyvin irti vesiletkun avulla :)
Lainaus käyttäjältä: dicotyledon - kesäkuu 01, 2009, 14:40:53 ip
Lainaus käyttäjältä: wille - kesäkuu 01, 2009, 14:20:56 ip
Täällä kanssa kasvihuoneen lämmöt liikkuu päivisin 37 - 45 asteen välillä. Joka päivä kuitenkin nuupattavat vähemmän. En ole mitenkään aktiivisesti noita suihkinut. Karaistukoon mokomat... ;)
Kuulostaa pelottavan korkealta. Puutarhaletku ja suihkusuutin näytti toimivan tehokkaasti ja toi kasvariin vieläpä tunkkaisen kostean sademetsän tunnelman.
Kasvit tottuivat nopeasti ja tuntuvat nyt nauttivan lämmöstä. Suuremmat pubet mulla onkin ihan ulkosalla. Ilma kyllä kiertää kasvihuoneessa ja kosteutta on reippaanlaisesti.
tuuletus toiminu itellä kesäsin niin, että vieny pihalle. ja ihan vahvat varret nuissa on. ja aina kun oon (kolmesti siis) vaihtanu ruukkua kasville, istuttanu sentin kaks syvemmälle.
Mulla nyt tuuletin puhaltaa yhdelle taimelle(ei ole vielä kerennyt idättää enempää) EBB:ssä kokoajan, koska muuten kasvi palaa. Samalla sitten saa vähän vahvuutta runkoon.
Minulla on ihan normaali halpistuuletin, joten kelpaako se chilien tuulettamiseen?
Valaisen loistepukilla ja energiansäästölampuilla, joten onko pakollista, sillä ne eivät tuota paljoa lämpöä? ::)
Eipä se tuulettimen hinta vaikuta niin paljoa :D Itsellä ilmaiseksi saatu verkkokauppa.com tuuletin joka menny vähän epäkeskoksi ajan kuluessa ja päästää hassua ääntä mutta hyvin hoitaa hommansa.
Väittävät että tuuletus ihan noin ilmankierron ja kasvin heilumisen takia (pitäis vahvistaa runkoa) olis hyvä homma.
Onkos kellään kokemuksia kasvin yläpuolelle asennettavasta tuuletuksesta? Ajatuksena oli laittaa muutama 120mm tietokoneen kotelotuuletin kasvatushyllylle puhaltelemaan ylhäältäpäin..
(http://img514.imageshack.us/img514/4737/18022010544.th.jpg) (http://img514.imageshack.us/i/18022010544.jpg/)
Minkä ikäisille taimille tuulettaminen olisi syytä aloittaa?
Lainaus käyttäjältä: Chiliseppo - helmikuu 20, 2010, 19:00:42 ip
Minkä ikäisille taimille tuulettaminen olisi syytä aloittaa?
Itse aloitan heti sirkkalehdistä, kasvin on hyvä vahvistaa varttaan alusta asti, jolloin siitä ei tule missään vaiheessa höntelöä.
Kastelen pieniä taimia suihkepullolla vähintään kahdesti päivässä, joskus kolmestikkin. Tuossahan ne taipuilevat myös. Välillä oikein reilusti, kun lähietäisyydeltä suihkuttaa. Toimiiko tuo suihkepulloa kastelu myös varsia vahvistavasti?
Tarkoitus on aikanaan parvekkeelle laittaa sitten tuuletin. Viime kesänä pari taimea oli tosi heikkovartisia, kun lasitetulla parvekkeella kokokesän ilman tuuletusta viettivät.
Tämmöistä (http://www.mulletoi.com/shop/haku/prod__3330_pieni_poytatuuletin) Mulletoi.comin pientä pöytätuuletinta kukaan kokeillut? Ainakin sanoo olevansa suht hiljainen, ja koko ja näkö miellyttäisivät.
Näyttää AIVAN samalta kuin tuuletin jota sai verkkokauppa.comissa kylkiäisenä eurolla. Itse olen käyttänyt tuota välillä tuuletellakseni mutta on se aika onneton. Ilma kyllä liikkuu, mutta erittäin kapeassa "keilassa". Eikä se ole äänetön kuin ekat kaksi päivää, sitten alkaa muovi väsymään, mutta senkin jälkeen kyllä suht hiljainen. Tosin mä olen puolikuuro joten...
Lainaus käyttäjältä: Räyhäkäs - maaliskuu 07, 2010, 11:42:59 ap
Näyttää AIVAN samalta kuin tuuletin jota sai verkkokauppa.comissa kylkiäisenä eurolla. Itse olen käyttänyt tuota välillä tuuletellakseni mutta on se aika onneton. Ilma kyllä liikkuu, mutta erittäin kapeassa "keilassa". Eikä se ole äänetön kuin ekat kaksi päivää, sitten alkaa muovi väsymään, mutta senkin jälkeen kyllä suht hiljainen. Tosin mä olen puolikuuro joten...
Linkin takana lukee että olisi metallinen,ei muovinen.Eroaisikohan siten tuohon vk.comin tuulariin?
On munkin metallia. Kaikki paitsi konekoppa ja lavat.
Ja tuossa keinukytkimessä on 0-asento ja toisessa asennossa on hehkulampun kuva joka entisestään lisää luottoani tähän insinööritaidon mestarinäytteeseen.
(http://www.mulletoi.com/imageprinter/productpics/3980picture1Upload_400__.jpg)(http://www.verkkokauppa.com/productimages/150px/21547_01.jpg)
Jotenkin rohkenisin väittää, että sama tuote kyseessä. Jokatapauksessa verkkokaupassa tuo ilmanliikutin lähtee kotiin hintaan 9.90,-
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15909 (http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15909)
Chilien kanssa väkästelyn hetki sitten aloittaneena olen päässyt pisteen tuuletus + valo yli ao. kuvien mukaisella setillä. Kiinnitin loisteputkivalaisimeen roikkumaan 120 mm tietokoneen kotelotuulettimen, missä sopivasti oli nopeuden säädin. Kytkin virrat vanhan kameran muuntajan kautta, josta lähes sopivan oloinen jännite ja virta sattui löytymään (8,6 V / 0,65 A). Volttimäärä on hieman alle ja ampeereja hieman liikaa eli sopivasti toimii. Vaimo kyllä odottelee tulipaloa tms. katastrofia oman insinöörin virityksistä... ;D
Kasvaessa saa sopivasti säädettyä korkeutta, kun se tuossa roikkuu. Tuulettimen puhalluksen suunnanhan tuossa joutuu kääntämään vuoropäivinä, kun pelkkä tuuletus tuntuu kasveja jaksavan heiluttaa toisin kuin imun puoli. Noh, tuleepahan kasveille lepopäivä tuulesta... =)
(http://www.students.tut.fi/~hurri2/Valo-tuuletus1.jpg) (http://www.students.tut.fi/~hurri2/Valo-tuuletus2.jpg)
Noita laitetuulettimiahan löytää sopivasti jostain vanhoista koneen raadoista ja tuon tuulettimen vaatiman 5 - 12 V saa melko monesta muuntajasta irti, jolloin sopivin löydöin hinta tuolle tuuletusviritykselle jää parhaimmillaan sähkölaskun marginaalisen lisän verran. Tarvinnee käydä ostamassa oma ajastinrasia tuolle tuulettimelle vielä, kun ei oikein samaa aikaa viitsi pyörittää kuin valoa antaa.
^Onko tuo loisteputkivalaisin yhdellä vai kahdella putkella? Mistä olet ostanut valaisimen? Näyttää omaan silmään juurikin sopivanlaiselta.
Lainaus^Onko tuo loisteputkivalaisin yhdellä vai kahdella putkella? Mistä olet ostanut valaisimen? Näyttää omaan silmään juurikin sopivanlaiselta.
Valaisimessa on yksi 1149 mm putki. Merkki on tuntematon, tarran tuotekoodilla löytää tälläisen: http://www.mosup.com/product-246881/Office+fluorescent+light(GL-COF-DZ6-1601Q)/ (http://www.mosup.com/product-246881/Office+fluorescent+light(GL-COF-DZ6-1601Q)/) Löysin valaisimen sattumalta Lahesta yhdestä sähköliikkeestä, mutta oli ainoa kappale. Hyvä löytö, kun oli avatussa lootassa kolmen putken kera ja myyjä ei kehdannut kuin 64e pyytää tuosta ja putkista. =) Jos jollain on muuten tarve 827 ja 830 T5 1149 mm putkille, niin minulla on ylimääräisenä.
Alkuperäisessä kunnossa vielä näin taimille 28 W, mutta katsoo jos tuosta vääntäisi talvikauteen sitten tehokkaamman. On ilmesesti samalla alumiiniprofiilirungolla myös 54 W versioita, joten tuostahan sen saisi vaihtamalla kuristimen. Taitaisi olla joku reilun parin kympin päivitys + putki. Jäähdytyksen kanssa ei pitäisi olla ongelmaa, kun samaa runkoa ilmeisesti tehokkaimmissakin käytössä.
Samalla kun ihmettelen missä helvetissä on kaikki valkosibale ja miksei koskaan ole valkosibale >:( , ajattelin postata oman tuuletus-kuvani ;)
(http://gallery.me.com/caderusso1981/100033/Sibale/web.jpg?ver=12742054610001)
Tuollainen "oskilloiva", eli suomeks eestaas kääntyvä pöytätuuletin mulla puhaltaa 3-asennossa (täysillä) jonkun 6h päivässä. Noi n. 30-40cm taimet ovat kasvattaneet puhalluksen ansiosta aivan uskomattoman vahvat varret.
Ainoa haittapuoli mulla on siinä että joudun pitämään kasvihuoneen oven auki kun tuuletan, jotta tuuletin mahtuu tarpeeksi etäälle kasveista. noin metrin päähän siis. oven ollessa auki, kasvihuoneen lämpötila tippuu jonnekin 22 asteen tuntumaan. Normaalisti kun ovi on kiinni ja valot päällä siellä on mittarin mukaan 33-35 astetta ja chilit tykkäävät ihan perkuleesti kun on lämmintä :)
^Vähän vastaava tuuletin löytyy, mutta tuuletustehona olen käyttänyt pienintä, kun lehdet lepattaa jo sillä melko lailla. Jos ne kerran kunnon puhuriakin kestää, niin pitänee ryhtyä totuttamaan 2 asentoon ja myöhemmin mahdollisesti täyteen tehoon. Ajastimen takana on joten jatkuvaa puhallus ei ole, vaan vuorokauden ajan mukaan laitettu 30min tai pidempiin pätkiin.
Lainaus käyttäjältä: Harri1980 - toukokuu 23, 2010, 13:16:15 ip
^Vähän vastaava tuuletin löytyy, mutta tuuletustehona olen käyttänyt pienintä, kun lehdet lepattaa jo sillä melko lailla. Jos ne kerran kunnon puhuriakin kestää, niin pitänee ryhtyä totuttamaan 2 asentoon ja myöhemmin mahdollisesti täyteen tehoon. Ajastimen takana on joten jatkuvaa puhallus ei ole, vaan vuorokauden ajan mukaan laitettu 30min tai pidempiin pätkiin.
Juu, olen huomannut että kannattaa antaa puhaltaa niin kovaa että kasvit pysyvät juuri ja juuri pystyssä ;D
Vaikka nuo mun taimet on nyt "vain" jotain 30-40cm, varret ovat kuin tukit :)
Tässä muuten linkki blogipäivitykseen jonka juuri tein tuuletukseen liittyen.
Sieltä löytyy kaksi tekemääni videota joista näkee melko hyvin millaisella puhallusteholla tuulettimeni on ;)
http://caderusso.blogit.fi/sunnuntai-paivitys-aiheena-mm-tuuletus/ (http://caderusso.blogit.fi/sunnuntai-paivitys-aiheena-mm-tuuletus/)
Jätkällä kyllä pöhisee toi tuuletin ihan kunnolla =)
Lainaus käyttäjältä: Saintti - toukokuu 24, 2010, 21:51:48 ip
Jätkällä kyllä pöhisee toi tuuletin ihan kunnolla =)
niin tekee :)
Olen vähän sitä mieltä että pöhiskööt kunnolla. Kun ainakin mulla näkyvä lopputulos on se, että kasvien rungot ovat vahvat, eivätkä kasvit osoita mitenkään mieltään. Näyttävät voivan vaan paremmin mitä enemmän saavat heilua päivän aikana. Ja jos vielä kelit antaa periksi ja on aurinkoinen päivä niin 6h auringonottoa jonka jälkeen 4-6h puhaltimen edessä niin kasvit venyvät seuraavana yönä ihan oikeasti jonkun 5 cm !! :)
Lainaus käyttäjältä: Chiliman - maaliskuu 15, 2007, 12:47:32 ip
Lainaus käyttäjältä: RoutasydänOlen havainnut kaikkein kätevimmmiksi tietokoneen tuulettimet. Ne on helppo sijoittaa ja niiden melutaso ja sähkönkulutus ovat aivan toista luokkaa kuin isompien pyörittäjien..
Eipä ole yhtään ylimääräistä propellia... Koneesta ei viitsi irti ottaa, ettei kone hajoa :D Missä sitten pidät niitä? Kun etkös kuitenkin ota koneesta tuulettimille virrat...?
Sain juuri sopivasti lainaksi tuollaisen toimistotuulettimen, joten laitan sen kyllä käyttöön :P
Itse otin vanhasta koneesta joka oli menossa kaatopaikalle tuulettimen talteen, kuorinjohot ja heitin isoon patteriin kiinni (siis näihin nelio mallisiin)
Ja hyvin hurraa
Kierrätyskeskuksista saa puoli-ilmaiseksi(1-2€) tietokoneen tuulettimia. Sieltä saa myös samaan hintaan sopivan virtalähteen niille. Suosittelen, että käy sieltä katsomassa jos kiinnostaa. saattaa säästä selvää rahaa :).
Lainaus käyttäjältä: nuthero - toukokuu 25, 2010, 07:57:46 ap
Kierrätyskeskuksista saa puoli-ilmaiseksi(1-2€) tietokoneen tuulettimia. Sieltä saa myös samaan hintaan sopivan virtalähteen niille. Suosittelen, että käy sieltä katsomassa jos kiinnostaa. saattaa säästä selvää rahaa :).
Sekin on yksi toimiva ratkaisu. Tosin mikäli on kasveja rivissä useampi, kuten itselläni on kasvihuoneessa 12 kasvia rivissä vierekkäin, tuollainen eestaas kääntyvä pöytätuuletin hoitaa koko rivistön ja pärjää yhdellä tuulettimella. Tuon ostin jyskän varastomyymälästä uutena hintaan 9,90e, ei sekään kallis :)
Lainaus käyttäjältä: Caderusso - toukokuu 25, 2010, 08:14:19 ap
Lainaus käyttäjältä: nuthero - toukokuu 25, 2010, 07:57:46 ap
Kierrätyskeskuksista saa puoli-ilmaiseksi(1-2€) tietokoneen tuulettimia. Sieltä saa myös samaan hintaan sopivan virtalähteen niille. Suosittelen, että käy sieltä katsomassa jos kiinnostaa. saattaa säästä selvää rahaa :).
Sekin on yksi toimiva ratkaisu. Tosin mikäli on kasveja rivissä useampi, kuten itselläni on kasvihuoneessa 12 kasvia rivissä vierekkäin, tuollainen eestaas kääntyvä pöytätuuletin hoitaa koko rivistön ja pärjää yhdellä tuulettimella. Tuon ostin jyskän varastomyymälästä uutena hintaan 9,90e, ei sekään kallis :)
Jep, eihän nuo kalliita enään ole, mutta taimille omasta mielestäni nämä tietokoneen tuulettimet sopivat mainiosti :)
Kävin äsken verkkokaupassa ja tuo punainen
(http://www.verkkokauppa.com/productimages/150px/21547_01.jpg)
lähti kotiin hintaan 1,90€
Ei paha. :D
Lainaus käyttäjältä: Saintti - toukokuu 25, 2010, 15:03:26 ip
Kävin äsken verkkokaupassa ja tuo punainen
(http://www.verkkokauppa.com/productimages/150px/21547_01.jpg)
lähti kotiin hintaan 1,90€
Ei paha. :D
hmm.. pätevän näköinen vekotin. En taida viitsiä tilata kun tulee varmaan postikuluja jo yli kymppi >:(
Mulla tollanen korkea malli, oskiloiva, 4 nopeutta, munakellomallinen ajastin.
Kirpparilta 10€. Ollut sisäkäytössä, mutta kait se pitäisi kasvariin kiikuttaa,
kunhan 55 millin rankkasateen jäljiltä huone (lasien sisäpinnat) kuivuu,
ja päästään "normaaliin päiväjärjestykseen"
(http://1.bp.blogspot.com/_mHHrNwmbA4E/S6IS20YRHJI/AAAAAAAAACg/P_lXr0AcLvY/s1600/tuuletin.jpg)
Lainaus käyttäjältä: linker - toukokuu 25, 2010, 16:15:16 ip
Mulla tollanen korkea malli, oskiloiva, 4 nopeutta, munakellomallinen ajastin.
Kirpparilta 10€.
Juma! Mä lähden huomenna ryöväämään kirppareita. Halvalla olet kyllä saanut ;D
Tänää löyty ilmaseks 30w, 35w ja 45w tuuletin :)
(http://www.lahdenmessut.fi/material/tuuletus3_pysty_low_2.jpg) ;D
Tuulettaa täytyy naga-con-carne ruoan jälkeen, ilmeisistä syistä.
Nyt löyty neljäs pöytätuuletin 35w. Montakohan tarviin? Taimia on ehkä n. 15 ja lisää tulossa kunhan pistän siemeniä itämään.
Lainaus käyttäjältä: st8 - kesäkuu 23, 2010, 09:48:38 ap
Nyt löyty neljäs pöytätuuletin 35w. Montakohan tarviin?
Jos minulta kysyt, niin et ainuttakaan.
Hyvin olen pärjännyt ilman pörisijöitä ja tukevia chilejä on kasvanut. Riittävästi valoa jo ihan pienenä, eikä liian tiheää kasvustoa, ei myöskään aivan hillitöntä typpilannoitusta; siinä muutama tuulettimen korvaava neuvo.
Lainaus käyttäjältä: Chilivaari - kesäkuu 23, 2010, 11:15:34 ap
Lainaus käyttäjältä: st8 - kesäkuu 23, 2010, 09:48:38 ap
Nyt löyty neljäs pöytätuuletin 35w. Montakohan tarviin?
Jos minulta kysyt, niin et ainuttakaan.
Hyvin olen pärjännyt ilman pörisijöitä ja tukevia chilejä on kasvanut. Riittävästi valoa jo ihan pienenä, eikä liian tiheää kasvustoa, ei myöskään aivan hillitöntä typpilannoitusta; siinä muutama tuulettimen korvaava neuvo.
Samaa mieltä. Chileistä kasvaa kyllä varsin tukevia ilman ropelleitakin. Aikanaan tuulettelin chilejäni, sitten unohdin sen ja huomasin tarpeettomaksi. Liiallisen kuumuuden poistamiseen tuo tuuletin sopii paremmin, kuin chilien "vahvistamiseen". Runsaasti valoa vaan.
Parvekkeella tuulee sen verran, että irtoilee lehtiä chileistä. Välillä olen vähän turvaankin siirtänyt. Toivottavasti ne tuosta vain karaistuvat ja kasvattavat äkäisiä hedelmiä.
Lainaus käyttäjältä: zarmo - kesäkuu 29, 2010, 20:52:53 ip
Parvekkeella tuulee sen verran, että irtoilee lehtiä chileistä. Välillä olen vähän turvaankin siirtänyt. Toivottavasti ne tuosta vain karaistuvat ja kasvattavat äkäisiä hedelmiä.
Missäs näsinneulassa sie asut? :D
Lainaus käyttäjältä: zarmo - kesäkuu 29, 2010, 20:52:53 ip
Parvekkeella tuulee sen verran, että irtoilee lehtiä chileistä. Välillä olen vähän turvaankin siirtänyt. Toivottavasti ne tuosta vain karaistuvat ja kasvattavat äkäisiä hedelmiä.
Vihreitä ja täysin terveen näköisiä lehtiä, vai sellaisia hieman kellastuneita?
Lainaus käyttäjältä: Aji Inferno - kesäkuu 20, 2010, 22:46:42 ip
Tuulettaa täytyy naga-con-carne ruoan jälkeen, ilmeisistä syistä.
Kokeilisit joskus jättää sen risiiniöljyn pois. :)
Lainaus käyttäjältä: Caderusso - kesäkuu 29, 2010, 20:56:26 ip
Lainaus käyttäjältä: zarmo - kesäkuu 29, 2010, 20:52:53 ip
Parvekkeella tuulee sen verran, että irtoilee lehtiä chileistä. Välillä olen vähän turvaankin siirtänyt. Toivottavasti ne tuosta vain karaistuvat ja kasvattavat äkäisiä hedelmiä.
Missäs näsinneulassa sie asut? :D
Ei tämä edes ole korkealla. Liian viileääkin taitaa olla parvekkeella. Pitäisiköhän ensi kesäksi laittaa halpahallin minikasvihuone.
Lainaus käyttäjältä: Neutroni - kesäkuu 30, 2010, 10:49:28 ap
Lainaus käyttäjältä: Aji Inferno - kesäkuu 20, 2010, 22:46:42 ip
Tuulettaa täytyy naga-con-carne ruoan jälkeen, ilmeisistä syistä.
Kokeilisit joskus jättää sen risiiniöljyn pois. :)
Luulin sitä oliiviöljyksi! Ihan ihmeellisiä efektejä, kannattaa kokeilla! :D
Voipi olla että tämä on semi-offtopikkia mutta aattelin postata tänne, mutta nyt verkkokauppa.comissa on halvalla pieniä tuulettimia (1,90€) http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15909 (http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=15909), muistaakseni jonkin aikaa sitten nuo koitti repiä noista jonkun 10€ pintaan.
Tosin kannattaa lukasta Räyhiksen kommentit kyseistä vempeleestä http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=3139.msg88089#msg88089 (http://chilifoorumi.fi/index.php?topic=3139.msg88089#msg88089)
Nyt tulee vinkki teille kaikille pöytätuulettimien omistajille.
Ottakaa se eturitilä pois siitä tuulettimesta ja heittäkää se lähimpään roska-astiaan.
Ta-da! Tuuletin on nyt huomattavasti tehokkaampi :o
Tosimies ottaa sen takaritilänkin veke. Silloin ei mikään enää estä mahtavaa ilmavirtaa.
Niksi toimii erityisesti noin 20€ hintaisessa OBH Nordican mallissa 1309 ;D
Vuosi sitten näitä myytin ainakin Kuopion Prismassa.
Funtsin josko tilaisi muutaman tällaisen (http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5198) ja laittaisi johonkin vaneriin kiinni ja vaneri pystyyn kasvien viereen. Onko mitään järkeä? Kannattaisiko olla eri kokoiset räppänät (esim. 12mm)? ja josko toi nyt mitenkään hyvä idea on niin minkälainen muuntaja siihen pitäisi olla? En nyt mikään aivan täysi käsi ole sähkösäätöjen kanssa, mutta mitään ammattitasoista en ala tekemään.
Lainaus käyttäjältä: Legoinsinööri - lokakuu 04, 2010, 12:59:07 ip
Funtsin josko tilaisi muutaman tällaisen (http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.5198) ja laittaisi johonkin vaneriin kiinni ja vaneri pystyyn kasvien viereen. Onko mitään järkeä? Kannattaisiko olla eri kokoiset räppänät (esim. 12mm)? ja josko toi nyt mitenkään hyvä idea on niin minkälainen muuntaja siihen pitäisi olla? En nyt mikään aivan täysi käsi ole sähkösäätöjen kanssa, mutta mitään ammattitasoista en ala tekemään.
Tuuletin taimivaiheessa kasveja viime keväänä vastaavalla 120mm tuulettimella. Kytkin sen kameralaturiin, josta löysin suunnilleen sopivat jännitteen ja virran arvot. Ihan hyvin toimi, joskin kahden laatikon välissä sen sai päivittäin kääntää, koska imun puolella taimet eivät juuri heiluneet. Sikäli pidän parempana perinteisempää kääntyilevää pöytätuuletinta, jollaisen olen aikeissa hommailla ensi kasvatuksille. Päiväkirjasta virityksen voi erottaa ensimmäisistä kuvista laatikkojen välistä kiilattuna laatikkojen väliin ja varmistuksena rautalanka valaisimen yli.
Mulla on kasvit seinähyllyllä joten kääntyvä tuuletin koko rintamalle ei ole vaihtoehto. Toisena kysymyksenä tässä siis tuleekin miten ne rivin toisessa reunassa olevat kasvit pärjää. Ellei tietty vedä rivin keskelle pystyyn sitä levyä jossa 4 x 5mm tuuletin, 2 toiseen ja 2 toiseen suuntaan :D Okei okei ehkä mun mielestä sellanen tuuletintorni olis vaan niin härskin näköinen että siitä on pakko puhua suunnitelmana :p
Ledilampussa on omat tuulettimensa jäähdytykseen, joten lämpötilojen vuoksi en tarvitse tuuletinta.
Entäs pölytys? Hoituuko pelkällä pöytätuulettimella, vai onko hyönteisvapaassa sisätilassa vielä heiluttava itse pumpulipuikon kanssa pölyttäjänä?
Chilit on itsepölyttyviä joten pumpulipuikkokin on ikäänkuin varmistusta. Luulis tuulettimen ainakin kotioloissa vaan levittävän sen siitepölyn ympäriinsä jos jotain.
Lainaus käyttäjältä: -jumi- - lokakuu 09, 2010, 19:16:40 ip
Entäs pölytys? Hoituuko pelkällä pöytätuulettimella, vai onko hyönteisvapaassa sisätilassa vielä heiluttava itse pumpulipuikon kanssa pölyttäjänä?
Ensimmäisellä kaudella, kun pumpulipuikolla pölyyttelin huomasin, että kukat tippuivat tämän jälkeen helposti. Homma jäi ymmärrettävistä syistä sikseen.
Itse näplään chilejä melkein päivittäin ja siinä samalla ne huojuvat/tärisevät yms. Hyvin ovat hedelmöittyneet. Ravistelet vain koko kasvia! ;D
Kyllä se tuuletin on ihan hyvä pölyttäjä. Itse en ees varmaan oo huomannutkaan, kun on jo 6 podia tullut melkein kuin yhdessä yössä.
Lainaus käyttäjältä: Macex - lokakuu 10, 2010, 17:36:14 ip
Kyllä se tuuletin on ihan hyvä pölyttäjä. Itse en ees varmaan oo huomannutkaan, kun on jo 6 podia tullut melkein kuin yhdessä yössä.
Niin vertasitko ilman tuuletinta pölyttyneeseen? :p
Lainaus käyttäjältä: Legoinsinööri - lokakuu 11, 2010, 00:05:29 ap
Lainaus käyttäjältä: Macex - lokakuu 10, 2010, 17:36:14 ip
Kyllä se tuuletin on ihan hyvä pölyttäjä. Itse en ees varmaan oo huomannutkaan, kun on jo 6 podia tullut melkein kuin yhdessä yössä.
Niin vertasitko ilman tuuletinta pölyttyneeseen? :p
Mikä lie aivopieru päässyt taas multa. :D
Lainaus käyttäjältä: Macex - lokakuu 12, 2010, 16:11:25 ip
Lainaus käyttäjältä: Legoinsinööri - lokakuu 11, 2010, 00:05:29 ap
Lainaus käyttäjältä: Macex - lokakuu 10, 2010, 17:36:14 ip
Kyllä se tuuletin on ihan hyvä pölyttäjä. Itse en ees varmaan oo huomannutkaan, kun on jo 6 podia tullut melkein kuin yhdessä yössä.
Niin vertasitko ilman tuuletinta pölyttyneeseen? :p
Mikä lie aivopieru päässyt taas multa. :D
AIVOPIERU : D ei hyvää päivää :D repesin! ihan käytettävä sanonta jopa.
Lainaus käyttäjältä: ilperoinen - tammikuu 26, 2011, 19:22:09 ip
Lainaus käyttäjältä: Macex - lokakuu 12, 2010, 16:11:25 ip
Lainaus käyttäjältä: Legoinsinööri - lokakuu 11, 2010, 00:05:29 ap
Lainaus käyttäjältä: Macex - lokakuu 10, 2010, 17:36:14 ip
Kyllä se tuuletin on ihan hyvä pölyttäjä. Itse en ees varmaan oo huomannutkaan, kun on jo 6 podia tullut melkein kuin yhdessä yössä.
Niin vertasitko ilman tuuletinta pölyttyneeseen? :p
Mikä lie aivopieru päässyt taas multa. :D
AIVOPIERU : D ei hyvää päivää :D repesin! ihan käytettävä sanonta jopa.
OT: todellakin!
En ole vielä tuuletinta käyttänyt, ja hyvin menee...
tossa mun tukiratkaisu: ;D
(http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/196264_10150124842513337_703483336_6420210_833102_n.jpg)
...ja tuossa minun tukiratkaisuni, mutta vasta kun
meinaa koko juuripaakku lähteä purkista.
Tuuletinta on käytetty
(http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/197872_10150132558507980_650072979_6507730_4548715_n.jpg)
Tuulettaminen on kyllä hankala kysymys.
Itse olen käyttänyt tuuletinta toisessa kasvattelupaikassa, ja toisessa en.
Kummastakin tulee ihan tuottavia kasveja, ja en ole huomanut oikeastaan mitään eroa tuuletettujen/tuulettamattomien välillä, vaan eroavaisuudet ovat ennemminkin olleet aina valaistuksen kanssa yhteneväiset.
En tosin menisi väittämään että tuuletuksesta ei olisi MITÄÄN hyöytyä, mutta kyllä se on korkeintaan lisätekijä muihin elinolosuhteisiin...
Näin siis minun mielestä.
E.S.
Edit. Ja olen siis kasvattanut taimia samassa paikassa, samassa valossa, ja muuten käytännössä samoissa olosuhteissa. Ainoat muuttujat ovat olleet siis tuuletin, ja mahdollinen loisteputkien jonkinnäköinen heikentyminen. Siis sama paikka, samat putket, ei juuri eroa.
Osaisiko kukaan suositella tuuletinta? sais olle mahdollisimman pieni ja ihan käyttökelvollinen, koska ei mahdu enää tuohon ikkunalaudalle kovin isoa. Edellinen on väliaikaisesti ollut sohvanpäällä joten melko huono paikka sille... Entinen näyttää vetelevät viimeisiään, en taida enää uskaltaa jättää sitä yksikseen pyörimään. Onko näistä mihinkään, vaikka laittaisi kasvejen viereen puhaltamaan?: http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15909/hgdr tai http://www.verkkokauppa.com/fi/product/8510/mfvr/Fuj-tech-minipoytatuuletin-USB-liitannalla
Yritän nyt päästä mahd. halvalla, koska ei ole kuin kolme kasvia ihan talvettamis kokeilumielessä.
Edit/ Vai unohdanko koko tuuletuksen? Melko tukevia ovat kukkaa työntävät. Eivät kylläkään kovin korkeita ole, max 25cm.
Lainaus käyttäjältä: Horsester - marraskuu 05, 2011, 11:39:30 ap
Osaisiko kukaan suositella tuuletinta? sais olle mahdollisimman pieni ja ihan käyttökelvollinen, koska ei mahdu enää tuohon ikkunalaudalle kovin isoa. Edellinen on väliaikaisesti ollut sohvanpäällä joten melko huono paikka sille... Entinen näyttää vetelevät viimeisiään, en taida enää uskaltaa jättää sitä yksikseen pyörimään. Onko näistä mihinkään, vaikka laittaisi kasvejen viereen puhaltamaan?: http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15909/hgdr tai http://www.verkkokauppa.com/fi/product/8510/mfvr/Fuj-tech-minipoytatuuletin-USB-liitannalla
Yritän nyt päästä mahd. halvalla, koska ei ole kuin kolme kasvia ihan talvettamis kokeilumielessä.
Edit/ Vai unohdanko koko tuuletuksen? Melko tukevia ovat kukkaa työntävät. Eivät kylläkään kovin korkeita ole, max 25cm.
Kuten huomaat, toinen on tietokoneen USB-liitäntään laitettava ja toinen ei. Tuo punainen voisi olla hyvä kooltaan tarkoitukseesi.
Mutta mun mielipide on, että jos sulla on tarpeeksi ja vähän ylikin tarpeen valoa, niin kasvit ei veny ja tule honteloiksi. Lajikkeesta riippuen tietenkin eroja on.
Itte hommasin jimmsistä tommosen 200mm koneflektin (http://www.jimms.fi/tuoteinfo/BFF-SCF-20020WW-RP?pid=1320502164432) minkä meinasin ruuvailla tohon mun hyllyyn kiinni (normaaleihin kiinnityskoloihin toki, ei viitsi hyllyä tuhota).
Makso vaan 10,90e posteineen ja voihan ton joskus tulevaisuudessa hyötykäyttää muuallakin.
Itellähän siis 250W ESL porottaa 70x40cm hyllylevylle missä kasvit on. Isoimmasta kasvista on lamppuun enää vajaa 8cm matkaa, mutta palamisen jälkiä ei näy ja kasvi näyttää tykkäävän niin antaa olla. Tää tuuletinhan jeesaa sitten siinäkin jos ongelmia olisi tulossa :)
Lainaus käyttäjältä: Pawni - marraskuu 05, 2011, 16:12:52 ip
Isoimmasta kasvista on lamppuun enää vajaa 8cm matkaa, mutta palamisen jälkiä ei näy ja kasvi näyttää tykkäävän niin antaa olla. Tää tuuletinhan jeesaa sitten siinäkin jos ongelmia olisi tulossa :)
Enpä usko, että ESList polttaa kasveja ennenkuin kasvavat kiinni lamppuun :)
No ainakin tuon runko näyttää olevan saman paksuinen/paksumpi, kuin neljä kertaa isomman chilin. Taitaa jäädä tuo tuuletin ostamatta nyt, muutenkin kaikki valittaa kuinka äänekäs se on jajaja :D
Lainaus käyttäjältä: Horsester - marraskuu 05, 2011, 11:39:30 ap
Osaisiko kukaan suositella tuuletinta? sais olle mahdollisimman pieni ja ihan käyttökelvollinen, koska ei mahdu enää tuohon ikkunalaudalle kovin isoa. Edellinen on väliaikaisesti ollut sohvanpäällä joten melko huono paikka sille... Entinen näyttää vetelevät viimeisiään, en taida enää uskaltaa jättää sitä yksikseen pyörimään. Onko näistä mihinkään, vaikka laittaisi kasvejen viereen puhaltamaan?: http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15909/hgdr tai http://www.verkkokauppa.com/fi/product/8510/mfvr/Fuj-tech-minipoytatuuletin-USB-liitannalla
Yritän nyt päästä mahd. halvalla, koska ei ole kuin kolme kasvia ihan talvettamis kokeilumielessä.
Edit/ Vai unohdanko koko tuuletuksen? Melko tukevia ovat kukkaa työntävät. Eivät kylläkään kovin korkeita ole, max 25cm.
Mulla oli viimetalvena kaks 120mm kotelotuuletinta, jossain säädettävässä virtalähteessä kiinni!
Kotelotuulettimet maksaa suht vähän, eikä tollainen perus virtalähde, mitä pystyy säätämään 5-12v, maksa sekään maltaita...
Lainaus käyttäjältä: Lihamestari - marraskuu 05, 2011, 21:47:28 ip
Lainaus käyttäjältä: Horsester - marraskuu 05, 2011, 11:39:30 ap
Osaisiko kukaan suositella tuuletinta? sais olle mahdollisimman pieni ja ihan käyttökelvollinen, koska ei mahdu enää tuohon ikkunalaudalle kovin isoa. Edellinen on väliaikaisesti ollut sohvanpäällä joten melko huono paikka sille... Entinen näyttää vetelevät viimeisiään, en taida enää uskaltaa jättää sitä yksikseen pyörimään. Onko näistä mihinkään, vaikka laittaisi kasvejen viereen puhaltamaan?: http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15909/hgdr tai http://www.verkkokauppa.com/fi/product/8510/mfvr/Fuj-tech-minipoytatuuletin-USB-liitannalla
Yritän nyt päästä mahd. halvalla, koska ei ole kuin kolme kasvia ihan talvettamis kokeilumielessä.
Edit/ Vai unohdanko koko tuuletuksen? Melko tukevia ovat kukkaa työntävät. Eivät kylläkään kovin korkeita ole, max 25cm.
Mulla oli viimetalvena kaks 120mm kotelotuuletinta, jossain säädettävässä virtalähteessä kiinni!
Kotelotuulettimet maksaa suht vähän, eikä tollainen perus virtalähde, mitä pystyy säätämään 5-12v, maksa sekään maltaita...
Ja se kotelo tuuletin on? Tietokonetuuletin vai?
Jep!
Lähes kaikista tietokoneiden osia myyvistä liikeista taitaa saada, halvimmat on muutaman euron hintaisia... :)
Kannattaa ostaa sieltä halvimmasta päästä, kun tässä tapauksessa äänen määrä ei varmaan ole se ongelma?
Omani on jostain projektista ylijääneitä hiljaisia malleja... :)
http://www.huuto.net/kohteet/aurinkoenergia-paneeli-tuuletin-musta/197253625 (http://www.huuto.net/kohteet/aurinkoenergia-paneeli-tuuletin-musta/197253625) Ite tommosen ostin, meinasin kokeilla jaksaako keinovalo pyörittää tota vai onko tuhoon tuomittu ajatus.
Okkei, näytti netissä olevan halvvimmat sen 2e. Pitäis vaan jossainvaiheessa tilata ja alkaa väsäämään ;)
Lainaus käyttäjältä: Horsester - marraskuu 06, 2011, 11:55:36 ap
Okkei, näytti netissä olevan halvvimmat sen 2e. Pitäis vaan jossainvaiheessa tilata ja alkaa väsäämään ;)
Mutta onko se halvin välttämättä kestävin? Itsellä tälläinen ->http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=167060056 (http://www.clasohlson.fi/Product/Product.aspx?id=167060056) jossa on tuo 3 eri nopeutta. Vähän tuolla on hintaa, mutta toimiva ja kyllä se nopeimmalla on todella tehokas.
:oTeemu Selänne pieraisee kaukalossa. Yleisö tuulettaa ;D ;D ;D
Tuossa kiteytettynä kaikki tuuletuksen tarpeellisuudesta. Alkuaikoina tuuletin (en enää vuosiin), mutten huomannut siitä olevan yhtään mitään hyötyä (vaan päinvastoin, maissit vieressä/kauempana nuukahti ja kuoli tuuletuksen aloitettuani).
Saman wattimäärän/rahan kun käyttää parempaan valaistukseen saa tukevammat chilipuskat.
Niin no, juurihan Lihamestari väitti, että halvimmasta päästä tietokonetuuletin chilille ;)
Lainaus käyttäjältä: Horsester - marraskuu 06, 2011, 17:24:40 ip
Niin no, juurihan Lihamestari väitti, että halvimmasta päästä tietokonetuuletin chilille ;)
Tietokonetuulettimia ei tule rinnastaa tuollaisiin kunnon pöytätuulettimiin. Eroahan näillä on. Tietokonetuulettimet on kyllä halvempia kuin tuollaiset, mitä itse laitoin.
Lainaus käyttäjältä: chili_maestro - marraskuu 06, 2011, 15:53:32 ip
Saman wattimäärän/rahan kun käyttää parempaan valaistukseen saa tukevammat chilipuskat.
Täällä ehdotellaan jotain 2€ tietokonetuulettimia, kerro/näytä mitenkä voit parantaa tuolla rahalla valaistusta? ;)
Lainaus käyttäjältä: Macex - marraskuu 06, 2011, 19:46:42 ip
Lainaus käyttäjältä: chili_maestro - marraskuu 06, 2011, 15:53:32 ip
Saman wattimäärän/rahan kun käyttää parempaan valaistukseen saa tukevammat chilipuskat.
Täällä ehdotellaan jotain 2€ tietokonetuulettimia, kerro/näytä mitenkä voit parantaa tuolla rahalla valaistusta? ;)
Samalla mitalla takaisin, kerro/näytä miten voit parantaa tuolla rahalla chilien kasvua tukevoittamaan? ;D
tutkivaa journalismia kehiin. turhaa hifistelyä ja ajan hukkaa, mutta jos välttämättä haluaa, niin kukaan ei kuitenkaan estä. :D
Konetuulettimen valkkasin omaan käyttööni pääasiassa tilanpuutteen takia, 2cm paksu & 20cm halkasijaltaan oleva tuuletin sopii mainiosti tuohon hyllyn tukipuiden väliin, kun taas iso pöytätuuletin olisi vienyt ainakin 1/4 tämänhetkisestä kasvatustilasta (eli hyllylevystä).
Kävin juuri maalailemassa tuulettimen kiinnitysratkaisun loppuun, huomenna fotoja jos jotain kiinnostaa.
Lainaus käyttäjältä: chili_maestro - marraskuu 06, 2011, 22:37:14 ip
Lainaus käyttäjältä: Macex - marraskuu 06, 2011, 19:46:42 ip
Lainaus käyttäjältä: chili_maestro - marraskuu 06, 2011, 15:53:32 ip
Saman wattimäärän/rahan kun käyttää parempaan valaistukseen saa tukevammat chilipuskat.
Täällä ehdotellaan jotain 2€ tietokonetuulettimia, kerro/näytä mitenkä voit parantaa tuolla rahalla valaistusta? ;)
Samalla mitalla takaisin, kerro/näytä miten voit parantaa tuolla rahalla chilien kasvua tukevoittamaan? ;D
tutkivaa journalismia kehiin. turhaa hifistelyä ja ajan hukkaa, mutta jos välttämättä haluaa, niin kukaan ei kuitenkaan estä. :D
Tuo sinä nyt ensiksi ne todisteet, ei mitään mutu tietoa siitä, että oikeasti turhaa pistää se puhallin sinne. Onko kaappikokeiluja, niinkuin Chilivaarilla oli valon värilämmönsuhteen?
Juuh. Ja Jos kasveilla on liian kuuma keinovalossa/auringossa niin tuuletin jäähdyttää ilmaa sopivaksi kasveille, joka taas vaikuttaa sadon saantiin positiivisesti, niinkuin edellä jo mainittiin. Eli enpä usko että tuuletin on mitään turhaa hifistelyä.
Lainaus käyttäjältä: Macex - marraskuu 07, 2011, 16:30:14 ip
Lainaus käyttäjältä: chili_maestro - marraskuu 06, 2011, 22:37:14 ip
Lainaus käyttäjältä: Macex - marraskuu 06, 2011, 19:46:42 ip
Lainaus käyttäjältä: chili_maestro - marraskuu 06, 2011, 15:53:32 ip
Saman wattimäärän/rahan kun käyttää parempaan valaistukseen saa tukevammat chilipuskat.
Täällä ehdotellaan jotain 2€ tietokonetuulettimia, kerro/näytä mitenkä voit parantaa tuolla rahalla valaistusta? ;)
Samalla mitalla takaisin, kerro/näytä miten voit parantaa tuolla rahalla chilien kasvua tukevoittamaan? ;D
tutkivaa journalismia kehiin. turhaa hifistelyä ja ajan hukkaa, mutta jos välttämättä haluaa, niin kukaan ei kuitenkaan estä. :D
Tuo sinä nyt ensiksi ne todisteet, ei mitään mutu tietoa siitä, että oikeasti turhaa pistää se puhallin sinne. Onko kaappikokeiluja, niinkuin Chilivaarilla oli valon värilämmönsuhteen?
elkeepäs tapelko ;) Tuolla parilla eurolla ei taida saada mitään kunnon valaistusta. Tuulettimen sillä saa, mutta pitäähän siihenkin omat viritelmät tehdä ja toisaalta, miten kestää... :)
Esim. tämä, http://cdon.fi/kotielektroniikka/zalman_zm-f3_case_fan_120mm-11321623?utm_source=vertaa&utm_medium=cpc&utm_campaign=verta , vaikuttaa ihan ok laitteelta, mutta tuo kiinnitys taitaa olla vähän niin ja näin, en mitenkään saa tuota hyllylle, jossa pitäis pysyä pystyssä... :D Taitaa jäädä tuulettimen osto, ei tuo lamppu kuitenkaan hirmu kuuma ole, joten... :)
Edit// linkki unohtui... : D
Jimm's PC-storelta saa nuo tuulettimet nopeasti ilman toimituskuluja, itse tilannu pari kpl seuraavia: http://www.jimms.fi/tuote/AFACO-12P00-GBA01. Hyviä kun on tuo kehikko tuolla takana, niin saa niistä S-koukuilla roikkumaan melkeen mihin vaan. 8)
oooh... kaikkea sitä oppii..eipä ois tullut mieleenikään tämmöne tuuletus tsysteemi :)
Lainaus käyttäjältä: kuplamuovi - toukokuu 12, 2012, 21:43:36 ip
oooh... kaikkea sitä oppii..eipä ois tullut mieleenikään tämmöne tuuletus tsysteemi :)
Ei välttämättä kannata polttaa valuuttaa chilien tuuletteluun. Ruukkua vaihdettaessa vaan istutat kasvin vähän syvemmälle, niin se jykevöityy ihan itsekseen ilman propelleita. Ainoa hyvä syy tuulettamiseen on mielestäni lamppujen tuottaman, liiallisen lämmön poistaminen.
Ulkoilmassa tuulee. Se ei maksa mitään.
Apina ei tuuleta..apinalla ei ole tuuletinta, apina ei ees osaa rakentaa sellaista...apina on apina >:(
Itse tuulettanu pikkutaimia 120mm ropellilla custom kopassa..
lähes päivittäin huomaan ettei taimet enää vapise "tuulessa"
niin paljoa kuin aiemmin..eikä pala auringossa :P ::)
Ja apinakin sen ymmärtää, että kun taimi kasvaa niin runkokin vahvistuu...Mutta apina on apina.....höhöhö
Lainaus käyttäjältä: ChillToni - toukokuu 17, 2012, 03:25:02 ap
Apina ei tuuleta..
..eikä pala auringossa :P ::)
Eipä tuulenvire UV-säteilyä pois puhalla.
Lainaus käyttäjältä: ChillToni - toukokuu 17, 2012, 03:25:02 ap
Apina ei tuuleta..apinalla ei ole tuuletinta, apina ei ees osaa rakentaa sellaista...apina on apina >:(
Itse tuulettanu pikkutaimia 120mm ropellilla custom kopassa..
lähes päivittäin huomaan ettei taimet enää vapise "tuulessa"
niin paljoa kuin aiemmin..eikä pala auringossa :P ::)
Kuka piilottais sulta hiiren alkuiltaisin... ;)
Lainaus käyttäjältä: jaolsten - toukokuu 17, 2012, 14:31:45 ip
Lainaus käyttäjältä: ChillToni - toukokuu 17, 2012, 03:25:02 ap
Apina ei tuuleta..apinalla ei ole tuuletinta, apina ei ees osaa rakentaa sellaista...apina on apina >:(
Itse tuulettanu pikkutaimia 120mm ropellilla custom kopassa..
lähes päivittäin huomaan ettei taimet enää vapise "tuulessa"
niin paljoa kuin aiemmin..eikä pala auringossa :P ::)
Kuka piilottais sulta hiiren alkuiltaisin... ;)
Ja näppiksen. :D
Asiaan.
Itse tuulettelin pieniä taimia, kun olivat vielä suhteellisen lähellä loisteputkiakin, mutta nyt tollasina puolimetrisinä olen antanut kasvien olla ihan ilman tuulettimia. Silti ovat jykeviä ja paksuvartisia, eivätkä ihan hirveästi heilu vaikka ottaa ruukusta kiinni ja puijuuttaa reilumminkin. Raskaampia moukuloita tuottavia kasveja olen kyllä tukenut kepeillä, ei niistä varmasti haittaakaan ole, jos ei kyllä hyötyäkään välttämättä.
Summa summarum, pidän tuuletusta ihan hyvänä kikkana pienten taimien kanssa ja lämpimissä olosuhteissa. Muutoin aika turhaa.
Modet voisivat ruveta nyt vihdoinkin karsimaan noita trolleja täältä huit helevettiin ja bannia perään niin että tuntuu!
Make it double.
Mitäs luulette saisko tollasen minituulettimen http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autotarvikkeet/Matkustamon-tarvikkeet/Tuuletin-12-V-391956/ liitettyä muuntajalla verkkovirtaan? :o
Lainaus käyttäjältä: Marsmaybe - syyskuu 29, 2012, 21:25:02 ip
Mitäs luulette saisko tollasen minituulettimen http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Autotarvikkeet/Matkustamon-tarvikkeet/Tuuletin-12-V-391956/ liitettyä muuntajalla verkkovirtaan? :o
Öööö...miksi ei saisi? Voiko maitoa juoda sekä lasista, että mukista?
Mutta miksi helvetissä pitäisi ostaa 12v-tuuletin ja siihen muuntaja? Miksei voi vain suoraan ostaa verkkovirtakäyttöistä tuuletinta?
http://www.gigantti.fi/product/pienkoneet/ilma/MF152W/matsui-poytatuuletin Tommonen tuuletin löytyi Gigantista... sopii varmasti jokaisen budjetiin ;D
Onko siinä joku idea tuulettaa chilejä. Meinaan että nykyisessä paikassa ilma virtaa muutenkin. Mutta onko syytä saada ilma virtaan nopeesti. Ainakin näyttää kasvavan.
Lainaus käyttäjältä: Chilikallu - lokakuu 02, 2012, 03:21:43 ap
Onko siinä joku idea tuulettaa chilejä. Meinaan että nykyisessä paikassa ilma virtaa muutenkin. Mutta onko syytä saada ilma virtaan nopeesti. Ainakin näyttää kasvavan.
Tuuletuksen suurin hyöty on poistaa lampun tuomaa lämpöä.Taimien varret myös vahvistuvat, saman asian ajaa taimien istutus syvemmälle multaan ruukkua vaihdettaessa.
Ei kai oo pakko tuuletinta käyttää jos ravistelee varsia.
Käykö pöytätuulettimen sijaan askarreltupaskarreltu tietokonetuulettimesta (12cm x 12cm) semmonen oma viritys? Kuin kovaa sen täytyy puhaltaa ja pitääkö sen puhaltaa 24/7 vai riittääkö pari tuntia päivässä?
^ Tottakai käy, mutta miksi pitäisi tuulettaa? Tietokonetuulettimien "keila" on aika suuntaamaton, se töhöttää "enempi eteenpäin". Mutta kyllähän se ilmaa liikuttaa jos valojen kuumenemista pelkäät.
Mulla on ollut just nimenomaan tietokoneen 14-senttinen tuuletin (vähän harvinaisempi koko, joku super silentti) puhaltelemassa ison eslin alta lämmintä ilmaa vähän kauemmas, ei kovin tarpeellinen juttu kuitenkaan. En ole huomannut hyvien valojen alla mitään eroa oli tuuletin tai ei, ainakaan taimien jämäkkyydessä.
Vahvasti epäilen verkkovirtakäyttöisen isomman tuulettimen olevan hiljasempi kun joku pieni vimmatun lujaa pyörivä pikkutuuletin? Onhan tuo bilteman malli tietysti huippukätevä laittaa imukupilla minne tahansa ja saa toimimaan 12v muuntajalla.
Mutta oma valintani on verkkovirralla toimiva ja oskilloiva tuuletin (eli sellainen joka liikkuu edestakaisin)
Ainakin Gigantista saa pienen pöytätuulettimen ja hintakin on halpa.
Jos haluaa pienen tuulettimen, jonka voi ripustaa kätevästi chilejä valaisevien lamppujen yhteyteen, on Bauhaus oiva valinta. Hintaa tuli 16 e, mutta eipä ole ainakaan mikään jättimäinen.
(http://kuvapilvi.fi/k/YZXI.jpg)
mie kyl luulen et tuuletus on kasvihuoneessa kaikkein tärkeetä.
jos chilit kasvaa samassa tilassa ihmisten ja eläinten kanssa ni tuuletus eli ylimääräinen ilmanvaihto ei ole tärkeää.
Miun chileillä on oma huone jossa ilma ei vaihdu ilman tuuletinta.
Jos ilma seisoo, on kosteaa sekä lämmintä, olosuhteet ovat ihanteelliset erilaisille home- ja sienitaudeille. Tuhohyönteisetkin tykkää. Siksi tuuletus.
Ja jos samassa tilassa on paljon kasveja eikä ilma vaihdu, on syytä jossain vaiheessa ottaa co2 tabletit käyttöön... mut se on jo eri aihe :)