Eli itseltä ei hirveästi löydy asiantuntemusta kyseisestä asiasta joten osaisiko joku neuvoa mikä pullo olisi sopiva häälahjan mukaan?
Samppanjaa/viiniä/konjakkia/rommia ....?
Me ainakin tykättiin kun saatiin pullo aitoa samppanjaa. On sen verran kallista ettei tule itse ostettua ja oikein mukava lahja säästää vaikka ensimmäiseksi hääpäiväksi!
Näin chilipalstalla kun kyselet niin miten olisi habashampanja? Korkki auki, neljännes habaneroa viikoksi pulloon muhimaan ja veret seisauttava samppakalja on valmis.
Voit toki ilman chilejäkin pulloja lahjoitella, mutta silti pysyisin shampanjassa elleivät ystäväsi ole erityisiä viinintuntijoita ja osaa arvostaa todella laatuviinejä.
Se klassikkoshampanja, jota aina mainostetaan on Dom Perignon. Todellisuudessa siinäkin ne oikein hyvät vuosikerrat taitavat alkaa vasta jostain 1990 kieppeiltä, mutta mikä tahansa Dom Perignon kuulostaa hyvältä ja kalliilta maallikon makuun.
Toi viimeinen ehdotus ei oikein toimi champanjan kans. Se korkki on kiinni tietystä syystä..... :twisted:
Toinen ehdotus vois olla joku parempi mallasviski pullo. Siis jos kummatkin sellasta tykkää juoda. Joku aiheeseen sopiva vuosikerta tms.
Kaitsu
Suosittelen maukasta Jaloviinaa.