Olen tehnyt kokeilua kahdella Bolivian Rainbowlla, toiselle annoin lannoitetta, toiselle lannoitetta + nitriittiä.
Teoria tämän takana on aika monimutkainen, ja käytännön tutkimuksia löytyy aika vähän, mutta sanottakoon että ghe:n biosevian yksi toimintatapa perustuu myöskin hyvin pieneen nitriittipitoisuuteen.
Eli ideana on siis antaa nitriittiä kasville http://fi.wikipedia.org/wiki/Nitriitti
Kasvi reagoi nitriittiin niin että se menee "hätämoodiin" ja alkaa kasvattamaan vain suvun jatkamiseksi välttämättömiä osia itsessään. Näin siis chili/lehti suhde saadaan mahdollisimman suureksi. Ulkona kasvaville kasveille tai "less than ideal" olosuhteissa kasvaville kasveille tästä on luultavasti vain haittaa, ja se saattaa jopa tappaa kasvin. En nytten selitä teoriaa tämän takana tässä vaiheessa tarkemmin, koska kokeilutkin ovat vielä kesken.
(http://bodyshock.fi/hawkki/phpBB2/files/thumbs/t_dsc00357_122.jpg)(http://bodyshock.fi/hawkki/phpBB2/files/thumbs/t_dsc00359_168.jpg)
Kokeiluun päätin valita nämä kaksi kasvia. Molemmat ovat saman kasvin simenistä istutettuja Bolivian Rainboweja. Huomaa että vasemmanpuoleinen on tässä vaiheessa tummempi ja ehkä hieman elinvoimaisemman näköinen.
Pian yllä olevien kuvien oton jälkeen aloitin nitriitin annon oikeanpuoleiselle kasville. Vaikutus oli uskomaton, ja ennen ruukunvaihtoa sain kastella ruukun päivittäin läpimäräksi. Kasvi jolle en antanut nitriittiä selvisi 2 päivää kastelujen välissä.
Siirrettyäni kasvit isompiin ruukkuihin näytti aluksi siltä että nitriittiä saannut kasvi kuolisi. Lopetinkin nitriitin annon pariksi päiväksi että se kerkiäisi toipua ruukunvaihdosta. Kun aloitin nitriitin antamisen uudelleen niin kasvi vasta villiintyikin, ja alkoi kasvattamaan sivuhaaroja aivan hullun lailla.
(http://bodyshock.fi/hawkki/phpBB2/files/thumbs/t_dsc00401_159.jpg)(http://bodyshock.fi/hawkki/phpBB2/files/thumbs/t_dsc00400_144.jpg)
Vasemmalla 8.12 otettu kuva nitriittiä saaneesta kasvista, ja oikealla on tuo alussa paremmin kasvanut kasvi. Huomaa että sekin on kasvanut tosi nopeasti, mutta nitriittiä saanneen kasvunopeus on jotakin aivan käsittämätöntä.
Tällähetkellä on tilanne se että molemmat kasvit kasvattavat jo kukkia, mutta pudottavat ne pois. Syy tähän on lannoitus, joka on ollut varsin rankka molemmilla kasveilla. Tänään 8.12:ta siirryin pelkkään veden antamiseen jotta kukkien tiputtelu saataisiin kuriin ja päästäisiin chilin tuottamisvaiheeseen. Toiselle kasville annan toki vielä nitriittiä veden mukana.
(http://bodyshock.fi/hawkki/phpBB2/files/thumbs/t_dsc00402_381.jpg)
Tässä vielä hieman huonolaatuinen kuva josta käy ilmi kasvien kokoero.
Tämä on vain pieni tilanneraportti ja lopullisen tekstin aiheesta kirjoitan sitten kun sato on kypsynyt molemmissa kasveissa.
Käyttämäni nitriitti on amyylinitriittiä. Eräästä syystä johtuen tämä ei ole kauppatavaraa Suomessa, mutta ei siitä sen enempää :(
Annostuksesta en osaa sanoa yhtään mitään vielä, olen kokeillut 5-15 tipan antamista litraan kasteluvettä, ja 10-15 tippaa tuntui toimivan parhaiten, ehkä tätäkin isompi annos olisi vielä parempi.
Mutta kuten sanottu, tämä kokeilu on vielä pahasti vaiheessa, ja tulokset saattavat olla aivan muuta kuin mitä tähänastinen kasvu on antanut odottaa.
Jouluraporttina tähän väliin että nitriittiä saanut kasvi oli myöskin ensimmäinen jossa chilin alku nähtävissä, joten toistaiseksi näyttää hyvältä. Palailen asiaan kunhan saan kameran käsiini.
Pakko saada tota... :wink: :roll: Mistä tota saa?
Tuota, mitenköhän sen nitriitin kerääntyminen hedelmiin?
Lainaus käyttäjältä: "Nike"Tuota, mitenköhän sen nitriitin kerääntyminen hedelmiin?
Nitriitti on hyvin reaktiivista joten hedelmiin asti sitä ei kulkeudu.
Eikös se nitriitti hapetu aikas nopsaan nitraatiksi?
-Sale
Jos oikeen muistan niin ainakin akvaariota kypsyttäessä niin aluksi nitriittiä on ja sitten se nitriitti häviää ja tilalle tulee nitraatti. Eli kyllä se vissiin muuttuu nitraatiksi.
Ja mitäs se "nitraatti" on?
Lainaus käyttäjältä: "Maba"Ja mitäs se "nitraatti" on?
Typpeä. Yleensä yhdisteenä piipnitraatti. Elikkäs siksi tätä mainitaan, koska kaikkihan muistamme, että typpi ei ole se kaikkein sopivin lisäravinne näille kasveille.
Tietysti typpeä tarvitaan kasvamiseen, mutta
jos käytät typpeä on palko ympeä! :)
Lainaus käyttäjältä: "Toivo"Jos oikeen muistan niin ainakin akvaariota kypsyttäessä niin aluksi nitriittiä on ja sitten se nitriitti häviää ja tilalle tulee nitraatti. Eli kyllä se vissiin muuttuu nitraatiksi.
Jep. Akvaariossa typenkierrossa vaaralliset aineet muuttuvat vaarattomiksi: ammonium NH4+ hapettuu ensin nitriitiksi, NO2, jonka jälkeen nitraatiksi NO3. Näin lyhyesti siis.
Mistä sais nitriittiä kasveille? :mrgreen: