Kasvatus ja yleinen chilitieto => Edistyneempi chilinkasvatus => Aiheen aloitti: Gantti - tammikuu 16, 2007, 12:00:54 IP

Otsikko: Onko keinoa ennalta ehkäistä ötököiden tuloa?
Kirjoitti: Gantti - tammikuu 16, 2007, 12:00:54 IP
Moi!

Onko kukaan keksinyt mitään keinoa ennalta ehkäistä ötökkä invaasiota?
Itse yritän pitää sisäkasvit ja kasvualustat minimissä ko. ötököille mutta onko esimerkiksi ennalta myrkyttämisestä mitään apua?

Tällä hetkellä ainoastaan 1 viherkasvi kämpässä ja laitoin tuossa itämään 20 chili lajiketta, enkä haluaisi luovuttaa niitä punkeille tai ripsiäisille..

Ja nyt ei ainakaan ole vielä näkyvissä uhkaa..

Terv. Make
Otsikko: Onko keinoa ennalta ehkäistä ötököiden tuloa?
Kirjoitti: Pertsa - tammikuu 16, 2007, 12:28:21 IP
kuulemma neem öljy auttaa ainakin jonkun verran ennaltaehkäisyyn:

http://www.viherpeukku.fi/catalog/product_info.php?cPath=94_105&products_id=422
eli tota+vettä ja tippa astianpesuainetta sumutinpulloon ja sillä suihkuttelee.
ikkunoihin jättää karmeat jäljet joten hiukan kaukana niistä.
Otsikko: Onko keinoa ennalta ehkäistä ötököiden tuloa?
Kirjoitti: hejkki - tammikuu 16, 2007, 13:49:46 IP
kuulemma myös tuuletus auttaa
Otsikko: Onko keinoa ennalta ehkäistä ötököiden tuloa?
Kirjoitti: Aji Inferno - tammikuu 16, 2007, 14:53:43 IP
Tarkka silmälläpito on melkeinpä se paras apu. Heti kun yhteen kasviin tulee tuholaista, niin eikun kunnon suihkuun yms - ja estetään vaivan leviäminen...
Otsikko: Onko keinoa ennalta ehkäistä ötököiden tuloa?
Kirjoitti: Vilho - tammikuu 16, 2007, 16:00:36 IP
Suihkupullolla suihkuttelun ja lämpötilan kontrolloinnin pitäisi auttaa pitämään öttiäiset kurissa. Näin on ainakin joskus täällä kirjoiteltu. Ja tuossa edellä mainittu tuulettaminenhan auttaa juurikin siihen, että lämpötila ei nouse liian korkeaksi. Tuulettaminen on tärkeää erityisesti natikan alla. Se kun tuottaa lämpöä enemmän kuin tarpeeksi.

Mulla on ollut tapana suihkutella vesiviljelyssä olevat kasvit aina vesien vaihdon yheydessä kunnon paineella ja melko lämpimällä, melkein kuumalla, vedellä. Tuo on tietysti melko helposti toteutettavissa vain muutamalle kasville, jotka muutenkin raahaan vesien vaihtoa varten pesuhuoneeseen. Eri asia on tietysti alkaa noita 20 eri lajiketta kuljettelemaan pesuhuoneeseen. Ja tietysti tuossa on vielä sekin haitta, että suihkulla suihkuttaessa helposti tulee multakin kasteltua liian märäksi.
Otsikko: Onko keinoa ennalta ehkäistä ötököiden tuloa?
Kirjoitti: Nike - helmikuu 22, 2007, 17:16:51 IP
Neemistä puheenollen; ostin pullollisen ja siinä sanotaan että suihkutetaan TAI annetaan kasteluveden mukana? Onko kellään kokemusta tuosta jälkimmäisestä? Kuulostaisi paljon vaivattomammalta tavalta hoitaa homma.
Otsikko: Onko keinoa ennalta ehkäistä ötököiden tuloa?
Kirjoitti: Fatalii - helmikuu 23, 2007, 00:57:17 AP
Kyllähän sitä etenkin hydroissa joutui resuunkin, ei tuntunut ainakaan haittaa olevan, vaikea sanoa että kumpi sitten oli se tehokkaampi keino kun kirvaongelma poistui liki kokonaan!

Mikäpä onkaan fiksumpaan kun laittaa chilikasvien lehvästöt maistumaan sellaisille ettei kirvat enää innostu niistä! :)
Ei varoaikoja eikä vaikuta marjojen makuun, eipä tarvitse tulevalla kaudella miettiä ötökkäongelmia.