Kasvatus ja yleinen chilitieto => Edistyneempi chilinkasvatus => Aiheen aloitti: xan0ri - maaliskuu 06, 2007, 22:49:53 IP

Otsikko: Mistä saa tällähetkellä Monimetallipolttimoita? (Suomessa)
Kirjoitti: xan0ri - maaliskuu 06, 2007, 22:49:53 IP
Viherpeukusta tuli tilattua 250W SpNA -valaisin (se koottava versio).

Samalla olisin mielellään tuohon tilannut E40 -kantaisen 250W monimetallipolttimon myös kasvatusvaihetta varten, mutta viherpeukku ei näytä niitä tällä hetkellä myyvän.

Mistä siis saisi täällä kotosuomessa monimetallpolttimoita??

Finnparttialta tuntuu löytyvän ainakin, mutta he eivät tomita alle 100€ tilauksia...  :cry:
Otsikko: Mistä saa tällähetkellä Monimetallipolttimoita? (Suomessa)
Kirjoitti: harrip - maaliskuu 06, 2007, 23:09:47 IP
Itse katsoin osramin tuoteluettelosta E40 kantaisen monimetallipolttimon tunnuskoodin ja marssin paikalliseen sähköliikkeeseen että tällainen pitäis saada, siitä menikin sitten kaksi tai kolme päivää kun se oli tullut perille. Hintaa tuolle osramin polttimolle tuli 40e.
Otsikko: Mistä saa tällähetkellä Monimetallipolttimoita? (Suomessa)
Kirjoitti: Nike - maaliskuu 07, 2007, 07:34:19 AP
Googleta Finnparttia.
Otsikko: Mistä saa tällähetkellä Monimetallipolttimoita? (Suomessa)
Kirjoitti: thp - maaliskuu 07, 2007, 08:35:03 AP
http://www.puutarhurinverstas.com/catalog/

Tuoltahan niitä näkyy saavan. Ko. puljusta ei ole mitään kokemuksia.
Otsikko: Mistä saa tällähetkellä Monimetallipolttimoita? (Suomessa)
Kirjoitti: xan0ri - maaliskuu 07, 2007, 18:08:48 IP
Ongelmaan löytyi ratkaisu.

Ja pakko kyllä nyt vielä kehua Viherpeukun henkilökuntaa.

Sattui nimittäin nyt niin että tänään päivällä soittelivat peukusta että eräs tilaamistani tuotteista oli väliaikaisesti loppunut ja tarjottiin kalliimpaa vaihtoehtoa samaan, halvempaan hintaan. :)
Tottahan toki otin tarjouksen vastaan.
Tuli siinä sitten kysyttyä että miten olisi mahdollisesti monimetallipolttimoa saatavilla kun se jäi muuten melko täydellisestä kasvatuspaketista pois.
Kuulemma oli juuri tullut ja niitä oli nyt saatavilla, mutta vielä sitten ehdottivat että minun kannattaisi kuitenkin ottaa SpNA:n tilalle Keraaminen monimetallipolttimo, joka spektriltään vastaa melkolailla sekä natikkaa että monimetallipolttimoa kumpaakin. Tietty tuo on kalliimpi polttimo, mutta siihenkin sain sitten sillekkin todella hyvä tarjouksen, joten pikkurahalla vaihdoin tuohon keraamiseen MH:hon.
Palvelu oli muutenkin huippuluokkaa ja ystävällistä.

Thumbs up to viherpeukku.com !


edit: niin vielä selventääkseni että noita keraamisia MH polttimoita oli myös juuri saapunut ja sen takia ei ollut siihen vaihtoehtoon aiemmin mahdollisuutta.