Kasvatus ja yleinen chilitieto => Aloittelijan ja yleisten chilikysymysten nurkka => Aiheen aloitti: Dazzler - tammikuu 23, 2008, 12:30:49 IP

Otsikko: Mistä isoja ruukkuja halvalla?
Kirjoitti: Dazzler - tammikuu 23, 2008, 12:30:49 IP
Mistähän saisi halvalla isoja 20litran (tai isompia) ruukkuja tai vaikkapa muoviämpäreitä halvalla?
Otsikko: Mistä isoja ruukkuja halvalla?
Kirjoitti: Dazzler - tammikuu 23, 2008, 15:37:30 IP
kiitokset hyvästä neuvosta! Kävin motonetista katsomassa niin sieltä löytyi mm. mustia 20litran "rakennussankoja" 3,20e sekä 65litran "rakennuspaljuja" 6,60e :)  

20litran ruukku on jo varmaan tarpeeksi iso chileille...

voisikohan 65litran ruukkuun istuttaa 3pubescens chiliä? korkeutta tuolla saavilla oli ehkä n. 30cm ja leveyttä n. 50-60cm
Otsikko: Mistä isoja ruukkuja halvalla?
Kirjoitti: Nike - tammikuu 27, 2008, 14:10:52 IP
Helsingin Sörnäisten tukkutorilla on Siemenliike Siren. Sieltä saa 10-, 20-, ties kuinka moni litraisia istutusruukkuja, ja hinnat ovat joitakin kymmeniä senttejä. Minulta eivät ainakaan ole koskaan kyselleet mitää tukkukortteja.
Otsikko: Mistä isoja ruukkuja halvalla?
Kirjoitti: Wesa - helmikuu 25, 2008, 19:51:32 IP
Helsinkiläisille,tammiston Bauhaussista saa rakennuspuolelta suht edullisesti laastiämpäreinä myytäviä isoja paljuja&ämpäreitä,mustia ja varmasti kestäviä.Poralla vain reiät pohjiin ja menoksi :)
Otsikko: Mistä isoja ruukkuja halvalla?
Kirjoitti: Bermann_7 - helmikuu 26, 2008, 13:36:40 IP
Asuapa Hesassa...  :cry:  ......

No ei vaineskaa! Mut jos jollakulla on Tampereellepäin suuntautuvia ruukunostovinkejä, niin pistäkäähän jakoon... Kiitos!  :D

ps. Rautakauppojahan tääläkin on :!:  , eli ainakin sankoja luulisi löytyvän hyvään opiskelija-hintaan...
Otsikko: Mistä isoja ruukkuja halvalla?
Kirjoitti: snu - helmikuu 26, 2008, 14:34:57 IP
Lahdessa näytti olevan noita 20l rakennussankoja tai mitä lienee betoniämpäreitä K-Raudassa vähän alle 4€/kappale.
Otsikko: Mistä isoja ruukkuja halvalla?
Kirjoitti: Man0Sand - helmikuu 28, 2008, 10:55:30 AP
Lainaus käyttäjältä: "Bermann_7"Asuapa Hesassa...  :cry:  ......

Heh, itse juuri harmittelen täällä asumistani. :D Ei muuten mitään, kiva paikka jne. mutta ei oikein viitsi parvekkeella chilejä kasvattaa, koska viikossa / parissa tulee aina kaikki parvekekalusteet aika pölyisiksi. Ei siinä sitten mitään syötävää halua kasvatella. Tosin muutettiin juuri uuteen kämppään missä on parvekelasit, mutta kuvittelisin noen tulevan raoista läpi aika helposti. Ehkä sitten rikkaana insinöörinä ostan maata Vantaalta ja rakennan kasvihuoneen. :D
Otsikko: Mistä isoja ruukkuja halvalla?
Kirjoitti: NaokiSoma - helmikuu 28, 2008, 11:05:52 AP
Lainaus käyttäjältä: "Man0Sand"....... Ehkä sitten rikkaana insinöörinä ostan maata Vantaalta ja rakennan kasvihuoneen. :D
Köyhänä insinöörinä voit toteuttaa tuon tänne pohjoisempaan metropooliin :wink:.
Otsikko: Mistä isoja ruukkuja halvalla?
Kirjoitti: Red Candy - helmikuu 29, 2008, 11:40:12 AP
Lainaus käyttäjältä: "Man0Sand"ei oikein viitsi parvekkeella chilejä kasvattaa, koska viikossa / parissa tulee aina kaikki parvekekalusteet aika pölyisiksi. Ei siinä sitten mitään syötävää halua kasvatella.

Sinulle ja muillekin tiedoksi: viljan, papujen ja erityisesti sienten kasvatuksessa kannattaa ottaa ympäristön saasteisuus huomioon, mutta vihannesten kesken sillä EI OLE VÄLIÄ. Jos kasvi voi hyvin, voit kyllä luottaa siihen että kasvi on toimittanut hedelmäänsä kaiken sinne kuuluvan eikä sitä nokea eikä pölyä, niitä on vain pinnassa ja lähtee huuhtelemalla pois. Ja chilit on prosentuaalisesti kovin pieni osuus ravinnostamme kaiken kaikkiaan (näin ainakin mulla, enhän mä teitä muita niin hyvin tunnekaan) :D Eli syö vaan rauhassa menemään chilisi, asuit missä tahansa!