Elikkäs jos sitä näin aloittaisi pikku hiljaa päivkirjan ylläpitoa.. Hillitysti tälle vuodelle kun on kaikennäköistä muutakin tekemistä tiedossa :P Talvesta ja kissapentueesta selvisi lopulta 3 inca berrya ja 1 aji kristal, ja itämässä on dutch habaa ja tunnistamatonta mexicolaista. Reiät lehdissä on felix domesticuksen jälkeä. Lisäksi ilmassa leijailee harsosääksiä :evil:
(http://kos.to/albums/Chilit01/IMG_7916.sized.jpg)
Vasemmalla cristal ja ja oikealla berry. Viime vuonna samanlaisessa lehdessä taisivat olla vasta kesäkuun lopussa. Marjoja tuli kuitenkin yllättävän paljon, vaikka viimeiset kypsyivät vasta marraskuussa pelkän ikkunavalon avulla :o
(http://kos.to/albums/Chilit01/IMG_7918.sized.jpg)
Tunnistamaton meksikolainen. Ostettu pussillinen kuivattua chiliä torikauppiaalta mexico citystä 2006 kesällä. Helposti itivät, mut kasvavat rauhallisemmin kuin DH:t.
(http://kos.to/albums/Chilit01/IMG_7921.sized.jpg)
..yllä olevan kuivattu marja. Maussa ei ole chinensemäistä pistävyyttä, joten veikkaisin annuumia.
(http://kos.to/albums/Chilit01/IMG_7923.sized.jpg)
Lainaus käyttäjältä: "suihkulokki"Reiät lehdissä on felix domesticuksen jälkeä.
Kotiketsuppi? ;)
Lainaus käyttäjältä: "PK"Lainaus käyttäjältä: "suihkulokki"Reiät lehdissä on felix domesticuksen jälkeä.
Kotiketsuppi? ;)
Pyh. olisi pitänyt tarkistaa wikipediasta ennen rupee börisemään omiaan. kyseessä on näköjään
Felis silvestris Catus ;)
Ja tuntematon mexicolainen on ilmeisesti Pequin, koko ja näkö täsmää, ja myydään yleisesti mexicossa kuivattuna. Kuivattujen marjojen mukana tuli runsaasti siemeniä, ja itämisprosentti on näköjään erittäin hyvä.
Päivitystä:
Toukuussa...
Cristal kukkii:
(http://kos.to/albums/Chilit01/IMG_8632.sized.jpg)
Ikkunalauta:
(http://kos.to/albums/Chilit01/IMG_8572.sized.jpg)
Ja Nyt...
Ikkunalauta:
(http://kos.to/albums/Chilit01/IMG_8770.sized.jpg)
Partsi:
(http://kos.to/albums/Chilit01/IMG_8731.sized.jpg)
Yksi meksilaisista on kasvattaunut kunnon karvapeitteen rungolla ja lehdilleen (pokkarikameralle näköjään täysin mahdoton tarkennustehtävä...)
(http://kos.to/albums/Chilit01/IMG_8756.sized.jpg)
Viime vuotisessa Cristalissa on kymmenkunta marjaa, Inca berryssä takana vähintään toinen mokoma:
(http://kos.to/albums/Chilit01/IMG_8773.sized.jpg)