Tämmöisiä erittäin kovaa vauhtia vipeltäviä hämähäkkejä/punkkeja(?) on chilien lehdillä näkynyt, onko kenelläkään tietoa mitäs nämä ovat :o
(http://i30.tinypic.com/zjvtsi.jpg)
(http://i27.tinypic.com/2dwcggg.jpg)
(http://i26.tinypic.com/121toav.jpg)
(http://i29.tinypic.com/fzahr8.jpg)
nämä saattavat kai olla "Anystis baccarum" lajia (hyrräpunkkeja), jotka syövät kaikkia kasvituholaisia :D
http://images.google.fi/images?ndsp=21&um=1&hl=fi&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi:official&q=Anystis+baccarum&start=0&sa=N
"This mite is a voracious generalist predator feeding on any prey it can overpower.
Anystis baccarum is not known to cause any feeding damage to either fruit or foliage."
Puutiaisiksi noita olen itse pikkumuksuna kuullut kutsuttavan. Ja kutsun itse edelleen. Ei kai noista mitään haittaa ole millekkään, ellei sitten kasvituholaisille. :wink:
Hmm... näyttää kovasti samalta ötökältä, jota katselin muutama päivä sitten. Silloin kyseisellä ötökällä ainakin oli kirva leuoissaan. :)
Jokin punkki se selvästi on, mutta ei puutiainen.
Kotona äidin luona kasvihuoneessa noita samanlaisia on vaikka millä mitalla ja kaikesta päätellen ovat varsin hyödyllisiä: En muista nähneeni siellä koskaan mitään muita tuholaisia kuin kirvoja....ja etanoita, nyt kun tarkemmin muistelee.
Kävin hakemassa omenapuusta yhden kirvan, jonka laitoin chilin lehdelle odottamaan punkkia, kun punkki oli kirvan kohdalla niin se iski välittömästi kirvan kimppuun! :D :D
ei kyllä ainakaan kirvoja chileihin ole tulemassa, sen verran tehokkailta tappokoneilta noi vaikuttaa :D
(http://i32.tinypic.com/154aoh4.jpg)
(http://i32.tinypic.com/2h73trd.jpg)
Hyödyllisiä veijareita näyttävät olevan. Onneksi noita vipeltää omassakin kasvarissa.
Tässä on kyseisen kaverin kaaaaaaukaisia sukulaisia:
http://youtube.com/watch?v=oiG5Hc0JkIM
Kannattaa katsoa loppuun!
<offtopic>
Kun kerran päästiin hämähäkkivideoihin, niin tässä
klassikko. http://youtube.com/watch?v=sHzdsFiBbFc
</offtopic>