Olen aloittelija chili kasvatuksessa ja ostin kaupasta habanero chilin. Se on itänyt jo ja se on kasvanut noin 25cm pitkäksi.. Katselin infernon kuvia habanerosta, ja se näytti puskalta, mutta tämä näyttää edenneen aika korkealle jo ja jatkaa kasvamistaan..
Tässä on kuvia chilistäni, tänään otettuja.
http://www.geocities.com/rcdpits/picz/habanero1.jpg (http://www.geocities.com/rcdpits/picz/habanero1.jpg)
http://www.geocities.com/rcdpits/picz/habanero2.jpg (http://www.geocities.com/rcdpits/picz/habanero2.jpg)
http://www.geocities.com/rcdpits/picz/habanero3.jpg (http://www.geocities.com/rcdpits/picz/habanero3.jpg)
http://www.geocities.com/rcdpits/picz/habanero4.jpg (http://www.geocities.com/rcdpits/picz/habanero4.jpg)
Kertokaa oma näkökulmanne asiasta ;o
Vähän noin kasvoi mullakin yksi White Habanero, kunnes pääsi kuivumaan riuksi... Sitten alkoi vasta versomaan sivuillekin :p
Vakavasti puhuen, saattaapi johtua valon puutteesta. Kasvaa riukumaisesti etsien valoa.
Ja kuviin en päässyt suoraan, vaan osoitteen http://www.geocities.com/rcdpits/picz/ (http://www.geocities.com/rcdpits/picz/) kautta. GeoCities ei taida tykäta kun linkataan suoraan kuviin.
Hmm jooh.. Valoa tämä kyllä saa.. Sori noista kuvista :( eli sinne pääsette menemällä http://www.geocities.com/rcdpits/picz (http://www.geocities.com/rcdpits/picz) . Kyllä se valoa saa aika paljon mutta en tiedä uskallanko laittaa suoraan auringonpaisteeseen ;o Joku voisi neuvoa mitä tehdä tässä tilanteessa?
Noh nyt ne prkln kuvat eivät toimi lainkaan!
Loisteputki kasvin yläpuolelle lähes lehtiin kiinni (polttamatta niitä) pakottaa kasvin leviämään sivuille. Näin ainakin Infernossa jotkut kasvattajat ovat maininneet. Latvominen on tietysti yksi tapa puskistaa kasvia. Useimmat kasvit ainakin itselläni on kyllä puskistunut ihan itsestään, kunhan ovat saavuttaneet ensin jonkin verran pituutta.
Lainaus käyttäjältä: "rCd"Noh nyt ne prkln kuvat eivät toimi lainkaan!
Eivät suoraan, mutta kun käy osoiterivillä painamassa enteriä, jo alkavat kuvat näkyä. Syytä pituuskasvuun en osaa sanoa,
sain itse vasta tänään haban siemenet postista.[/color]
Latvominen auttaa. Latvo kerran nyt, parin viikon päästä uudelleen. Kun kasvi huomaa, että latva poistetaan, se keskittyy leviämiseen sivuttaissuunnalla!
Habanero on varjokasvi, eli ei kannata pistää suoraan paahteeseen. Toki jonkun verran suoraakin paistetta voi tulla, mutta kannattaa olla sen paahteen kanssa varovainen. Parhaiten kasvava hapsu on mulla osin viiniköynnöksen varjostama :D