Onko jollakulla kokemusta taimien leikkauksesta... Missävaiheessa uskaltaa latvan napsaista poikki ja miten?
Itsellä taimet n. 10 centtisiä ja olisi mukava, että siitäpaikkeilta lähtisi ensimmäinen haara.
No en ole todellakaan mikään ammattilainen tässä asiassa, mutta parista kasvista nappasin latvan juuri noilla paikkeilla... Siitähän se sitten lähtii haaroittumaan.
Kasvista se riippuu, miten tuo reagoi pätkimiseen. On sellaisiakin, jotka vain jatkavat kasvuaan.
Minä olen pyrkinyt haaroittamaan noita alle vaaksan mittaisina (n. 15 cm). Kynsillä voi napsaista pehmeän latvan poikki. Se yleensä riittää.
Ja hyvin valoa saaneena jotkut lajikkeet haarautuvat ekan kerran kahtia ihan itse jo siinä alle 15 senttisinä, ja siitä sitten kahden potensseina puskautumaan. Ja samaan syssyyn tulee nuputkin. Jos taas pätkäisee, niin oksanhangoista esiin tulevat haarat tekevät usein sen oman ekan kahtia haarautumisen ja nuppujen ilmaantumisen vasta tehtyään n. pari-kolme lehtiparia.
Eli jos haluaa nuput ja sadon matalalta alkaen jo, niin joskus saattaa toimia ihan riittävän hyvin sekin, että vaan antaa kasville paljon valoa jolloin se ehkä itse ryhtyy hommiin ;).
Filago, jonka Lemon Dropit eivät kyllä tajunneet itse haarautua, vaan sai pätkiä horsman kokoisina.. tosin olihan siinä sitten jo monta kohtaa kasvattaa haaroja, ja kasvissa voimaa tehdä niin
Onko merkitystä missä vaiheessa vuotta tuon latvomisen tekee? Kannattaako talvea vasten enää katkoa?
talvea vasten katkomisella saattaa hyvinkin saada kasvinsa pidettyä paremmin hengissä, heikossa valossa kun tuppaavat nuo ylimääräiset lehdet muutenkin tippumaan pois.
Tuosta latvojen poikittamisesta vielä sen verran, laitoin tässä kesän alkuvaiheessa tai no joskus juhannuksen aikaan jokusesta taimesta latvat poikki. Ja kävi hassusti.. kavaminen lopahti täysin, pituutta ei enää tullut millään, koitti kyllä kukkaa ja palkoa alkaa tekemään. Pari kasvia jäi pysyvästi alamittaisiksi, ja muutaman sain kasvattamaan sivuverson joka otti mittaa lisää. Kun muistaa tarpeeks kasvattaa alkuja, niin muutaman pilaaminen ei ota niin pahasti päähän.
Olen aika uusi chilien kasvatuksessa joten voisitteko selittää tarkemmin minkä takia taimia täytyy leikkata? Ja onko näytää kuvia mistä tarkalleen ottaen täytyy leikkata? Itselläni on pari taimia hyvää vauhtia kasvamassa tosin vain pituutta(18cm jo ja pysyy pystyssä tukikepeillä vain) joten onko leikkaaminen hyvä vaihtoehto saada taimin varsiin paksuutta?
Lainaus käyttäjältä: "masterboy"Olen aika uusi chilien kasvatuksessa joten voisitteko selittää tarkemmin minkä takia taimia täytyy leikkata? Ja onko näytää kuvia mistä tarkalleen ottaen täytyy leikkata? Itselläni on pari taimia hyvää vauhtia kasvamassa tosin vain pituutta(18cm jo ja pysyy pystyssä tukikepeillä vain) joten onko leikkaaminen hyvä vaihtoehto saada taimin varsiin paksuutta?
No tuo ainakin on yksi hyvä syy leikata. Leikkaamisella aikaansaadaan haarautumista => lisää oksia => lisää kasvupaikkoja nupuille => lisää hedelmiä. Samalla kasvia saa jykevöitettyä, niin että tukikeppi ei enää välttämättä ole pakollinen. Pieni leikkely,
paljon valoa ja hieman ravinteita, ja tuloksena on hyvinvoiva, tukeva ja satoa tuottava puska. :wink: