Hain eilen Hong Kongista kivoja ruukkuja chileille. Muovisia saviruukun näköisiä oli muutamaa eri lajia usean kokoisina. Mukaan lähti 18 -litraisia, jotka maksoivat 4.5 euroa kappale. Pienempiä sai ihan pilkkahintaan. Nyt on Rocotoilla tilaa kasvaa :)
Että sinne vaan katsomaan jos on halvoista ruukuista pulaa...
Hyvä vinkki, kiitos!
Itse olen hakenut ikeasta 10-20L astioita hintaan 2-3e, mutta ehkäpä nuo on vähän paremman näköisiä.. :)
Ah, jättiruukkuihin voi tulla HIMO! ;-) Mulla on jo vanhahko Aji Amarillo -trioni yhdessä aivan valtavassa ruukussa, jonka pelkkä kantaminen paikasta toiseen käy jo kokemuksesta... Alan pikkuhiljaa miettiä, voisiko pienemmilläkin ruukuilla selvitä. ;) No, ei se oikein käy, tietäen noiden todella isojen chilien kasvutaipumukset. Takaan esim. että isot baccatumit, c.praetermissum ja Rocoto kaikki täyttävät 30-senttisen ruukun yllättävän nopeasti! :) Ja koettavat kilvan kasvaa katon läpi!
Käväisin eilen Keravalla Muhevaisessa ja näin parkkipaikalla puulavalla käytettyjä muoviruukkuja, 15-40 cm halkaisijaltaan. Kysäisin ihan piruuttani, että onko nuo roskiin menossa, niin sanoivat että vie ihmeessä pois jos tarviit. Otin kaikki. Niitä isoimpia oli vain yksi, ja nyt on kauhea ongelma, että minkä lajikkeen siihen lykkäisi, kun olen ensimmäistä kertaa pappia kyydissä... Olisiko se Orange Haba, vai kenties Lemon Drop? C. Praetermissum vai Torenog? Entäs Criolla Sella tai Jalapeno? Aaargh! Kannattaako niin isoon ruukkuun työntää Annuumia, vai yrittääkö jotain, josta saisi pitkään satoa? Kertokaa joku!
Sami
Paljonhan litroja siinä isoimmassa onkaan? :)
Rocotoja pari kappaletta isoon ruukkuun niin johan alkaa homma etenemään! :)
Praetermissum kitui aikansa 10L ruukussa ja näytti innostuvan uudelleen melkoisesti päästessään 35L altakasteluruukkuun.... kasvarissa altakasteluruukut näyttävät olevan aivan omiaan, sääli vaan että ovat niin perkuleen kalliita :(
Pitää kyllä rakentaa vielä niitä omia altakasteluruukkuja, kunhan vaan löytyisi jostain sitä aikaa lomien jälkeen... tosin niitä tarvitsee tosissaan vasta ensi kesän lomia ajatellen... :)