Kasvatus ja yleinen chilitieto => Aloittelijan ja yleisten chilikysymysten nurkka => Aiheen aloitti: cola - marraskuu 13, 2008, 03:22:45 ap

Otsikko: Ebbin vesi kiertoon
Kirjoitti: cola - marraskuu 13, 2008, 03:22:45 ap
Eli minulla on muutaman kuukauden ollut ebbi käytössä ja mietin kuinka laimeaa se lannoite vesi on 2viikon kuluttua?  Pystyykö sillä kastelemaan mullissa olevia kasveja vai pitääkö sitä tehostaa???
Otsikko: Ebbin vesi kiertoon
Kirjoitti: wille - marraskuu 13, 2008, 10:28:48 ap
Kyllä sitä kierrättää voi. Kannattaa vaan tarkastaa pH. Pikkuveli kierrätti viime kesänä waterfarmin vesiä mullassa oleville chileille. En tarkkaan tiedä kuinka usein tällä "jämävedellä" kasteli, mutta loppukesästä kasveissa alkoi olla lannoite överien merkkejä ja kasvu oli kituvaista.
Otsikko: Ebbin vesi kiertoon
Kirjoitti: Chilivaari - marraskuu 13, 2008, 15:19:05 ip
Lainaus käyttäjältä: "wille"... "jämävedellä" kasteli, mutta loppukesästä kasveissa alkoi olla lannoite överien merkkejä ja kasvu oli kituvaista.

Voi se olla niinkin, että kasvit olivat jo vedessä imeneet itselleen tarpeelliset ravinteet ja jäljellä oli chileille sopimattomat.  :wink:
Varsinaiset multaravinteet maksavat niin vähän (http://javu.kapsi.fi/inferno/viewtopic.php?p=47561#47561), että minusta tuo on väärä paikka säästää. Ulos luontoon, vaikkapa kukkapenkkiin ne voisi levitellä.
Otsikko: Ebbin vesi kiertoon
Kirjoitti: Riiviö - marraskuu 13, 2008, 22:26:05 ip
Tuosta tuli mieleen erään kaverin akvaarioveden käyttö huonekasveilla; sillä kasvoi huonekasvit älyttömän rehevinä mutta ehkä siinä onkin se paha puoli että liikalannoitusvaara on olemassa noin chilien kukintaa ja satoa ajatellen... Kalankakka tai kanankakkaa, sama juttu. :?