Tilasin Penalta kasan jalluja ja tiettyhän osa niistä piti säilöä. Tein yhden satsin tuolla peruskaavalla eli vettä, omenaviinietikkaa, väkiviinaetikkaa, sokeria, suolaa, mausteita, raa'at viipaleet desinfioituihin purkkeihin ja mausteliemi niskaan. Tein myös toisen satsin uudella, itseänikin hieman kummastuttavalla tyylillä ja tässä resepti.
- 600g chilejä
- 1 litra valkoviinietikkaa
- 15 mustapippuria
- 2 rkl korianterinsiemeniä
- 5 laakerinlehteä
- 5 tl suolaa
- 6 rkl sokeria
Pilkotaan chilit, heitellään pois liiat siemenet ja kaadetaan viipaleiden päälle kiehuvaa vettä ja annetaan seistä 5 minuuttia. Sillä aikaa lämmitetään etikka ja sokeri keskenään, mutta ei kiehauteta. Ladotaan chilit ja loput mausteet purkkiin ja liemi päälle. 2 viikon päästä maut ovat tasaantuneet ja valmis nautittavaksi. Jos purkki ei tyhjene neljässä kuukaudessa niin ovat menneet piloille.
Parin viikon päästä täytyy laittaa makutestin tulos, miltä maistuu perusliemessä olleet ja uudessa liemessä olleet verrattuna kaupan viipaleisiin! Erityisesti kiinnostaa tuon kiuhuvan veden vaikutus makuun.
ainakin peruskurkkuliemi systeemillä maun tasaantumiseen ja kypsymiseen menee noin 2kk joten pari viikkoa on lyhyt aika :)
Mutta kyllä parin viikon päästä jo eka purkki aukeaa mutta sitä varten teenlin muutaman pikkupurkin joita voi makustella ;)
Tuo "tuore" maustaminen pitäis kyllä kokeilla itsekin... Saattaa olla ihan hyvää
Menee maistelu ensi viikolle! Sit ne on ollut kuukauden mehustumassa niin luulisi makujen jo tasaantuneen siinä ajassa. On kyl tehnyt tiukkaa pitää näpit erossa. Raportti tulee perästä!