Kasvatus ja yleinen chilitieto => Aloittelijan ja yleisten chilikysymysten nurkka => Aiheen aloitti: papereeka88 - heinäkuu 02, 2009, 20:35:06 ip

Otsikko: Neuvoja vailla
Kirjoitti: papereeka88 - heinäkuu 02, 2009, 20:35:06 ip
Tervehdys taas kaikki kokeneet chilikasvattajat.Tarvitsisin nyt neuvoja ruukun vaihtoon.Onko sopivaa eritellä taimet isompiin ruukkuihin kun ne ovat n.3-6 cm pitkiä ja pahvisten kylvöruukkujen pohjasta tulee valkeita hiusmaisia juuria?kannattaako pahvinen kylvö ruukku repiä pois vai voiko sen tökätä kasvin mukana uusiin multiin?
Otsikko: Vs: Neuvoja vailla
Kirjoitti: Fraspa - heinäkuu 02, 2009, 21:20:38 ip
Kyllä ne varmaan voi jo vaihtaa isompiin ruukkuihin.Vaihda aluksi yksi ja kato onko sen juuret jo kasvaneet kunnolla ruukun reunoille.
Jos on niin vaihda loputkin, jos ei nii anna niiden vielä kasvaa.
Minä ainakin repisin ne ruukut irti, koska ei voi olla varma kasvaako juuret sen pahvin läpi
Otsikko: Vs: Neuvoja vailla
Kirjoitti: snu - heinäkuu 02, 2009, 22:57:21 ip
Lainaus käyttäjältä: papereeka88 - heinäkuu 02, 2009, 20:35:06 ip
Tervehdys taas kaikki kokeneet chilikasvattajat.Tarvitsisin nyt neuvoja ruukun vaihtoon.Onko sopivaa eritellä taimet isompiin ruukkuihin kun ne ovat n.3-6 cm pitkiä ja pahvisten kylvöruukkujen pohjasta tulee valkeita hiusmaisia juuria?


Jos tosiaan on samassa pahviruukussa enemmän kuin yksi kasvi, niin kannattaa viimeistään nyt eritellä ne omiin ruukkuihinsa. Pahvit joudut varmaan leikkaamaan halki, ja antamaan joka kasville oman pahvin kappaleensa mukaan ruukkuun.
Otsikko: Vs: Neuvoja vailla
Kirjoitti: papereeka88 - heinäkuu 03, 2009, 08:56:25 ap
Kiitos taas vastauksista olivat nopeita ja ytimekkäitä kuten yleensäkin :) Eilen siirsin osan uusiin saviruukkuihin ei niitä juuria niin mahdotytomasti siellä ollut ja pelkäsin vahingoittaneeni kasveja toimen piteessä,mutta aamulla totesin ilokseni että olivat hyvin pystyssä ja virkeän oloisia :) tänään haen loput ruukut ja ehkä pussin turvetta.
Otsikko: Vs: Neuvoja vailla
Kirjoitti: papereeka88 - heinäkuu 03, 2009, 21:41:12 ip
nyt on ruukut vaihdettu isompii ja joka kasvilla oma ruukkunsa (totesin myös että nuo pahviset vai mitä lie turverukut ovat kyllä aivsn perseestä koska kasvi juurtuu niihin kiinni varsin ikävällä tavalla:p) multa kokeilu menossa,osalla pelkkä kaktusmulta,osalla kestomulta ja sitten oma sekoitus kaktus/kestomultaa ja lekasoraa :) saa nähdä kuolevatko kaikki :)